1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Leczenie a waga
Autor Wiadomość
blueday 


Dołączyła: 10 Paź 2016
Posty: 47

 #1  Wysłany: 2016-10-10, 22:08  Chemioterapia i co dalej...


Witam wszystkich,

Jestem tutaj nowa :)

Niedawno skończyłam pół roczne leczenie w szpitalu metodą gmal ( jeśli dobrze napisałam). Podawano mi metotreksat przez dwie doby, przez kolejne trzy doby mieszanki różnych chemii. Cykl powtarzano prawie co 3 tygodnie, jeśli wyniki na to pozwoliły.
W połowie terapii miałam wykonane badanie pet, guz zmniejszył się ( na początku była to wielka masa która rozpadała się i tworzyła na nowo, zajmowała aorty i serce, po badaniu zostały małe guzy na aortach i sercu).
Teraz czekam na badanie pet i zobaczymy czy coś jeszcze zostało....

Orientujecie się czy po takim leczeniu stosowana jest jeszcze radioterapia?
Jestem w domu już dwa miesiące wyniki płytek i białych zaczęły spadać, kręci mi się w głowie, no o braku sił już nie wspomnę i nocnych potach....
Czekam na wizytę u lekarza ale czy ktoś z Was miał podobne reakcje?
Jak wygląda u Was życie po chemii ?
 
KasiaKasiaKasia 



Dołączyła: 30 Cze 2014
Posty: 421
Pomogła: 28 razy

 #2  Wysłany: 2016-10-11, 08:18  


blueday:)
Hej.
Moi rodzice chemioterapie przechodzili różnie. Mama bardzo dobrze (tydzień była koloru zielonego:D).
Ojciec wymiotował jak kot;).

Z tego co piszesz to chemioterapia była dość intensywna więc jakoś musiało się to odbić na samopoczuciu.
Masz drętwienia palców stóp/ rąk? Moi rodzice tak.

Gdybyś napisała coś więcej na temat tego jaki to guz, zamieściła jakieś wyniki to jest tutaj BARDZO duzo ludzi, którzy powiedzieli by Ci więcej:)

Pozdrawiam Cie serdecznie
Kasia
_________________
Co Cie nie zabije to Cie wk....zdenerwuje... :)
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #3  Wysłany: 2016-10-11, 09:01  


Witaj na forum blueday
Może opisz swoją chorobę, i zamieść wyniki bo z tego co napisałaś wiadomo tylko że była chemioterapia i że guz - szcząśliwie! - się zmniejszył.
KasiaKasiaKasia napisał/a:
to jest tutaj BARDZO duzo ludzi, którzy powiedzieli by Ci więcej:)

Tak jest i napewno otrzymasz dużo informacji dotyczących twego przypadku.
Tylko napisz o sobie troche wiecej!
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2016-10-11, 09:18  


Cytat:
Może opisz swoją chorobę

Na co chorujesz? Jaki stopień zaawansowania. Napisz coś więcej. Jeśli masz jakieś wyniki badań załącz lub przepisz.
Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
blueday 


Dołączyła: 10 Paź 2016
Posty: 47

 #5  Wysłany: 2016-10-11, 12:51  Chemioterapia i co dalej...


Witam jeszcze raz,

Przepraszam, już opisuję swoją historię...

Na początku tego roku wykonałam prześwietlenie klatki piersiowej, gdyż ponad miesiąc kasłałam bez większych innych objawów. Na prześwietleniu wyszedł cień w śródpiersiu. Trafiłam do szpitala gdzie wykonano mi tomografie a następnie rezonans.
Opis tomografii: tk klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym:
" w śródpiersiu przednim górnym, po lewej stronie guzowaty, niejednorodny twór- z elementami martwicy- 80x77mm a w osi podłużnej 105. Guz przylega ściśle do worka osierdziowego, bez możliwości precyzyjnej oceny ociekania. Poza tym obraz w normie- płuca bez zmian ogniskowych, powiększonych węzłów, płynu w opłucnej ani cech destrukcji kostnej nie wykazano. Wskazania na guza grasicy, pakiet węzłowy znacznie mniej prawdopodobny."
Opis rezonansu klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym:
"Nieprawidłowa masa w śródpiersiu przednim górnym. Kształt zbliżony do trójkąta, niejednorodna struktura w tym nieregularne przestrzenie płynowe- strefa rozpadu, ogranicza dyfuzję i w zakresie litym wzmacnia się dobrze. Wymiary 100x70x60jest położony za mostkiem, z prawej strony sięga linii przymostkowej z lewej do wysokości środkowej linii obojczykowej...przylega bezpośrednio i uciska aorty oraz osierdzie. Powiększony węzeł chłonny przy górnym biegunie guza między zyłą ramienno-głową prawą i pniem ramienno- głowowym o średnicy 12 mm. Pozostałe węzły nie powiększone"

Po weekendzie wykonano mi mediastinoskopię i oto jej wynik:
" fragmenty miąższu grasicy z naciekami chłonniaka z dużych limfocytów B. Wynik reakcji immun.: CD20 (+), CD3 (-), AE1AE3 (-), CD30 (+ w niektórych komrókach) CD15 (-) I indeks Ki-67 ok. 75%

Po miesiącu trafiłam na onkologię gdzie zastosowano wcześniej opisana chemioterapię.

Powiem szczerze, że podczas pobytu w szpitalu pomimo różnych dolegliwości ( zasłabnięcia, brak siły, infekcje w buzi kończące się tygodniowym nie jedzeniem i nie piciem- podawano morfinę, wybroczyny i rany na skórze, rozłąką z mężem i dzieckiem wszystko to wytrzymałam a teraz łapię doła. Przeraża mnie radioterapia- o ile będzie. Kręci mi się w głowie czasem tak jakby ciśnienie się wyrównywało, nie mam siły, od tygodnia boli mnie pod prawą ręką coś jak podnoszę. Nie wiem czy jest to wynik tego że ruszam się więcej czy tam coś się dzieje....no i wyniki już były unormowane w normie, nawet hemoglobina podskoczyła już do 11,5.
jestem dwa miesiące w domu, czekam na badanie pet a wyniki są następujące:
leukocyty 4,00 ( były dużo wyższe do tej pory)
hemoglobina bez zmian 11
mchc 30 poniżej normy
limfocyty 0,8 poniżej normy
monocyty 15 podwyższone
oraz RDW-SD ponad 58 i RDW-CV ponad 18
a może to tylko wynik chemioterapii którą przeszłam

Przepraszam jeśli piszę nie składnie, emocje jednak biora góre.

[ Dodano: 2016-10-11, 13:22 ]
Dodam jeszcze badania pet które miałam:
1. na samym początku leczenia
klatka piersiowa: miąższ płucny bez zmian ogniskowych.
W śródpiersiu lewym nieregularna masa miękkotkankowa, węzłowata 90x70x60, po skosie 120mm wykazująca wzmożony metabolizm glukozy (SUV 7) w dolnej części grzbietu guza obszar o mniejszej densyjności, cichy metabolicznie
jama brzuszna: wątroba, śledziona, nadmenrca bez zmian ogniskowych, wykazują fizjologiczny metabolizm glukozy. Brak aktywnych węzłów chłonnych.
Wynik ogólny: Potwierdza się aktywność procesu limfoproliferacyjnego w śródpiersiu ze stopniem zaawansowania Ann Arbor II X

2 badanie pet na półmetku leczenia chemią
klatka piersiowa: regresja morfologiczna i metaboliczna zmian tkankowych w śródpiersiu. Widoczne zmiany resztkowe zlokalizowane po lewej stronie i wykazujące małą aktywność metaboliczną:
-łuk aorty 40x30mm suv max ibm - 1,5
-rozwidlenie tchawicy 50x20 suv max ibm -1
wychwyt w strukturach naczyniowych śródpiersia mbps suv mac ibm - 1,5
Jamy opłucne wolne
jama brzuszna: wątroba suvmax ibm -2,0, śledziona suvmax ibm -1,8 nadnercza i trzustka bez zmian. Węzły nie powiększone. W lewym jajniku wzmożone ognisko fgd suv max ibm -4,00 w jamie macicy podwyższone gromadzenie znacznika suvmax ibm- 2,5
Pobudzona czynność szpiku w wyniku leczenia.
Wynik ogólny: regresja morfologiczna i metaboliczna zmian limfoproliferacyjnych w śródpiersiu wg Deauville st.3
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2016-10-11, 13:49  


Ponieważ naciek (wyjściowy) był duży to radioterapia uzupełniająca może być.
Ile masz planowanych cykli chemii?
Gdzie się leczysz?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
blueday 


Dołączyła: 10 Paź 2016
Posty: 47

 #7  Wysłany: 2016-10-11, 14:10  


Jestem po 6 chemiach.
Lecze się w Warszawie.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #8  Wysłany: 2016-10-11, 15:10  


Kiedy ostatnio miałaś badaną krew?
Na pewno chemioterapia wpływa na wyniki krwi. Wyniki krwi mogą być zaburzone?
Jaki był poziom plt?
Ogólnie te fragmenty wyniku morfologii nie są złe jak na 'po chemii'. <choć lepiej widzieć cały wynik morfologii ;) >
Czy masz już wyznaczony termin PET?
Czy 6 cykli było planowanych? Lekarz stwierdził, że chemioterapia została zakończona?
Teraz tak czy siak pozostaje czekanie na PET.

Gdzie w W-wie?
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
blueday 


Dołączyła: 10 Paź 2016
Posty: 47

 #9  Wysłany: 2016-10-11, 15:46  Chemioterapia i co dalej...


Krew badam raz w tygodniu.
Właśnie odebrałam wyniki wczorajszych badań. Załączam je w załączniku.
6 cykli było założone, tak jakby ten program gmall to zakładał z góry. Być może się mylę.


krew.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3643 raz(y) 77,83 KB

 
pmbcl 


Dołączyła: 15 Wrz 2016
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2016-10-11, 23:33  


Jestem po leczeniu Pmbcl. Miałam wyłącznie chemię bez naświetlania. Sama nie wiem czy dałabym radę jeszcze z radioterapia (pewnie tak:-) )'. Nie powiem, że nie odetchnelam słysząc,ze na tym kończymy i zaczynamy obserwacje. Widziałam już dużo i wiem,ze kazdy przypadek jest inny. Dlatego warto zdać się na decyzje lekarzy oni będą wiedzieć co robić dalej. Dużo sił życzę.
 
blueday 


Dołączyła: 10 Paź 2016
Posty: 47

 #11  Wysłany: 2016-10-14, 20:38  


Dziękuję serdecznie pmbcl.

Mam wyniki pet. Czeka mnie radio.
Zamieszczam wyniki:
klatka piersiowa: dalsza regresja w śródpiersiu:
-łuk aorty 38x28mm suv max ibm - 1,2
-rozwidlenie tchawicy 46x16 suv max ibm -0,8
wychwyt w strukturach naczyniowych śródpiersia mbps suv mac ibm - 1,1
Jamy opłucne wolne
W mięśniu piersiowym przy mostku na poziomie żebra zgrubienie tkankowe około 25 mm z podwyższonym nieznacznie fdg suv max ibm -1,2
jama brzuszna: wątroba suvmax ibm -1,6 śledziona, nadnercza i trzustka bez zmian. Węzły nie powiększone. W lewym jajniku brak zwiększonego fgd
Nadal pobudzona czynność szpiku suv max ibm -2,0
Wynik ogólny: regresja morfologiczna i metaboliczna zmian w śródpiersiu wg Deauville st.2
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #12  Wysłany: 2016-10-20, 10:08  


Wygląda to nieźle. Tak naprawdę można to zostawić do obserwacji. Ale uwzględniając wielkość masy resztkowej jeszcze nie spotkałem się, żeby ktoś w Polsce nie dopalił tego lampami ;-). Zmiana trudna do naświetlenia, ale to już zmartwienie lekarza i fizyków, nie Twoje.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.
 
pmbcl 


Dołączyła: 15 Wrz 2016
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2016-10-20, 20:56  


Jestem przykładem bez "opalania" obserwacja trwa już od 2 lat.
 
mufan 


Dołączył: 28 Cze 2015
Posty: 49
Pomógł: 1 raz

 #14  Wysłany: 2016-10-23, 16:07  


Pmbcl ale czy miałaś też tak dużą masę resztkową??? ciekawi mnie to bo ja się wahałem do ostatniej chwili czy się zdecydować...
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #15  Wysłany: 2016-10-23, 18:06  


W większości badań nie wykazano, żeby naświetlanie cokolwiek zmieniło. Jeśli chodzi o PFS czy całkowite przeżycie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group