1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w piersi
Autor Wiadomość
net_ka 


Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2012-06-18, 15:12  Zmiana w piersi


Witam jako nowicjuszka na forum,

Chciałabym zasięgnąć tutaj porady.Mam 37 lat, 2 dzieci urodzonych przez cc, 6 miesięcy każda karmiona piersią (młodsza ma teraz 3,5r.). Rok temu tak po prostu postanowiłam się zacząć badać (cytologia + USG narządów rodnych i USG piersi) i wszystko było dobrze.
W tym roku przyśpieszyłam trochę USG, bo zdałam sobie sprawę, że za długo (2 lata) już prawa pierś wydawała mi się bardziej tkliwa, bez bólu, bez jakiegoś większego dyskomfortu, ale była jakaś inna w okolicach brodawki i węzłów, niby nic a jednak coś. Moja praca jest głownie siedząca przy komputerze + przez ostatnie 2 lata problemy gardłowe , więc pomyślałam, że te węzły to od tego.

Wynik USG z 12.06

Obie piersi jednorodne gruczołowe.W piersi lewej na godzinie 3 ok. 3 cm od brodawki widoczna jest zmiana hypoechogenna okrągła, nieco niejednorodna wielkości 5mm - ultrasonograficznie łagodna. Poza tym piersi i doły pachwowe prawidłowe.

Wnioski
Zmiana prawdopodobnie łagodna w piersi lewej. Kontrola USG za 6 miesięcy.


Jak widać z USG tkliwa była pierś i węzły po prawej stronie a zmiana jest w lewej. Oczywiście dodam, że ja guzka nie wyczuwam, ani nie wyczuła go pani doktor chorób piersi, która, po zgłoszonych przeze mnie objawach co do tkliwości piersi prawej, dała mi skierowanie na USG.

Nie bardzo wiem co powinnam z tą zmianą teraz robić, tzn, czy wykonać biopsję przy takim opisie?. Zanim zdecydowałam się tu napisać, to poczytałam trochę wątek i dowiedziałam się, że biopsja cienkoigłowa i tak może dać wynik fałszywie ujemny a przy takim małym prawdopodobieństwie zmiany złośliwej nie wiem czy cokolwiek wniesie.

No właśnie, wniesie? Dodam tylko, że siostra mojego Taty zmarla na raka piersi.
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-18, 20:28  


W przypadku zmiany prawdopodobnie łagodnej można zmianę obserwować wykonując badanie kontrolne za 6 miesięcy lub weryfikować zmianę biopsyjnie przy pomocy biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej lub bardziej wiarygodnej biopsji gruboigłowej lub mammotomicznej.

Biorąc pod uwagę, że w rodzinie wystąpił rak piersi sugerowałabym biopsję.
 
net_ka 


Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2012-06-19, 13:25  


Dziękuję urania. 25.06 mam się zgłosić z wynikiem u lekarza chorób piersi, więc podpytam ją o biopsję.
A czy mammografia byłaby w moim przypadku zasadna?
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-19, 18:19  


net_ka napisał/a:

A czy mammografia byłaby w moim przypadku zasadna?


Uważam, że nie.
U kobiet młodych do ok. 40-go roku życia mammografia nie jest przeciwwskazana, ale z powodu gęstej gruczołowej budowy piersi jest metodą nieskuteczną.
USG dla pań jw. to bardzo dobra metoda diagnostyki obrazowej.
 
net_ka 


Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2012-06-20, 08:43  


Dziękuję, taką opinię przedstawił również radiolog, więc chyba dam sobie spokój z mammografią. Zresztą przy tak małej zmianie pewnie nic nie wniesie.

25.06 idę do lekarza chorób piersi (to chyba nie jest onkolog(?) a 26.06 mam zamiar zrobić sobie jeszcze raz USG u innego radiologa, tak dla porównania. Sama się zastanawiam po co, ale już się zdecydowałam.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #6  Wysłany: 2012-09-02, 18:49  


Ne_tka... robilas powtorne usg? Pytam, bo przeczytalam Twoj watek... mam podobna sytuacje.. troche wieksza torbiel... 7,5 mm. lekarz na usg powiedzial, zeby a obserwowac, tzn. zbadac za kilka miesiecy... ja jej palpacyjnie nie wyczuwam... zastanawiam sie jednak nad dalsza diagnostyka, czy ufac jednemu lekarzowi, ktory na podst.obrazu usg powiedzial, ze lagodne do obserwacji? Odezwij sie prosze i napisz jak Ty postapilas... ja mysle jednak o mammografii i powtorym usg. pozdrawiam
_________________
Aneta
 
net_ka 


Dołączyła: 14 Cze 2012
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2012-09-04, 15:59  


Miałam robić USG, ale doszlam do wniosku, że lepiej zrobić biopsję cienkoigłową. Właśnie otrzymałam wynik, że zmiana łagodna. Bardzo się cieszę.

Właśnie przeczytałąm twój post i miałam ci zasugerować, że jeżeli masz się dalej zadręczać, to może zrób biopsję?
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #8  Wysłany: 2012-09-04, 18:52  


Ne_tka...u mnie znow sparwa zmienila obrot...wrocilam z usg. drugiego w ciagu tygodnia...i Pani b.wykwalifikowany radiolog we wskazanym miejscu widzi tylko poszerzony przewod mlekowy..do 0,26 mm...zmian litych nie stwierdza....zaleca kontrole za 3,4 miesiace...sytuacja zmienila sieo tyle, ze tamto badanie zrobione bylo dzien przed miesiaczka a to w ostatnim dniu miesiaczki...zuplenie nie wiem o co chodzi...chyba zrobione na lepsztpym sprzecie, bo rodzielczosc zdjecia duzo lepsza...chyba nie bede robic biopsji przewodu mlekowego?Czy takie biopsje tez sie wykonuje?
_________________
Aneta
 
madzia1 


Dołączyła: 09 Kwi 2011
Posty: 78
Skąd: Gdynia
Pomogła: 12 razy

 #9  Wysłany: 2012-09-04, 19:37  


Przed miesiączką nie powinno się wykonywać badań piersi,gdyż wtedy zmienia się ich struktura na skutek zmian hormonalnych.
Badanie przewodów mlekowych,to galaktografia. Lekarz podaje kontrast do brodawki sutkowej i wykonuje się z tym kontrastem mammografię piersi badanej. Widać wtedy dokładnie przewody mlekowe i ich szerokość lub ewentualną blokadę przewodu.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-04, 21:28  


Napisalam o wynikach dzisiejszego usg w swoim watku, zeby nie " zasmiecac" cudzych watkow:)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-09-04, 21:47 ]
Słusznie. Z podziękowaniem _littleflower_

_________________
Aneta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group