1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
co oznaczają pojęcia kurs, schemat itp.?
Autor Wiadomość
yoka3 


Dołączyła: 03 Sie 2010
Posty: 60
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2010-09-16, 11:15  co oznaczają pojęcia kurs, schemat itp.?


Pozwoliłam sobie założyć nowy wątek, bo nie dot. on tylko mnie, ale myślę że inni nowi forumowicze też skorzystają. Przy okazji choroby mojego taty stykam się z nowymi nieznanymi mi fachowymi.pojęciami. Proszę napiszcie co oznacza kurs chemii? czy też cykl? jak to się fachowo nazywa, bo jeżeli ktoś jedzie na trzy dni do szpitala i przez te trzy dni podają mu ciągle chemię to jest to jeden kurs? Czy każde podłączenie kroplówki z nową chemią? Np. schemat FOLFOX przy jelicie grubym (ale tylko tyle wiem, nie wiem jaka ta cyfra tam jest) to oznacza, że podaje się kilka różnych rodzajów chemii? Być może przy wypisie będzie więcej szczegółów na karcie wypisu to ewentualnie dopytam już w moim wątku, ale chociaż tak ogólnie przybliżcie nowy dla mnie całkiem temat.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-16, 16:04  


Kurs = cykl. Kurs obejmuje cały okres od podania pierwszego cytostatyku do zakończenia odpoczynku, który zwykle zalecany jest po podaniu leku z danego kursu.
Schemat to nazwa określająca rodzaj i ilość a także harmonogram podawania danych leków podczas chemioterapii nowotworów. W tym przypadku schemat FOLFOX obejmuje trzy leki - FO folinic acid - kwas folinowy (a dokładniej sól tego kwasu), F fluorouracyl oraz OX oksaliplatynę. Wyjaśniając wątpliwości 3 dni podawania leków + odpoczynek to cykl lub kurs (obie nazwy równoważne). Nazwa programu to prawdopodobnie FOLFOX4.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
yoka3 


Dołączyła: 03 Sie 2010
Posty: 60
Pomogła: 3 razy

 #3  Wysłany: 2010-09-16, 16:40  


bardzo dziękuję, takie informacje są potrzebne, a nie każdy lekarz ma czas i ochotę wyjaśniać to rodzinie pacjenta, a i zapytać czasami głupio
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-09-16, 16:52  


yoka3,

Na stronie Fundacja Onkologiczna DUM SPIRO-SPERO znajdziesz zakładkę ABC Pacjenta,a w niej sporo podstawowych informacji.

Pozdrawiam
 
yoka3 


Dołączyła: 03 Sie 2010
Posty: 60
Pomogła: 3 razy

 #5  Wysłany: 2010-09-16, 17:38  chemia niestandardowa?


Proszę powiedzcie też, czy chemioterapię niestandardową stosuje się, kiedy ta standardowa nie daje efektów? Czy można to łączyć? I wtedy są lepsze efekty? Kto o tym decyduje? I jeszcze ktoś słyszał może o czymś takim jak SELOL? Gdzieś natknęłam się na to na jakimś forum, ale nie nie wiem dokładnie co to jest? Podobno przepisują to jednak w klinikach lekarze, ale w jakich przypadkach?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #6  Wysłany: 2010-09-17, 00:16  


Chemioterapię niestandardową stosuje się wtedy, kiedy istnieją do niej wskazania. Selol to takie fajne coś co z chorych wyciąga dużo polskich nowych złotych a od siebie nie daje nic. Taki pasożyt to jest, dużo większy niż rak, bo stworzony ręką człowieka.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
K. 


Dołączyła: 04 Lut 2013
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2013-05-31, 17:26  


vioom napisał/a:
Selol to takie fajne coś co z chorych wyciąga dużo polskich nowych złotych a od siebie nie daje nic. .


Selol jest za darmo.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group