1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zespół Mielodysplastyczny
Autor Wiadomość
jadzia12_05 


Dołączyła: 11 Sie 2014
Posty: 1
Skąd: Poznań

 #1  Wysłany: 2014-08-11, 16:50  Zespół Mielodysplastyczny


Witam,
mam ogromną prośbę do Was. Otóż moja mama lat 55 ma podejrzenie Zespołu Mielodysplastycznego, a bardziej szczegółowo Przewlekłej Białaczki Mielomonocytowej. Lekarz w Poznaniu, w poradni przyszpitalnej Szpitala Przemienienia Pańskiego na ul. Szamarzewskiego nic nam nie chciał powiedzieć o tej chorobie. Jedyne, co udało nam się od niego wydusić, że jeśli diagnoza się potwierdzi to mamę może czekać (w ostateczności) przeszczep szpiku. Sama naczytałam się wiele o tej chorobie i mam same najgorsze myśli...
W związku z tym szukam dobrego specjalisty hematologa, który specjalizuje się w ZMD??? I jaki ośrodek w Polsce polecacie najbardziej, bo Poznań chyba nie jest na podium?!
A i czy nie lepiej dokonać przeszczepu wcześniej kiedy pacjent jest jeszcze w lepszej formie, a choroba nie posunęła się dalej?
Pozdrawiam
Z góry dziękuję za odpowiedź
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2014-08-11, 19:48  


Zespoły mielodysplastyczne (MDS) (specjalnie podkreślam liczbę mnogą) to grupa nowotworów o różnym przebiegu naturalnym, charakteryzujących się zaburzeniem funkcjonowania szpiku kostnego i krwi. Niektóre typy MDS przebiegają łagodnie i są łatwe w leczeniu, podczas gdy inne mają przebieg ostry. Wybór najlepszej opcji terapeutycznej zależy od podtypu MDS, grupy ryzyka, wieku, ogólnego stanu zdrowia. Jeśli będzie już postawiona konkretna diagnoza (jeśli to jest MDS, to jaki to konkretnie mds), wtedy będzie można więcej napisać.
Aby zacząć leczenie musi być postawiona diagnoza. Z Twojego postu wynika, że takiej diagnozy nie ma (póki co są podejrzenia).

Szpital na Szamarzewskiego w Poznaniu ma dobrą opinię.
Tak na wszelką ewentualność, jest jednym z bardziej doświadczonych ośrodków transplantacyjnych w kraju.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
MisiekW 
MODERATOR


Dołączył: 10 Lut 2014
Posty: 1408
Pomógł: 560 razy


 #3  Wysłany: 2014-08-11, 19:52  


Jeśli chodzi o CMML, czyli przewlekłą białaczkę mielomonocytową, ośrodkiem referencyjnym jest Klinika Hematologii, Onkologii i Ch. Wewnętrznych w Warszawie przy ul. Banacha - tematyką tą zajmuje się prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek i dr Krzysztof Mądry. Jeśli diagnoza się potwierdzi, zawsze można się skonsultować. Wszystko zależy od tego, jak wysokie jest ryzyko transformacji (czyli takiego przekształcenia się tej białaczki CMMLa w ostrą białaczkę). Trzeba, uwzględniając ryzyko, zastanowić się nad koncepcją leczenia.

Niemniej, ze względu na przewlekły charakter warto mieć możliwość leczenia blisko i ze względu na niezbyt jeszcze zaawansowany wiek mamy rzeczywiście podejmować rozmyślania nad przeszczepieniem (o ile będą do tego wskazania). Przeszczep nie jest taką prostą sprawą - po pierwsze ze względu na konieczność poszukiwania dawcy, a dwa - ze względu na ryzyko rozlicznych powikłań, jakie z przeszczepem się wiążą.

[ Dodano: 2014-08-11, 20:58 ]
Dodatkowo jak już napisała Justyna - Poznań jest jednym z ośrodków mających w Polsce największe doświadczenie w przeszczepianiu (obok Katowic i Gliwic).
Trudno jest cokolwiek powiedzieć bez dokładnych wyników - nie wiadomo, jakie są wyniki badań, ile jest poszczególnych rodzajów krwinek, czy jest to CMML-1 (czyli z nasiloną liczbą krwinek białych), czy CMML-2, nie wiadomo, jaki jest kariotyp, czyli czy z genami jest wszystko w porządku, jakie są inne wyniki... Proszę w miarę możliwości dołożyć wypis i wyniki badań. :) Wtedy coś można więcej powiedzieć.

Z pozdrowieniami,
Michał
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group