1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to może być nowotwór?
Autor Wiadomość
Wiola07 


Dołączyła: 05 Lip 2017
Posty: 54

 #31  Wysłany: 2018-01-05, 18:08  


Wydaje mi się, że powinna być zastosowana uzupełniająca chemioterapia i ze względu na węzły też radioterapia.
 
zmartwiona96 


Dołączyła: 11 Lis 2017
Posty: 12
Pomogła: 1 raz

 #32  Wysłany: 2018-01-05, 19:02  


Dziękuje za odpowiedzi. :)
Z tego co wiemy, to chemioterapię będzie miał Andrzej napewno, jego lekarz nie wspominał nic o radioterapii, ale jeśli miałoby to Jemu bardziej pomóc, a lekarz by tego nie zaproponował, to co mamy zrobić?
No i sytuacja wygląda też tak, że Andrzeja lekarz wraca z urlopu dopiero 15 stycznia. Do tej pory nie będziemy mieć żadnej konsultacji, a w tym czasie już by pewnie udało się załatwić jakieś skierowanie na chemioterapię.
Czy to nie jest za dużo czasu?
No i kurczę.. Stopień zaawansowania IIIA pokazuje, że mój Andrzej ma 19.8% szans na pięcioletnie przeżycie. Czy sugerować się takimi statystykami?
W tej chwilii, po operacji on czuje się tak dobrze, że aż nie mogę uwierzyć w to co mówią te statystyki.. :(
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #33  Wysłany: 2018-01-05, 19:37  


zmartwiona96 napisał/a:
Czy to nie jest za dużo czasu?

Andrzej po operacji i tak się musi wygoić, z zewnątrz rany goją się szybko, wewnątrz wolniej bo mokre środowisko. Chemię można podać dopiero jak się wszystko podgoi więc spokojnie.

zmartwiona96 napisał/a:
Czy sugerować się takimi statystykami?

Nie czytaj statystyk, kazdy jest inny, każdy inaczej reaguje na leczenie, każdy przypadek to osobna historia. Statystyki trzeba tworzyć ale gdybyśmy na nie tak bardzo patrzyli to po co się leczyć, lepiej się położyć i czekać na koniec ;) bo tak mówią statystyki.
zmartwiona96 napisał/a:
ale jeśli miałoby to Jemu bardziej pomóc, a lekarz by tego nie zaproponował, to co mamy zrobić?

Zapytać jakie planuje leczenie i wprost zapytać żeby wyjaśnił Wam na czym będzie polegać chemioterapia i jaka i czy radioterapia, pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj.
Cytat:
Radioterapia
Leczenie pooperacyjne
Pooperacyjna CRTH zwiększa odsetek 3-letnich przeżyć całkowitych o 11% w porównaniu
z samodzielnym leczeniem chirurgicznym (mediana przeżycia — 36 wobec 27 miesięcy).
Leczenie obejmuje 1 cykl CTH złożonej z FU w dawce 425 mg/m2/dobę przez 5 dni i folinianu
wapniowego 20 mg/m2/dobę przez 5 dni, następnie po 28 dniach napromienianie
do dawki 45 Gy (frakcje 1,8 Gy) wraz z CTH według schematu: fluorouracyl 400 mg/m2
wraz z folinianem wapniowym w dawce 20 mg/m2/dobę przez pierwsze 4 i przez 3 ostatnie
dni napromieniania, a po miesiącu od zakończenia radioterapii (RTH) 2 kolejne cykle CTH,
w dawkach jak w pierwszym kursie, podawane w odstępie miesiąca. Obszar napromieniania
powinien obejmować lożę żołądka i regionalne węzły chłonne.
Z jednej strony, pojawiają się wątpliwości dotyczące zasadności stosowania takiego leczenia,
związane z nieadekwatnym zakresem limfadenektomii u większości chorych włączonych
do badania oraz sposobem planowania RTH. Z drugiej strony, wyniki badań bez grupy
kontrolnej wskazują, że efekt CRTH utrzymuje się także u chorych poddanych limfadenektomii
D2.
Po resekcji R1 wskazane jest podwyższenie dawki na obszar zajętego obszaru do 50–54 Gy.

http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf

pozdrawiam
 
Wiola07 


Dołączyła: 05 Lip 2017
Posty: 54

 #34  Wysłany: 2018-01-05, 19:57  


Ja od lekarza dowiedziałam się, ze chemioteriapia powinna być podana dość szybko -ok 4-5 tygodni od operacji, a radioterapia przy duzym zaawansowaniu choroby (zajęte węzły- nawet 1, nacieki na inne struktury)
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #35  Wysłany: 2018-01-05, 19:59  


Cytat:

Ja od lekarza dowiedziałam się, ze chemioteriapia powinna być podana dość szybko -ok 4-5 tygodni

Wiolu tak, ok. 2 miesiące po operacji można dać chemię.
 
martina25 


Dołączyła: 12 Sie 2016
Posty: 61
Pomogła: 1 raz

 #36  Wysłany: 2018-01-05, 22:44  


Powiem z własnego doświadczenia. Chemia i radioterapia musi być zastosowana przy takim stopniu zaawansowania. Pierwsza chemia powinna zostać podana w przedziale 4-6tyg po operacji nie pozniej.

Pozdrawiam i trzymam kciuki
_________________
Pozdrawiam
Marta
 
Zocha 


Dołączyła: 21 Lis 2017
Posty: 6

 #37  Wysłany: 2018-01-06, 18:38  


Dlaczego w takim terminie po operacji?Tata wyszedł że szpitala 5 tyg po operacji i dopiero czeka na wizytę u onkologia...
 
zmartwiona96 


Dołączyła: 11 Lis 2017
Posty: 12
Pomogła: 1 raz

 #38  Wysłany: 2018-01-06, 18:44  


Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi na najbardziej nurtujące mnie pytania. :)
Czy jakby Andrzej spotkał się z swoim lekarzem 15 stycznia i od razu dostałby skierowanie na chemię to ile będziemy musieli czekać w kolejce, aby dostał swój pierwszy wlew?
No i co zrobić jak jego chirurg nie zaproponuje mu terapii radioterapią?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #39  Wysłany: 2018-01-07, 04:17  


zmartwiona96 napisał/a:
i od razu dostałby skierowanie na chemię to ile będziemy musieli czekać w kolejce, aby dostał swój pierwszy wlew?

to już idzie szybko.
zmartwiona96 napisał/a:
No i co zrobić jak jego chirurg nie zaproponuje mu terapii radioterapią?

pisałam już, zapytaj wprost, dlaczego nie ma radioterapii.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group