1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bardzo proszę o pomoc
Autor Wiadomość
anula4 


Dołączyła: 02 Mar 2011
Posty: 18

 #1  Wysłany: 2011-03-02, 19:43  Bardzo proszę o pomoc


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Serdecznie witam wszystkich forumowiczów.
Jestem na forum po raz pierwszy, choć historie forumowiczów zmagających się z rakiem płuc czytam od ponad roku. W listopadzie 2009 moja mama (64 lata) przeszła operację usunięcia prawego płuca. Rak płaskonabłonkowy. W węzłach chłonnych usuniętych z płucem nie stwierdzono komórek rakowych. Kikut oskrzela -nie stwierdzono komórek rakowych. Zmianę chorobową udało sie wyciąć w całości. Onkolog nie zlecił leczenia uzupełniajacego. Nie było takiej potrzeby.
Do tej pory było ok.
Wczoraj odebrałam wyniki tk w których przeczytałam coś, co mnie przestraszyło.
Kilka drobnych węzłów chłonnych okołotchawiczych do 1 cm.
Czy jest jakaś możliwość, że to nie przerzuty?
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tych wyników
_________________
Ania
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-02, 19:56  


Witaj,
Z reguły węzły chłonne do 1 cm są odczynowe tzn. powiększone zostały przez toczący się proces zapalny. Choć oczywiście nie można wykluczyć zajęcia węzłów przez proces nowotworowy i np. kolejne TK wykaże kolejne powiększenie ale nie ma co niepotrzebnie się zamartwiać.
_________________
Andrzej W.
 
anula4 


Dołączyła: 02 Mar 2011
Posty: 18

 #3  Wysłany: 2011-03-02, 20:05  


Bardzo, bardzo dziękuję
_________________
Ania
 
Patrycja 


Dołączyła: 28 Sty 2010
Posty: 234
Skąd: Lublin
Pomogła: 20 razy

 #4  Wysłany: 2011-03-02, 21:15  


Ja mogę ze swej strony napisać,że u taty od operacji w marcu 2010 widac w tk powiekszone węzły i one niby nie rosną i jest ok.Poza tym na wrześniowej tk była mowa o dyskretnie powiekszonych węzłach w placie prawym(lobektomia lewa) a w tk z lutego o tych węzłach mowy nie ma czyli chyba zmniejszyły sie bo były odczynowe.
W pet z lipca tata miał węzeł 22mm bez wzmożonego metabolizmu glukozy czyli odczynowy.Ja myślę,że będzie dobrze!Trzymam kciuki.
_________________
Miec nadzieję na nadzieję i wierzyc, że wiara istnieje..
 
anula4 


Dołączyła: 02 Mar 2011
Posty: 18

 #5  Wysłany: 2012-06-08, 15:43  


Zmagamy się z dwoma rakami, dlatego do końca nie wiedząc gdzie napisać, napisałam i w dziale nowotwory głowy i szi i piszę tutaj. Na pewno gdzieś dostanę odpowiedż

Dziś odebrałam wyniki Tk
Na wysokości usuniętej krtani w obrębie tkanek miękkich szyi widoczny obszar guzowaty odpowiadający wznowie miejscowej.
Zmiana o wymiarach 51x54x60 mm. Zmiana nacieka i przemieszcza na stronę prawą tchawicę wraz z rurką tracheostomijną, naciek penetruje do przestrzeni przedkręgosłupowej, wyraźnie nacieka lewy płat tarczycy oraz przełyk przesunięty nieco na stronę lewą.
Obrysy zmiany zlewają się z tętnicą szyjną wspólną na krótkim odcinku. Po stronie prawej zmiana pozostaje w bezpośredniej łączności z tętnicą wspólną prawą, a po lewej z żyłą szyjną wewnętrzną lewą.
Wzdłuż naczyń szyjnych obustronnie widoczne węzły chłonne o średnicy w osi krótkiej do 7 mm. W dół zmiana penetruje do śródpiersia górnego i dolnego, biegun dolny zmiany jest widoczny na wysokości górnej części łuku aorty.
W obrębie śródpiersia w sąsiedztwie zmiany widoczne węzły chłonne do 15mm-węzły chłonne przerzutowe.
W obrębie śródpiersia górnego na wysokości zmiany węzły chłonne do 19mm.
Poniżej zmiany przełyk odcinkowo poszerzony z widocznym poziomem płynu.
W loży po usuniętym płucu widoczna niewielka ilość płynu. Obraz jak w przypadku zmian po pneumonektomii bez radiologicznych cech wznowy miejscowej. Płuco lewe o zwiększonej objętości.
Śródpiersie przemieszczone na stronę prawą.
W obrębie płuca lewego poza drobnymi włóknistymi zaciągnięciami opłucnej nie stwierdz się obecności zmian ogniskowych.
Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i piersiowego.
Części kostne bez uchwytnych zmian ogniskowych.

Co można zrobić??? Jak pomóc??? Czy będzie można zastosować radioterapię?
Do tej pory mama nie miała ani chemio, ani radioterapii.
_________________
Ania
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group