1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
biopsja płuca
Autor Wiadomość
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #16  Wysłany: 2010-03-20, 19:58  


nilif, ja Ci tej blizny z całego :heart: życzę. Czekam z Wami. M.
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #17  Wysłany: 2010-03-23, 20:12  


No i dalej nie ma wyników.
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #18  Wysłany: 2010-03-26, 20:29  


Są wyniki. Pani dzwoniła ale przez telefon nic nie mogła powiedzieć. We wtorek jadę odebrać.
 
MaFi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Wrz 2009
Posty: 461
Pomogła: 72 razy

 #19  Wysłany: 2010-03-26, 22:25  


Czekamy razem z Tobą!

Pozdrawiam
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #20  Wysłany: 2010-03-30, 10:37  


Mam wyniki: LH2505-06 W zaaspirowanym materiale pojedyńcze komórki zapalne i histiocytarne oraz pojedyńcze grupy komórek nabłonkowatych z cechami atypii jądrowej. WSKAZANE KONTROLNE BAC

Proszę o odczyt
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #21  Wysłany: 2010-03-30, 19:30  


Podsumowując, mamy takie wyniki:
TK:
Cytat:
PRZYŚCIENNA ZMIANA LITA NA GRANICY SEGMENTU 3 i 5 PO STRONIE PRAWEJ W LINII ŚRODKOWO OBOJCZYKOWEJ W PŁASZCZYŹNIE SKANU 32,5 mm/ 18,1 mm O ŚREDNIEJ GĘSTOŚCI 55,0 jH WZMACNIAJĄCA SIĘ DO OKOŁO 77,0 jH Z TOWARZYSZĄCYMI ZROSTAMI OPŁUCNEJ I OSIERDZIA.

i BAC:
Cytat:
W zaaspirowanym materiale pojedyńcze komórki zapalne i histiocytarne oraz pojedyńcze grupy komórek nabłonkowatych z cechami atypii jądrowej. WSKAZANE KONTROLNE BAC



Bardzo mi przykro, ale wygląda to na raka płuca.
Kolejna BAC to moim zdaniem strata czasu.

Na miejscu torakochirurga poradziłabym Ci wyrażenie zgody na operację
i jak najszybsze (po wykonaniu kilku koniecznych badań przedoperacyjnych) otwarcie klatki piersiowej.
Być może, rutynowo, zostanie jeszcze wcześniej wykonana bronchoskopia - by upewnić się, że drzewo oskrzelowe nie jest zajęte w innych miejscach. Ta zmiana to najpewniej zmiana obwodowa i najprawdopodobniej w bronchoskopii niedostępna (by np. pobrać wycinek celem wykonania badania histopatologicznego).

BAC, która została wykonana to inaczej biopsja aspiracyjna cienkoigłowa - pozwoliła ona jedynie na pobranie komórek do badania cytologicznego -
'atypia' w opisie przebadanych mikroskopowo komórek wskazuje z dużym prawdopodobieństwem na ich przemianę nowotworową.

nilif, napisz proszę nieco więcej o sobie -
wiek? palenie tytoniu? (jeśli tak to przez ile lat), przebyte choroby płuc (prócz ostatniego zapalenia płuc), inne schorzenia?

pozdrawiam ciepło,
wiem, że się boisz i nie jest Ci łatwo -
wiedz jednak, że nawet przy tej niepomyślnej opcji (czyt. jeśli to zmiana nowotworowa) - masz szansę na dalsze życie.
Trzeba jednak teraz działać.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #22  Wysłany: 2010-03-30, 20:32  


36 lat. Palilem od 25 do 31 roku życia i to nie dużo. Odżywiam się ok. Pulmonolog mi powiedział dzis, że ta atypia i to coś tam jeszcze to mogą być zmiany po styczniowym zapaleniu płuc bo takie rzeczy to do poł roku sie trzymają. Ale mam 13 kwietnia wizytę u profesora więc bedę wiedział więcej. A powtórną biopsję to profrsor zalecił, więc chyba zna się na tym skoro jest torakochirurgiem. Sam już nie wiem

[ Dodano: 2010-03-30, 23:33 ]
Jako dziecko miałem po kilka razy w roku zapalenie oskrzeli
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #23  Wysłany: 2010-03-31, 02:36  


Jest jeszcze kwestia wzmocnienia kontrastowego (od razu zwróciło to moją uwagę, ale czekałam na wynik biopsji).
Cytat:
Diagnostyka obrazowa - postępy w roku 2001

prof. dr hab. med. Bogdan Pruszyński
Kierownik II Zakładu Radiologii Klinicznej AM w Warszawie
Data utworzenia: 04.04.2002
Ostatnia modyfikacja: 30.04.2007


(...) w TK po dożylnym podaniu środka cieniującego guzki o charakterze złośliwym wykazują silniejsze wzmocnienie kontrastowe niż ogniska niezłośliwe. Wzmocnienie o 15 j.H. przemawia z dużym prawdopodobieństwem za obecnością raka płuca, natomiast wzmocnienie >=20 j.H. jest pewnym dowodem złośliwości ogniska.
(...)
źródło: -> Medycyna Praktyczna - portal dla lekarzy <-

Co do atypii komórkowej, poniżej definicja:
Cytat:
Atypia - zespół nieprawidłowych cech w budowie komórek. Dotyczy zwłaszcza komórek nowotworowych.

Stopień nasilenia atypii jest czynnikiem prognostycznym umożliwiającym przewidzenie przebiegu choroby. Komórki nowotworowe o większym nasileniu atypii charakteryzują się częstszymi podziałami, łatwiejszym odrywaniem od podłoża, a przez to dużą skłonnością do naciekania okolicznych struktur oraz do dawania przerzutów odległych.
źródło: -> Wikipedia <-

Wiek Twój nie jest charakterystyczny dla raka płuca (aczkolwiek -jak najbardziej- zachorowania w tym wieku zdarzają się, w młodszym również).
Tłumaczenie, że atypia jąder komórkowych może być wynikiem zapalenia płuc jest wykładnią pierwszy raz przeze mnie słyszaną.

Uważam, że Twoje wyniki powinien jeszcze skonsultować - prócz torakochirurga - lekarz onkolog.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #24  Wysłany: 2010-03-31, 08:17  


Dzięki, choć to wszytsko bardzo trudne. W kwietniu bede miał biopsje i jeszcze TK bo akurat 3 miesiące po poprzedniej TK.
Napisz proszę coś o operacji. Mój guz jest z przodu. Czy trzeba otwierać klatkę. Ile po operacji dochodzi się do siebie, kiedy można powrócić do pracy, ryzyko operacji itd.
 
tati 
Lekarz, TORAKOCHIRURGIA


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 76
Pomógł: 68 razy

 #25  Wysłany: 2010-04-05, 20:19  


DumSpiro-Spero napisał/a:
Podsumowując, mamy takie wyniki:
TK:
Cytat:
PRZYŚCIENNA ZMIANA LITA NA GRANICY SEGMENTU 3 i 5 PO STRONIE PRAWEJ W LINII ŚRODKOWO OBOJCZYKOWEJ W PŁASZCZYŹNIE SKANU 32,5 mm/ 18,1 mm O ŚREDNIEJ GĘSTOŚCI 55,0 jH WZMACNIAJĄCA SIĘ DO OKOŁO 77,0 jH Z TOWARZYSZĄCYMI ZROSTAMI OPŁUCNEJ I OSIERDZIA.

i BAC:
Cytat:
W zaaspirowanym materiale pojedyńcze komórki zapalne i histiocytarne oraz pojedyńcze grupy komórek nabłonkowatych z cechami atypii jądrowej. WSKAZANE KONTROLNE BAC


Bardzo mi przykro, ale wygląda to na raka płuca.
Kolejna BAC to moim zdaniem strata czasu.


To może być nowotwór płuca. Jednak - zmiana położona jest na granicy segmentów 3 i 5 - być może w szczelinie pomiędzy płatem górnym i środkowym - w tej lokalizacji niekiedy lokalizują się resztkowe zbiorniki płynowe po przebytych infekcjach. Segment 5 to częste miejsce lokalizowania się zwłóknień pozapalnych. Dodatkowo opisywane są zrosty okolicy opłucnej/osierdzia - przemawia to za zmianami pozapalnymi.

Wzmocnienie kontrastowe i atypia w BAC - to cechy niepokojące, mogą być typowe dla nowotworu.

Uważam, że w twojej sytuacji najważniejsze jest całościowe spojrzenie na wyniki - w szczególności obraz badania tomokomputerowego, poparty przez doświadczone oko. Uważam, że torakochirurdzy mają bardzo duże doświadczenie związane z diagnostyką wczesnych zmian w płucach. W szczególności doświadczeni torakochirurdzy, a na takiego trafiłeś.

nilif napisał/a:
3 miesiące po poprzedniej TK


Dobry okres wzmożonej obserwacji - dowiemy się czy zmiana zanika, utrzymuje się czy rośnie. Pamiętajmy, że pierwsze TK wykonano bezpośrednio po ciężkiej infekcji.

nilif napisał/a:
Czy trzeba otwierać klatkę.


Na to pytanie nie da się odpowiedzieć przez internet.

nilif napisał/a:
Ile po operacji dochodzi się do siebie, kiedy można powrócić do pracy, ryzyko operacji itd.


Tego typu zmiany można niekiedy usunąć drogą wideotorakoskopową - przy użyciu kamery i narzędzi wprowadzanych przez 2-4 dwucentymetrowe nacięcia na skórze. Czasem konieczne jest otwarcie klatki piersiowej. Takie zabiegi trwają 1-3 godziny. W trakcie zabiegu wykonuje się śródoperacyjne badanie mikroskopowe, które pozwala stwierdzić czy mamy do czynienia z nowotworem. Po zabiegu, jeżeli nie występują powikłania, w szpitalu przebywa się do 7 dni, powrót do pracy fizycznej czasami już po 2-4 tygodniach, czasem później.
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #26  Wysłany: 2010-04-05, 21:03  


Zapalenie było w miejscu, w którym jest guz. Może to ważna informacja. Tati czy moge prosić o jakis kontakt do Ciebie typu mail lub gg?
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #27  Wysłany: 2010-04-05, 21:45  


Jeszcze jedna uwaga - należy pamiętać o tym, że w obrębie blizny po schorzeniu zapalnym 'lubią' powstawać gruczolakoraki.
Jeśli więc w płucu są zbliznowacenia i mamy jednocześnie guzowatą zmianę obwodową (co również jest charakterystyczne dla gruczolakoraków płuca) - każdy onkolog potwierdzi, że należy zachować 'czujność onkologiczną' i przede wszystkim wykluczyć raka.
Tu - jak na razie - wyniki, którymi dysponujesz i przedstawiasz nie wykluczają procesu nowotworowego, a wręcz nakazują liczyć się z nim coraz poważniej.
W tej sytuacji czas zaczyna być cenny.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
tati 
Lekarz, TORAKOCHIRURGIA


Dołączył: 15 Mar 2010
Posty: 76
Pomógł: 68 razy

 #28  Wysłany: 2010-04-05, 22:28  


nilif napisał/a:
Zapalenie było w miejscu, w którym jest guz.

DumSpiro-Spero napisał/a:
w obrębie blizny po schorzeniu zapalnym 'lubią' powstawać gruczolakoraki

To prawda.

DumSpiro-Spero napisał/a:
należy zachować 'czujność onkologiczną'

To prawda.

DumSpiro-Spero napisał/a:
wyniki, którymi dysponujesz i przedstawiasz nie wykluczają procesu nowotworowego

To prawda.

DumSpiro-Spero napisał/a:
czas zaczyna być cenny.

To prawda.

Myślę, że biopsja na początku kwietnia powinna zakończyć okres wstępnej diagnostyki i zakwalifikować do inwazyjnej/operacyjnej diagnostyki/leczenia lub obserwacji opartej na porównaniu dwóch tomokomputerów wykonanych w odstępie 3 miesięcy.
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #29  Wysłany: 2010-04-13, 20:29  


Witam!!! Byłem dziś w klinice w poradni u profesora. Powiedział - BAC nie stwierdziło obecności komórek nowotworowych. Taki plan dzialania. W maju BAC zgodnie z zaleceniem wyniku z poprzedniego BAC. Powiedzial, że na zdjęciu z 31.12.2009 czyli z rozpoznania zapalenia pluc zmiana była bardzo duża. Na TK z 22 stycznia dużo mniejsza. Powiedział, że poprosi o zdjęcia TK z biopsji z 10 marca i z tej co będzie w maju i porówna razem z drugim wynikiem BAC. Mówił, że kiedys PATOMORFOLODZY przy atypii jądrowej od razu zakładali nowotwór. Teraz tendencja jest inna, zwłaszcza po zmianach zapalnych jakim jest zapalenie płuc. Zapytałem wprost o to czy mam się martwić. Powiedział, że na dzien dzisiejszy nie i że potrzeba dalszej diagnostyki. Tyle
 
nilif 


Dołączył: 02 Mar 2010
Posty: 20

 #30  Wysłany: 2010-05-16, 20:11  Biopsja


Witam!!!

We wtorek jadę na druga biopsję. Trzymajcie kciuki
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group