1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Drętwienie ręki po usunięciu węzłów chłonnych
Autor Wiadomość
elle 


Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2011-01-17, 14:20  Drętwienie ręki po usunięciu węzłów chłonnych


W 2007 przeszłam operację z wycięciem węzłów spod pachy.

Od niedawna coraz częściej drętwieje mi ręka po operowanej stronie (lewej).
Drętwienie z czasem się nasila (jak trzymam ręce na biurku, powyżej głowy itp).

Czy powinnam odbyć jakąś rehabilitację? Kto powinien mnie na nią skierować?
Czy zna ktoś sposoby na poprawę stanu i zmniejszenie drętwienia?

Będę wdzięczna za podpowiedzi.

Elle.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-01-17, 21:42  


Elle, witaj na forum.

Z jakiego powodu było usunięcie węzłów - czy w związku z rakiem piersi i mastektomią ?
Ile węzłów usunięto - czy wszystkie z całego dołu pachowego ?
Czy po zabiegu miałaś problemy z obrzękiem limfatycznym ? A jak jest z tym teraz ?

Prawdopodobnie jesteś pod kontrolą Twojego onkologa prowadzącego (a przynajmniej powinnaś być !),
zwróć się do niego z zapytaniem co powinnaś w tej sytuacji zrobić.
Jeżeli nie masz wkrótce zaplanowanej wizyty, umów się na nią specjalnie, uważam, że powinnaś tego nie odkładać na dłużej.
Jest wiele zabiegów rehabilitacyjnych dla osób po limfadenektomii, ale korzystanie z nich musi być uzgodnione z lekarzem i najlepiej żeby to był lekarz, który zna całą historię choroby i leczenia (czyli Twój prowadzący onkolog).

Tak trochę spekulując myślę, że gdyby te drętwienia były od początku zaraz po operacji, to można by brać pod uwagę również hipotezę neurologiczną - o uszkodzeniu jakiegoś nerwu podczas zabiegu.
Ale jeśli te objawy pojawiły się niedawno, to raczej nie ma to bezpośredniego związku z samą operacją.

Zasięgnij opinii lekarza.
Jeśli chcesz od nas uzyskać więcej wskazówek, musisz podać więcej informacji o twojej chorobie i dotychczasowym leczeniu.

Pozdrawiam :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
elle 


Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2011-01-17, 23:55  


Tak, operacja była w związku z rakiem piersi i mastektomią. Problemów z obrzękiem nigdy nie miałam (ręka jest bardzo sprawna - noszę nią nawet spore ciężary czasem i nic złego się nie dzieje). Węzłów wycięto ok 12-15 (nie pamiętam).

Jestem pod opieką onkologa, ale lekarz nie bardzo reaguje na moje komunikaty o drętwieniu.

A trochę to jednak dokuczliwe.
Jakieś ćwiczenia? Basen? Podnoszenie w domu ciężarków? Czy lepiej nie forsować, bo będzie gorzej? Sama już nie wiem...
Pozdrawiam,
elle
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #4  Wysłany: 2011-01-18, 11:17  


Witaj Elle !

Moje zapytanie brzmi - czy nikt Cię nie informował, ze ta ręka po str. operowanej nie będzie już nigdy sprawna do końca zycia ?, tzn nie wolno Ci jej wogole nadwyrężać, trzymac długo w jednej pozycji zgięcia np. przy pisaniu na klawiaturze, wywierać nacisk na ramię np. od torebki, ja na to wszystko uwazam. Powinnaś stosowac to wszystko do tej pory jak doradzali Ci lek zaraz po zabiegu. A czy nadal śpisz przy pomocy klocka układając rękę ? a może ją przyciskasz podczas spania na tym boku ?. Ja nie dźwigam wogole ciężarów po stronie operowanej, najwyzej lekką torebkę, pozdrawiam annas
_________________
anna
 
elle 


Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2011-01-18, 12:49  


Hej Anna,

tak, o wszystkim mi mówiono (albo czytałam sama), tylko, że moja ręka jest ok - sprawna, mogę nią podnieść ok 12 kg i nic się nie dzieje (na początku też uważałam i dalej trochę ją oszczędzam, ale też nie chcę, żeby była dużo słabsza od prawej więc bez przesady). Tylko to drętwienie. No ale chyba się trzeba pogodzić... Takie skutki uboczne.

O spaniu z klockiem nic nie wiem, ale śpię na plecach więc nie uciskam ręki.
Fakt, że drętwieje jak siedzę przy komputerze (a taką mam pracę).

Myślałam, że ktoś może zna sposób jak się tego drętwienia pozbyć, że może można temu jakoś przeciwdziałać. Boję się też, że z czasem będzie gorzej. Na razie trochę dokucza, ale robię przerwy i jakoś to leci. Tylko myślę, że lepiej coś z tym robić teraz, jak stan nie jest beznadziejny.

Pozdrawiam,
elle
 
Myśka 


Dołączyła: 18 Sty 2011
Posty: 34
Pomogła: 5 razy

 #6  Wysłany: 2011-01-18, 13:56  


Jestem 4 lata po mastektomii ale oprócz tego mam rodzinną przypadłość - zwężenie kanału nadgarstka która objawia się włąśnie drętwieniem rąk (ma to ten pozytyw, że "nidgy nie nadwyrężałam rąk" np.przez dzwiganie ciężkich rzeczy więć po operacji nie musiałam zmieniać nawyków). Dolegliwość nasilała się u mnie w czasie ciąży, po radio a teraz zimą. W pewnym okresie moja onka wysłała mnie do Poradni Leczenia Obrzęku Limfatycznego w celu ustalenia dalszego postępowania (cieśń nadgarstka leczy się sterydami a także operacyjnie a drętwienie wywołują wszelkie ćwiczenia przeciwobrzękowe) ale zamim tam dotarłam chwilowo przeszło ...i jakoś z tym żyję.
Zespół cieśni nadgarstka dianozuje chirurg ortopeda specjalista od ręki.

mam nadzieję, że trochę pomogłam :)
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #7  Wysłany: 2011-01-18, 19:36  


Witaj na Forum elle
ręka po stronie operowanej już nigdy nie będzie tak sprawna jak z przed operacji, nie wolno Ci jej tak nadwyrężać i dźwigać , piszesz niesamowite rzeczy , robisz sobie sam krzywdę , kiedyś to odczujesz , nie chcę Cię straszyć bo to Forum nie jest od straszenia tylko od wspierania i doradzania , więc doradzam oszczędzaj rękę :!!!:
czy drętwieją Ci również dłonie , palce , czy możesz zacisnąć dłoń bez bólu ?
zespół cieśni nadgarstka objawia się również tym , nic nie piszesz o drugiej ręce ? jeżeli jest ok , to proponuję spanie z klinem pod ręką , chyba miałaś taki klin po operacji to jest bardzo ważne , i bardzo pomocne przy takich dolegliwościach , radzę spróbować
pozdrawiam cieplutko
|buziaki|
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #8  Wysłany: 2011-01-18, 19:47  


Witaj Elle!

co się tyczy spania z klockiem ( trojkat rożnoboczny ) to musiałas wiedziec i spac na samym poczatku zaraz po operacji, ja taki zaraz dostalam w szpitalu i z nim spalam, a po wyjsciu ze szpiala kupilam sobie jako przyrzad rehabilitacyjny i spie z nim do dziś. Wspominasz ze spisz na plecach, ale w nocy Ty nie panujesz nad pozycjami spania na plecach. Ja tez tak myslalam ale maz mi powiedzial ze sie przewracam na ten wlasnie bok. Co do pracy to powinnas zmienic stanowisko pracy ( chyba masz grupę inwalidzką ). Nie można trzymac rą w ciaglej zgięciowej pozycji, bo czesto trzeba te reke masowac i otrzepywac, a to nie raz przeszkadza w pracy, wogole nie powinnas w tej rece dziwigac cieżarow. Ja tez mam sprawną reke we wszystkie strony, a mimo to stosuje sie do zalecen lek. Jak długo pisze to mnie tez dretwieje reka w ok. pachy i łokcia, wiec przerywam pisanie i robie gimnstyke i masaz. Czy mam racje niech wypowiedza sie inni na forum. Ja jestem juz 2 lata po zabiegu usunieto mi wszystkie wezły pachy, pozdrawiam anna

[ Dodano: 2011-01-18, 19:49 ]
nie dopisało mi się - chodzi mi o trzyma nie rąk w zgieci pod kątem prostym
_________________
anna
 
Myśka 


Dołączyła: 18 Sty 2011
Posty: 34
Pomogła: 5 razy

 #9  Wysłany: 2011-01-18, 20:02  


Drętwieje ręka czy dłoń?
Zespół cieśni nadgarstka może objawiać się nierównomiernie w obu dłoniach, zwykle niedotyczt palca serdecznego
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #10  Wysłany: 2011-01-18, 20:07  


elle
anna ma rację , nie możesz mieć ciągle rąk zgiętych w łokciach pod kątem prostym [uoeee] , nikt Ci o tym nie powiedział ? powinnaś regularnie masować tą rękę z tego co piszesz to chyba tego nie robisz , sprawność tej ręki nie polega tylko na tym , że będziesz mogła w niej dźwigać dziwie się , że nikt Cię w tym temacie nie uświadomił , nie powinnaś nawet torebki na tym ramieniu nosić nie mówiąc już o ośmiu godzinach pracy przy kompie
pozdrawiam ciplutko |buziaki|
 
elle 


Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2011-01-19, 21:22  


Bardzo dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Hmmm.. no cóż, chyba faktycznie mniejszą uwagę do mojej ręki przykładam niż pozostałe Panie.
Grupę inwalidzką miałam ale wygasła, i znowu muszę rozpocząć procedurę. Ale u mnie w pracy to raczej bez szans na zmianę (i właściwie to jaka to miałby być zmiana?). Już prędzej mnie wymienią:) A na rentę jeszcze nie chcę. Z trójkątem nigdy nie spałam, nawet po operacji (to się kupuje w sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym?).
Nie przechodziłam też żadnej rehabilitacji (oprócz tego, że z własnej woli chodziłam czasem na basen). Nie masuję ręki (chyba, że mi zdrętwieje, to wtedy rozmasowuje dłoń). Drętwieje mi głównie dłoń, ale czasem też przedramię. Palec serdeczny również. Właściwie to właśnie mały palec i serdeczny najczęściej i najbardziej. Druga ręka nie drętwieje.

Jeszcze raz dziękuję za wszelkie podpowiedzi i życzę wszystkim duużo zdrowia:)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2011-01-19, 22:24  


Dodam jeszcze, że bezpośrednio po samej operacji, a także już później, po wygojeniu ran,
jest - w przypadku limfadenektomii - zalecany specjalny masaż limfatyczny (przykładowe linki).

Z Twojej ostatniej wypowiedzi widzę, że może nie jesteś bardzo zorientowana w tym, że nieprzestrzeganie zaleceń oszczędzającego trybu życia - zalecenia mówią o ograniczeniu dźwigania w ręce po stronie usuniętych węzłów do 0,5 kG (tak !) - może skutkować nawet powstaniem nieodwracalnego obrzęku limfatycznego.

Namawiam Cię, byś sobie wzięła do serca rady Pań, które się tutaj wypowiedziały.

Pozdrawiam :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
elle 


Dołączyła: 17 Sty 2011
Posty: 6

 #13  Wysłany: 2011-01-20, 14:54  


Bardzo dziękuję za uwagi i linki, ale tak jak już wcześniej pisałam, znam teorię. Rzecz polega na tym, że chirurg, który mnie operował właściwie to odradził mi rehabilitację, twierdząc, że moja ręka nie puchnie i nie będzie puchnąć (i miał rację - już 4 lata od zabiegu, ręka ani razu nie spuchła, nic mi się w niej nie zatrzymuje, jest sprawna). Więc masaże limfatyczne też chyba nie bardzo mają sens (robiłabym, gdyby limfa się zatrzymywała, ale tak nie jest, na szczęście). Ręki staram się nie przeciążać, ale nie traktuje jej również jak zbędny element - dopuszczalne noszenie 0,5 kg obawiam się, że może się skończyć w długofalowej perspektywie powolnym zanikiem mięśni w tej ręce, czego bym bardzo nie chciała (po 4 latach umiarkowanego oszczędzania ręki, pływając na basenie czuje, że jest ona słabsza od prawej).

Napisałam tutaj w nadziei, że ktoś miał podobny problem i go rozwiązał, lub też z racji kwalifikacji zawodowych zna problem i rozwiązanie.

Oprócz Pani, która opisała swój przypadek cieśni nadgarstka (za który to opis bardzo dziękuję,), nie otrzymałam odpowiedzi na temat, tylko zbiór przestróg i rad dotyczących zapobieganiu obrzękowi limfatycznemu - ale to nie o nim pisałam. No chyba, że drętwienie wynika z noszenia więcej niż 0,5 kg, braku masaży, wałka itp, i jest pierwszym krokiem do obrzęku? Ale to nie wynika z wypowiedzi.

Bardzo proszę o wypowiedzi, które będą dotyczyły sposobu rozwiązania problemu drętwienia, a nie traktowania ręki po limfadektomii, bo oczywiście mogę zacząć stosować się do jakiś zaleceń, ale muszę mieć poczucie, że w moim przypadku to ma sens, a nie jest tylko przykrym obowiązkiem utrudniającym mi życie.

Wierzę, że powyższe posty, pomimo, że dla mnie umiarkowanie przydatne, posłużą zapewne niejednej chorej, która je przeczyta. Doceniam również Państwa chęć niesienia pomocy, za którą bardzo dziękuję, jednak wolałabym dostać odpowiedzi skoncentrowane na rozwiązaniu problemu, który opisałam, czyli drętwienia ręki.

Serdecznie pozdrawiam,
 
Myśka 


Dołączyła: 18 Sty 2011
Posty: 34
Pomogła: 5 razy

 #14  Wysłany: 2011-01-20, 15:34  


Hmmm a może sprawdź czy dorażnie wykonanie kilku amazońskich ćwiczonek przyniesie ulgę (wkręcanie żarówki, strzepywanie palców itp)? Mnie włśnie przy tyakichćwiczeniach najmocniej drętwieją ręce......

Czytałam, że nie ma żadnych dowodów na to, że ćwiczenia i masaż zapobiec powstawaniu obrzęku.

Co nie zmienia faktu, że o ręczkę trzeba dbać :)
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #15  Wysłany: 2011-01-20, 19:09  


Witaj Elle !
No nie !!!
Wkurzylam się na to co Ci niby powiedział lekarz po zabiegu usuniecia piersi, ze nic nie musisz robic i na nic uwazać - chyba, że nie miałaś usuniętych wezłow chlonnych, ja miałam inne wskazowki - niech wypowiedza sie inne osoby. Ja jak przemęczę troche ta reke to tez mi drętwieje, ale zaraz robie sobie masaż i odpoczywam z ręka na klocku. Wię nie dziw się że po tylu latach (3) nie dbałaś o tą rękę, wię przez to mozesz miec te kłopoty. Idż więc do tego lekarza co Ci tak powiedział - niech on sie wypowie. A co do grupy inwalidzkiej ja dostałam I - znaczny stopień na 5 lat. Może w pracy jak bys miała tę grupę to wczesniej moze by Ci znależli inny charakter pracy. Twoj pracodawca chyba wiedział na co chorujesz i na co poszlas do szpitala, wiec wiedział ze bedziesz pracownikiem niepełnosprawnym i mogł Ci wczesniej isc na reke zaraz po chorobie. Zawsze mogłas zrezygnowac z lzejszej pracy i przejsc na normalny etat, pozdrawiam anna
_________________
anna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group