1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gilmaly-relacje z polany
Autor Wiadomość
Chanel 



Dołączyła: 16 Sty 2012
Posty: 113
Skąd: Śląsk
Pomogła: 11 razy

 #271  Wysłany: 2012-12-11, 12:57  


Cześć krajanie! (no prawie ;) )
Widzę, że mamy takie same cele - życie bliżej natury, może agro, postawienie wędzarni, pieca chlebowego.
Ale my czekamy na emeryturę a na razie tylko weekendowo-wakacyjne wypady nam zostały na naszą "hacjendę" ;) .
I nasz goldenek biegał sobie po działce. Widać było szczęście w jego psich oczach. Niestety w zeszłym roku, w Wielką Sobotę,
pochowaliśmy go na działce ... W przyszłym roku może weźmiemy jakiegoś mniejszego psiaka ze schroniska - do tej pory nie mogłam...

Muszę przetestować sposób gazdy na długie palenie w kominku. Trochę obawiam się tego wilgotnego drewna, ale skoro pewne
gatunki drewna nadają się do tego, to nie ma sprawy. Akurat wiosną przycinaliśmy wierzbę (może jeszcze nie wyschła).

A parą jesteście piękną! ::dance::
"I żyli długo i szczęśliwie" :) Tego Wam życzę.
 
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #272  Wysłany: 2012-12-11, 14:15  


Golden to jedyna słuszna rasa.

Na wiosnę nasz dostanie goldenkę .Jak sobie wychowa tak będzie miał.A z tym paleniem to jest tak.Ja nie daję mokrego drewna.Musi być sporo popiołu który utrzymuje żar.Jak koło 23 załaduję trzy polana to jeszcze wstaję koło 4(na przykład na siku)i dokładam jedno lub dwa.Oczywiście zamykam czopuch i powietrze.W zależności od kominka u Was być może trzeba doświadczalnie dobrać nastawy jednego i drugiego.Rano mam w sypialni przy grawitacyjnym rozprowadzeniu jakieś 17-19 stopni.Mam też elektryczne wspomaganie ale ono włącza się jak temperatura spadnie poniżej 16 stopni.Jak do tej pory ani razu się nie włączyły.Mokrego drewna nie sprawdzałem,bo nie mam takiego.Ja palę sezonowaną brzozą.
 
Chanel 



Dołączyła: 16 Sty 2012
Posty: 113
Skąd: Śląsk
Pomogła: 11 razy

 #273  Wysłany: 2012-12-11, 17:12  


O tak! To są kochane psy. I takie terapeutyczne. Jest się do czego przytulić. :-D



Ale fajnie, że Twój będzie miał towarzyszkę! To będzie wesoło! :bravo"

A z kominkiem poeksperymentuję. W Sylwestra będzie okazja. :mrgreen:
 
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #274  Wysłany: 2012-12-11, 17:21  


Tylko nie wiem kto dla kogo jest terapią.Mój przyłazi , wsadza nos pod moje ramie albo kładzie głowę mi na kolanach i to oznacza że mam go głaskać po kłapouchach.a tak wogóle to chodzi za mną krok w krok.I przyznaję się bez bicia-kocham tego patafiana.Tymka znaczy się. :) :) :)
 
Chanel 



Dołączyła: 16 Sty 2012
Posty: 113
Skąd: Śląsk
Pomogła: 11 razy

 #275  Wysłany: 2012-12-11, 17:43  


No tych psów nie da się nie kochać. Chociaż ... i goldenów jest sporo do adopcji. :-(
Ostatnio na działce był fachowiec z goldenką. Aleśmy sobie pofolgowały potrzebie
głaskania, przytulania, ściskania. :hlehle: I naprawdę nie wiem, która z nas miała
większą uciechę. Tak że faktycznie - jest to wspólna terapia. :lol:

Pogłaskaj ode mnie Tymka. Fajny psiak. :uhm!:
 
Zoja 62 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 1156
Skąd: Śląsk
Pomogła: 206 razy

 #276  Wysłany: 2012-12-11, 22:11  


Gimaly, Tymka koniecznie wymiziaj i ode mnie!
_________________
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
 
hanna.22 


Dołączyła: 14 Sie 2012
Posty: 11

 #277  Wysłany: 2012-12-12, 10:13  


Chanel napisał/a:
O tak! To są kochane psy. I takie terapeutyczne. Jest się do czego przytulić. :-D
[url=http://images50.foto...150.jpg]Obrazek[/URL]


Ale fajnie, że Twój będzie miał towarzyszkę! To będzie wesoło! :bravo"

A z kominkiem poeksperymentuję. W Sylwestra będzie okazja. :mrgreen:

Witam!
Może wtrącę swoje pięć groszy na temat opału do kominka,to nie jest moje wymądrzanie się.Piszę dlatego aby pomóc.
drewno – najczęściej stosowane. Jest stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Podczas spalania emituje do środowiska o wiele mniej uciążliwych związków niż węgiel kamienny i olej opałowy, więc nie wpływa na zwiększenie masy gazów szklarniowych. Popiół stanowi zaledwie 3% masy drewna, a w dodatku nie jest kłopotliwy utylizacji. Jednak drewno drewnu nie równe – warto pamiętać o paru jego cechach, aby wybrać to najlepsze.

wilgotność – najważniejsza cecha, determinująca jakość drewna. Ma bezpośredni wpływ na jego wartość opałową, czyli ciepło spalania pomniejszone o parowanie wody powstałej z paliwa w procesie spalania oraz wilgoci własnej. Świeże drewno, o wilgotności 50÷60% ma aż dwukrotnie mniejszą wartość opalową niż drewno w stanie powietrzno-suchym (o wilgotności 14÷20%). Duża zawartość wody obniża temperaturę spalania, w związku z czym wnętrza palenisk, szyb i kominów pokrywają się smołą. Wilgoć uwolniona przy spalaniu powoduje też korozję elementów metalowych i ceramicznych. Warto więc odpowiednio wcześniej składować drewno – najlepiej sezonować je przez około 18 do 24 miesięcy. W tym czasie nie powinno być narażone na zamakanie ani na zbytnie działanie słońca, dobrze jednak by leżało w suchym i przewiewnym miejscu.

gatunek - najbardziej kaloryczne jest drewno gatunków liściastych o największej gęstości na jednostkę objętości. Najlepiej więc zdecydować się na grab, buk, dąb, brzoza, jesion, klon. Wielu z nas ceni też długi czas spalania – dobrym wyborem jest wtedy grab, jesion, robinia, jabłoń czy cis. Drewno drzew liściastych jest gwarantem długotrwałej i bezawaryjnej pracy kominka, oraz zapewnia stabilizację uzyskiwanej mocy grzewczej. Drewno drzew liściastych o zwartej strukturze (grab, dąb, jesion, klon, brzoza, wiąz, akacja, buk, drewno drzew owocowych) pali się równomiernie, nie strzela i wydziela mało dymu. Drewno dębu i jesionu przy spalaniu dostarcza dużo ciepła i rzadko strzela. Drewno buku, klonu, brzozy pali się o wiele spokojniej, ale też dostarcza dużo mniej energii cieplnej. Drewno drzew owocowych podczas spalania wydziela przyjemny zapach. Drewno brzozowe wydziela szczególnie dużo sadzy, a drewno osiki nie tylko wydziela jej mało, ale też likwiduje już osiadłą w kominie sadzę. W przeciwieństwie do drewna drzew liściastych, drewno drzew iglastych zawiera dużo żywic, która podczas spalania daje dużo tłustej sadzy powodującej szybkie zanieczyszczenie paleniska, szyby i komina. Wielu z nas lubi strzelające przy spalaniu drewna drzew iglastych snopy iskier, jednak drewnem tym zdecydowanie nie należy palić w kominku. Możemy wpływać na kolor płomieni - dodając do paleniska jedno lub dwa polana nasycone roztworem soli kuchennej, uzyskamy płomienie żółte, nasycone zaś roztworem siarczanu miedzi – niebieskie. Drobnych suchych szczap należy używać tylko do rozpalania – ich spalanie jest bardzo intensywne i może powodować nadmierny i niepożądany wzrost temperatury w palenisku.


W kominkach przeznaczonych do palenia drewnem nie wolno palić sklejką, miałem drzewnym ani węglem! Zbyt wysoka temperatura spalania może bowiem doprowadzić do zniszczenia przewodów spalinowych.
Pozdrawiam,miłego dnia:-}
 
gilmaly 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 22 Cze 2010
Posty: 360
Skąd: warmińsko-mazurskie
Pomógł: 55 razy

 #278  Wysłany: 2012-12-13, 16:08  


Co wy na to ? :-D
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #279  Wysłany: 2012-12-13, 16:18  


Cytat:
Co wy na to ?

JA pierdziu, znaczy zazdraszczam :(
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Zoja 62 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 1156
Skąd: Śląsk
Pomogła: 206 razy

 #280  Wysłany: 2012-12-13, 18:57  


O żesz....

to powinno być zabronione, robienie apetytu :(
_________________
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #281  Wysłany: 2012-12-13, 19:01  


jak dla mnie raj na ziemi! No i przez Ciebie kupilam kabanosy! A mialam isc na kabanosowy odwyk...
 
asiunia176 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2012
Posty: 284
Pomogła: 19 razy

 #282  Wysłany: 2012-12-13, 19:13  


Na miałam być, a tu takie rarytasy, no nie mogę normalnie sięgam do lodówy (po jakieś nędzne imitacje [zalamka]
Ale Ci zazdroszczę :lol:

[ Dodano: 2012-12-13, 19:14 ]
Na diecie miałam być.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #283  Wysłany: 2012-12-13, 19:45  


Takieeeeeee wędzonki ,łoj palce lizać
 
Berta 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Maj 2011
Posty: 1352
Skąd: Kraków
Pomogła: 170 razy

 #284  Wysłany: 2012-12-13, 20:08  


cleo33 napisał/a:
Takieeeeeee wędzonki ,łoj palce lizać

a może adresik nam podasz... |prosi|
_________________
Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.
— Paulo Coelho
 
Zoja 62 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 1156
Skąd: Śląsk
Pomogła: 206 razy

 #285  Wysłany: 2012-12-13, 20:12  


Gilmaly, może adres podam na pw. ?

Myślę, że do Świąt dojdzie :lol:
_________________
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group