1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy z przerutem do płuca
Autor Wiadomość
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-08-24, 15:42  Czerniak złośliwy z przerutem do płuca


Witam.

Moja koleżanka 2 lata temu miała wykrytego czerniaka złośliwego skóry II stopnia 1 mm nacieku. Po około 3 miesiącach od wycięcia znamiona poszedł przerzut na węzły wartownicze. Miała wycinane oraz 5 tygodni radioterapii. Miała regularnie robioną tomografię i za każdym razem inaczej była opisana. Raz miała coś w okolicach miednicy, innym razem nie. Raz wyszło coś na płucach innymi razem nie. Aż do ostatniego badanie w czerwcu. Pokazał się guzek 2x1 cm w płucu. Po miesiącu dostała się do lekarza. Zlecili badanie PET i co się okazało jest guzek 3 cm i liczne ogniska guzkowe na płucach. Była u lekarza od płuc i powiedział jej, że jest operacyjny, tylko najpierw biopsję mają zrobić, podać chemioterapię i ma się skonsultować ze swoim lekarzem. Dzisiaj dzwoniła. Lekarz powiedział, ze owszem wytną ten guzek ale inne będą rosły i zapytał jej się: "czego pani ode mnie oczekuje?". No i dziewczyna się załamuje powoli. (leczy się w Łodzi)

Potrzebujemy namiaru na dobrego i rzetelnego lekarza zajmującego się czerniakami i itp. Jesteśmy teraz w kropce i nie wiemy co mamy robić. Czytałam o różnych innowacyjnych lekach. Jak się do tego zabrać do kogo się udać. Proszę pomóżcie.!
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-24, 16:59  


niech koleżanka napisze do profesora Rutkowskiego rutkowskip@coi.waw.pl (załącznik z wynikami badań, krótko historia, warto podać numer telefonu), bo podejście obecnego lekarza zdecydowanie wymaga zmiany. Są obecnie różne opcje leczenia czerniaka, dziedzina bardzo się rozwija, więc nie ma co się załamywać.

Czy bloczek z wycinkiem był badany pod kątem mutacji genu BRAF? Jaką chemioterapię lekarz chce zastosować?
 
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-08-24, 18:24  


Tak był badany. Mutuje. Na razie jeszcze nie wie sama, bo lekarz jednym słowem ją zbył. W środę ma mieć robioną biopsję i wtedy będzie rozmawiały z lekarzem od płuc. Zobaczymy co ten jej powie.
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-24, 18:38  


Jeżeli jest mutacja BRAF to przy przerzutach odległych podawany jest Zelboraf (moja mama też miała guzki na płucach, zażywa lek i póki co niemal całkowicie zniknęły), jest to chemioterapeutyk działający ogólnoustrojowo.
http://pharmindex.pl/sear...c.la&pkid=23025
 
Wiosna 



Dołączyła: 19 Lip 2013
Posty: 150
Pomogła: 36 razy

 #5  Wysłany: 2015-08-24, 23:18  


Błędem jest usuwanie pojedyńczego guzka operacyjnie. Trzeba zabrać się za leczenie ogólne, żeby zwalczyć wszystkie. Czyli tak jak pisała DulceAmargo, jest szansa na Zelboraf.
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #6  Wysłany: 2015-08-25, 00:34  


Jeśli są liczne guzki to faktycznie operacja jest trchę bezsensowna. Tak jak pisali wszyscy wcześniej do podania jest tu Zelboraf. Najlepiej skontaktować się z profesorem Rutkowskim, specjalista od czerniaków. Natomiast w Łodzi najlepszym lekarzem chemioterapeutą jest dr Kalinka-Warzocha. Do niej również warto się zapisać.
 
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-08-25, 21:18  


Informacje już przekazałam koleżance. Jutro jedzie do Łodzi na biopsję płuca. Będzie się widziała z torakochirurgiem, zobaczymy co jej powie. Będzie również szła do dr Kalinki i pytała się o ten lek.
 
paulina8917 


Dołączyła: 14 Sie 2015
Posty: 15
Pomogła: 6 razy

 #8  Wysłany: 2015-08-30, 11:02  


Piszesz, że koleżanka leczy się u lekarza "od płuc". Jeśli jest to czerniak najlepiej zgłosić się do prof. Rutkowskiego do CO w Warszawie (jak pisali moi poprzednicy). On na pewno ustali najkorzystniejszą kolejność leczenia - nie zwlekałabym z kontaktem.
Trzymam kciuki
_________________
"Miłość silniejsza jest niż śmierć"
 
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-09-01, 09:36  


Moja kochana K. jest już po biopsji guza w płucu. Czekamy na wyniki (a ma być dzisiaj) i od razu wysyłam meila do prof. Rutkowskiego. Chociaż teraz się zastanawiamy nad tym, bo dostała sie do programu i będzie brała Zelboraf, ale jak lekarz rodzinny powiedział: "możesz napisać, to twoje życie".
Jak na razie jest przerażona wizją skutków ubocznych tego leku. Mam takie pytanie: ktoś brał, bądź był przy osobie która brała ten lek? Ja wiem, każdy inaczej przechodzi kurację, ale chociaż będziemy wiedzieć z czym mamy się zmierzyć, czego możemy się spodziewać.
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #10  Wysłany: 2015-09-01, 12:42  


Najważniejszą rzeczą jest używanie kremów z filtrem ZAWSZE wychodząc na słońce, ponieważ jest to lek fotouczulający tzn. można się poparzyć nawet przy niewielkim kontakcie.

Przede wszystkim pojawiają się mniejsze lub większe wysypki, bóle stawów, ale to mija - organizm musi się przyzwyczaić. Moja mama od początku kuracji normalnie pracuje zawodowo (z kilkudniową przerwą na początku, bo dostała takiej wysypki, że w Poznaniu powiedzieli że jeszcze takiej silnej reakcji nie widzieli i zmniejszyli z 4 na 3 tabletki).
Mogą pojawiać się też zmiany skórne (na twarzy bardzo pomogło regularne używanie do olejowania na skórę oleju kokosowego, wszystkie takie "zrogowaciałe" zmiany zniknęły), więc należy obserwować skórę.

Naprawdę nie ma się czego obawiać, bo można przy tym leku normalnie funkcjonować, a najważniejsze jest to żeby zadziałał.

Jeżeli masz jakieś konkretne pytania do kuracji to nie krępuj się pytać, chętnie odpowiem jeżeli będę wiedziała :)
 
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2015-09-03, 11:35  


Już po biopsji. Wyniki odebrane. Komórki złośliwe są, ale nie jest to jednoznaczne z przerzutem czerniaka. Dzisiaj pojechała na tomografię, bo wyniki PET nie może być badaniem wiodącym przy podawaniu leków. W programie jest, ale w sumie to nie wiadomo jeszcze jakie leki będzie miała podawane.
Po reakcji i zachowaniu lekarza jest wiadome, że będziemy pisać meila do prof. Rutkowskiego. Teraz czekamy na dalszy ciąg wydarzeń.
 
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2015-09-08, 20:56  


Czy ten email prof. Rutkowskiego jest nadal aktualny?

Z nowości: K. znalazła się w naszym szpitalu. Przez ostatni tydzień bardzo kaszlała, aż momentami dusiła się, co się dzisiaj okazało to miała wodę w płucu. Odsączyli, tlen podali. Jutro jedzie do Łodzi do szpitala na kilka dni tak jak było planowane. Tam mają jej robić badania. Już nie wiem sama co mam o tym wszystkim myśleć. Nie pozostało nic innego jak czekać. Czekamy...


Ps. Przepraszam, ale nie wiem jak się edytuje wpisy.
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #13  Wysłany: 2015-09-08, 21:43  


nie wiem czy tamten jest aktualny czy nie, ale tutaj jest drugi: miesaki@coi.waw.pl
 
PannaYupikowa 


Dołączyła: 24 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2015-09-17, 10:42  


Udało się.! Dostała się do programu oraz 28-dniową kurację z Zelboraf. Teraz tylko czekamy na efekty. :mrgreen:
 
justyna87x 


Dołączyła: 05 Sie 2015
Posty: 17
Pomogła: 2 razy

 #15  Wysłany: 2015-09-17, 10:56  


Swietnie :-) jest w dobrych rekach :-)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group