1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
DLBCL - NOS
Autor Wiadomość
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #46  Wysłany: 2012-07-05, 14:38  


Lindo,
Nie odpowiemy sobie na to pytanie (wcale niegłupie ;) ), dopóki nie będziemy mieć konkretnych wyników. Być może liczne węzły zatykają liczne drobne przewodziki żółciowe. "Wydłubywanie" ich po jednym nie ma sensu, a protezować można tylko duże przewody.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Anna Jabłońska 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 103
Pomogła: 5 razy

 #47  Wysłany: 2012-07-09, 12:57  


Witam, przepiszę wszystkie wazne informacje z wypisu

ROZPOZNANIE:
C83.9
Chloniak rozlany z komórki B. SC: IV.

Zastosowano leczenie:
Chora lat 57 z rozpoznanym chłoniakiem rozlanym z komórki B w stadium zaawansowania IV przyjęta do Kliniki Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej celem rozpoczęcia chemioterapii.
Przy przyjęciu stan ogólny chorej średnio ciężki z występującymi objawami niewydolności wątroby (żółtaczka objawowa, AST 14 x norma, ALT 15 x norma, bilirubina 7 x norma). Chorej wdrożono leczenie objawowe (nawodnienie, sterydoterapię), Od 4 do 6 doby podano Endoxan 200mg 1m2.
Pomimo zastosowanego leczenia wartości parametrów hepatologicznych nadal ulegały wzrostowi. Decyzją Konsylium Klinicznego zdecydowano o kontynuacji sterydoterapii Prednison 30 mg I dzień przez 14 dni a następnie w razie poprawy wartości prób wątrobowych ponowna kwalifikacja do chemioterapii.

Zalecenia:
Termin kontroli w Ambulatorium Chemioterapii wyznaczono na dzień 19.07.2012r. w tym dniu proszę na czczo oddać krew do badania

Rp:
Encorton 30 mg /dobę l op a 20mg, l op a l O mg
IPP 40 mg 2x 1 tabl 30 szt
Milurit 300 mg l x l tabl l op
Essentiale forte 3x2tabl 2 op

WYNIK Z USG KTÓRY ROBILI W CENTRUM
88.761 USG Jamy Brzusznej + miednica mała
Wątroba granicznej wielkości, o prawidłowej echogeniczności. W jej obrębie widoczne są pojedyncze torbiele wielkości do 2,1 cm. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, wodniakowato powiększony, o wymiarach 10,5 x 3,6 cm, bez widocznych złogów w jego świetle. Okolica nadbrzusza częściowo przesłonięta przez gazy jelitowe.
W uwidocznionym zakresie, w okolicy wnęki wątroby oraz w górnej części przestrzeni zaotrzewnowej, w sąsiedztwie słabo widocznej trzustki widoczne są dość liczne, hypoechogeniczne struktury wielkości do 3,1 x 2,4 cm, mogące odpowiadać powiększonym węzłom chłonnym.
Naczynia wnęki wątroby widoczne fragmentarycznie, w uwidocznionym zakresie modelowane przez opisywane struktury. P.ż.w. w widocznym zakresie szerokości 6 mm. Dolna część przestrzeni zaotrzewnowej, okołoaortalnie i okołokawalnie w znacznej części przesłonięta przez gazy jelitowe, w zobrazowanym zakresie powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się.
Przestrzeń zaotrzewnowa wokół naczyń biodrowych częściowo przesłonięta przez gazy jelitowe, w zobrazowanym zakresie powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono. Nerki, śledziona bez cech patołogii. Pęcherz moczowy prawie pusty, przez co ocena narządów miednicy małej jest niemożliwa.

Dzisiaj jest 5 dzień brania sterydów, mama jest nadal żółta :(
Co myslicie o tym wszystkim?
Czy jest szansa by te dterydy pomogły?
w nastepnym poscie przekopije moze te wyniki z ta bilirubiną, aspatami i alatami.
 
Linda 



Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 60
Pomogła: 9 razy

 #48  Wysłany: 2012-07-09, 15:25  


Witaj Aniu. Kiedy wykonano to USG? Czy było robione tylko raz?

Jaki jest obecnie stan mamy? Są wymioty? Czy mama je? Jesteście w domu? Jaki lekarz opiekuje się teraz mamą - rodzinny, hospicyjny?

Co do widocznego zażółcenia, to tak jak już wcześniej pisała Madzia70 - widoczne zabarwienie nie jest jednoznacznym wyznacznikiem poziomu bilirubiny. Bo nawet jeśli jej poziom we krwi spadnie, to organizm potrzebuje czasu by się z niej oczyścić. Jak z zabarwieniem moczu?
 
Anna Jabłońska 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 103
Pomogła: 5 razy

 #49  Wysłany: 2012-07-09, 20:52  


USG było robione przy przyjęciu do kliniki.
Mama nie wymiotuje, apetyt jej dopisuje.Dostała grzybicy jamy ustnej, macie jakieś porady.Na razie będziemy płukać nystatyna w zawiesinie i lacyd mama piję
Mocz jest odrobinkę jaśniejszy,ale jego barwa zależy też jak dużo mama piję.
Jak piję mało to jest ciemniejszy jak więcej to jaśniejszy, tzn. na razie daleko mu do moczu słomkowego, ale nie jest to już ciemna gorzka herbata.Z rana zawsze jest ciemniejszy niż w ciągu dnia.
Póki co mama na razie jest pod opieką centrum tzn jak coś by się działo to mamy tam dzwonić.
Proszę napiszcie co o tym wszystkim sądzicie, co myslicie o tej chemii czy to była naprawdę taka lekka chemia czy jak na to patrzeć oraz przez jak długi okres ona wybija komórki bo minał tydzien od podania chemii,
pozdrawiam ANIA
 
Linda 



Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 60
Pomogła: 9 razy

 #50  Wysłany: 2012-07-09, 21:41  


Chemia, którą mama dostała to cyklofosfamid. W porównaniu z chemioterapią, którą stosuje się do leczenia tego chłoniaka, to można powiedzieć, ze to faktycznie "słaba chemia".

Ja nie umiem Ci odpowiedzieć na pytanie, czy ta chemia jeszcze działa. Nawet jeśli to, jej działanie z dnia na dzień jest coraz słabsze, bo stężenie we krwi spada.

Nikt z nas nie odpowie Ci na pytanie jaki będzie skutek działania tej chemii oraz sterydów. Nie sposób tego przewidzieć niestety. Nie wiemy czy to pomoże.

To, co ja bym Wam doradziła, to by wykonać badanie krwi za kilka dni. Tak by minął tydzień od rozpoczęcia przyjmowania prednisonu. Sprawdziłabym parametry wątrobowe, a dodatkowo zrobiłabym morfologię z rozmazem - grzybica jamy ustnej może oznaczać spadki w morfologii.

Mnie osobiście cały czas nurtuje pytanie - co na to chirurg onkolog... Cały czas zastanawiam się czy nie można by usunąć węzła, który najbardziej uciska naczynia w wątrobie. Nie chciałabym mówić Ci co masz robić, bo nie jestem lekarzem, ale ja osobiście jestem z natury dociekliwa ;) więc wzięłabym wyniki mamy i poszłabym prywatnie skonsultować się z chirurgiem onkologiem. Czy w szpitalu mówiono coś na temat interwencji chirurgicznej?

Pamiętaj o tym, aby dieta mamy była optymalna pod względem wartości odżywczych i nie obciążająca wątroby. W necie można znaleźć diety wątrobowe.

Trzymaj się.
 
Anna Jabłońska 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 103
Pomogła: 5 razy

 #51  Wysłany: 2012-07-10, 08:33  


Witam!

Prosze mi jeszcze powiedzieć jesli sie okarze,ze sa spadki w morfologii to co mozna zrobic dla poprawy wyników?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #52  Wysłany: 2012-07-10, 08:52  


Wszystko zależy od tego co konkretnie będzie spadało, do jakiego poziomu etc.
_________________
 
Anna Jabłońska 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 103
Pomogła: 5 razy

 #53  Wysłany: 2012-07-10, 09:05  


Chciałam jeszcze dodać, że mama miała w nocy stan podgorączkowy 37,8 nie wiem czy to od tej grzybicy jamy ustnej czy to przy chłoniaku:/
 
kobiecinka 


Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 269
Pomogła: 31 razy

 #54  Wysłany: 2012-07-10, 09:41  


Na problemy wątrobowe bardzo pomaga ostropest plamisty, do kupienia w sklepach zielarskich.
Spytajcie lekarza co o tym myśli.
Ostropest jest składnikiem leków na problemy z wątrobą ale ten nie w tabletkach ma lepsze działanie.

http://ostropestplamisty....opest-plamisty/
 
Anna Jabłońska 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 103
Pomogła: 5 razy

 #55  Wysłany: 2012-07-10, 10:41  


No własnie jak szliśmy po mamy wypis to wczesniej ktos juz nam to poleciła, ale Pani dr powiedziałą krótko "Wy juz lepiej sami nic nie kombinujcie bo możecie zaszkodzić a nie pomóc.....".Ja tez duzo własnei o tym ortopeście plamistym czytałam.Jak widac lekarze chłodno podchodza do leczenia ziołami.

[ Dodano: 2012-07-10, 11:15 ]
Czy ktoś sie może orientuje czy mama moze pić actimela?
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #56  Wysłany: 2012-07-10, 11:49  


Anna Jabłońska napisał/a:
Czy ktoś sie może orientuje czy mama moze pić actimela?

O ile nie zabronili jej nabiału w ogóle, to może, wbrew reklamie actimel to najzwyklejszy jogurt, tylko parę razy droższy.

Co do morfologii - będą wam na forum polecali buraki na hemoglobinę. Otóż buraki w żaden sposób nie działają na poprawę parametrów krwi, za to szkodzą na wątrobę, więc żadnych tabletek i soczków z buraka. Innych ziół ewentualnie polecanych typu pokrzywa też nie bierzcie, bo są one metabolizowane w wątrobie, a u mamy wątroba nie działa jak należy, więc po co jej dokładać roboty.

Co do ostropestu - on działa na poprawę pracy komórek wątroby, które zostały przez coś zniszczone, natomiast przynajmniej sądząc po USG wątroba Twojej mamy jest prawidłowa, tylko przewody żółciowe są fizycznie zatkane. Dlatego ostropest nie ma w czym tu pomagać, a będzie stanowił jakieś obciążenie dla wątroby no i zwiększy wydzielanie żółci, która i tak u mamy nie ma już którędy uciekać.

Na marginesie: sugestia Lindy, by skonsultować się z chirurgiem, jest słuszna. Jeśli nie da się zrobić operacji, to warto chociaż wiedzieć czemu.
_________________
 
 
Linda 



Dołączyła: 29 Maj 2012
Posty: 60
Pomogła: 9 razy

 #57  Wysłany: 2012-07-10, 12:46  


Anna Jabłońska napisał/a:
Chciałam jeszcze dodać, że mama miała w nocy stan podgorączkowy 37,8 nie wiem czy to od tej grzybicy jamy ustnej czy to przy chłoniaku:/


Przyczyn może być wiele. I grzybica i rozwój chłoniaka i jakaś inna infekcja. Nie rozstrzygniemy tego. Jeśli podwyższona temperatura będzie się utrzymywać lub rosnąć, konieczne będzie badanie lekarskie.
 
Anna Jabłońska 


Dołączyła: 18 Cze 2012
Posty: 103
Pomogła: 5 razy

 #58  Wysłany: 2012-07-10, 13:42  


Bardzo dziekuje za odpis.
Dobrze,ze jesteście i macie taka ogromna wiedzę!!
W centrum ani słowem nie mówili o interwencji chirurgicznej.
Nie wiem może dlatego, że nie mogli zrobic ani peta ani tomografu i nie wiedza jak wiele tych węzłów daje ucisk nie mam pojecia.
Myśle,ze warto nim pojedziemy za tydzien do tego centrum wybrac sie do innego onkologa zaczerpnąć innej opini i tak jak mówicie spytac o interwencję chirurgiczną.
Dzisiaj mama znów miała mocz ciemniejszy jak wczoraj więc te sterydy chyba sobie nie poradzą, chociaz ciagle tli sie we mnie nadzieja.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-07-10, 13:43 ]
ah mam jeszcze pytanie czy to musi byc chirurg onkolog czy tylko chirurg??
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #59  Wysłany: 2012-07-10, 13:59  


Zdecydowanie najlepiej by było, gdyby był to chirurg onkolog.
_________________
 
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #60  Wysłany: 2012-07-10, 18:11  


Anna Jabłońska napisał/a:
chirurg onkolog czy tylko chirurg??

Przypomnę tylko technicznie, że do chirurga i chirurga onkologa jest potrzebne skierowanie (np. z rejonu) - nie mylić z onkologiem, do którego można iść bez skierowania.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group