1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2014-01-11, 09:26
Chłoniak DLBCL z zajętymi narządami wewnętrznymi
Autor Wiadomość
niuta 


Dołączyła: 26 Gru 2013
Posty: 39
Pomogła: 2 razy

 #61  Wysłany: 2014-01-29, 20:55  


joannaxxx napisał/a:
Mama jest słaba, dużo leży.


Joanna u nas to samo, mąż leży, wczoraj mówił że czuje ciężar tabletki podnosząc rękę do ust :uuu:
Z piciem jest kiepsko od pobytu w szpitalu w styczniu - był podłączony pod kroplowki 24h/24 przez 8 dni, od tego czasu ma problem z piciem. Kiedyś potrafił dzienne wypić butelkę 1,5 wody do tego z litrę herbaty, kawa, jakiś sok. Teraz muszę go pilnować co godzinę chodzę albo z wodą, albo sokiem... Jedzenia też muszę pilnować je strasznie mało, więc wymyślam cuda, żeby menu było różnorodne, karmie go jak mojego malucha co 2-3 godziny...
 
rodzynka 



Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 231
Pomogła: 59 razy

 #62  Wysłany: 2014-01-30, 21:10  


joannaxxx napisał/a:
Mama miała w czwartek, 23 stycznia, pierwszą chemię. W poniedziałek (27 stycznia) miała zastrzyk z neublasty. Wczoraj, we wtorek (28 stycznia), zgodnie z zaleceniami, miała zbadaną krew. I wynik leukocytów wskazuje na luekocytozę- leukocyty 20,60 a norma 4 do 10. To po neublascie czy coś złego się dzieje? Przed chemią wynik był w normie


Trudno przewidzieć, jak na kogo zadziała Neulasta, tzn. jak bardzo podniesie leukocyty. Czasami mogą wystrzelić bardzo wysoko - u mnie dochodziły do 80 (przy normie do 10), po kilku takich wyskokach (towarzyszyła im gorączka ok. 40 stopni i silny ból głowy), lekarz zmienił mi na inny czynnik wzrostu (Neupogen), który działa trochę łagodniej.

Jeśli ktoś ma problemy z jedzeniem, czytałam, że sprawdzają się Nutridrinki - można je dostać w aptece.
_________________
http://chorobajasna.blogspot.com/
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #63  Wysłany: 2014-01-31, 10:36  


Mama wciąż słaba.
Pyt. 1 Mamie zalecono przez 5 dni po chemii po 5 tabletek enkortonu. Czy takie nagłe odstawienie sterydów mogło tak źle na nią wpłynąć? Czy w takim razie dawkowanie nie powinno być inne?
Pyt. 2 Odstawienie sterydów przypadło akurat na podanie neuplasty (Mama brała enkorton do wtorku włącznie, neuplastę miała podaną w poniedziałek). Dlatego trudno powiedzieć, czego wynikiem jest Jej złe samopoczucie (Mama 3/4 dni po chemii była w dobrej formie, kryzys nastąpił we wtorek i trwa). Czy inny lek, np. neupogen może wywołać mniej skutków ubocznych?
Czy włączanie leków w taki sposób jest standardowym postępowaniem? Czy też takie rzeczy trzeba zgłaszać i wtedy lekarz modyfikuje?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #64  Wysłany: 2014-01-31, 10:53  


joannaxxx napisał/a:
Czy inny lek, np. neupogen może wywołać mniej skutków ubocznych?

Neupogen i neulasta mają podobne skutki uboczne.
Najczęściej występującymi są bóle stawów i kości oraz gorączkowanie. Skutki uboczne mogą też przypominać grypę.
Ulotka neupogenu i neulasty (cała lista skutków ubocznych)
http://www.doz.pl/leki/p215-Neupogen
http://www.doz.pl/leki/p4743-Neulasta
Jakie będą skutki uboczne u danej osoby zależny od organizmu.
Neulasta różni od neupogenu przede wszystkim tym, że neulasta to pegylowany pegfilgrastim. A neupogen to pegfilgrastim.
W praktyce oznacza to, że neulastę podaje się jeden zastrzyk i ona stopniowo 'działa/uwalnia się' w organizmie. Natomiast neupogen podaje się po jednym zastrzyku co dzień (do skutku).
I neulasty potrzeba jeden zastrzyk, natomiast neupogenów potrzeba np. 5 zastrzyków.

joannaxxx napisał/a:
Czy też takie rzeczy trzeba zgłaszać

Zgłosić lekarzowi.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
rodzynka 



Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 231
Pomogła: 59 razy

 #65  Wysłany: 2014-01-31, 12:25  


Niestety, ale encorton odstawia się z dnia na dzień, co w połączeniu z działaniem neulasty może powodować różne "atrakcje". Ja miałam bardzo silne bóle głowy + temperaturę ok. 40 stopni. Potem, jak przeszłam na Neupogen, było znacznie lepiej.

Moim zdaniem wszystko trzeba zgłaszać lekarzowi. Warto zapytać o schodzenie z encortonu przez 2 dni i zamianę neulasty na np. neupogen. Z tego, co czytam na forach - u wielu osób (podobnie jak u mnie) przy neupogenie nie dochodziło do takich sensacji, jak przy neulaście. Ale oczywiście o wszystkim musi zadecydować lekarz.
_________________
http://chorobajasna.blogspot.com/
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #66  Wysłany: 2014-02-01, 08:33  


Mama dziś bardzo źle spała i bardzo źle się czuje. Bola ją stawy, kości (w miejscu pobrania szpiku), głowa. Kompletnie straciła apetyt, nie chce nawet pić. Mogę jej podać cos przeciwbólowego?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #67  Wysłany: 2014-02-01, 09:26  


joannaxxx napisał/a:
Bola ją stawy, kości (w miejscu pobrania szpiku), głowa.

To może być po czynników wzrostu.
Cytat:
Mogę jej podać cos przeciwbólowego?

Tak.
Tylko jak radzą Rodzynka i Caroline Ketonal.
http://www.forum-onkologi...1,30.htm#211815

Może być np. paracetamol.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #68  Wysłany: 2014-02-01, 17:45  


Rozmawiałam z moją (tą, która mnie leczyła) hematolog i ona powiedziała, ze neulastę podaje się 24 h po chemii. Była zdziwiona, ze mama dostała zlecenie, aby podać 4 dnia po chemii. I zgłupiałam.... Jak to jest??? Zastanawiam się, czy lekarz się nie pomylił.
 
greg1990 



Dołączył: 25 Wrz 2012
Posty: 203
Pomógł: 66 razy

 #69  Wysłany: 2014-02-01, 18:29  


Ja też miałem zawsze 24h po chemii. Niezależnie czy to neupogen czy neulasta, zawsze 24h po chemii.

Jednak jeśli to jest tylko "profilaktycznie" to być może 4ro dniowy odstęp nie robi różnicy? Najlepiej zapytać lekarza zlecającego zastrzyk, dlaczego tak a nie inaczej.


Nie powinno to w niczym zaszkodzić, swego czasu(całkiem niedawno) nawet nie przepisywano czynników pobudzających - jedynie w szczególnych przypadkach to zlecano.
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #70  Wysłany: 2014-02-02, 07:57  


Witaj :)
Ja też od swojej lekarki słyszałam, że Neulasta 24h po podaniu chemii.
Jak to się mawia co kraj to obyczaj- ja chemię brałam w czwartki a Neupogen pierwszy zastrzyk w poniedziałek i nie było problemu. Zaznaczam tylko,że ja czynniki wzrostu brałam profilaktycznie.
pzdr. ciepło :flower:
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #71  Wysłany: 2014-02-05, 19:49  


Mama od kilku dni lepiej się czuje, tzn. wstaje już z łóżka i chodzi po mieszkaniu. Wczoraj miała zbadaną krew: leukocyty 10,7 (4-10), erytrocyty 4,3 (3,8-5,4), hemoglobina 11,9 (12-16), hematokryt 36,4 (37-47), płytki 170 (130-400) (płytki w porównianiu do badania sprzed tygodnia spadły o 50 jednostek).
W zaleceniach od onkologa jest napisane:
"Kontrolna morfologia w dniu 29.01.14r w rejonie- potem 1x w tygodniu - w przypadku wartosci płytek krwi poniżej 15G/l i/lub hemoglobiny poniżej 8g/dl- konieczne przetoczenie preparatów krwi".
Jak to rozumiecie? Wg mnie Mama ma badać krew raz w tygodniu, czyli 3 razy między jedną a drugą chemią. Lekarz rodzinny twierdzi, ze nie trzeba już badać trzeci raz, bo wczorajszy (4.02) wynik jest ok. Drugą chemię mama ma mieć 13 lutego.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #72  Wysłany: 2014-02-05, 20:20  


Wyniki krwi są OK.
Możecie zrobić morfologię krwi w przyszłym tygodniu, ale nie upierałabym się.
Wyniki krwi nie powinny gwałtownie się pogorszyć. Myślę, że 'w czasie między cyklami chemii' jeśli chodzi o wyniki krwi 'najgorsze' za Wami.
I prawdopodobnie (z baaardzo dużym prawdopodobieństwem) w szpitalu przed podaniem chemii Mamie zrobią morfologię.
Pozdrawiam :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #73  Wysłany: 2014-02-21, 11:00  


Mama miała planową chemię 13 lutego.W poniedziałek, 17 lutego miała podaną nuelastę. We wtorek zrobiono jej morfologię: leukocyty 34,95 (4-10), erytrocyty 3,87 (3,8-5,4), hemoglobina 11,1 (12-16), hematokryt 33,8 (37-47), płytki 297 (130-400), MCV 87,3 (80-100), MCH 28,7 (27-31), MCHC 32,8 (32-36), RDW-SD 55,7 (36,4-46,3), RDW-CV 17,7 (11,5-16).
Poprzednio (po pierwszej chemii) identycznie miała zleconą neulastę 4 dni po chemii a leukocytów w badaniu kolejnego dnia było 20 tys (teraz ponad 34). Jak to się dzieje? Czy właściwie ta neulasta jest zlecona? Czy nie powinna być najpierw badana krew przed podaniem? Czy ta profilaktyka jest właściwa?

Mama źle się czuje. Bierze 2 razy dziennie paracetamol, który jej pomaga.
 
greg1990 



Dołączył: 25 Wrz 2012
Posty: 203
Pomógł: 66 razy

 #74  Wysłany: 2014-02-21, 12:49  


Ja dostawałem Neulastę po każdej chemii, profilaktycznie - podobnie większość leczonych schematem R-CHOP. Obecnie taka profilaktyka staje się standardem.

Lepsze bóle kości niż zapalenie płuc czy inna choroba powstała za sprawą leukopenii.


Zrozum, że tutaj trwa walka o życie, o całkowitą remisję. Najwyższa skuteczność jest wtedy, gdy chemia podawana jest w planowanych odstępach. Powyższa profilaktyka wymiernie, co jest potwierdzone badaniami statystycznymi do tego się przyczynia.

[ Dodano: 2014-02-21, 13:07 ]
Cytat:
Z uwagi na potencjalną wrażliwość szybko dzielących się komórek szpiku na chemioterapię cytotoksyczną, produkt Neulasta należy podawać po około 24 godzinach od zakończenia chemioterapii. W badaniach klinicznych stwierdzono, że produkt Neulasta można bezpiecznie podawać na 14 dni przed rozpoczęciem chemioterapii

http://www.ema.europa.eu/...WC500025945.pdf

Nie polemizowałbym z lekarzem prowadzącym, jeśli zalecił Neulastę w cztery dni po chemioterapii to widocznie tak powinno być.


Badania krwii i wyniki jakie prezentujesz to normalka i nie przejmuj się ponad normatywnymi wynikami. Jeśli paracetamol działa, to bardzo dobrze gdyż nie każdy ma tyle szczęścia.
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #75  Wysłany: 2014-03-07, 10:52  


Mama wczoraj miała 3 chemię i w badaniach wyszła podwyższona wartość płytek.
Mam pytanie: czy po podaniu czynnika wzrostu (kilka dni po 2 chemii miała podaną neulastę) oprócz leukocytów może podwyższyć się również wartość płytek?
)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group