1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
clark III breslow 0,5
Autor Wiadomość
Agnieszka.W 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 27

 #1  Wysłany: 2015-03-21, 22:14  clark III breslow 0,5


Witam, jestem nowa i zalamana.. znamie mialam usuwane w lutym wynik przyszedl na początku marca.. przy w/w wyniku histpat zaproponowano mi tylko poszerzenie blizny (mama glebokosc).. na wlasne życzenie oznaczono mi tez wartownika i zostal usuniety.. wynik badania wezla wykazal obecność komórek nowotworowych co zadziwilo lekarzy.. teraz proponują mi usuniecie wszystkich wezlow pachowych.. bardzo sie boje.. mam male dzieci.. czy jeśli i tam będą komorki tego syfu to oznacza ze są przerzuty do innych organów? dopiero ucze sie tej choroby i wszędzie czytam ze z tym przeżywalność to od kilku miesięcy do max kilku lat? do kogo sie udac? poza tym znamię bylo na dekoldzie a to podobno jeszcze gorsze rokowania.. czy prof Rutkowski jest rzeczywiście godny polecenia czy tez wizyta u niego to szybka rozmowa ktora nic nie wnosi? co robic? prosze o pomoc
 
betsi 



Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 1068
Pomogła: 107 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-21, 22:20  


Czy to znamię miałaś od urodzenia? dlaczego usunęłaś,zmieniło się?
 
Agnieszka.W 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 27

 #3  Wysłany: 2015-03-21, 22:34  


Zdecydowalam sie usunąć bo mi sie nie podobalo... zmienialo ksztalt i zabarwienie.. .bylo w kilku kolorach... nie potrafie określić od kiedy go mialam bo mam baaardzo dużo pieprzyków... do wycięcia zbieralam sie od jakiegoś roku...
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-22, 08:00  


Mozesz napisac dokladny wynik. Jaki mialas IM? Czerniak jest nieprzewidywalny nawet w tak niskim stopniu zaawansowania.
 
Agnieszka.W 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 27

 #5  Wysłany: 2015-03-22, 10:17  


Co to jest IM?

Histpat wyciętego pieprzyka:
Czerniak zlosliwy typ SSM, Clark III Breskow 0,5 mm, pT1b, obecny naciek limfocytarny u podstawy zmiany, pizostalosci znamienia preegzystentnego. Brak cech regresji, owrzodzenia. Akrywnosc mitoryczna 3 mitozy/1mm2 zmiany.
W poszerzeniu blizny: utkanie nowotworowe nieobecne.
W wezle wartowniczym obecne są pojedyncze zlokalizowane podtorebkowo, depozyty przerzutowych komórek czerniaka. Max wymiar największego depozytu 0,2 mm.
W barwieniach immunohistochemicznych S-100 odczyn pozytywny, HMB 45 odczyn pozytywny pN1mi (sn+) (i+)
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-22, 10:33  


Agnieszka.W napisał/a:
Co to jest IM??

Indeks mitotyczny - wskaźnik mówiący o tym, jak dużo komórek w danej zmianie jest w stanie mitozy, czyli ulega podziałowi.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #7  Wysłany: 2015-03-22, 10:37  


IM -to jest indeks mitotyczny.Mysle ,ze zle napisalas nie aktywnosc mitoryczna, a mitotyczna.To jest parametr ,ktory okresla agresywnosc nowotworu.Bardzo dobrze ,ze zbadano Ci wartownika.Zreszta przy podwzszonym IM-indeks mitotyczny i tak ta procedura powinna byc wykonana.A co teraz Ci zaproponowano?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2015-03-22, 10:44  


Agnieszka.W napisał/a:
pN1mi

Mi? Sprawdź proszę jeszcze raz przepisany wynik - wbrew pozorom zmiana jednej litery robi bardzo dużą różnicę bądź czyni wynik całkowicie nieczytelnym, a w powyższym mamy sporo literówek etc.
Jeśli wynik jest napisany ręcznie, może masz możliwość wklejenia jego zdjęcia.

Będziemy również wdzięczni za stosowanie akapitów oraz znaku spacji PO znakach interpunkcyjnych (kropki, przecinki).
_________________
 
Agnieszka.W 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 27

 #9  Wysłany: 2015-03-22, 10:48  


dokladnie tak jest na rozpoznaniu
-wyniku badania wezla- pN1mi (sn+) (i+)

[ Dodano: 2015-03-22, 10:51 ]
Czyli IM 3mitozy to bardzo źle???rozumiem, że oznacza wysoka agresywność???
zaproponowano mi wycięcie wszystkich węzłów pachowych..czy powinnam się z tym śpieszyć??
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #10  Wysłany: 2015-03-22, 10:59  


Zle nie jest.Ale musisz wiedziec,ze czerniak jest nieprzewidywalny.Kiedy masz termin wyciecia wszystkich wezlow?Napewno konsultacja u prof.nie zaszkodzi, a napewno pomoze.
 
naomi 


Dołączyła: 11 Mar 2015
Posty: 32
Pomogła: 3 razy

 #11  Wysłany: 2015-03-22, 11:01  


Witaj Agnieszko!
Lekarz wie co robi. Dla mnie poszerzono bliznę i po oznaczeniu wartownika usunięto wartownika i jeszcze trzy węzły, które tez idą do badania hist-pat.
Także jak trzeba to zgódź się żeby nie żyć w niepewności.

Pozdrawiam i bądź dobrej myśli
naomi
 
Agnieszka.W 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 27

 #12  Wysłany: 2015-03-22, 11:19  


Naomi, rozumiem ze jestes po usunięciu węzłów pachowych??skąd jesteś?
powiem szczerze ze nie do końca ufam lekarzom bo nie chcieli usuwać wartownika, zrobili to bo ja chciałam..a okazało się że były w nim zmiany..

[ Dodano: 2015-03-22, 11:20 ]
jaki mialaś wynik??gdzie miałaś zmianę pierwotną??

[ Dodano: 2015-03-22, 11:22 ]
Wycięcie mam za 3 tygodnie..jest sens to przyśpieszać??
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-22, 12:05  


Po pierwsze myśl pozytywnie - cokolwiek natchnęło cię, żeby prosić o usunięcie wartownika było najlepszą decyzją jaką mogłaś podjąć. Każdy z nas pewnie w tym momencie przytaknąłby lekarzom, bo przy twoim typie czerniaka (brak owrzodzenia, niski breslow) faktycznie nie trzeba by tego robić.
Przykro mi, że znalazły się tam komórki czerniaka, ale skup się na tym, że to mikroprzerzut, taki malutki i bardzo szybko wykryty.
Niestety usunięcie wszystkich węzłów jest konieczne i najlepiej działaj w takim samym tempie. Usunąć jak najszybciej można.
Przy mikroprzerzutach w wartowniku prawdopodobieństwo komórek nowotworowych w pozostałych węzłach jest znikome, jednak jak udowodnił choćby twój przypadek - ta choroba jest nieprzewidywalna, więc lepiej dokonać limfadenektomii i całkowicie uniemożliwić drogę czerniakowi.
Wiem, że się tego boisz, dyskomfort będzie trochę większy niż po tym zabiegu, a ręka jakby trochę słabsza, ale wszystko się wygoi i naprawdę będzie w porządku. Jeśli potrzebujesz upewnienia się w tej decyzji to zarejestruj się w Centrum Onkologii w Warszawie, albo u samego profesora Rutkowskiego, albo u innego z onkologów z jego kliniki. Tam są dobrzy specjaliści, którzy zajmują się właśnie tym typem nowotworów.
Moje zdanie jest jednak takie, że jeśli termin w Warszawie byłby dosyć długi, a tam gdze się leczysz szybciej usunęli by ci węzły, to bym się na to zdecydowała a do Warszawy pojechała już z wynikami po wycięciu. Oczywiście to zależy też od tego czy szpital w którym leczysz się obecnie ma dobrą chirurgię. No i to oczywiście twoja decyzja. Musisz mieć poczucie bezpieczeństwa.

Nie patrz też na statystyki. Sama zauważyłam, że jak człowiek się stresuje to wyczytuje w tych statystykach najgorsze scenariusze. Wyczytałaś o przeżyciu od kilku miesięcy do kilku lat. A w statystykach jest, że przy twoim nacieku masz 95% szans, że nigdy więcej nie usłyszysz o nowotworze.
Nie można się kierować tymi statystykami, bo nikt z nas nie jest kolumną w wykresie ;)

Głowa do góry :)
Mocno trzymam kciuki, żebyś już teraz ostatecznie pozbyła się nawet cienia po komórkach czerniaka :)

[ Dodano: 2015-03-22, 12:07 ]
przepraszam, nie zobaczyłam twojego dopisku, że masz już wyznaczone docięcie. Myślę że to jest wystarczający termin na usunięcie węzłów.
Najważniejsze głowa do góry :)
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #14  Wysłany: 2015-03-22, 13:50  


Termin jak najbardziej ok.Mysle ,ze szybciej i tak nigdzie bys nie znalazla.Skoro nie ufasz lekarzowi to warto pomyslec o zmianie.Ja mialam bardzo podobne parametry czerniaka poczytaj moj watek.
 
Agnieszka.W 


Dołączyła: 21 Mar 2015
Posty: 27

 #15  Wysłany: 2015-03-22, 14:39  


Bardzo Wam wszystkim dziekuje..szczegolnie Tobie Lenka😊
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group