1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to może być nowotwór? Badanie RTG
Autor Wiadomość
zembatka 


Dołączyła: 28 Gru 2012
Posty: 9
Skąd: Kraków

 #1  Wysłany: 2016-09-17, 16:08  Czy to może być nowotwór? Badanie RTG


Na wstępie chciałabym pozdrowić wszystkich obecnych. Nie jestem zbyt aktywna na forach, jednak pojawiam się tutaj od czasu, gdy raka jelita grubego miał mój tata (zmarł już ponad dwa lata temu) i trzymam kciuki za wszystkich walczących.
Tym razem mam pytanie, nie mam też wyników badań, a jedynie zdjęcie RTG.
Otóż moja mama od jakiegoś roku uskarżała się na ból w biodrze i w kolanie. Namawiana przez rodzinę, po długim okresie odwiedzania "kręgarzy", zdecydowała się wreszcie zbadać przez lekarza z wykształceniem.
Po otrzymaniu zdjęcia RTG okazało się, że prócz koksartrozy (której istnienie RTG miało potwierdzić), widać na nim coś jeszcze. Zostało to określone przez lekarza jako "zmiana struktury kości". Mama została skierowana na TK (nie ma żadnej wzmianki o trybie "onkologicznym").
Badanie tomograficzne zostanie wykonane 20.09 (po miesiącu oczekiwania), jednak zastanawia nas, co to może być.
Czy ktoś z Państwa byłby w stanie rzucić okiem na to zdjęcie i powiedzieć, czy może to wyglądać jak zmiana nowotworowa? Wiem, że nie podałam wiele danych, po TK postaram się uzupełnić, jednak po przeszukaniu internetowych zasobów zdjęć RTG nie znalazłam nic, co byłoby podobne, a po śmierci taty jesteśmy może przewrażliwieni na punkcie ewentualnych zmian nowotworowych.
Będę bardzo wdzięczna każdemu, kto się wypowie w temacie.
Dziękuję i pozdrawiam!


IMG_20160917_151923233 - Copy.jpg
zmiana struktury kości
Pobierz Plik ściągnięto 651 raz(y) 727,2 KB

 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2016-09-17, 16:31  


zembatko,
Wygląda niepokojąco i TK konieczna.
zembatka napisał/a:
może to wyglądać jak zmiana nowotworowa?

Niestety może, ale po pierwsze - nie musi to być nowotwór złośliwy, poza tym mogą to być też inne choroby kości.
Potrzeba trochę więcej informacji na temat Mamy - wiek, choroby towarzyszące, nikotynizm, raki gruczołowe w rodzinie, kiedy ostatnio ginekolog, chudnięcie, ostatnie wyniki badań. Czy Mama ma na skórze plamy typu "cafe au lait"? (wpisz sobie w google grafikę, będziesz wiedziała, o co pytam). Na szczęście 20 września już niedaleko.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
zembatka 


Dołączyła: 28 Gru 2012
Posty: 9
Skąd: Kraków

 #3  Wysłany: 2016-09-17, 21:50  


Madzia70, Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mama ma 66 lat, miała kiedyś łagodne guzy tarczycy w związku z czym ma tarczycę usuniętą. W tym samym czasie rzuciła palenie, jednak uzależniła się od gum Nicorette w zamian za to.
Ginekologicznie badała się ostatnio dokładnie (kilka USG, cytologia), lekarz nie miał zarzutów co do stanu jej zdrowia. W morfologii też nie było odchyleń od normy.
Kiedy tylko będę miała dostęp do wyników badań mamy (mieszkamy w dwóch różnych miejscowościach niestety), postaram się je tutaj wkleić.
Na razie staramy się nie stresować na zapas i czekamy na TK:-)
Jeszcze raz bardzo dziękuję za opinię!
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #4  Wysłany: 2016-09-22, 12:04  


zembatka napisał/a:
Zostało to określone przez lekarza jako "zmiana struktury kości".


Może ale nie musi. Zmiany struktury kości mogą powstać pod wpływem zaburzeń hormonalnych.
Także osteoporoza charakteryzuje się miedzy innymi zmianą struktury kości oraz ubytkiem masy kostnej.

Trzeba czekac na wyniki.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2016-09-24, 07:17  


Osteoporoza wygląda inaczej.
Macie już wyniki?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
zembatka 


Dołączyła: 28 Gru 2012
Posty: 9
Skąd: Kraków

 #6  Wysłany: 2016-09-24, 13:21  


Niestety wyniki mają być do 10 dni od TK, czyli dopiero w przyszłym tygodniu. Na razie staram się nie stresować i nie wspominać o tym mamie, choć wydaje mi się, że ona również próbuje swój stres przede mną ukryć:-) Kiedy tylko będę wiedziała coś więcej i miała dostęp do wyników, będę pisać.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie!
 
zembatka 


Dołączyła: 28 Gru 2012
Posty: 9
Skąd: Kraków

 #7  Wysłany: 2016-10-17, 12:14  


Dostaliśmy nareszcie wyniki tomografii mamy, okazuje się, że najprawdopodobniej jest to chrzęstniak śródkostny (tak stwierdził lekarz na podstawie opisu TK i zdjęć RTG, ponieważ nie był w stanie otworzyć zdjęć z tomografii).
Czyli wydaje mi się, że częściowo możemy odetchnąć z ulgą...

Załączam wyniki badania poniżej:


tk.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1553 raz(y) 133,57 KB

 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2016-10-19, 18:28  


No to super na razie ;) ale rezonans zróbcie koniecznie, nie można tego tak zostawić.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
adamiakadam00 


Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2016-10-24, 11:53  


W tym samym miejscu miałem podobną zmianę. Jestem tydzień po usunięciu. Z tego co mi lekarze mówili i z tego co wyczytałem - takie coś trzeba usunąć bo może zezłośliwieć.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group