1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Clark II, Breslow 2mm, brak przerzutów
Autor Wiadomość
malgorz 


Dołączyła: 11 Maj 2018
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2018-05-12, 22:11  Clark II, Breslow 2mm, brak przerzutów


Zastanawiałam się, czy zakładać tu swój temat, na razie czytam Wasze wątki... ale zawsze będzie to coś w rodzaju dzienniczka ;)

Historia pewnie taka jak wiele innych tutaj, znamię, które zaczęło podejrzanie szybko rosnąć... do tego pojawił się w tym miejscu podskórny guzek. Szukałam polecanego dermatologa, ale po paru dniach przestałam się oszukiwać, co to jest i poszłam od razu do chirurga-onkologa. Dodam, że mam 28 lat i myślałam, że nie muszę się martwić jeszcze "takimi chorobami"... heh.
15 marca - pierwsza wizyta, doktor od razu powiedział co podejrzewa, zaproponował wycięcie już kolejnego dnia
16 marca - usunięcie guza
5 kwietnia - w końcu przyszły wyniki. To co było podejrzewane. A wyniki przedstawiają się następująco:
Czerniak skóry barku prawego, Typus nodularis
Clark II
Breslow 2mm
IM: 10 mitoz/1mm^2 (dużo :shock: )
brak owrzodzenia/naciekania
pT2a

w połowie kwietnia miałam wykonane USG jamy brzusznej i RTG klatki, wyniki w porządku
26 kwietnia - zrobili mi w szpitalu radykalizacje i wycięcie wartownika (nadobojcze)
11 maja - na wizycie kontrolnej podali wyniki, na szczęście brak przerzutu! Bardzo się cieszę :mrgreen:

Na początku byłam załamana, nie miałam żadnej wiedzy o tym co mnie czeka, bałam się pytać i czytać cokolwiek. Myślałam, że to już wyrok i kwesta tylko tego, ile mi zostało.
Teraz już mam optymistyczne podejście, mam nadzieję, że na tym się skończy przygoda z czerniakiem... chociaż wiem, że nie jest to pewne w 100%.
Kolejna wizyta kontrolna za miesiąc, mają zamiar robić mi USG brzucha i RTG klatki co 3 miesiące. Wczoraj na wizycie szpitalu totalnie nic się nie dowiedziałam, wizyta trwała dosłownie 3 minuty :uuu: tylko szybkie podanie wyników i kontrola blizny i już proszę sobie iść :evil:

Napisałam maila z wynikami do prof. Rutkowskiego, wiedziałam, że moje wyniki nie są zbyt interesujące, ale tak na wszelki wypadek, jakby miał mi coś więcej do zaoferowania. Odpisał dosłownie po 3 minutach, że starczą tylko kontrole.

W poniedziałek umówiłam się na wizytę u onkologa, ordynatora oddziału na którym mnie cieli, mam zamiar mu zadać kilka pytań, tylko nie wiem konkretnie o co pytać. Na pewno chcę spytać o mutację BRAF, czy da się to u mnie jakoś oznaczyć. Dodatkowo o to, jakie badania mogę profilaktycznie robić na własną rękę (np USG węzłów co jakiś czas). I o to, co mi wolno, a czego nie wolno, np sauna, jakieś konkretne ćwiczenia, albo czy mogę spędzać czas na słońcu jeśli się wysmaruję filtrem i założę ubrania ochronne. Zastanawiam się, o co jeszcze go mogę spytać, może by ktoś sypnął jakimś pomysłem? :)
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #2  Wysłany: 2018-05-12, 22:27  


Odnośnie mutacji w genie Braf to powinno się ją badac w przerzutach czerniaka ponieważ nawet połowa normalnych znamion ma też taka sama mutacje. Istnieje wtedy ryzyko fałszywie pozytywnego wyniku (jeśli fragment wyciętego znamiona zawierałby oprócz czerniaka także normalne komórki barwinkowe. U Ciebie nie ma przerzutów więc moim zdaniem nie ma potrzeby wykonywać takiego testu. Możesz zawsze zapytać o to swojego lekarza.

Kontrolę jak najbardziej wskazane zwłaszcza ze względu na podwyższony indeks mitotyczny. USG, RTG a za jakiś czas np w przyszłym roku fundnal bym sobie tomograf klatki piersiowej i jemu brzusznej. Ze słońcem wiadomo zasadniczo unikac: filtr 50, koszulki z filtrem UV. Przynajmniej nie będziesz mieć zmarszczek na starość ;)
 
malgorz 


Dołączyła: 11 Maj 2018
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2018-05-12, 22:36  


TP53, Dzięki za odpowiedź, co do mutacji nie wiedziałam, że bada się ją tylko w przerzutach.
Z rady co do wykonania tomografii na pewno skorzystam.
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #4  Wysłany: 2018-05-12, 22:43  


Powinno się badać ale zapewne rzeczywistość nie jest czarno-biała
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group