1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Dane osobowe (dot. wyników badań, kart leczenia)
Autor Wiadomość
Łysy 


Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 161
Pomógł: 19 razy

 #1  Wysłany: 2010-07-17, 10:23  Dane osobowe (dot. wyników badań, kart leczenia)


[ Komentarz dodany przez: DumSpiro-Spero: 2010-07-18, 00:31 ]
Wydzielam tu posty z wątku znajdującym się w Dziale 'Nowotwory płuca i opłucnej' dot. danych osobowych.

witam,
wegus, przykro mi, że stan mamy się pogorszył.
Nie chciałbym zaśmiecać Twojego wątku ale mam 1 zasadniczą uwagę - tu prośba do Adminów o ocenę :) - czy udostępnianie w necie wyników badań z danymi osobowymi nie jest, delikatnie mówiąc "zbyt odważne", nie mówiąc już o ustawie o ochronie tych danych :idea:
pozostawiam pod rozwagę.
pozdrawiam,
Łysy
_________________
jeśli masz zamiar chorować musisz być zdrowy i mieć pieniądze:)
 
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #2  Wysłany: 2010-07-17, 12:48  


Łysy napisał/a:
czy udostępnianie w necie wyników badań z danymi osobowymi nie jest, delikatnie mówiąc "zbyt odważne", nie mówiąc już o ustawie o ochronie tych danych

Przecież dane są zamazane (oprócz daty ur. po której jednak ciężko kogokolwiek rozpoznać...)
_________________
 
 
Łysy 


Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 161
Pomógł: 19 razy

 #3  Wysłany: 2010-07-17, 18:11  


teraz już są wszystkie zamazane ( a nie były) :) ta uwaga wyszła ode mnie z dobrej woli przecież, żeby czasem ktoś problemów nie miał.
pzdr
Łysy
_________________
jeśli masz zamiar chorować musisz być zdrowy i mieć pieniądze:)
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2010-07-18, 01:52  


Łysy, wydzieliłam Twoje uwagi (bo to nie ten dział na nie)
i zakładam dla nich osobny temat tutaj (jako, że dotyczą istotnej sprawy).

Po pierwsze dziękuję za spostrzegawczość.
Dane osobowe zamazał zainteresowany, jednakże ja -pomagając wkleić skany / wklejając je na czyjąś prośbę- winna jestem sprawdzić czy są niewidoczne i w tym przypadku faktycznie wśród wielu dokumentów na jednym dane były- co stanowiło moje, jako osoby sprawdzającej, przeoczenie.
Tak więc raz jeszcze dziękuję za zwrócenie na fakt ten uwagi.

W kwestii formalnej, na dokumentach zamazujemy:
  • dane dot. chorego, a w szczególności: nazwisko, adres zamieszkania, PESEL
  • dane lekarza (wymieniony z imienia i nazwiska lub przystawiający pieczęć jako prowadzący / konsultujący)
  • inne - jeśli dotyczą jakiejkolwiek indywidualnej osoby i mogłyby doprowadzić do jej jednoznacznego zidentyfikowania

Jeśli ktokolwiek ma problemy z zamazaniem danych, wklejeniem skanu etc. - prosimy o kontakt, np. z opiekunem danego działu - pomożemy w tej kwestii.

Z drugiej strony wklejanie wyników, kart wypisowych etc. umożliwia nie przepisywanie wszystkiego odręcznie oraz wierne przytoczenie faktów, które bardzo pomaga w interpretacji i sprawia, że opiniujący może wypowiedzieć się dokładniej.
Wielokrotnie bowiem zdarzało się, że cytowane dane były niedokładne, z pomyłką, lub cytowane wybiórczo i stanowiły niepełny obraz sprawy.
Tak więc jest to duże ułatwienie, tak dla pytającego jak i opiniującego.

Jeśli zauważycie gdzieś przeoczenie w postaci pozostawienia imienia/nazwiska, adresu zamieszkania - nie piszcie proszę w danym wątku, tylko najlepiej powiadomić opiekuna danego działu / innych Moderatorów / Administratorów. Ewentualnie dać znać tutaj.

Wszelkie uwagi na ten temat też proponuję umieszczać w niniejszym wątku.

Pozdrawiam wszystkich ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Łysy 


Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 161
Pomógł: 19 razy

 #5  Wysłany: 2010-08-11, 22:57  


DSS,
nasunęła mi się taka myśl:
wszelkiego rodzaju zamieszczane na forum pliki (zdjęcia forumowiczów, wyniki badań, scany itp.) - pod nimi zawsze znajduje się informacja "plik ściągnięto xxx razy". Pliki można kopiować bo sprawdziłem :) Rozumiem, że każdy zamieszczając na Naszym forum te pliki robi to z pełną świadomością i w dobrej wierze. Mam jednak wątpliwość co do wykorzystywania tego typu informacji przez tzw. złe duchy internetu. Zamieszczane tu informacje można skopiować i wykorzystywać w sobie tylko znany sposób przez takie osoby.
Czy się mylę?
Czy można w jakiś sposób zablokować przed kopiowaniem wszystkie "wklejanki" na Naszym forum?
Poddaję temat do rozważenia przez adminów.
pozdrawiam,
Łysy
_________________
jeśli masz zamiar chorować musisz być zdrowy i mieć pieniądze:)
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #6  Wysłany: 2010-08-11, 23:58  


Łysy,
pokaż mi zatem portal, na którym nie można zapisać grafiki w formie .jpg , .png czy .gif .
Zdjęcia "całej Polski" możesz skopiować chociażby na 'naszej klasie'. I nie jest potrzebny do tego tzw. download, wystarczy prawy klawisz myszki .. ;)
Jakąś trudność może jedynie sprawiać flash, ale to też tylko laikom.

Zdjęcia i wyniki badań (i to z danymi osobowymi) można podobnie skopiować ze wszystkich bardzo licznych stron różnych fundacji, które zakładają 'podstrony' swoim podopiecznym by móc na ich rzecz gromadzić wpływy.

'Nasze' wyniki są pozbawione danych osobowych, dbamy o to wszyscy - i forumowicze i moderatorzy.

Funkcja "załącz plik" służy tylko i wyłącznie umożliwieniu załadowania pliku graficznego na nasz serwer. Nie ułatwia natomiast w żaden sposób ściągnięcia pliku - bowiem TO SAMO można zrobić najeżdżając na dany obrazek kursorem i używając prawego klawisza myszki.. Tyle, że wtedy nie wyświetla się wszem i wobec info, że ktoś skopiował tę grafikę. W przypadku naszych załączników wyświetla się 'ściągnięto' - co z kolei nie musi oznaczać, że ktoś to skopiował, zapisał i przechowuje. Wystarczy, że kliknął na załącznik w celu chęci obejrzenia zawartości (czyli wyłącznie w celu wyświetlenia obrazka) :)
Rozumiem jednak, że 'czego oczy nie widzą tego sercu nie żal' ;)
Jeśli jednak wyłączymy możliwość umieszczania załączników - utrudnimy życie potrzebującym. Nie każdy musi umieć umieszczać grafikę na darmowym serwerze. A nawet jeśli - to efekt będzie dokładnie ten sam: wyświetlona u nas - może być skopiowana także, przez każdego.

Myślę, że jesteśmy dorośli, i każdy z nas sam decyduje czy i co na naszym czy innym portalu zamieścić. My tu za to pilnujemy, by załączone i wyświetlone dane były anonimowe i za ich pomocą nie można było nikogo konkretnego zidentyfikować.

Zawsze zostaje możliwość dokładnego przepisania wszystkich wyników :) Tyle, że w takiej sytuacji ludzie zazwyczaj przepisują wybiórczo, czyli to, co im wydaje się ważne. To niestety najczęściej sprawia, że powstaje niepełny obraz choroby lub leczenia. W konsekwencji odpowiedź na pytania może być bardziej lakoniczna, ogólnikowa i w efekcie nie tej jakości, jakiej oczekiwano.

W tej sytuacji obawiam się, że pozostaje dokonanie wyboru - co dla kogo jest istotniejsze: cel, któremu służy zamieszczanie tu plików, czy obawa przed ich skopiowaniem.
Na to samo pytanie -jak sądzę- muszą sobie również odpowiedzieć np. użytkownicy portalu nasza klasa, jak i wielu wielu innych portali.

Oczywiście jeśli macie propozycje jakichś konkretnych 'technicznych' rozwiązań - to jesteśmy otwarci na ich przedyskutowanie.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Łysy 


Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 161
Pomógł: 19 razy

 #7  Wysłany: 2010-08-12, 01:20  


DSS
właśnie miałem tego typu obawy, czy kliknięcie na plik powoduje, że chcemy go obejrzeć z ciekawości, w dobrej wierze, czy z jakiegoś innego "dobrego" powodu. Mam nadzieję, że nie ma u nas zbyt wielu intruzów ale, wykluczyć tego nie można. Mi osobiście brzydko mówiąc "wisi i powiewa" czy zostanie skopiowane moje zdjęcie czy wyniki, które zamieszczam. Decydując się na ich zamieszczenie jestem świadomy, że mogą być wykorzystane w niecnych celach. Ale ponad wszystko stawiam zdrowie najbliższych wiedząc, że prosząc TU o pomoc mam szansę na zgłębienie problemu, pogłębienie wiedzy, uspokojenie się informacjami przekazanymi przez was, wiedzących znacznie więcej od laika czy osoby zestresowanej chorobą najbliższych.
To była taka tylko myśl, by bronić prywatność naszych współforumowiczów....
a co do naszej klasy... nie uważam tego portalu.... odkąd modnym zrobiło się tam zamieszczanie zdjęć typu: ja przy kominku, ja z mężem pod palmą w Egipcie, my na trawniku itp. dla mnie to żenada, miejsce w sieci, gdzie znaczna część( oczywiście nie wszyscy ale pogląd sobie wyrobiłem) próbuje się dowartościować nie mając nic więcej swoją osobą do zaoferowania. Ciągle rosnący licznik znajomych (którzy często nie mają nic wspólnego z znajomością a jedynie gdzieś w życiu naszoklasowiczów pojawił się jakikolwiek epizod, który powoduje, że dodanie do znajomych jest "uzasadnione") był dla mnie 1 kryterium, by taką osobę z grona swoich znajomych wyeliminować... i tak jakoś się stało, że zrezygnowałem z bycia na tym śmiesznym portalu. Sorry za wtręt nie na temat ale tak jakoś....
przepraszam za swoje wątpliwości, wynikają li tylko one z dobrego serca i obawy o "bezpieczeństwo sieciowe" naszych współforumowiczów
Łysy
_________________
jeśli masz zamiar chorować musisz być zdrowy i mieć pieniądze:)
 
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #8  Wysłany: 2010-08-12, 01:34  


Łysy - dlatego, jeśli forumowicz to przegapi, usuwamy dane osobowe (pacjenta i lekarza) na zamieszczonych wynikach. Umieszczenie 'gołych wyników' - bez danych osobowych - daje 'pewną anonimowość'. Staramy się by forumowicze czuli się bezpiecznie. Admini/modzi reagują szybko w przypadkach gdzie forumowicz (w dobrej wierze) wkleił jakikolwiek plik z danymi osobowymi.
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #9  Wysłany: 2010-08-12, 11:38  


Admini działają tu szybko i sprawnie. osoby które skanują swoje wyniki w wolnej chwili moga się "pobawić" skanerem i poznać jego funkcje. Można ze skanowanego dokumentu/obrazu wybrać do zapisu tylko to co się chce zapisać. tym którzy nie znają tej funkcji pomagają Admini.
Nie znam lepiej działającego i bezpieczniejszego forum.
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group