1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak guzkowy
Autor Wiadomość
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2018-02-07, 17:58  Wyniki badań


Witam, dziś otrzymaliśmy wyniki mojego męża. Jestem załamana, a w dodatku w winiku badania histopatologicznego jest bardzo mało informacji.

Wyniki: Melanoma malignum nodular type. Brak tkanek otaczających nie pozwala na określenie parametrów głębokości naciekania. IM 3 mitozy na 1 mm kwadratowy. Owrzodzenie skóry 1 cm.

Wiem tylko, że to czerniak złośliwy typ guzkowy. Ale co dalej ? ... :-(
 
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #2  Wysłany: 2018-02-07, 20:25  Czerniak guzkowy


Witam, dziś odebraliśmy wyniki męża. Badanie histopatologiczne : Melanoma malignum nodular type. Brak tkanek otaczających nie pozwala na określenie parametrów głębokości naciekania. IM 3 mitozy na 1 mm kwadratowy. Owrzodzenie skóry 1 cm.

Jestem załamana, bo z jednej strony wiem że jest to czerniak złośliwy typ guzkowy ale nic więcej...

Dziwi mnie jedynie informacja ,, brak tkanek otaczających... '' ponieważ guzek miał podstawę o wymiarach około 1 cm na 0,5 cm i wycięty został dość spory margines. Mąż miał 5 szwów na plecach i rana rozległa na około 4 cm.

Nie wiem co dalej...

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2018-02-07, 21:49 ]
Proszę to co dotyczy choroby pisać w jednym wątku. Każda historia choroby zgodnie z Regulaminem ma swój własny wątek i w nim zadajemy pytania, opisujemy historię, wstawiamy wyniki. Post zostały scalone

 
eskate 


Dołączyła: 24 Paź 2016
Posty: 48
Pomogła: 5 razy

 #3  Wysłany: 2018-02-07, 21:41  


Bardzo mi przykro ze i Was to paskudztwo dopadlo. Witaj na forum.

W sytuacji niekompletnych rozpoznan zawsze warto zbadac preparat w innym laboratorium. W tym celu powinniscie wypozyczyc bloczek i szkielka z obecnego laboratorium i przebadac w osrodku referencyjnym. Zreszta czesto Centra Onkologii przed rozpoczeciem leczenia zycza sobie i tak przywiezc preparat do przebadania, wiec zaczelabym to zalatwiac juz teraz, by nie marnowac czasu, jesli tylko osrodek w ktorym maz bedzie sie leczyl bedzie innym, niz ten, w ktorym wynik zostal opracowany.

Wazne jest tez by jak najszybciej zaczac leczenie. Czy jestescie juz zapisani na konsultacje? Jesli tak, to w jakim miejscu?
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #4  Wysłany: 2018-02-07, 22:01  


Niezależnie od wszystkiego musi być zrobiona biopsja węzła wartowniczego z jednoczesnym poszerzeniem marginesu wokół zmiany na plecach

[ Dodano: 2018-02-07, 22:03 ]
Głębokość nacieku, wartosc indeksu mitotycznego i owrzodzenie wskazują na konieczność takiego zabiegu
 
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2018-02-07, 22:06  


Jesteśmy umówieni na wizytę 15.02.2018 w Gliwicach u onkologa Grzegorza Owczarek, który pracuje w Gliwickim Centrum Onkologii. Badania histopatologiczne były wykonywane również w Gliwicach ale w innym ośrodku. Czyli powinnam się z nimi skontaktować ws wypożyczenia bloczków ? Czy poczekać na konsultacje z ww onkologiem ?
 
eskate 


Dołączyła: 24 Paź 2016
Posty: 48
Pomogła: 5 razy

 #6  Wysłany: 2018-02-07, 22:23  


Zgadzam sie z TP53, wartownik musi byc oznaczony i poszerzony margines. w sytuacji gdy grubosc nacieku nie zostala okreslona, pewnie porzerza go do 2 cm.

Jesli lekarz chce przebadac preparaty "u siebie", pisze kartke z prosba o wypozyczenie, ktora potem pacjent zanosi do laboratorium, ale mozna tez wczesniej probowac na wlasna reke prosic o wypozyczenie. Nie potrafie Ci powiedziec na 100% czy lekarz bedzie chcial je ponownie badac w gliwickim CO bo zapewne rozne sa praktyki, ale jesli tak, to warto je miec ze soba juz na konsultacji. Mi lekarz kazal je przywiezc i przebadac jeszcze raz w CO, na konsultacji nie mialam ich ze soba, ale udalo mi sie je wypozyczyc i przywiezc jeszcze w ten sam dzien.
 
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #7  Wysłany: 2018-02-08, 08:44  


Dziękuję za odpowiedzi. Ledwo co otrząsnęłam się po wczorajszym szoku. Jestem, tak naprawdę to jesteśmy zieloni w tym temacie. Umówiłam dodatkowo męża na poniedziałek 13 lutego do naszego ''miejscowego'' onkologa, który nie pracuje w CO, jedynie prowadzi prywatną praktykę. Mam nadzieję, że on jakoś nas też nakieruję lub zleci jakieś badania, ponieważ dopiero 15 lutego mamy wizytę u specjalisty CO w Gliwicach.

I tu moje pytanie, czy ten pierwszy lekarz może dać jakieś zlecenie na wykonanie tych konkretnych badań o których pisaliście tzn. poszerzenie marginesu i biopsja węzła wartownika?
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #8  Wysłany: 2018-02-08, 08:52  


Nie odpowiem na to pytanie ale jeśli jesteście zieloni w temacie to zapoznajcie się z aktualnymi zaleceniami. Tak jak pisałem z takimi parametrami rutynową procedura to jednoczasowa biopsja wartownika i dociecie blizny.

https://www.termedia.pl/C...,26901,1,0.html

Prof. Rutkowski to najlepszy specjalista w kraju od czerniaka. Możecie skonsultować z nim wynik. Napiszcie maila załączając wyniki. Podajcie nr telefonu. Często oddzwania.

rutkowskip@coi.waw.pl
 
eskate 


Dołączyła: 24 Paź 2016
Posty: 48
Pomogła: 5 razy

 #9  Wysłany: 2018-02-08, 09:18  


Trudno powiedziec, mysle ze maz i tak musialby byc skonsultowany w CO przez tamtego lekarza. Jesli masz watpliwosci, zadzwon do CO i zapytaj o procedury.
 
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #10  Wysłany: 2018-02-08, 09:28  


Oczywiście do tego lekarza pracującego w CO w Gliwicach również się wybieramy. Chciałam po prostu znaleźć w szybszym terminie również wizytę u onkologa aby się poradzić i mieć szerszy pogląd.
 
eskate 


Dołączyła: 24 Paź 2016
Posty: 48
Pomogła: 5 razy

 #11  Wysłany: 2018-02-08, 13:49  


Dodatkowa konsultacja oczywiscie zawsze jest wskzana, chociaz moje osobiste zdanie jest takie ze najlepiej ufac jednak lekarzom z CO - lekarze maja tam duzo wieksze, skonkretyzowane doswiadczenie i lecza wg pewnych standardow (chociaz nie wszystkie CO w kraju maja niestety dobra reputacje jesli chodzi o czerniaki). Najwyzej w Polsce stoi CO w Warszawie, a w nim, jak pisal TP53, prof. Rutkowski. Jesli chcielibyscie skonsultowac leczenie, jakie Wam zaproponuja, to z nim jak najbardziej warto.

Tutaj na forum tez jest bardzo duzo osob, ktore na pewno posluza swoja wiedza i doswiadczeniem - nie zastapi to absolutnie konsultacji u lekarza, ale w wielu wypadkach te informacje sluza jako doskonala podpowiedz. Ja dzieki temu forum przebadalam jeszcze raz preparat i dopiero wtedy dowiedzialam sie ze to co mi wycieli to jednak czerniak. Trzymam kciuki, musicie teraz jak najszybciej dzialac.
 
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #12  Wysłany: 2018-02-08, 15:42  


Działamy :) dziś gdy emocje już opadły, obdzwoniłam chyba wszystko co się da. Napisałam również maila do prof. Rutkowskiego, bardzo szybko oddzwonił. Niemniej jednak nasze wyniki są tak skąpe w informacje, że musimy powtórzyć badanie histopatologiczne. Wszystkie pozostałe jak i to badanie wykonamy w Gliwickim CO. Na pewno też udamy się na konsultacje do prof. Rutkowskiego.
 
eskate 


Dołączyła: 24 Paź 2016
Posty: 48
Pomogła: 5 razy

 #13  Wysłany: 2018-02-08, 17:38  


Dokladnie o to chodzilo. Czyli trzeba jeszcze raz przebadac tak jak pisalam. Postaraj sie wypozyczyc preparat (wazne: szkielko i bloczek) juz teraz zebyscie mieli ze soba gdy pojdziecie do CO. To pomoze Wam zaoszczedzic czas i uniknac biegania tam i z powrotem.
 
natacho 


Dołączyła: 07 Lut 2018
Posty: 9

 #14  Wysłany: 2018-05-16, 16:26  


Witajcie kochani, dziękuję za ostatnią pomoc. Dziś odebraliśmy wyniki z poszerzenia marginesów i biopsji węzła wartownika. Czy mógłby mi ktoś pomóc w ''przetłumaczeniu'' wyników ? Dorwaliśmy dziś lekarza na korytarzu i tylko zerknął na wyniki i powiedział ''czyste'' :) , ponieważ śpieszył się na oddział a konsultacje mamy za parę dni.

Jak znajdę chwilkę czasu to opiszę wam dokładniej przebieg diagnostyki.



20180516_121921_HDR.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 887 raz(y) 1,55 MB

 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #15  Wysłany: 2018-05-16, 17:49  


Niby wartownik czysty ale z drugiej strony marker Melan A jest dodatni, co wskazywałoby na obecność komórek czerniaka.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group