1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania przesiewowe u dzieci
Autor Wiadomość
nadgorliwy_ojciec 


Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-04-16, 21:48  Badania przesiewowe u dzieci


Witam serdecznie,

jestem szczęśliwym tatą dwójki diabełków - Janka 3 latka i Emilki 6 lat. Zastanawiam się jakie badania przesiewowe polecić można do regularnego wykonywania u dzieci?

W szczególności chodzi mi o Emilkę - ostatnio często narzeka na ból głowy, oczu. Ja zauważyłem lekkie pogorszenie widzenia. Dzisiejsza wizyta u okulisty wykazała, że Emma ma uciekające lewe oko (tzw. zez ukryty) i wg okulistki wszystkie symptomy wynikają z tego właśnie schorzenia.

Jako nadgorliwiec wolę dmuchać na zimne i chciałbym się choć trochę upewnić, że ten ukryty zez jest faktycznie przyczyną, a nie objawem czegoś poważniejszego.

Z góry dziękuję za odpowiedź!
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-17, 00:20  


wg usg brzucha raz na rok
kontrola u okulisty ,dno oka pole widzenia raz na rok
krew morfologia tsh i inne raz na rok
mocz ogólne raz na rok
orotpeda, neurolog raz na 2 lata jak wszystko w porządku

u córci bym walczyła o eeg, i tk głowy (oczywiście po okuliście )

synkowi można sprawdzic rozwój jąderek

to tak wg mnie matki obciążonej nowotworami i choroba genetyczna i to jest dla mnie taki zestaw dla zdrowych dzieci oczywiście jak coś się dzieje to inni specjaliści, ja panikuję od razu jak coś z brzuszkami się dzieje ale podchodzę do tego z głową. po co mam dzieciom od małego wpajać lek ,? ja pierwsze badanie krwi miałam w wieku 22lata i te wszystkie inne zresztą też

a dlaczego jesteś nadgorliwy? jakieś przypadki w rodzinie? bo wiesz mówią że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu... choć z 2 strony jak chodzi o dzieci wole być nadgorliwa ale w granicach racjonalnej normy niż potem mam sobie pluć w brodę że coś olałam
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #3  Wysłany: 2012-04-17, 07:10  


A najlepszym badaniem przesiewowym jest dobra znajomość własnego ciała i szybkie wykrywanie niepokojących objawów, tego należy uczyć swoje pociechy i dać im poczucie bezpieczeństwa. Córka to w przyszłości piersi, narządy rodne, nietypowe boleści w brzuchu, skóra całego ciała i znamiona na niej, syn kształt, konsystencja, wielkość jąder, także nietypowe bóle brzucha oraz skóra i znamiona na niej, także w miejscach niewidocznych na co dzień (pod bielizną, wewnętrzne strony ud, rąk, plecy).

Wykonywanie jakichkolwiek badań zazwyczaj mija się z celem, dopiero w przypadku istotnego obciążenia ze strony rodziny warto pomyśleć o regularnym badaniu szczególnie zagrożonych narządów :)
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
nadgorliwy_ojciec 


Dołączył: 16 Kwi 2012
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2012-04-17, 11:37  


@plamiasta - nadgorliwy jestem, bo akurat rok temu u mojej matki wykryto złośliwy guz w piersi. Na szczęście miał 3mm i nie zdążył się rozwinąć ani rzucić. Skończyło się na usunięciu guzka, przy zachowaniu piersi, miejscowym naświetleniu, a teraz domowa lekka chemia przez 5 lat. Podobno przyczyną hormonalne suplementy dla kobiet w okresie menopauzy...

@vioom - u maluchów ciężko z samooceną, ale tak jak piszesz, uczyć trzeba od małego.
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #5  Wysłany: 2012-04-17, 16:06  


vioom, ja jednak uważam że krew raz na rok powinno się zrobić bez żadnego obciążenia-tak dla bezpieczeństwa, i przynajmniej 1 raz powinien je zobaczyć neurolog jak juz dobrze zaczną chodzic, a co do narządów kobiecych trzeba je ,,pilnować ,, od maleńkiego - co do narządów męskich nie wiem czy dobrze myślę ale jak jestem na bilansie lub szczepieniu to małym zawsze zagląda lekarz w majteczki i jak twierdzi że wszystko jest ok to dalej nie wnikam,

no i cały czas dyskretnie wszystko obserwuje, bo u mnie obciążenie jest duże, ja, 2 prababcie , 1 babcia itd
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #6  Wysłany: 2012-04-18, 13:12  


plamiasta napisał/a:
vioom, ja jednak uważam że krew raz na rok powinno się zrobić bez żadnego obciążenia-tak dla bezpieczeństwa, i przynajmniej 1 raz powinien je zobaczyć neurolog jak juz dobrze zaczną chodzic, a co do narządów kobiecych trzeba je ,,pilnować ,, od maleńkiego - co do narządów męskich nie wiem czy dobrze myślę ale jak jestem na bilansie lub szczepieniu to małym zawsze zagląda lekarz w majteczki i jak twierdzi że wszystko jest ok to dalej nie wnikam,

plamiasta ja cię jak najbardziej popieram, mój mały od urodzenia ma kontrolę jąderka (po urodzeniu było w brzuszku i zaczęło później wędrować), ortopedę i dwa razy w roku krew (morfologia z rozmazem i próby wątrobowe i nerkowe- bo bierze leki alergiczne więc lekarka woli sprawdzić no i robale). Dodam że przy okazji zabiegu "sprowadzania" jąderka chirurg "zabezpieczył" przepuklinę o której nawet nie wiedzieliśmy. I jeszcze usg jamy brzusznej bo mój znajomy w wieku 20lat dowiedział się że nie ma jednej nerki tak przy okazji badania innego narządu na TK
_________________
[*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group