1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2014-01-11, 09:26
Chłoniak DLBCL z zajętymi narządami wewnętrznymi
Autor Wiadomość
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #16  Wysłany: 2013-12-05, 10:13  


Mama miała wczoraj biopsję guza pod TK. Jak wracaliśmy (150 km) narzekała na ból. Czy teraz powinna mieć zrobiony jakiś opatrunek? Wyszlismy z badania bez zaleceń.
Wyczytałam, że przy tak dużej zmianie często nie daje się określić, co to za typ nowotworu. Onkolog, pisząc na skierowaniu na biopsję "podejrzenie gistu" mówiła, że robi to, bo po pierwsze gastroskopia nie pokazała wyniku (gastrolog mi tłumaczyl, ze to często się zdarza), po drugie markery są w normie. Czy moglibyśmy cos w międzyczasie zrobić (czas oczekiwania wczorajszy wynik to dwa tygodnie). Jakies dodatkowe markery w kierunku gistu? A co w sytuacji, kiedy biopsja znow nie pokaże wyniku? Robi się operację w celu pobrania wycinka?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #17  Wysłany: 2013-12-05, 17:31  


joannaxxx napisał/a:
Wyczytałam, że przy tak dużej zmianie często nie daje się określić, co to za typ nowotworu.

Gdzie wyczytałaś?

joannaxxx napisał/a:
Czy teraz powinna mieć zrobiony jakiś opatrunek?

Skoro nie zrobili opatrunku, to wygląda na to, że nie.

joannaxxx napisał/a:
Jakies dodatkowe markery w kierunku gistu?

Nie.

joannaxxx napisał/a:
A co w sytuacji, kiedy biopsja znow nie pokaże wyniku? Robi się operację w celu pobrania wycinka?

Nie uprzedzajmy faktów, czekajcie na wynik biopsji.
_________________
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #18  Wysłany: 2013-12-14, 14:08  


Mama w poprzednią środę (tj. 4 grudnia) miała biopsję guza pod TK. Lekarz kazał dzwonić za tydzień. Wtedy dowiedziałam się, ze jest podejrzenie chłoniaka, ale wyniki będą pod koniec tygodnia. Wczoraj niestety, nie było. Mama w fatalnym stanie. Słaba, nie je, 2 dni wymiotowła fusami, lekarz rodzinny zapisał kroplówki (sód, potas). Słowem postęp choroby widać w zastraszającym tempie a my... kompletnie bezradni, bo nie ma wyniku.
I pytanie: czy wynik histopatologiczny się "hoduje"? Czy to musi trwać tak długo, czy po prostu taka jest polska rzeczywistość?
Kompletnie dziwi mnie wstępna diagnoza- chłoniak, bo Mama typowych objawów (poty swędzenie, gorączka) nie ma. Na opisach TK się nie znam ale czy przy chłoniaku to nie są przede wszystkim węzły powiększone? Zastanawiam się, czy czegoś nie pokręcili...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #19  Wysłany: 2013-12-14, 18:36  


joannaxxx napisał/a:
czy wynik histopatologiczny się "hoduje"?

Wybarwienie tkanek i badania muszą niestety trwać, średnio czeka się 7-14 dni roboczych.
_________________
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #20  Wysłany: 2013-12-16, 10:54  


Niestety, biopsja nie dała jednoznacznej odpowiedzi (nie mam wyniku biopsji, to telefoniczna informacja). Lekarz, który to badał powiedział tylko, że trzeba otworzyć brzuch i pobrać wycinek. Co mogę zrobić, skoro sprawa pilna a odesłali nas z kwitkiem, bo nie ma miejsc w szpitalu? Czy jakiś szpital w Polsce zrobiłby mojej Mamie laparoskopię w celu pobrania wycinka? Gdzie mam jechać?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #21  Wysłany: 2013-12-17, 07:19  


Spróbuj podzwonić po najbliższych Wam szpitalach i popytać, czy mają miejsca / limity na przyjęcie. Ale pod koniec roku może być trudno.
_________________
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #22  Wysłany: 2013-12-17, 12:08  


Te wyniku dziś otrzymałam (po biopsji).

[ Dodano: 2013-12-17, 12:17 ]
Przepraszam nie załączył się plik. Przepisuję...
Wynik końcowy: Wyniki badań immunohistochemicznych nie są jednoznaczne. Obraz budzi podejrzenie chłoniaka z komórek B (CD20+). W rozmazach obecne są również grupy atypowych komórek nabłonka (o niejednoznacznym charakterze). Dla ustalenia rozpoznania konieczne jest pobranie wycinka do badania histologicznego. Oceniono CD3, CD20, CKAE1/3, K67, CD79 alfa (M-68700 T-Y4100)
Wynik wstępny: Obraz cytologiczny budzi podejrzenie chłoniaka.
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #23  Wysłany: 2013-12-18, 18:58  


Czy w takiej sytuacji wykonuje się laparotomię czy wystarczy laparoskopia? Od czego to zależy? Znalazłam miejsce na chirurgii w powiatowym szpitalu ale szpital z onkologią nic wspólnego nic nie ma i Mama ma obawy, zeby tam się dać "pokroić" (a jej psychika tu też ważna). I jeszcze, czy może się okazać, że badanie próbki w jednym szpitalu nie pokażą nic konkretnego a w innym pokażą? Czy to kwestia specjalistów? Sugerował mi to hematolog, u którego byłam na konsultacji w jednym z centrów onkologii (z nadzieją, że będą tam Mamę dalej diagnozowali, ale nic z tego. A, ten lekarz nie potrafił mi powiedzieć, czy laparotomia czy laparoskopia).
I jeszcze, zapytam czysto teoretycznie, czy jest możliwość, ze człowiek w trakcie leczenia (mam na mysli chemioterapię)zmienia jego miejsce (z jednego szpitala na drugi)?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #24  Wysłany: 2013-12-18, 19:08  


joannaxxx napisał/a:
czy jest możliwość, ze człowiek w trakcie leczenia (mam na mysli chemioterapię)zmienia jego miejsce (z jednego szpitala na drugi)?

TAK
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #25  Wysłany: 2013-12-21, 17:34  


Mama jednak miała laparotomię zwiadowczą. Zrobiono przy tym dwa zepolenia, bo guz zajmuje pół narządu. Tyle siostra dowiedziała się od lekarza dyżurującego. Napiszcie, proszę, co to oznacza. Mama jest bardzo słaba. Czy zespolenia oznaczają, ze zacznie jeść?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #26  Wysłany: 2013-12-21, 20:11  


joannaxxx napisał/a:
Napiszcie, proszę, co to oznacza.

Ale co oznacza co?
_________________
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #27  Wysłany: 2013-12-21, 21:32  


Nie wiem, co to są zespolenia i czemu służą.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #28  Wysłany: 2013-12-21, 21:40  


Nie wiemy co ze sobą zespolono, więc czemu dokładnie służą - nie wiemy. Ale ogólnie zespolenie to takie połączenie dwóch różnych części, np. jelita z żołądkiem.
_________________
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #29  Wysłany: 2013-12-31, 20:42  


Wytłumaczcie mi, proszę, co te zespolenia oznaczają dla pacjenta: " Wykonano zespolenie omijające żołądkowo -jelitowe i jelitowo-jelitowe sp.Omega na pętli Browna oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego".

[ Dodano: 2013-12-31, 22:22 ]
I jeszcze, czy przy ww. zespoleniu można przytyć?
 
joannaxxx 


Dołączyła: 21 Lis 2013
Posty: 80

 #30  Wysłany: 2014-01-10, 14:43  


Nie ma jeszcze wyniku wycinka uzyskanego w wyniku laparotomii. Mam natomiast wynik, który uzyskano z próbek pobranych z biopsji (lekarz z CO kazał przywieść preparaty z ośrodka, w którym była biopsja i który wysunął podejrzenie chłoniaka). Telefonicznie uzyskałam informację, ze jest to chłoniak DLBCL i lekarz proponuje chemioterapię schematem R- CHOP.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group