1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół rakowiaka
Autor Wiadomość
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2012-02-09, 18:27  Zespół rakowiaka


Witam wszystkich,

Jestem po operacji lewego płata płuca. Wykryto rakowiaka atypowego. Podczas operacji w węzłach chłonnych znaleziono przerzuty. Robiono mi badanie PET 1,5 miesiąca przed operacją i nie było widać przerzutów do węzłów chłonnych. W tej chwili nie mam duszności i jeśli chodzi o przebieg operacji czułam się bardzo dobrze. Na początku wzeszłego tygodnia (poniedziałek lub wtorek) oraz w sobotę (4.02.2012r.) miałam wzrosty ciśnienia do 150/100 puls do 100, ogólne zdenerwowanie bez żadnej przyczyny. Po kilku minutach to ustępowało z tym, że bardzo się trzęsłam jakby było mi zimno. Podejrzewają u mnie "Zespół rakowiaka".

Boję się, że jest gdzieś odległy przerzut. Z drugiej strony jakoś 3 dni przed robiono mi rezonans magnetyczny i raczej nic on nie wykazał. Idę we wtorek na Scyntygrafię i od razu do szpitala, a od środy zaczynam chemię.

Czy zespół rakowiaka da się wyleczyć?? Czy takie objawy mogły u mnie wystąpić nawet jeśli nie mam rozsianego rakowiaka ?? Może to przez zatory jakie mam w żyłach???

Wiem, że są jakieś drogie leki na to, ale w sumie nie wiem jak działają.
Jak często i jak długo się je podaje??

Mam nadzieję, że napisałam to tak, żeby każdy zrozumiał o co mi chodzi. Jestem tak zdenerwowana, że myśleć nie mogę.
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-09, 18:39  


Witaj!
Jest na naszym forum kilka osób z rakowiakiem, m.in. Lucja54. Na zespół rakowiaka podaje się oktreotyd np. Sandostatin LAR. Leczenie prowadzą endokrynolodzy lub onkolodzy.
Pozdrawiam Gabi
 
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2012-02-09, 19:02  


Mi chodzi czy rakowiak mógł rozsiać się w ciągu 1,5 miesiąca? Czy moje objawy są przyczyną kolejnego rakowiaka czy to zatory w żyłach dają mi takie dolegliwości?

Dodam, że klasyfikacja TNM to:

T2 N2 M0 R0 L0 V1
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #4  Wysłany: 2012-02-09, 19:18  


Shino

Łatwiej było by moderatorom odpowiedzieć ci merytorycznie jeśli wkleiłabyś tu wyniki dotychczasowych badań
Shino napisał/a:
Robiono mi badanie PET

Shino napisał/a:
po operacji lewego płata płuca
Shino napisał/a:
rezonans magnetyczny
 
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2012-02-09, 20:33  


Operacja po badaniu PET byla prawie po 2 miesiącach.



















[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-02-09, 21:01 ]
Załączniki wyedytowane - umieszczenie ich na zewnętrznym serwerze może spowodować, że po pewnym czasie zostaną z niego usunięte, a zatem u nas niedostępne. Zostały załączone poprzez nasz serwer w formie wyedytowanych (usunięte dane osobowe lekarzy - proszę o tym pamiętać ; poprawiona jakość) plików.



p1010171x.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6932 raz(y) 234,08 KB

p1010172p.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6936 raz(y) 307,51 KB

p1010173rn.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6882 raz(y) 222,76 KB

p1010174y.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6926 raz(y) 293,06 KB

p1010175b.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6866 raz(y) 238,52 KB

p1010176ew.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6036 raz(y) 264,52 KB

p1010169el.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6044 raz(y) 409,79 KB

p1010170ea.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6011 raz(y) 245,09 KB

p1010177vc.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 5982 raz(y) 340,28 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-02-09, 21:11  


Shino napisał/a:
Podejrzewają u mnie "Zespół rakowiaka".

Tzw. zespół rakowiaka może wystąpić właśnie w rakowiaku atypowym. Objawia się on napadowym przekrwieniem skóry, poceniem się, skurczami oskrzeli, kołataniem serca, spastycznymi bólami brzucha.
Zespół rakowiaka jest zwykle objawem zaawansowanego rakowiaka atypowego.

Shino napisał/a:
od środy zaczynam chemię.

Chemię czy leczenie analogami somatostatyny?
Rakowiaki atypowe są nieco bardziej wrażliwe na chemioterapię niż atypowe, ale i tak odpowiedź na leczenie chemioterapią obserwuje się u 10 - 20% chorych.
gabi30 napisał/a:
Na zespół rakowiaka podaje się oktreotyd np. Sandostatin LAR

Owszem, ale tylko wtedy, gdy potwierdzono obecność receptorów somatostatynowych, co oznacza wrażliwość na analogi somatostatyny (jak np. oktreotyd).
Czy receptory były oznaczane?

Shino napisał/a:
Czy takie objawy mogły u mnie wystąpić nawet jeśli nie mam rozsianego rakowiaka ?

Jeśli to faktycznie byłby zespół rakowiaka, to występuje on praktycznie tylko w przebiegu zaawansowanych atypowych rakowiaków.

Shino napisał/a:
Wiem, że są jakieś drogie leki na to, ale w sumie nie wiem jak działają.
Jak często i jak długo się je podaje??

Ja nic nie wiem o "drogich lekach", może operując nazwami byłoby łatwiej.
_________________
 
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2012-02-09, 21:38  


Jeżeli mam objawy zespołu rakowiaka znaczy, że gdzieś musi on być? Bo ten, który rozpoznali w płucu - został usunięty.

Nie zauważyłam u siebie zaczerwienionej twarzy. Jedynie podczas podwyższenia się ciśnienia i pulsu zaczęły puchnąć ręce od łokcia i nogi od kolan. No i były troche zaczerwienione. Po czym jak mi to zaczęło schodzić poczułam straszne swędzenie. Czułam tez ogólne zdenerwowanie. Po prostu mam nadzieję, że mi się coś gdzieś nowego nie zrobiło. Bo tak naprawde na badaniu PET w sumie nic innego jak płuco mi nie wyszło.

Od środy zaczynam chemioterapie uzupełniającą - pooperacyjną. Mówią, że względu na zatory nowotworowe.

Receptory somatostatynow oznacza się z całodobowej zbiórki moczu?? Dobrze przeczytałam? Jeśli tak to badania takie miałam robione, ale nie mam wyników. Leczenie analogami somatostatyny chcą wprowadzić jeśli przypuszczenia lekarzy się potwierdzą.

Z tymi "drogimi lekami" to takie słabe źródło, po prostu ktoś mi tak zasugerował, a sama nie sprawdzałam.

Czy leczenie analogami somatostatyny jest skuteczne?
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #8  Wysłany: 2012-02-09, 21:47  


Zapewne czytałas juz w google :)
Ale przesyłam link dot leczenia analogami somatostaynyhttp://www.io....php?typ=3&m=21
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-02-09, 21:52  


Shino napisał/a:
Jeżeli mam objawy zespołu rakowiaka znaczy, że gdzieś musi on być?

Nie wiem, może przydałoby się wykonać SPECT (tomokomputerowe badanie izotopowe z wykorzystaniem pojedynczej emisji fotonowej), jest dobre w diagnozowaniu rakowiaka.

Shino napisał/a:
Czy leczenie analogami somatostatyny jest skuteczne?

Analogi somatostatyny są stosowane właśnie w leczeniu objawowym zespołu rakowiaka. Odpowiedzi na leczenie to ok. 60 - 70% przypadków.

Shino napisał/a:
Od środy zaczynam chemioterapie uzupełniającą - pooperacyjną

A jakim schematem chemii?
_________________
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #10  Wysłany: 2012-02-09, 22:02  


Shino napisał/a:

Czy leczenie analogami somatostatyny jest skuteczne?


Mam znajomego z rozsianym rakowiakiem i zespołem rakowiaka. Leczony analogami somatostatyny od 6 lat z dobrym skutkiem.
Ja w chwili obecnej miałam siódme podanie analogu somatostatyny, na mnie działa pozytywnie o tyle,że zatrzymuje uporczywe biegunki.
 
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2012-02-09, 22:03  


Nie wiem czy o to chodzi:
3 dni chemia 3-4 tyg przerwy
będzie to 6 cykli chemioterapii.

Jeśli chodzi o badania to na razie mnie wysyłają na scyntyrografię.

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-02-09, 22:06  


Shino napisał/a:
Nie wiem czy o to chodzi:
3 dni chemia 3-4 tyg przerwy
będzie to 6 cykli chemioterapii.

Bardziej chodziło mi o to czy wiesz, jakie substancje będą zastosowane :) ale wygląda to na schemat PE - cisplatyna + etopozyd.
_________________
 
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #13  Wysłany: 2012-02-09, 22:12  


Tak mi się wydaje, że o te substancje chodzi.
 
Shino 


Dołączyła: 09 Lut 2012
Posty: 7

 #14  Wysłany: 2013-03-22, 18:17  


Trochę czasu minęło od ostatniego mojego postu :) Nie mam zespołu rakowiaka, dolegliwości te już się nie powtórzyły. Ze względu na bardzo źle znoszoną chemię przerwano mi ją. Dostałam tylko 1 cykl. Potem zaczęto radioterapię. Teraz minął ponad rok od operacji i rok od pierwszej chemii. Czuję się dobrze, nawet bardzo dobrze. Nie dokucza mi nic. Czasem mam nawroty z kręceniem się w głowie i mroczeniem przy nagłej zmianie pozycji ciała (np. z leżącej na stojącą), które mi bardzo dokuczały po radioterapii, zwłaszcza podczas upałów. Lekarz mówi, że mogę mieć problem z przepływem krwi, ale się tym nie martwię. Zresztą dawno tego nie miałam więc może nie wróci :) Włoski rosną jak na drożdżach, powiedziałabym, że są nawet mocniejsze.
Niestety w styczniu mój teść przegrał z rakiem płuca :( I niestety ta wiadomość zwaliła wszystkich z nóg. Ale był bardzo silną osobą i do końca walczył! Nawet jak był już bardzo słaby nie dawał się i starał się mieć dobry humor za co Go podziwiam!
Życzę wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości!
Dziękuję za wsparcie i za pomoc jaką tutaj dostałam :) :-D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group