1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersiach
Autor Wiadomość
gosix999 


Dołączyła: 08 Maj 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-05-08, 19:03  Zmiany w piersiach


Witam,

dziś otrzymałam wynik usg piersi:

Piersi o utkaniu gruczolowo-tluszczowym z obfitym komponentem gruczolowym i wloknistym,
bardzo licznymi torbielami , z ktorych najwieksze w piersi prawej oikołobrodawkowo mają wym. 32 x 16 mm i 38 x 19 mm.
W piersi lewej zabrodawkowo, na godz. 12 torbiel o wym. 19 x 12 mm z przyściennymi echami - nie spełnia kryteriów torbieli prostej.
Doły pachowe wolne.
BIRADS 3.

Czy to coś niebezpiecznego? Co te wszytskie informacje oznaczają? Proszę o pomoc
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-08, 20:43  


Wynik ten mówi o stwierdzeniu w obu piersiach licznych zmian, najprawdopodobniej o charakterze łagodnym,
o czym mówi ich klasyfikacja do kategorii BIRADS 3:
Cytat:
zmiany prawdopodobnie łagodne, ryzyko złośliwości dla takich zmian powinno być mniejsze niż 2%,
wymagane jest badanie kontrolne w okresie 6 miesięcy - najlepiej mammografia obu piersi.
Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim: dobrze ograniczone lite obszary bez obecności zwapnień, ogniskową asymetrię utkania oraz skupisko drobnych okrągłych mikrozwapnień.

Nie wygląda więc to groźnie, prawdopodobnie lekarz zaleci dalszą obserwację i kontrolę jak wg powyższego cytatu.
Gdyby uznał, że coś jest bardziej podejrzane, może zaproponować np. wykonanie biopsji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gosix999 


Dołączyła: 08 Maj 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-05-09, 12:33  


Dzisiaj byłam zarejestrować się do lekarza , lecz kazali mi przed, zrobić jeszcze mammografie. Na wyniku usg również mam napisane`wskazana BAC torbieli w piersi lewej oraz dużych torbieli w piersi prawej.Okresowa kontrola usg, ew. uzupełniająca mammografia. `` Mnie zastanawia, stwierdzenie `W piersi lewej zabrodawkowo, na godz. 12 torbiel o wym. 19 x 12 mm z przyściennymi echami - nie spełnia kryteriów torbieli prostej.`` Co to znaczy, że nie stwierdza kryteriów torbieli prostej? To jaka ta torbiel może być? Nowotworowa? I czy wynik usg, co do diagnozy, że są to torbiele może być błędny?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-09, 13:00  


gosix999 napisał/a:
Co to znaczy, że nie stwierdza kryteriów torbieli prostej? To jaka ta torbiel może być? Nowotworowa?

Najogólniej mówiąc jest to torbiel złożona, w tym przypadku mogąca w swej budowie zawierać inne elementy poza typową dla torbieli przestrzenią ograniczoną ścianami.
Czy może być nowotworowa ? Wykluczyć takiej możliwości nie można, chociaż zwykle torbiele są zmianami łagodnymi, nawet nie tylko te proste.

gosix999 napisał/a:
czy wynik usg, co do diagnozy, że są to torbiele może być błędny?

Torbiele są dość charakterystyczne co do swojej budowy, więc jest bardzo mało prawdopodobne, aby zmiany te okazały się czymś innym.
Bardziej możliwe, że poza dotąd wykazanymi strukturami kolejne badania mogą ujawnić coś jeszcze, ale nawet to nie oznacza, że okaże się to zmianą złośliwą.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Klarysa 



Dołączyła: 30 Kwi 2011
Posty: 450
Pomogła: 75 razy

 #5  Wysłany: 2013-05-09, 13:01  


Witaj!!!
Mam do Ciebie pytanie, czy odczuwasz jakiś ból w piersiach, czy badania robiłaś jako zwykłą kontrolę czy z innych powodów"?
_________________
"W życiu bowiem istnieją rzeczy, o które warto walczyć do końca"
 
gosix999 


Dołączyła: 08 Maj 2013
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2013-05-09, 13:05  


Rozumiem, dziękuje bardzo za udzielenie mi informacji. A proszę mi powiedzieć, czy lekarzowi wystarczy wynik usg i mammografii, żeby od razu mógł wykonać biopsje? Czy tą torbiel złożoną trzeba wyciąć czy wystarczy biopsja?

[ Dodano: 2013-05-09, 13:06 ]
Witaj Klarysa, chodzi Ci o usg czy mammografie?
Ja nie odczuwam, żadnych bólów w piersiach
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2013-05-09, 13:58  


gosix999 napisał/a:
A proszę mi powiedzieć, czy lekarzowi wystarczy wynik usg i mammografii, żeby od razu mógł wykonać biopsje?

Do wykonania biopsji wyniki powinny być wystarczające.

gosix999 napisał/a:
Czy tą torbiel złożoną trzeba wyciąć czy wystarczy biopsja?

Szczegółowe zalecenia zależą od budowy (rozległości) i umiejscowienia tych torbieli oraz od wyniku biopsji.
Oczywiście lepiej takich zmian pozbyć się, ale trzeba rozważyć, jakie niesie to ze sobą następstwa,
czasem może się okazać, że zabieg musiałby być bardziej obszerny niż usuniecie jednej prostej torbieli.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group