1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy warto zrobić biopsję i USG?
Autor Wiadomość
Nymeria 


Dołączyła: 24 Sty 2018
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2018-01-24, 17:57  Czy warto zrobić biopsję i USG?


Witam serdecznie, chciałabym prosić o pomoc dla mojej babci :)
Babcia ma 83 lata i jest w ogólnej kondycji bardzo dobrej, na nic nie choruje i nie przyjmuje żadnych leków. Ok dwa lata temu przewróciła się i zraniła w okolicy nosa. Rana bardzo słabo się goiła i do tej pory zasklepia się i otwiera, robi się coraz większa. Lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa nowotwór, dał skierowanie do Centrum Onkologii w Warszawie. Na skierowaniu widnieje kod C44- rak skóry. Do tej pory nie było robione żadne badanie, które mogło by potwierdzić lub wykluczyć wstępną diagnozę. Zapisałam babcię na wizytę w CO na 23 lutego br. Jednak obawiam się, że po tej wizycie babcia dostanie skierowanie na badania, może biopsje (?) i znowu wszystko rozciągnie się w czasie. Miesiąc czekania na wizytę, potem czekanie na badania i wyniki histopatologii, pewnie zanim będzie wiadomo z czym mamy do czynienia minie kilka miesięcy. Żeby nie czekać bezproduktywnie na wizytę w CO, zapisałam babcię prywatnie na biopsję i USG tej zmiany na twarzy. Jednak część rodziny mówi, żeby absolutnie nie iść na biopsję, ponieważ jeżeli okaże się, że jest to rak to biopsja tylko przyśpieszy jego rozwój i spowoduje rozsianie po organizmie- wydaje mi się to nieprawdopodobne ale wiadomo jak jest, okaże się że jest to nowotwór i do tego zaawansowany i wszyscy będą mówić, że to właśnie przez biopsję i jest to moja wina... Dlatego chciałabym zapytać, czy jest sens robienia tych badań, czy może jednak lepiej zaczekać miesiąc na wizytę u onkologa i dopiero wtedy zacząć diagnostykę. Biopsję i USG umówiłam na 26 stycznia br. I bardzo by mi zależało na opinii osób znających się na rzeczy, czy jest sens iść na te badania? A może jest coś innego co warto by było zrobić, żeby nie tracić czasu? Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.

Nymeria
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2018-01-24, 18:19  


Nymeria napisał/a:
Jednak część rodziny mówi, żeby absolutnie nie iść na biopsję, ponieważ jeżeli okaże się, że jest to rak to biopsja tylko przyśpieszy jego rozwój i spowoduje rozsianie po organizmie- wydaje mi się to nieprawdopodobne


I słusznie Ci się wydaje jak jest rozsiew to jest on drogą krwionośną albo limfatyczną, biopsja nic nie rozsieje. Nie ma możliwości postawienia diagnozy na "oko", trzeba zawsze pobrać materiał do badań hist.pat. czy to wycięciem zmiany, czy też biopsją.

Nymeria napisał/a:
A może jest coś innego co warto by było zrobić, żeby nie tracić czasu?

Może pierw usg, jest w stanie cokolwiek wyjaśnić. A dermatolog, czy chirurg nie mógł by tego obejrzeć, może wystarczy pobrać kawałek zmienionego miejsca w formie "wyskorobania", wycięcia fragmentu, nie wiem, podpowiadam bo nie mam pojęcia jak to wygląda, czy to powierzchniowo, czy coś głębszego?

pozdrawiam
 
Nymeria 


Dołączyła: 24 Sty 2018
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2018-01-24, 18:32  


Dziękuję za szybką reakcję. Chirurg widział zmianę i powiedział, że "nie wygląda to dobrze" i kazał udać się do chirurga onkologa. W piątek jestem umówiona z babcią na oba badania (biopsja i USG) u jednego lekarza i w jednym gabinecie, więc pewnie po zrobieniu USG lekarz zadecyduje co z biopsją. Rana jest w większości powierzchowna tylko w jednym punkcie ok 0,5x0,5 cm jest otwarta i pewnie z tego miejsca można by śmiało pobrać wycinek do badania. Ja się na sprawach nowotworowych nie znam, ale wydaje mi się, że najbardziej wiarygodny wynik da zbadanie wycinku zmiany pod mikroskopem, dlatego też wydaje mi się sensowne zrobienie obu badań, szczególnie, że na wyniki będzie trzeba trochę poczekać, a tak to do lekarza onkologa pójdziemy już z konkretnymi informacjami. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź :)
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2018-01-25, 11:10  


Nymeria napisał/a:
i kazał udać się do chirurga onkologa. W piątek jestem umówiona z babcią

Idź i nie patrz na innych, że gadają jakieś brednie, tu chodzi żeby babci pomóc a nie słuchać jakiś "mądrych rad".
Nymeria napisał/a:
wydaje mi się, że najbardziej wiarygodny wynik da zbadanie wycinku zmiany pod mikroskopem,

Tak, trzeba to pobrać do badań hist.pat. mikroskop. barwienia, wprawne oko patologa.
Nymeria napisał/a:
szczególnie, że na wyniki będzie trzeba trochę poczekać,

Tak 2-3 tygodnie.
Nymeria napisał/a:
a tak to do lekarza onkologa pójdziemy już z konkretnymi informacjami.

Do onkologa trzeba już iść z jakąś konkretną diagnozą, on leczy raka ale musi wiedzieć jakiego, czyli musi mieć wynik hist.pat.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group