1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: DumSpiro-Spero
2009-06-19, 21:19
Badanie tomograficzne kl piersiowej, j. brzusznej, watroby
Autor Wiadomość
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #16  Wysłany: 2009-06-28, 19:55  


kasia.lukaniuk napisał/a:
Mama zaczela brac metypred i jakos ja zaczelo tak jak by zarzucac na boki jak wstaje czy jak chodzi czy to normalne?

Mój tata też zażywa metypred i nie ma takich objawów...
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #17  Wysłany: 2009-06-28, 21:01  


kasia.lukaniuk napisał/a:
Mama zaczela brac metypred i jakos ja zaczelo tak jak by zarzucac na boki jak wstaje czy jak chodzi czy to normalne?

W rzadkich przypadkach sterydy mogą powodować zaburzenia równowagi. Czy zaczęliście od niskiej dawki czy od razu od wysokiej? Po jakim czasie od rozpoczęcia przyjmowania leku nastąpiły zaburzenia równowagi? Kiedy ostatniop mama przyjmowała sterydy (pół roku temu na pewno tak) i czy były tego typu objawy?
kasia.lukaniuk napisał/a:
I mam jeszcze jedno pytanie czy Mama moze sie opalac?

Absolutnie. Przyjmowanie sterydów jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do przebywania na słońcu - po kontakcie ze słońcem nastąpi wysypka, a nawet krwawe wybroczyny skórne.
Przed wyjściem z domu mama powinna zaopatrzyć się z bluzkę z dłuższym rękawkiem i kapelusz osłaniający twarz / lub parasolkę p/słoneczną.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kasia.lukaniuk


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 9

 #18  Wysłany: 2009-07-09, 10:08  


billyb napisał/a:
opalanie powinna sobie zdecydowanie darować

U Mamy wystąpił obrzęk twarzy,na powiekach,policzkach,skroniach i na szyji,Mama brała wcześniej cały metypred,teraz bierze pół,leczy się u laryngologa,miała zapalenie trąbki ale lekarze powiedzieli ze to nie jest z tym związane.
Taką opuchlizne miała jak brała deksametazon dożylnie i w trakcie pierwszej chemioterapii,i przez długi okres czasu opuchlizny nie było,i teraz się nagle pojawiła i czuje się osłabiona tak jak wcześniej.
Czym to może być spowodowane?

[ Dodano: 2009-07-09, 11:20 ]
hej,
moja mama znow zaczyna miec jakies dziwne objawy od kilku dni, chyba od poniedzialku jest bardzo spuchnieta na twarzy, ma spuchniete powieki, policzki, szyje, skoronie, wyglada tak jak za czasow rozpoznania choroby i wstepnego leczenia deksamtezazonem. Wtedy tez miala podobna opuchlizne. Jak zaczynala brac pierwsza chemie to tez byla bardzo opicnieta w tych okolicach ale zawsze po cyklu mijalo. No i nie wiem, mowi ze czuje sie tak jak kiedys troche slabiej.
Od jakichs dwoch miesiecy ma zapalenie trabki w uchu wewnetrznym, ostatnio brala bioparox na to, ale lekarz mowil ze od tych lekow co przypisal nie ma takiej opuchlizny.
Kolejny objaw to kaszel i to dosc uporczywy, suchy, duszacy i meczacy, kolejny lekarz stwierdzil ze to zapalenie oskrzeli i bierze FORCID, Calcium, Clemastin i TORVALIPIN na cholesterol, ale te leki bierze dopiero od wtorku, a opuchlizna jest od poniedzialku rano.
W niedziele bylismy na jeziorem, ale mama sie nie opalala, tylko siedziala pod parasolem, wiec od slonca to raczej nie jest.
Jezeli wiecie od czego moze byc ta opuchlizna, czego to objaw, to napiszcze. Mi troche to przypommina zespol zyly glownej, ale w okolicach szyi opuchlizna nie jest az tak duza. Najkzwikesza jest na skroniach, na powiekach (prawie nie widac oczu) i na policzkach.

[ Dodano: 2009-07-09, 13:39 ]
hej,
moja mama znow zaczyna miec jakies dziwne objawy od kilku dni, chyba od poniedzialku jest bardzo spuchnieta na twarzy, ma spuchniete powieki, policzki, szyje, skoronie, wyglada tak jak za czasow rozpoznania choroby i wstepnego leczenia deksamtezazonem. Wtedy tez miala podobna opuchlizne. Jak zaczynala brac pierwsza chemie to tez byla bardzo opicnieta w tych okolicach ale zawsze po cyklu mijalo. No i nie wiem, mowi ze czuje sie tak jak kiedys troche slabiej.
Od jakichs dwoch miesiecy ma zapalenie trabki w uchu wewnetrznym, ostatnio brala bioparox na to, ale lekarz mowil ze od tych lekow co przypisal nie ma takiej opuchlizny.
Kolejny objaw to kaszel i to dosc uporczywy, suchy, duszacy i meczacy, kolejny lekarz stwierdzil ze to zapalenie oskrzeli i bierze FORCID, Calcium, Clemastin i TORVALIPIN na cholesterol, ale te leki bierze dopiero od wtorku, a opuchlizna jest od poniedzialku rano.
W niedziele bylismy na jeziorem, ale mama sie nie opalala, tylko siedziala pod parasolem, wiec od slonca to raczej nie jest.
Jezeli wiecie od czego moze byc ta opuchlizna, czego to objaw, to napiszcze. Mi troche to przypommina zespol zyly glownej, ale w okolicach szyi opuchlizna nie jest az tak duza. Najkzwikesza jest na skroniach, na powiekach (prawie nie widac oczu) i na policzkach.

[ Dodano: 2009-07-09, 13:43 ]
Mama metypred bierze juz od kilku miesiecy i brala 4mg i bylo ok, a teraz bierze 2mg od dwoch tygodni moze troszke wiecej i takie objawy nastepuja
 
jusia 
MODERATOR



Dołączyła: 14 Mar 2009
Posty: 1959
Skąd: Poznań/Luboń
Pomogła: 326 razy


 #19  Wysłany: 2009-07-09, 14:48  


kasia.lukaniuk napisał/a:
moja mama znow zaczyna miec jakies dziwne objawy od kilku dni, chyba od poniedzialku jest bardzo spuchnieta na twarzy, ma spuchniete powieki, policzki, szyje, skoronie



Kasiu,skoro mama jest tak mocno spuchnięta i opuchlizna nie zmniejsza się ,to chyba najlepiej skontaktować się z lekarzem.
_________________
================================
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #20  Wysłany: 2009-07-14, 02:45  


Myślę, że jest to zespół żyły głównej górnej.
'Główny' guz jest umiejscowiony dokładnie tak, że mogło się to zdarzyć w każdej chwili (uwzględniając, że jest to etap progresji).
Jeśli mama nie miała dotąd naświetlań klatki piersiowej to powinna je mieć natychmiast (po potwierdzeniu przez onkologa, że jest to ZŻGG).

PS. Szyja nie musi być spuchnięta. Czasem obrzęk występuje głównie na twarzy, czasem jedynie w okolicach kończyny górnej.
Powinnyście zgłosić się do onkologa natychmiast (ZŻGG stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kasia.lukaniuk


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 9

 #21  Wysłany: 2009-08-03, 23:22  


no i rzeczywiscie to byl i jest nadal zespol zyly glownej, teraz jest ostatnia chemia w tabletkach "hycamtin". Jest co jeszcze orpcz tego, bo onkolog powiedzial ze to jest ost lek?
 
urszula


Dołączył: 12 Kwi 2009
Posty: 24
Pomógł: 1 raz

 #22  Wysłany: 2009-08-09, 19:15  


Kasiu co z Twoja mama bo nic nie piszesz moja mama jak tak spuchła strasznie ze była nie do poznania to zdecydowano na podanie wtórnej chemii a wczesniej przeszła 4 cykle bo piatej juz nie podali ze wzgledu na słabe wyniki krwi.Pozdrawiam serdecznie.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #23  Wysłany: 2009-08-09, 19:36  


Kasiu,
rozumiem, że Twoja mama ma zacząć przyjmować Topotekan.
O działaniu tego leku w zaawansowanym DRP sporo dowiesz się w wątku zajany ( -> TUTAJ <- )

Tak, jest to chemioterapia II linii - i jako ostatni wariant leczenia systemowego DRP.

A czy wykonano naświetlania klatki piersiowej w związku z ZŻGG?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group