1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to nowotwór płuc:-(
Autor Wiadomość
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2014-08-01, 09:08  Czy to nowotwór płuc:-(


Moja babcia jest po przebytej gruźlicy 2 lata temu i pod stałą kontrolą pulmonologa, miała robione TK płuc oto opis:

TK KLP:
Nawarstienia opłucnowe w obu szczytach ze zwapnieniami.
Pluco prawe. Rozedmowo przejaśniona dolna częśc płuca. Liczne guzki do 7 mm, wydaje się być ich nieco więcej niż w badaniu poprzednim z 2013r. Lite zacienienie z bronchogramem przyśrodkowej części segm. 5 - niedodma - jak poprzednio, zniekształcenie oskrzela do płata środkowego. Zagęszczenia tkankowe o nieostrych zarysach w segm. 6, 8, 4 i 5 - mniejsze niż w badaniu poprzednim. Pasma zwłóknień, zwłaszcza w części dolnej. Ogniska drobnych zagęszczeń
miąższowych w płacie dolnym.
Płuco lewe. Guzki do 7 mm. W segm. 10 guzki 9 mm i 6 mm. Zgrubienie opłucnej w przednio - przyśrodkowej części segm. 3, zmiany włókniste oraz lite zagęszczenie IO rnrn - niewidoczne w badaniu poprzednim. Nasilone zmiany włókniste w płacie dolnym.
Większa komponenta zmian włoknistych w obu płucach.
Zwapniałe węzły chłonne w obu wnękach i podostrogowe do 6 mm. Węzły chłonne przytchawicze do 6 mm, w śródpiersiu przednim do 7mm. przedostrogowe i w oknie aortalno - płucnym do 6 mm. Węzły chłonne pachowe lewe do I Ornrn, prawe do 8m m.
Niewielka przepuklina rozworu przełykowego przepony. Zwapnienia w miąższu wątroby i śledziony. Naczyniaki w trzonach kręgów Th 7. 8. I I.

Czy zawsze lite zagęszczenie oznacza raka, bardzo się martwię myślałam że mam już to za sobą, na razie nie chudnie, tylko kaszle, kaszel produktywny żółtozielony. Lekarz powiedział że nawrot gruźlicy raczej niemożliwy.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-08-01, 09:27  


Możesz przytoczyć badanie z 2013?

Aha, i co tu miało być:
Anna G napisał/a:
lite zagęszczenie IO rnrn

Anna G napisał/a:
Węzły chłonne pachowe lewe do I Ornrn

?

Czy lekarz kierujący na TK widział już wynik i sugerował zmianę nowotworową, że znalazłaś się na naszym Forum?
_________________
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2014-08-01, 09:42  


lite zagęszczenie 10 mm i wezły pachowe lewe do 10 mm.

Powiedział że jest to bardzo podejrzany guzek, ponieważ wg jego leczenie na gruźlice trwało 7 miesięcy i węzły w śródpiersiu są zwapniałe co jest oznaką że choroba ustapiła i proponuje bronchoskopie oraz badanie Pet ct.

Resztę badań przytoczę wieczorem, ponieważ w tym momencie nie mama takiej możliwości.

[ Dodano: 2014-08-01, 14:56 ]
Tomografia z 28.01.2013 r.
W badaniu kontrolnym nieznacznie zmniejszyły się wymiary zmiany tkankowej płata dolnego prawego płuca (s. 8)- 1,5 x 0,8 cm. Znacznie mniejszy jest obszar zageszczeń tkankowych s. 10 płuca lewego - obecnie śr. 0,5 cm. Pozostałe zmiany ogniskowe obu płuc również nieco mniejsze (największa nadprzeponowo w płucu prawym - śr. do 0,8 cm), z nieznacznie większą komponentą zmian włóknistych.
Obraz pozostałych zmian w obu płucach (w tym zniekształcenie oskrzela do pl. środkowego i niedodma tego płata) bez zmian w porównaniu z badaniem z dn. 24.05.2012.
Węzeł chronny śr. 0,8 cm we wnęce prawego płuca. Zwapnienia w węzlach chłonnych śródpiersia i wnęki prawego płuca. Poza tym nie stwierdza sie obecności powiększonych węzlów chłonnych w obrębie śródpiersia i wnęk płucnych.
Naczyniak trzonu kręgu Th8. Dwa naczyniaki w trzonie kręgu Th 11.

RTG klatki piersiowej: z 08.11.2013
Jamy opłucnowe wolne. Drobny zrost prawej kopuły przepony. Zmiany włóknisto-guzkowe w szczycie płuca prawego z podciągnięciem wnęki płucnej ku górze - stan po przebytym procesie swoistym. Widoczny miąższ płucny z obecnością licznych pasmowato-siatkowatych zwłóknień oraz zmian drobnoguzkowych. Największy guzek wym. 7 mm w polu środkowym płuca prawego. Serce niepowiększone. Aorta miażdżycowa.
Wsk. konsultacja pulmonologiczna, do rozważenia KT klp (HRCT)

Coś się już chyba działo w listopadzie 2013 roku ale lekarz mówił wtedy że jest wszystko w porządku. Wydaje mi że ta zmiana w lewym płucu szybko urosła czy na podstawie badań już można wnioskować że to rak. Bardzo się martwię, myślałam że nie będę musiała przechodzić jeszcze tego raz :cry:

[ Dodano: 2014-08-01, 15:02 ]
A i jeszcze dodam, OB po 1 godzinie 74 a CRP 8,6 mg/dl a norma w laboratorium do 0,5 mg/dl

[ Dodano: 2014-08-01, 15:57 ]
Proszę bardzo o odpowiedz i z góry dziękuje.
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #4  Wysłany: 2014-08-06, 10:26  


Witam, babcia jest po bronchoskopii, lekarz który wykonywał badanie powiedział że na 80% to nowotwór a 20 % trzeba zostawić na gruźlice bo widać u Niej w oskrzelach przekrwienie i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Co mam robić czy już mam szukać dobrego onkologa..:(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2014-08-06, 11:11  


Mała sugestia: jeśli dodajesz coś do już napisanego posta, nie wyświetla się on nam jako "nieczytany", dlatego często nie odpowiadamy. Warto się przypomnieć na PW :)

Onkologa w tej chwili nie ma sensu szukać, trzeba zaczekać na wynik bronchoskopii.
_________________
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #6  Wysłany: 2014-08-06, 12:12  Czy to nowotwór płuc:-(


Proszę powiedzieć co znaczy lite zagęszczenie czy to prawda że 80 % jest to nowotwór. Babcia dostała skierowanie na PET CT, badanie wyznaczone na 3 września czy nie powinnam jeszcze dodatkowo zrobić babci markerów nowotworowych.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2014-08-06, 12:23  


Anna G napisał/a:
Proszę powiedzieć co znaczy lite zagęszczenie czy to prawda że 80 % jest to nowotwór.

Jest możliwe, że jest to nowotwór.

Anna G napisał/a:
czy nie powinnam jeszcze dodatkowo zrobić babci markerów nowotworowych.

Nie wydaje mi się to konieczne, tym bardziej że nie ma jednoznacznie świadczących o raku płuca markerów.
_________________
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #8  Wysłany: 2014-08-06, 12:45  Czy to nowotwór płuc:-(


I jeszcze jeden wątek nurtuje mnie, jeżeli była przeleczona przez okres około 7 miesięcy czy jest możliwy nawrót choroby jeżeli są liczne guzki do 7 mm, wydaje się być ich nieco więcej niż w badaniu poprzednim z 2013r w płucu prawym. Wspomnę jeszcze że na przełomie 2013 i 2014 roku miała częste infekcje górnych dróg oddechowych. Czy to może być rozsiew nowotworu czy guzków gruźliczych.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2014-08-06, 12:49  


Mogą to być zarówno zmiany gruźlicze, jak i nowotwór - nie da się również wykluczyć współistnienia obu chorób.
_________________
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #10  Wysłany: 2014-08-06, 13:02  Czy to nowotwór płuc:-(


Dziękuje bardzo za odpowiedź , jak będę miała wyniki bronchoskopii odezwę się.
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #11  Wysłany: 2014-08-08, 10:26  


Mam opis bronchofiberoskopii:
Krtań, tchawica z rozwidleniem zamiany przewlekle zapalne. Oskrzela obu płuc są drożne, obrzęk i przekrwienie. Po stronie prawej w zakresie oskrzela pośredniego przebarwienia po przebiciach węzłowych. Po stonie lewej podobne zmiany w oskrzelach płata górnego. Odessano wydzielinę i popłuczyny do badania BK, cytologia. Wniosek: zapalenie oskrzeli przewlekłe, zmiany jak po przebytym procesie swoistym. Nie mam jeszcze wyników BK i cytologii.Bardzo proszę o interpretacje badania.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2014-08-08, 14:57  


Z samego przebiegu bronchoskopii niewiele wynika, oprócz istnienia stanu zapalnego. Trzeba czekać na dalsze wyniki.
_________________
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #13  Wysłany: 2014-08-13, 20:17  


Mam wyniki bronchoskopii:
Rozpoznanie:
W nadesłanym materiale złogi włóknika, ostry wysięk zapalny. Komórek atypowych nie znaleziono.

Co to są złogi włóknika i kiedy występuje ostry wysięk zapalny..:( Martwię się bardzo:( Lekarz zdawkowo odpowiadał na moje pytania niestety....:(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2014-08-13, 20:43  


Anna G napisał/a:
Co to są złogi włóknika

Włóknik

Anna G napisał/a:
kiedy występuje ostry wysięk zapalny

Wtedy kiedy jest stan zapalny.

W wyniku nie ma nic podejrzanego onkologicznie.

Anna G napisał/a:
Lekarz zdawkowo odpowiadał na moje pytania niestety....:

A zdawkowo tzn. co powiedział?
_________________
 
Anna G 


Dołączyła: 01 Sie 2014
Posty: 12

 #15  Wysłany: 2014-08-13, 21:15  


Powiedział że nie można wykluczyć raka i teraz mamy czekać na badanie PET CT i z wynikami przyjść do niego. A wykluczył gruźlice bo prątków nie znaleźli, taką inf. dostał telefonicznie, posiew w toku będzie 5-6 tygodni - ale jest pewien że tam też nic nie urośnie. Czy to dobrze że nie znaleźli nic złego w badaniu z bronchoskopii ? - już sama nie wiem ponieważ jak czytam różne wątki na forum to czasami jest wszytko w porządku po pierwszym badaniu, a jak robią bronchoskopie po raz drugi to wtedy wychodzi niechciany gość:(
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group