1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Richelieu
2013-06-28, 08:12
Zmiany w tarczycy
Autor Wiadomość
belinda 


Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2013-06-08, 13:43  Zmiany w tarczycy


Witam :)
Jestem tu nowa.
Postanowilam napisac, ponieważ chciałabym dowiedzieć się, co dokładnie oznaczają moje wyniki badan, mianowicie USG tarczycy.

Wynik Badania USG Tarczycy:
Tarczyca znacznie powiekszona, polozona w miejscu typowym,
dolny biegun pp siega wcięcia jarzmowego mostka,
dolny biegun pl przekracza linie wcięcia jarzmowego mostka.
Wymiary:
Płat prawy szer: 41mm, gł: 26mm, dł 98mm, obj 54,92 ml
Płat lewy:szer: 36mm, gł: 33mm, dł 90mm, obj 56,24 ml
Grubosc ciesni: 16mm
Miazsz tarczycy o obniżonej echogenicznosci.
W całym miąższu widoczne bardzo liczne zmiany ogniskowe lite - rzadziej - lito=plynowe,
izoechogeniczne z miąższem, średnicy od 3 mm do 14 mm,
w dolnych biegunach tworza konglomeraty: PP 32x21, PL 36x28 mm.
W badaniu PD poj zmiany unaczynione sladowo na obwodzie, przepływy miąższu okologuzkowego wzmożone.
Tchawica zwezona, przemieszczona w strone prawa.
Po stronie prawiej widocznych kilka powiększonych wezlów chłonnych o wymiarach 7-11 mm.

Wskazana ocena hormonalna tarczycy oraz pilna konsultacja endokrynologa.

TSH, FT3, FT4, mam w normie.
P-ciala p/peroksydazie tarczycowej 50,61 norma 34 IU/ml
P-ciala p/tyreoglobulinie 647,3 norma 115 IU/ml.

Zrobilam tez drugie badanie USG, jest bardzo podobne do pierwszego,
poza tym, ze guzek w placie prawym lity z elementami plynowym.

Co to oznacza "z elementami plynowymi"?
Czy moje zmieny sa bardzo poważne?
Bardzo proszę kogos doświadczonego o interpretacje moich wynikow.
Czy powinnam wykonać biopsje?
Lekarz endokrynolog nie wiele mi powiedział, tylko tyle, ze tarczyce trzeba całkowicie usunąć.

Będę bardzo wdzieczna za wszystkie rady.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-06-08, 19:33  


belinda napisał/a:
Co to oznacza "z elementami plynowymi"?

Mogą to być np. torbiele albo przestrzenie wypełnione płynem, o charakterze np. wysięku.

belinda napisał/a:
Czy moje zmieny sa bardzo poważne?

Tego nie wiadomo. Są dość duże, co uzasadnia prowadzenie dalszej diagnostyki,
w tym wskazanej przez lekarza oceny hormonalnej.

belinda napisał/a:
Czy powinnam wykonać biopsje?

Z(a)lecenie tego badania należy do lekarza, przypuszczam jednak, że raczej jest ono wskazane.

belinda napisał/a:
Lekarz endokrynolog nie wiele mi powiedział, tylko tyle, ze tarczyce trzeba całkowicie usunąć.

Jeśli tak, to biopsja może być wskazana przed usunięciem narządu,
tak by wiadomo było z jakiego rodzaju zmianą mamy do czynienia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
belinda 


Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2013-06-08, 21:11  


Richelieu-Bardzo Dziekuje za odpowiedz :)
Na biopsje zapisze się prywatnie.Zastanawiam się nad tym, dlaczego, żaden endokrynolog mi jej nie zalecil, a bardzo bym chciała wiedzieć z czym mam do czynienia.(moje wyniki konsultowałam z czterema endo)
Tak jak pisałam TSH FT3 i FT4 mam w normie.Czy sa jakies dodatkowe badania, procz tych, które już robiłam?Jesli tak, to proszę napiszcie jakie? :)
 
ina_b 


Dołączyła: 29 Lip 2012
Posty: 92
Pomogła: 16 razy

 #4  Wysłany: 2013-06-09, 00:09  


Ja dodam coś od siebie w sprawie biopsji - jeśli już masz za nią płacić, to zarejestruj się tam, gdzie lekarze mają doświadczenie w pobieraniu materiału i jego ocenie, np. w szpitalu, gdzie jest oddział onkologiczny.

Ja mam porównanie ze względu na niejedną przebytą biopsję. Po pierwszej nie mogłam ruszać głową przez tydzień z powodu bólu, poza tym lekarz źle się wkłuł, pobierając za mało komórek do oceny. Na następnej biopsji tego samego guza - szpital, inny lekarz - zostałam ułożona zupełnie inaczej, i tak sobie leżałam, nawet nie zauważając, kiedy próbka została pobrana. Dopiero się zorientowałam, że już "po", kiedy lekarz zakomunikował: "dziękuję, to wszystko" i kazał przytrzymać gazik :D
 
belinda 


Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2013-06-09, 12:02  


ina_b-Dziekuje Ci za rade.Jestem z Warszawy, może ktoś poleci mi dobrego endokrynologa i prywatnego lekarza, który poprawnie przeprowadzi biopsje.Do tej pory dowiedziałam się tyle, ze to może być Hashimoto, jednak wyniki badan(hormonalne)na to nie wskazują, to stwierdzenie lekarza endokrynologa.
Wszystko zaczęlo się od problemów z oddychaniem i bardzo czestym uporczywym kaszlem.W chwili obecnej te objawy minęły, ale bardzo często boli mnie szyja.
Martwia mnie również powiększone wezły chłonne, może to tylko stan zapalny, ale tego nie jestem pewna w 100%.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczow i Dziekuje za rady :)

[ Dodano: 2013-06-09, 12:19 ]
Zapomniałam napisac w poprzednim poscie jeszcze o czyms co mnie niepokoi.
Od kilku miesięcy odczuwam bol w lewym udzie i widoczne jest na nim zgrubienie, przed tym zgrubieniem mam taki dolek, nie wiem dokładnie jak opisac to miejsce.Gorna czesc uda jest prosta, potem mam taki "dolek" i za tym dołkiem to zgrubienie, które bardzo mnie boli.
Podpowiedzcie proszę jakie badanie powinnam wykonać? :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-06-09, 17:38  


Myślę, że najlepszym badaniem na ten dołek i bolące zgrubienie będzie ... po prostu wizyta u lekarza. :!!!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
belinda 


Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2013-06-10, 10:06  


Richelieu-Tyle to i ja wiem ;) Byłam u lekarza, niczego zlego nie widzi, stwierdził, ze taki już urok mojego uda.Wczesniej tej zmiany nie miałam i nie bolało mnie to miejsce.Takie stwierdzenia to dla mnie normalność, wiele razy bywałam w szpitalu z powodu uporczywego kaszlu i problemow z oddychaniem, bardzo długo to trwalo, zanim dowiedziałam się o moich zmianach w tarczycy, wystarczyla prywatna wizyta u laryngologa, który zalecil szybkie zbadanie tarczycy, ponieważ zmiany widoczne sa "gołym" okiem, a wcześniej żaden lekarz nawet o takich badaniach nie wspomniał, mimo iż palcem pokazywałam miejsce gdzie mnie boli i gdzie mnie "zatyka"(zwezona tchawica).Na bardzo silny bol dostawałam zastrzyki przeciwbólowe plus antybiotyk i inhalator i do domu, to trwalo jakies 3lata.
Dlatego w miare moich możliwości finansowych, wole wizyty prywatne.
Napisalam tu dlatego, ponieważ myslalam, ze może ktos z Was poleci mi doświadczonego endokrynologa z Warszawy, jak również gdzie najlepiej wykonać biopsje prywatnie no i jakie badanie najlepiej wykonać tego moje uda...?
Być może pisze niezrozumiale, ale jestem tu nowa i jeszcze wiele musze się nauczyc :-D

Ps.Czy badanie TG w moim przypadku jest wskazane?Robilam P/Anty TG- to chyba nie to samo?Przepraszam, być może moje pytania wydaja się głupie, ale dopiero wszystkiego się ucze.
Pozdrawiam i wszystkim zycze Duuuuuzo Zdrowka! :) :)
 
belinda 


Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 5

 #8  Wysłany: 2013-06-27, 23:41  


Bardzo proszę o zamkniecie mojego tematu.Dziekuje i Pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-06-28, 08:13 ]
Zgodnie z życzeniem temat zamykam.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group