1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak SSM - Clark III, Breslow 0,6 mm
Autor Wiadomość
micropoint 


Dołączył: 12 Cze 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-06-13, 00:07  Czerniak SSM - Clark III, Breslow 0,6 mm


Witam wszystkich

Dziś odebraliśmy wyniki żony i niestety czerniak. Ale od początku.

Od kilku lat moja żona systematycznie usuwa sobie znamiona. Ma ich całkiem sporo ale w rodzinie nigdy nie było przypadków czerniaka. Chodzi do dermatologów, miała robione badania dermatoskopem. Usuwała znamiona w Szczecinie oraz w kilku miejscach w Poznaniu. Około 2-3 miesięcy temu udała się do jednego z gabinetów dermatologicznych w Poznaniu aby hurtowo usunąć 10 znamion laserowo. Okazało się że w przypadku większości z nich nie zostały usunięte do końca. Większość z nich w niewielkiej części odrosła po zbliznowaceniu i wygląda na oko normalnie. Z reguły są to odrosty na poziomie 10% pierwotnego znamienia. Poza jednym znamieniem na plecach obok kręgosłupa (odcinek piersiowy), które było widoczne już po tym jak odpadł strupek i odrosło praktycznie w całości i wyglądało brzydko, inaczej niż przed ingerencją dermatologa. 16 maja żona miała wycięte to znamię w Wielkopolskim Centrum Onkologii i dziś odebraliśmy wyniki które cytuję poniżej:

Wynik końcowy:
Czerniak złośliwy skóry, typ SSM, bez owrzodzenia,
Clark III, Breslow 0,6 mm, MI - poniżej 1mitozy/1mm2, pT1a (8743/3 T-02450)

Opis makroskopowy:
Wycinek skóry o wymiarach 0,8x0,6x0,3 cm z brązową, płaską zmianą o wymiarach 0,4x0,4cm

Opis mikroskopowy:
Czerniak złośliwy skóry typ SSM
Poziom III wg Clarka, grubość 0,6 mm wg Breslow, MI poniżej 1 mitozy/1mm2
U podłoża zmiany obecny naciek limfocytarny, brak cech regresji. Nie stwierdzono owrzodzenia.
Minimalny margines tkanek prawidłowych od powierzchni bocznej preparatu operacyjnego poniżej 1 mm.
Minimalny margines tkanek prawidłowych od podłoża preparatu operacyjnego - 2 mm.
Wykonano następujące badania immunohistochemiczne: HMB 45, melan A, CK AE1/3, Ki 67

Ciężko w tej chwili wyrokować ale jak sądzicie czy rozwój czerniaka mógł wywołać laser? Oczywiście nie wiadomo czy przed zabiegiem znamię to nie zawierało już komórek nowotworowych ale jak pisałem wyżej żona miała je od lat i po zabiegu laserem to co odrosło wyglądało dużo gorzej niż przed zabiegiem.

Aktualnie jesteśmy umówieni na poszerzenie marginesu na 4 lipca.

Dziś przy odbiorze wyników lekarka powiedziała że nie jest źle i że w takim wypadku nie robi się jeszcze badań węzłów chłonnych.

A co wy myślicie? Jaką waszym zdaniem powinniśmy obrać strategię i jakie badania możemy wykonać na własną rękę a jakie próbować ,,wymusić'' w razie czego na lekarzu?

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie pozostałych znamion które odrosły. Oczywiście na NFZ nie kwapią się z usuwaniem hurtowo tylko pojedynczo bo badanie histopatologiczne drogie. Czy ktoś orientuje się czy możemy zapłacić za te badania z własnej kieszeni tak aby za jednym podejściem wyciąć wszystkie te znamiona które odrosły?

pozdrawiam wszystkich

micropoint
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #2  Wysłany: 2014-06-13, 15:41  


Przede wszystkim usuwanie znamion laserowo jest bez sensu gdy czerniak jest prawdopodobny, kto to w ogole zlecil?. Nie wydaje mi sie zeby laser wywolal czerniaka ... Czerniak typu SSM moze sie rozwijac przez 5 albo i wiecej lat. Mogl tez powstac z istniejacego znamienia. Wg mnie nie mogl powstac tak szybko (po laserze) zwlaszcza ze wszystkie dane jakie podales dobrze rokuja.

To jest cienki czerniak i wlasciwie poza poszerzeniem marginesow nic wiecej nie ma sensu robic jesli nie ma innych podejrzen.

Nie jestem pewny jak laserowe usuwanie przebiega ale czy zbadali w calosci to co wycieli czy laser niszczy bezpowrotnie fragmenty usuwanego znamienia?
 
micropoint 


Dołączył: 12 Cze 2014
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2014-06-13, 16:09  


Dzięki za odpowiedź.

Żona usuwała prywatnie. Najprawdopodobniej laser wypalił znamię (jak widać nie do końca) i zniszczył tkankę uniemożliwiając jakiekolwiek badanie. Teraz już wiemy że powinno się wycinać i ewentualnie powstałą ranę zasklepić laserem a tkankę zbadać. Tak robi np. dr Fedorowicz z Poznania. Wiem że wyniki dobrze rokują ale nie zamierzam siedzieć z założonymi rękami i brać za pewnik wszystko co mówią lekarze. Jeśli jest możliwość zrobienia dodatkowych badań (odpłatnie czy nie) to chciałbym aby były wykonane. Zdaję sobie sprawę, że skala Clarka czy Breslowa powstała pewnie w oparciu o statystykę ale nie przemawia do mnie że poniżej 0,75cm tylko wycinamy a powyżej już zaglądamy do węzłów.

Czy może ktoś wie czy prof. Mackiewicz nadal przyjmuje prywatnie? Informacje które znalazłem w necie są dość stare i nie wiem na ile aktualne. Śmieszna sprawa bo kilka lat temu pisałem do niego w sprawie robienia doktoratu. Wtedy nie miał miejsca. Może teraz będzie inaczej ;)

pozdrawiam
 
ali0210 


Dołączyła: 20 Paź 2012
Posty: 306
Skąd: szczecin
Pomogła: 54 razy

 #4  Wysłany: 2014-06-13, 16:13  


Administratorzy nie odpowiadają ... ?
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #5  Wysłany: 2014-06-13, 16:37  


Ali,
przede wszystkim na forum nie odpowiadają wyłącznie administratorzy, moderatorzy i lekarze. Po drugie - ani oni, ani reszta użytkowników nie spędzają na forum całej doby. Autor wątku nie "popędza" nikogo do odpowiedzi, dlaczego zatem Ty to robisz?

Micro,
nie wiem, jak jest z profesorem Mackiewiczem, ale polecam Ci konsultację u dr. Rutkowskiego w Warszawie - będziecie w najlepszych rekach. Pozdrawiam.
 
micropoint 


Dołączył: 12 Cze 2014
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2014-06-13, 20:42  


Ptaszenio dzięki za namiary. Napisałem maila i mamy przyjechać na 8:15 w poniedziałek do Warszawy:) Mam tylko pytanie. Profesor powiedział, że żona ,,ma zjawić się w sekretariacie instytutu/kliniki onkologii na roentgena na 8.15 żeby się zarejestrować''. Popatrzyłem na stronę coi.pl i w zakładce rejestracja jest

Rejestracja Główna - wejście D budynku przychodni

oraz

Rejestracja Pierwszorazowa - wejście E budynku przychodni

Do której z tych rejestracji mamy się udać a może jeszcze gdzie indziej? W końcu prof. użył określenia ,,sekretariat''.

Będę wdzięczny za pomoc

pozdrawiam:)
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #7  Wysłany: 2014-06-13, 20:49  


Micro,
my po umówieniu się telefonicznym stawiliśmy się w Budynku E, na wszelki wypadek bądźcie na miejscu kwadrans wcześniej, możecie też zadzwonić pod ten numer, żeby się upewnić :)

+48 22 6439375

powodzenia! I daj znać po wizycie. Będziemy trzymać kciuki.
 
kachna 


Dołączyła: 16 Paź 2013
Posty: 18
Pomogła: 8 razy

 #8  Wysłany: 2014-06-13, 22:06  


Micro,
Jeśli macie być w sekretariacie Kliniki...to chodzi o Klinikę Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka. Oddział prof. Rutkowskiego na parterze CO. Przedstawicie sprawę i otrzymacie karteczkę i dalsze instrukcje co do rejestracji.
Życzę powodzenia :)
 
micropoint 


Dołączył: 12 Cze 2014
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2014-06-13, 22:34  


Dziękuje wam za pomoc. Damy znać co i jak. pozdrawiam :)
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #10  Wysłany: 2014-06-14, 13:06  


Oczywiscie dodatkowe badania mozna robic zwlaszcza ze czasem moze 'wyjsc' cos innego przy okazji... nie wiadomo tez czy glebokosc nacieku jest prawidlowa skoro znamiona zostaly zniszczone laserem. W tym wypadku lepiej sie posprawdzac aczkolwiek w przypadku cienkich czerniakow robienie dodatkowych badan niewiele daje jesli w ogole cokolwiek. Czerniak moze dac przerzuty za 5 albo 10 a i nawet za 20 lat. Zadne badanie w tej chwili tego nie przewidzi wiec jesli nawet wszystko wyjdzie dobrze to niestety niczego to nie gwarantuje.
 
STARYWYGA 


Dołączył: 13 Maj 2012
Posty: 130

 #11  Wysłany: 2014-06-15, 22:23  


O MAY GOT

Kto to usuwam tyle znamion i to laserem
przeciez to prowadzi do chorób skóry o do raka
i innych chorób skóry
ludzie co wy robicie
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #12  Wysłany: 2014-06-17, 05:59  


Jak po wizycie?
 
coco 



Dołączyła: 05 Cze 2013
Posty: 88
Pomogła: 8 razy

 #13  Wysłany: 2014-08-06, 07:16  


Witajcie,

macie już wyniki? Proszę dajcie znać. Czekamy na pozytywne wiadomości.

ciepłe pozdrawienia,
_________________
"Świado­mość śmier­ci po­budza do życia"
Paulo Coelho
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group