1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to czerniak? Proszę o pomoc
Autor Wiadomość
Wolter 


Dołączył: 19 Maj 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-05-19, 09:05  Czy to czerniak? Proszę o pomoc


Witam. Mam 20 lat. Od kilku lat (conajmniej trzech) miałem na prawym policzku dość duży, ciemny pieprzyk. Nie przejmowałem się nim gdyż był całkowicie płaski i kompletnie nic sie z nim nie działo. Problem pojawił się trochę ponad miesiąc temu gdy wpadłem na durny pomysł by go próbować rozjaśnić sokiem z cytryny - w efekcie wypaliłem sporo skóry, pieprzyk zrobił się wypukły, zaczął delikatnie szczypać. Po ok. 2 dniach na lewej krawędzi pojawił sie strup który samoistnie odpadł po kilku dniach razem z częścią (ok. 40%) pieprzyka.

Problem pojawił się po kilku dniach - zaczeły mnie bardzo mocno szczypać dłonie, pojawiły się na nich ciemniejsze plamy, w dodatku zaczęły dość dziwnie śmierdzieć. W końcu z dłoni zeszła skóra i wyglądają prawie normalnie. Na lewym nadgarstku została ciemna krosta która nie chce zejść. Pojawiła się też krostka pod pachą. W dodatku pojawiły się też u mnie dziwne objawy - dziwne kołatanie(?) serca, przyśpieszone tętno, w rózżnych miejscach ciała (wewnątrz) zacząłem czuć lekkie bóle które po kilku dniach znikały. Dwa razy miałem obrzęk krawędzi oka który samoistnie schodził. Po ponad miesiącu dalej czuję się dziwnie, mój pot dalej ma dziwny zapach, w dodatku pod pachami jest jakby lekko oleisty.

JEśli trzeba - mogę wrzucić zdjęcia.

[ Dodano: 2015-05-19, 10:28 ]
Aha - jak się dostać na diagnostykę i ew. leczenie u prof. Mackiewicza? Do Poznania mam trochę ponad 100km. I czy istnieje możliwość ew. dostania szczepionki jeżeli się samemu opłaci koszyu produkcji miesięcznej dawki?

Jestem załamanu. NOrmalnie żyć się odechciewa.
 
Irka 



Dołączyła: 14 Mar 2011
Posty: 136
Pomogła: 41 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-19, 09:51  


Witaj. Wybacz szczerość - ale Twoje objawy wskazują raczej na jakąś nerwicę.
Najpierw udaj się do dermatologa jeżeli niepokoi Cię Twój pieprzyk , nie musisz od razu szukać kontaktu do Doktora Mackiewicza :| Chyba nie sądzisz, że w ciągu kilkunastu dni od "rozpaprania" pieprzyka wszystkie objawy które opisujesz (schodzenie skóry z rąk :?ale?: czy oleisty pot?? )są związane z rakiem????
Uspokój się i idź do lekarza.
 
Wolter 


Dołączył: 19 Maj 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-05-19, 10:21  


Może moja postawa wyda się innym śmieszna - ale wychodzę z założenia, że lepiej martwić się zbyt dużo niż zbyt mało.

Szczególnie, że zdarzały się przypadki "wyjścia" czerniaka z zaciętych pieprzyków - a w moim przypadku było to mocne podrażnienie chemiczne.
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #4  Wysłany: 2015-05-19, 10:39  


Całkowicie zgadzam się z Irką. Tylko objawy związane z pieprzykiem sugerować mogą czerniaka. Jeśli zaczęło się z nim dziać coś niedobrego to udaj się od razu do onkologa by go wyciąć i przebadać. To jest jedyny skuteczny sposób by pozbyć się pieprzyka. Co do pozostałych objawów to faktycznie może to być nerwica. Możliwe, że zestresowałeś się pieprzykiem i są to objawy stresu. Przez stres dopatrujesz się także dodatkowych nieprawidłowości.
Miej też świadomość, że nawet po zdjęciach nikt ci nie powie, czy to czerniak czy nie. Tak jak napisałam na początku szybko udaj się do onkologa i usuń znamię. Jeśli finanse nie są problemem to udaj się prywatnie - będzie szybciej. Pamiętaj tylko, zeby pieprzyk usunięty był chirurgicznie a nie laserowo.
Jak już będziesz miał wynik badania histopatologicznego, to będziesz zastanawiał się co dalej.
Teraz myśl pozytywnie :)

[ Dodano: 2015-05-19, 11:42 ]
Twoja postawa nie wydaje nam się śmeszna - każdy z nas wie dobrze, czym jest stres i obawa.
Wiedz jednak, że jeśli (mam nadzieję, że nie) masz czerniaka, to stres działa na niego bardzo niekorzystnie. Trzeba myśleć pozytywnie i nie stresować się na zapas.
Tym bardziej, że tak jak pisałyśmy ci wcześniej, większość objawów, które opisywałeś, nie mają bezpośredniego związku z zachorowaniem na czerniaka.
 
Wolter 


Dołączył: 19 Maj 2015
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2015-05-20, 15:11  


Pytania:

Czy dermatolog będzie w stanie wyciąć pieprzyk i wysłać go na badania histopatologiczne?

Czy jeżeli ten pieprzyk był już wczesnej czerniakiem in situ, to ile czasu od dostania się do krwi do uformowania guzów musiałoby minąć?
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #6  Wysłany: 2015-05-20, 18:36  


Wycina chirurg, a nie dermatolog.

Co do drugiego pytania, to nie da się na nie odpowiedzieć. Każdy przypadek jest inny, szczególnie w przypadku czerniaka, który jest nieprzewidywalny. Poza tym nie wiesz czy chorujesz na czerniaka, a zastanawiasz się nad tym po jakim czasie mogą powstać guzki. Zacznij myśleć pozytywnie i po prostu jak najszybciej wyznacz wizytę u onkologa.

Nie jestem też pewna czy wiesz co oznacza "in situ". Czerniak in situ oznacza, że komórki nowotworowe nie naciekają w ogóle na zdrowe tkanki. To najlepiej rokujący przypadek. Ale powtarzam to, co wcześniej najpierw zbadaj to dokładnie, a później się martw.

Trzymam kciuki. Głowa do góry
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group