1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Cytologia - prośba o interpretację wyników
Autor Wiadomość
siwa489 


Dołączyła: 16 Maj 2012
Posty: 2
Skąd: Katowice

 #1  Wysłany: 2012-05-16, 18:04  Cytologia - prośba o interpretację wyników


Witam. W marcu tego roku miałam wykonaną cytologię.

Wynik:
INNE ZMIANY NIENOWOTWOROWE (ODCZYNOWE I NAPRAWCZE):
ZMIANY ODCZYNOWE ZWIĄZANE Z ZAPALENIEM (ŁĄCZNIE Z TYPOWĄ REGENERACJĄ).
KOMÓRKI NABŁONKA PŁASKIEGO: LSIL- zmiany śródbłonkowe stopnia niskiego obejmujące koilocytozę (HPV) i możliwość CIN1.

16 kwietnia na wizycie kontrolnej pobrano mi wycinki (bez badania kolposkopowego).

14 maja mąż odebrał mi wyniki i lekarka powiedziała mu, że muszę przejść zabieg całkowitego usunięcia szyjki.

Wynik badania patomorfologicznego brzmi:
1) Erosio glandularis et papillaris partim epidermisata.
2)Mucus et sanguis

Nadmienię, że w badaniu nie stwierdza się u mnie zmian ani zapalnych ani tym bardziej nadżerki (nigdy nie miałam większych problemów).

Odszukałam moją poprzednią lekarkę, która stwierdziła, że ktoś POMYLIŁ moje wyniki, bo faktycznie w badaniu nadżerki nie mam (tylko głęboki ślad po pobraniu wycinka) i wyniki nie pokrywają się ze sobą. Pobrała mi jeszcze raz cytologię, we wtorek jadę na kolposkopię i mam się nie martwić. Ale ja już sama nie wiem co o tym myśleć, bo pracuję jako pielęgniarka na oddziale chemioterapeutycznym - różne przypadki widziałam....

Proszę o jakąś opinię w mojej sprawie. Czy te wyniki faktycznie nie pasują do siebie?
_________________
siwa489
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-16, 19:19  


Rzeczywiście wyniki nie pokrywają się ze sobą. W pierwszym nie ma wyraźnie mowy o nadżerce:
Cytat:
INNE ZMIANY NIENOWOTWOROWE (ODCZYNOWE I NAPRAWCZE): ZMIANY ODCZYNOWE ZWIĄZANE Z ZAPALENIEM (ŁĄCZNIE Z TYPOWĄ REGENERACJĄ). KOMÓRKI NABŁONKA PŁASKIEGO: LSIL- zmiany śródbłonkowe stopnia niskiego obejmujące koilocytozę (HPV) i możliwość CIN1.

W drugim nadżerka jest wyraźnie wymieniona:
Cytat:
1) Erosio glandularis et papillaris partim epidermisata. [= nadżerka gruczołowa i brodawkowa częściowo zepidermizowana]
2)Mucus et sanguis [= śluz i krew]


Oczywiście może też być i tak, że oba wyniki mogą być Twoje i w każdym badaniu stwierdzono inne zmiany, nie wykluczające się wzajemnie.
Na szczęście w obu przypadkach nie są to zmiany niebezpieczne i są łatwe do wyleczenia.
Więcej na ich temat możesz znaleźć w podobnych wątkach w tym dziale, np. w tym lub w tym.

W tej sytuacji najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem w celu weryfikacji rozpoznania
i doboru odpowiedniego leczenia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
siwa489 


Dołączyła: 16 Maj 2012
Posty: 2
Skąd: Katowice

 #3  Wysłany: 2012-05-16, 19:32  


Mam jeszcze pytanie co do metod postępowania w przypadku takich rozpoznań.Czy wystarczy leczenie miejscowo (Albothyl oraz Gynoflor) czy jednak konizacja?I czy powinnam zrobić sobie testy genetyczne na określenie typu wirusa hpv?
_________________
siwa489
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-16, 20:02  


W I stadium dysplazji możliwe jest leczenie zachowawcze bez metod inwazyjnych.
Zależy to jednak od rozwoju sytuacji i wskazań lekarskich opartych na szczegółowym badaniu i rozpoznaniu, np. po okresie trzymiesięcznej kontroli.

Test oceniający rodzaj HPV może być jednym z elementów doboru odpowiedniego leczenia,
na temat jego zasadności kompetentnie powinien wypowiedzieć się Twój lekarz.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
siluete 


Dołączyła: 21 Maj 2012
Posty: 45
Pomogła: 6 razy

 #5  Wysłany: 2012-06-03, 19:12  


W mojej opinii (nie lekarza) najlepsza będzie kolposkopia dobrego specjalisty i może jednak powtórne pobranie wycinków (koniecznie z różnych miejsc szyjki)
Skąd jesteś? Jeśli z Warszawy to mogę polecić doskonałego lekarza. Jestem po gorszych problemach z szyjką i dzięki mojej Pani Dr zyję.
Daj znać, najlepiej na priv bo do tej części forum rzadko zaglądam.
_________________
32 lata, rak szyjki macicy za mną. Myślałam, że guz trzustki mojego Tatusia mnie zabił. Ale nie, podniosłam się...żyję dla mojego Taty.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group