1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w piersi
Autor Wiadomość
pob.pat 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-07-30, 17:46  Zmiana w piersi


Witam,

W poprzednim miesiącu miałam zrobione USG piersi. Jedna ze zmian bardzo mnie zaniepokoiła - mam torbiel powikłaną z cienkimi przegrodami, w których jest unaczynienie. I właśnie to unaczynienie mnie niepokoi. Lekarz zalecił kolejną kontrolę za ok. pół roku. Czy powinnam tak długo czekać, czy może iść do innego lekarza lub zrobić mammografię? Poprzednie USG robiłam ok. 3 lat temu, wtedy ta torbiel była 3-4 mm mniejsza bez unaczynienia. Dodam, że mam 30 lat, w rodzinie nie występowały nowotwory piersi.

Bardzo proszę o radę, niestety nie mam z kim tego skonsultować, a bardzo się tym denerwuję.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2014-07-30, 18:23  


pob.pat,
Żeby uzyskać miarodajną odpowiedź musisz zamieścić wyniki badań - najlepiej poprzedniego usg i obecnego oraz mammografii, jeśli była wykonywana. Na podstawie opowieści o badaniu nikt rozsądny nie podejmie się wyrokowania, czy może być to zmiana nowotworowa, czy też nie.
Z jakiego powodu było wykonywane badanie? Rodziłaś? Karmiłaś piersią? Ile razy? Jak dawno? Miesiączkujesz regularnie? Stosujesz antykoncepcję hormonalną?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
pob.pat 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2014-07-30, 18:55  


Bardzo dziękuję za szybką reakcją na post.

3 lata temu badanie wykonałam, ponieważ przy samobadaniu wykryłam guzki.

Wyniki badania sprzed 3 lat:

Badanie w I połowie cyklu.

Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. płatowe przewody mlekowe nieposzerzone.
Pierś prawa - na godz. 9 dwie torbiele 14x4mm i o śr. 4mm
- na godz. 10 na granicy z otoczką brodawki torbiel 13x7 mm i torbiel o śr. 4,5mm
- na godz. 10 zrazik tłuszczowy lub zmiana ogniskowa o typie FA 9x5mm
Pierś lewa - na godz. 5 tprbiel o zatartych granicach o śr. 6mm bez cech unaczynienia
- na godz. 10 torbiel o śr. 5mm
Pachowe węzły chłonne bez cech patologii.

Wniosek: BIRDAS 2. Badanie kontrolne za pół roku (niestety zaniedbałam to, czego barzo teraz żałuję)


Badania z tego roku:

Badanie wykonano z II połowie cyklu.

Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej. Płatowe przewody mlekowe nieposzerzone.
Nie stwierdzono zmian ogniskowych w sutku lewym, poza torbielą prostą 5 mm przyotoczkowo.

W sutku prawym widocznych kilka torbieli, największe z nich:
- na godz. 10 6mm
- na godz. 9 obwodowo - najpewniej powikłana torbiel z cienkimi przegrodami o wym. 17x8 mm. W przegrodach rejestruje się unaczynienie. W tym miejscu w badaniu z 2011 r. widoczna była prosta torbiel 13x7 mm.

Bez nieprawidłowych węzłów chłonnych w dołach pachowych, okolicy nad i podobojczykowej.

Wniosek: W sutku prawym na godz. 9 najpewniej torbiel powikłana BIRDAS 3 - proszę o kontrolne badanie za rok.


Lekarz powiedział, że mogę przyjść za pół roku. Poza tym na początku rozważał badanie cienką igłą, jednak później powiedział, że przyrost torbieli jak na taki czas jest niewielki, i żebym po prostu nie zaniedbywała kolejnych badań. Lekarz powiedział, że na przykład mogłam się w tym miejscu uderzyć.
Badań już na pewno nie zaniedbam, rozważam właśnie badanie wcześniejsze niż za pół roku lub mammografię. Nie potrafię jednak sama ocenić, czy sytuacja jest tak pilna.
Nie chcę niczego przegapić i w razie czego chcę jak najszybciej zacząć leczenie.

Nie byłam jeszcze w ciąży, nie rodziłam, nie karmiłam piersią. Miesiączkuję regularnie, chociaż czasami zdarzają się wahania 2-3 dni. Nie stosuję antykoncepcji hormonalnej. Nie wiem, czy to może mieć jakiś związek, ale miałam ostatnio robioną cytologię - wynik I grupa.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2014-07-30, 20:40  


pob.pat,
Określenie w skali BIRADS stopnia 3 wskazuje na konieczność kontroli za 6 miesięcy. Tak więc lepiej, żebyś zrobiła usg za pół roku, nie za rok. Torbiel faktycznie rośnie powoli, a zmiany łagodne też mogą być unaczynione. Krótko mówiąc - na razie z opisu wygląda na "zmianę najprawdopodobniej łagodną" - czyli BIRADS 3, jak to określił lekarz wykonujący badanie.
Jednak gdyby za te 6 miesięcy była progresja (tzn. torbiel zmieniłaby wygląd, urosła albo unaczynienie byłoby silniejsze) - uparłabym się przy biopsji cienkoigłowej.
Czy w rodzinie występowały inne nowotwory? Np. rak macicy (trzonu, nie szyjki), rak jelita grubego, trzustki?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
pob.pat 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2014-07-30, 23:16  


Raka trzustki miała moja prababcia od strony mamy. Natomiast tata miał raka krtani, a jego mama - raka płuc, jednak te nowotwory były najprawdopodobniej skutkiem palenia papierosów. Poza tym nie było w mojej rodzinie nowotworów.
Bardzo dziękuję za radę, w takim razie póki co postaram się tym nie martwić, a za pół roku sprawdzę, czy torbiel nie uległa zmianie. Czy są jakieś sposoby na pozbycie się torbieli lub zmniejszenie ich? Przy pierwszym badaniu USG lekarka wspomniała, że mogę spróbować przyjmować olej z wiesiołka, że może to przyniesie jakieś rezultaty. Czy ta rada ma medyczne uzasadnienie?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #6  Wysłany: 2014-07-30, 23:54  


Badania tego nie potwierdzają, choć pozytywny wpływ kwasów tłuszczowych wielonienasyconych na zapobieganie powstawaniu, lub nawet zmniejszanie się łagodnych guzów piersi jest sugerowany.
Myślę, że ponieważ nie masz obciążającego wywiadu rodzinnego - wystarczy samobadanie piersi raz w miesiącu, w stałym dniu cyklu (np. tuż po miesiączce) i kontrolne usg za pół roku.
Odezwij się, gdy będziesz miała wynik :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
pob.pat 


Dołączyła: 30 Lip 2014
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2014-07-31, 09:44  


W takim razie będę przyjmować ten olej z wiesiołka, może będą jakieś pozytywne rezultaty.
I na pewno napiszę po kontroli, jakie są wyniki, może się komuś przyda :)
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group