1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Chłoniak grudkowy
Autor Wiadomość
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #1  Wysłany: 2011-05-14, 16:45  Chłoniak grudkowy


Witam
mam ogromną prośbę nie chcę zakładać nowego tematu bardzo proszę o tłumaczenie i radę co dalej z tym robić i gzie się udać koleżanka była leczona w Czechach
Diagnoza
limfogranulomatoza, st. IVB FLIPI 4
zbite w pakiety węzły chłonne karkowe , brzuszne i piersiowe, powiększenie śledziony
psoriasis vulgaris
plan leczenia
chemoimmunoterapia R-CHOP( 6-8 cykli)
dwie wybrane powrót do Polski leczenie przerwane nie wiem z jakiego powodu około 8 miesięcy temu teraz chce się leczyć jak mam ją pokierować onkolog czy hematolog ?
dzięki bardzo pozdrawiam cieplutko |buziaki|

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Finlandia: 2011-05-14, 18:41 ]
Zgodnie z regulaminem wydzieliłam jednak posty do nowego tematu.
 
Erevain21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 209
Skąd: Wrocław/Lublin
Pomógł: 77 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-14, 18:30  


Ziarnica.
Leczenie schematem z przeciwciałem monoklonalnym może przerwane z powodu skutków ubocznych. :?ale?:
nie ma znaczenia gdzie ja pokierujesz ważne zeby szybko się dostała do któregoś z tych 2 lekarzy i ponowiła terapie bo jest sie o co bić.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #3  Wysłany: 2011-05-14, 18:34  


Tak jak pisze Erevain21, obojętnie. W niektórych ośrodkach chłoniaki leczą onkolodzy, w niektórych hematolodzy. W jakim ona jest województwie?
sonia21 napisał/a:
psoriasis vulgaris

Tutaj mamy łuszczycę - do leczenia osobno, w dobrym ośrodku dermatologicznym.
_________________
 
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #4  Wysłany: 2011-05-14, 21:15  


Witam
dzięki za szybką odpowiedź , Ania bo tak ma na imię koleżanka która jest chora ma 48 lat , mieszkamy koło siebie , leczenie zostało przerwane ze względu na kłopoty z ubezpieczeniem zus na czas nie przesłał dokumentów z Polski do Czech i właśnie tam przepadło ubezpieczenie . Chciałam zabrać Anie do mojej onkoloszki , bo przecież mąż mój ma chłoniaka i prowadzi nas jeden lekarz, jeszcze jedno pytanie czy możecie mi napisać który jest to stopień zaawansowania choroby , niestety posiadam tylko tyle informacji na temat choroby Ani w języku Polskim , wszystko resztę jest po Czesku.
Pozdrawiam cieplutko |buziaki|

[ Dodano: 2011-05-14, 21:18 ]
ja i mąż leczymy się w CO w Częstochowie.
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #5  Wysłany: 2011-05-14, 21:24  


sonia21, stopień został określony na IVB. Mowa jest o zajętych węzłach chłonnych po obu stronach przepony i śledzionie, nie wiem co jeszcze jest zajęte, ale pewnie coś, skoro stopień IV.

Wasza pani onkolog na pewno się nią zajmie.
_________________
 
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-14, 21:35  


stopień IVB to jest bardzo źle ?
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #7  Wysłany: 2011-05-14, 21:45  


sonia21 napisał/a:
stopień IVB to jest bardzo źle ?

To jest najwyższy stopień (oprócz nawrotów, które są jeszcze trudniejszą sytuacją), stąd zapewne nietypowa dla ziarnicy terapia. Ale spokojnie - istnieją możliwości pełnego wyleczenia takiego stopnia, a wiek koleżanki nie wyklucza jej jeszcze z możliwości przeszczepu, jeśli byłby konieczny (oczywiście jest szereg innych czynników, lekarze zadecydują).

Przy ziarnicy zaczynamy się martwić dopiero przy kolejnych nawrotach :)
_________________
 
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-14, 21:55  


Finlandio
Ty to jesteś expres dziękuje bardzo , w poniedziałek będę w Częstochowie zabieram wszystkie dokumenty Ani jakie mam te po Czesku też , jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam . W poniedziałek na piszę co załatwiłam.
 
Erevain21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 209
Skąd: Wrocław/Lublin
Pomógł: 77 razy

 #9  Wysłany: 2011-05-14, 21:58  


Ziarnica bardzo dobrze poddaje sie leczeniu chemicznemu nawet w 4 stopniu to są wyleczenia rzedu 50% a 5 letnie przeżycia 80% . Ryzyko to toksyczność takiego leczenia w skojarzeniu z radioterapia i skutki uboczne po leczeniu. Jest wiele terapii na różne etapy choroby np na szczątkową jej forme.
Takie szczęscie w nieszczesciu trafic akurat na ziarnice. :]
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-19, 09:21  


Witam
wizyta umówiona na 29 czerwca szybciej się nie dało , w CO w Częstochowie leczą ziarnice ale nie każdą Ania miała szczęście Pani onkolog zajmie się nią , rozszyfrowała z dokumentów że podana była chemia 6 cykli i dopiero było leczenie przerwane musiała wrócić do Polski kłopot z ubezpieczeniem , na pierwszy rzut będzie TK klatki piersiowej i jamy brzusznej oraz miednicy a potem w razie potrzeby leczenie . Tyle załatwiłam
pozdrawiam cieplutko |buziaki|
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #11  Wysłany: 2011-06-30, 08:03  


Witam
wczoraj byłam z Anią u mojej onkoloszki po badaniu ma powiększoną wątrobę , wyniki z krwi dobre dostała skierowania na TK klatki piersiowej , jamy brzusznej i miednicy małej,oraz na usg węzłów szyjnych i obojczykowych nie wiem czy dobrze piszę o obojczykowych nie mogłam doczytać na skierowaniu , 19 lipca badania i za tydzień wyniki a 3 sierpnia wizyta u Pani doktor i będzie wszystko wiadomo , niepokoją onkoloszkę pewne sprawy ale nie chciała nic powiedzieć do póki nie będzie miała w ręce wyników .
Pozostaje teraz tylko spokojnie czekać , więcej nie mogę nic zrobić :?ale?:
Pozdrawiam cieplutko |buziaki|
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #12  Wysłany: 2011-08-03, 22:47  


Witam
no to teraz co u Ani , odebrała wyniki i wyszły małe zmiany ale są nie groźne bo nie są patologiczne wyniki z krwi super jest ok [hura]
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #13  Wysłany: 2013-05-02, 00:58  


Witam ,
miałam cichą nadzieję , że już nigdy nie wrócę do tego wątku .
Napiszę w dużym skrócie co wydarzyło się od mojego ostatniego wpisu .
W grudniu zeszłego roku okazało się , że u Ani jest podejrzenie nawrotu choroby a co gorsza okazało się , że tłumaczenie z j. czeskiego było błędne wychwycił to ordynator onkologii . Chłoniak umiejscowił się w j. brzusznej wykazał to TK j. brzusznej , pobrano węzeł do badania , trzy tygodnie czekania i wynik niejednoznaczny chłoniak ale nie wiedzą jaki , próbki wysłano do dalszego badania do Katowic , wiemy na razie tylko tyle co powiedziała P. doktor wstępny wynik dwa rodzaje chłoniaka :-( pełny wynik będzie w środę tz. 8 maja , Ania jest przerażona .

[ Dodano: 2013-05-02, 01:03 ]
Tłumacz przysięgły przetłumaczył diagnozę jaką postawili czescy hematolodzy , że to ziarnica i tu ten błąd o , którym wspomniałam .
Ania chorowała na chłoniaka z małych komórek B .

[ Dodano: 2013-05-02, 01:08 ]
Finlandia napisał/a:
To jest najwyższy stopień (oprócz nawrotów, które są jeszcze trudniejszą sytuacją), stąd zapewne nietypowa dla ziarnicy terapia. Ale spokojnie - istnieją możliwości pełnego wyleczenia takiego stopnia, a wiek koleżanki nie wyklucza jej jeszcze z możliwości przeszczepu, jeśli byłby konieczny (oczywiście jest szereg innych czynników, lekarze zadecydują).


i tą nie typową terapię wychwycił ordynator zaczęła się weryfikacja całej dokumentacji i znaleźli błąd .
_________________
Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
 
sonia21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 2735
Skąd: Sosnowiec
Pomogła: 198 razy

 #14  Wysłany: 2013-05-31, 22:59  


Witam ,
bardzo proszę o interpretację wyniku PET-CT

Data badania 26 luty 2013 r.

Wykonano badanie ( z niską dawką promieniowania ) w celu korekcji pochłaniania i korelacji anatomicznej .
ZAKRES OBRAZOWANIA : Od podstawy czaszki do proksymalnej części ud

ROZPOZNANIE KLINICZNE : CHŁONIAK HODGKINA . Chemioterapia w 2009 r.

Cel badania : Podejrzenie wznowy

OPIS BADANIA PET-CT

W badaniu stwierdza się :

Twarzoczaszka i szyja
Dyskretne pobudzenie niepowiększone węzły chłonne szyjne , obustronnie w grupie II A SUV max 2,1 po stronie prawej i SUV max 3,0 po stronie lewej , gr III po stronie lewej SUV max 2,4 . Pobudzenie metaboliczne w migdałka podniebnych SUV max 7,6 w prawym i SUV max 7,3 w lewym - zmiany najpewniej odczynowo - pozapalne . Poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy . Zmiany śluzówkowe zatok szczękowych i sitowia .

KLATKA PIERSIOWA
Pobudzone metabolicznie węzły chłonne pachowe obustronnie :
- liczne w pasze prawej i przy ścianie klatki piersiowej , na poziomie I przestrzeni międzyżebrowej o średnicy w osi krótkiej do 14 mm , część węzłów z zachowaną wnęką tłuszczową SUV maxdo 2,0
- w pasze lewej liczne o średnicy w osi krótkiej do 10 mm, pobudzenie metaboliczne wykazuje kilka węzłów SUV max do 2,2 .
W porównaniu do badania TK z dnia 13.11. 2012 r znaczna regresja wielkości i ilości węzłów chłonnych .
Guzki płuca prawego : o średnicy 7 mm w segmencie 6 , o śr. 2mm w segmencie 3, stan stabilny do badania TK . Niewielka ilość tkanki tłuszczowej z jamy brzusznej poprzez ubytek przepony przechodzi do klp po str. prawej przy tylnej ścianie - przepuklina Bochdaleka.

JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA

Aktywnie metabolicznie węzły chłonne :
- okołoaortowe po stronie lewej od wysokości przestrzeni międzykręgowej L3/L4 do rozwidlenia aorty o średnicy w osi krótkiej do 11mm SUV max 2,9
-na poziomie rozwidlenia aorty o średnicy o osi krótkiej do 10mmSUFmax 2,5
-wzdłuż naczyń biodrowych wspólnych i zewnętrznych po strnie lewej pojedyncze i w pakietach , o średnicy w osi krótkiej do 18mm SUVmax do 7,3
-pachwinowe po stronie lewej o średnicy w osi krótkiej do 12mmSUV max 4,1
Pobudzone metaboliczne węzły chłonne :
- przy naczyniach biodrowych wspólnych po stronie prawej o średnicy w osi krótkiej do 12mm SUV max do 1,7
- wzdłuż naczyń biodrowych zewnętrznych po stronie prawej o średnicy do 10mm SUV max niemierzalny , bo nałożona radioaktywność z jelit
-pachwinowe i udowe po stronie prawej o średnicy w osi krótkiej do 10mm SUVmax 1,5
-około aortalnie na poziomie trzonów kręgów L2 i L3 w osi krótkiej do 9mm SUV max 1,9
Guzki w nadnerczach ; po stronie prawej o wym. 17x14mm , po stronie lewej o śr. 15mm, o niskiej gęstości , zmiany łagodne . Drobne zwapnienie w wątrobie .

UKŁAD KOSTNY
Prawidłowy obraz metabolizmu glukozy . Torbiele około korzeniowe Tarlowa w odcinku krzyżowym kręgosłupa .

WNIOSKI : Obraz PET przemawia za aktywnym metabolicznie procesem rozrostowym w węzłach chłonnych zaotrzewnych ( po niżej przepony ) , bez cech zajęcia narządów miąższowych i zmian odległych .
Niejednoznaczny obraz limfadenopatii pachowej , ale biorąc pod uwagę częściową regresję wielkości i ilości węzłów chłonnych w porównaniu do badania TK z dnia 13.11.2012 oraz niski metabolizm glukozy , przemawia raczej za zmianami odczynowymi .

Badanie zostało wykonane na :
Aparat hybrydowy - Biograph MCT Siemens
Podana aktywność : F18-FDG [MBq] 282
Poziom glukozy na czczo [ mg%] 98 .

[ Dodano: 2013-05-31, 23:58 ]
Badanie z dnia 23.05.2013 r

ZAKRES OBRAZOWANIA ; Od podstawy czaszki do proksymalnej części ud

ROZPOZNANIE KLINICZNE : CHŁONIAK GRUDKOWY .

OPIS BADANIA PET/CT

Twarzoczaszka i szyja

Pobudzenie metaboliczne w obrębie migdałków podniebiennych obustronnie SUV max do 6,5 .
Aktywnie metabolczne ogniska w :
-ujęciu obu trąbek słuchowych SUVmax do 7,2
-węzłach chłonnych w śliniankach przyusznych obustronnie o wymiarach do 10mmx7mm SUV max 5,2
- subcenty metrowy węźle chłonnym gr.IIA po stronie lewej SUV max 3,3
-subcentymerowych węzłach chłonnych szyjnych grIII na wysokości kości gnykowej po stronie lewej SUV max 5,0
Poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy .

KLATKA PIERSIOWA :

Aktywnie metabolicznie węzły chłonne :
- pachowe obustronnie o wymiarach do 18x14mm SUV max 10,8
-położone między mięśniami piersiowymi a ściana klatki piersiowej po stronie lewej o wymiarach 10x7mm SUV max 3,2
Nieznacznie pobudzony metabolicznie guzek w 6 segmencie płuca prawego średnicy 6mm SUV max 1,6 .Poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy . Drobny guzek o śr. 2mm w segmencie 3 płuca prawego .

JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA :

Aktywne węzły chłonne :
-okołoaortalne po stronie lewej , tworzące sznury ciągnące się od poziomu kręgu 1.3 do rozdwojenia aorty brzusznej SUV max 8,6 oraz drobny , wyodrębniający się na wysokości kręgu 1.2 SUV max 3,4
-biodrowe wspólne obustronnie ( tworzące sznury po stronie lewej ) SUV max do 8,6 .
-biodrowe zewnętrzne po stronie lewej ( także tworzące sznury ) SUV max do 11,4 .
subcentymetrowy pachwinowy po stronie prawej SUV max 4,0 .
Zwiększona w sposób rozlany aktywność metaboliczna w ścianie żołądka SUV max 5,4 - wyraz z stanu zapalnego .
Poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy w tym także w wątrobie i śledzionie . Zwapnienie w prawym płacie wątroby . Łagodne guzki nadnerczy o stabilnym obrazie .

UKŁAD KOSTNY :
Prawidłowy obraz metabolizmu glukozy . Torbiele około korzeniowe Tarlowa w odcinku krzyżowym kręgosłupa .

WNIOSKI :
Obraz PET/CT wskazuje na proces rozrostowy węzłach chłonnych po obu stronach przepony .
Ogniska w obrębie migdałków podniebiennych do weryfikacji miejscowej , raczej zapalne , nie mozna wykluczyć zajęcia przez proces rozrostowy . Ogniska w ujściu obu trąbek słuchowych - zapalne .
W porównaniu do badania z dnia 26.02.2013 r. progresja choroby .

Zaznaczam , że te dwa badania były robione na tych samych aparatach i w tym samym ośrodku , badania nadzorował i opisywał ten sam lekarz specjalista medycyny nuklearnej .

Bardzo proszę o interpretację tych wyników i przełożenie , że tak powiem z polskiego na nasze ,
w poniedziałek Ania jedzie do onkologa ale ja bym chciała wiedzieć coś wcześniej czy z tych opisów da się określić stopień zaawansowania choroby ?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam cieplutko |buziaki|
_________________
Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #15  Wysłany: 2013-06-02, 10:27  


sonia21 napisał/a:
W porównaniu do badania z dnia 26.02.2013 r. progresja choroby .

Soniu, niestety we wniosku z wyniku PET-a z 23.05.2013 jest napisane o rozwoju choroby. :uuu:
Soniu, czy Ania miała leczenie przez ten czas, czy pozostawiono do obserwacji?
Pozdrawiam :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group