1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
wyrośl kostna przed operacją jak postępować
Autor Wiadomość
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #1  Wysłany: 2014-04-05, 19:11  wyrośl kostna przed operacją jak postępować


Witam
Od wielu miesięcy miałam dolegliwości w dole podkolanowym . Ból zaczął się mocno nasilać i zgłosiłam się do ortopedy. Na zdjęciu rentgenowskim widać coś sporego , średnica 2,2 cm, lekarz określił to jako wyrośl kostną , a w historii choroby i na skierowaniu sklasyfikował to jako D-48. Powiedział, ze będzie to trzeba operacyjnie usunąć.
Dostałam skierowanie na rezonans, którego termin jest dopiero za 60 dni. Do lekarza mam wrócić z wynikami, a więc za około 70 dni.
Ból się nasila. W ostatnich dniach pojawił większy problem ze swobodnym chodzeniem.
Czy do czasu operacji , której nie znam nawet terminu, normalne chodzenie, normalne i bolesne używanie nogi, schody, itp. nie spowoduje pogorszenia sytuacji? Czy powinnam nogę oszczędzac ? Czy ta narośl rośnie nagle szybciej i bardziej mi dokucza niz przez ostatnie kilkanascie miesięcy ?
Jak postępować do czasu operacji, zeby nie pogorszyć.
Bardzo proszę o pomoc kogoś kto ma wiedzę w tym temacie.
_________________
Aga
 
bolejko 


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 15
Pomógł: 8 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-05, 20:58  


Hey Aga,

Międzynarodowa klasyfikacja chorób
Klasyfikacja ICD-10: D48 - Nowotwory o niepewnym lub nieznanym charaterze innych i nieokreślonych umiejscowień.

Czas ma zawsze największe znaczenie w przypadku każdego rodzaju nowotworu i mówie to z włsnego doświadczenia. Jak możesz to zrób ten rezonans prywatnie jak najszybciej - nie czekaj.
Osobiście skontaktowałbym sie z najbliższym centrum onkologi w miejscu Twojego zamieszkania rejestrując się na wizytę.
Może być to jedynie "wyrośl kostna" utrudniająca chodzenie jeśli uciska na przyległe nerwy i stad postępujące trudności w chodzeniu - ale nigdy nie wiadomo dopóki nie będzie konkretnej diagnozy (ortopeda + onkolog).
Zdecydowanie nogę starałbym się oszczędzać.

Pozdrawiam
_________________
Nie poniesiesz klęski dopóty, dopóki sam jej nie uznasz
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #3  Wysłany: 2014-04-05, 22:15  


W mojej okolicy na płatny rezonans czeka się podobno około 3 tygodni i z kontrastem kosztuje az 680 -800 zł. Normalny termin rezonansu z NFZ to aktualnie zapisy na listopad. Pani Kierownik placówki, która dokonywala weryfikacji chorych, którzy przyszli ze skierowaniami z napisem PILNE zdecydowała, ze spokojnie mogę chodzic do 2 czerwca - nie wiem po czym to wniosła, nie widziała ani nogi , ani zdjęcia. Ale i lekarz ortopeda powiedział, ze ten termin wg niego jest ok. W sumie nie mam bladego pojęcia czy mają rację, ale to mnie na chwilkę uspokoiło. Ale teraz ten niepokojący stan, zdecydowane pogorszenie. Nawet myslałam, czy to przypadkiem nie jest wina gdzies w mojej głowie, ze nerwy.... ze ten czas oczekiwania , strachu, niepewności, spowodował takie bolesne odczucia.....
Oszczędzać nogę ? ale jak ? Nie chciałabym jakoś histeryzować, ale czuję ze to coś poważnego.....
_________________
Aga
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #4  Wysłany: 2014-04-05, 22:21  


cana wydaje sie byc zawyzona...nie wiem gdzie mieszkasz, ale proponuje zadzwonic i spytac o cene
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #5  Wysłany: 2014-04-06, 00:07  


niestety taka jest cena, dzwoniłam i byłam osobiście, w Gdansku np, usłyszałam cenę 450 ale + kontrast to już 800 zł , a podobno moje badanie musi byc z kontrastem, w miejscowości w której mieszkam usłyszałam 680
_________________
Aga
 
bolejko 


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 15
Pomógł: 8 razy

 #6  Wysłany: 2014-04-06, 09:57  


Aga,

Jeśli jesteś w stanie finansowo pozowlić sobie na wydatek rzędu 680 -800 zł ( a osobiście uważam że zdrowie nie ma ceny ) - to nie czekaj. Mając wynk bdania w ręku z opisem będziesz wiedzieć więcej/dokładniej (niż samo RTG) i czasowo szybciej. Pozwoli Ci to na natychmiastową reakcję i/lub wizytę z badaniami (ortopeda i/lub onkolog) a nie czekać i się zamartwiać (choćby nawet wszystko było w porządku i nic groźnego).

Podkreślam NIE jestem lekarzem ale jako drugą opcję widzę np badanie TK (Tomografia komputerowa) prywatnie zamiast rezonansu.
Jest tańsze (jćli cena wchodzi w grę) ale NIE aż tak dokładne jak rezonans.

Dla przykładu:

http://gdzierezonans.pl/r...s-a-tomografia/
http://www.helimed.pl/inn...mputerowej.html

Rezonans czy tomografia?

W większości przypadków wątpliwości rozwiąże lekarz zlecający badanie. Można jednak zauważyć różnice między rezonansem magnetycznym a tomografią komputerową:
◾tomografia komputerowa jest tańsza – dla przykładu TK głowy ok. 200 zł a MR głowy ok. 400 zł,
◾w TK występują promienie X – które są szkodliwe dla organizmu człowieka w większych dawkach. Dlatego też pomiędzy kolejnymi dwoma badaniami wykonywanymi przy użyciu tomografu komputerowego należy odczekać określony czas,
◾rezonans jest dokładniejszy – co pozwala na lepszą diagnostykę,
◾tomografia jest przyjemniejsza – oczywiście jest to subiektywna ocena każdego pacjenta, jednak badanie rezonansem magnetycznym ze względu na budowę urządzenia może być niekomfortowe dla niektórych osób (hałas, klaustrofobia).

Nogę oszczędzałbym przez zmniejszenie ruchu na czas wyjaśnienia problemu na tyle na ile to możliwe zastąpienie chodzenia jeżdżeniem śodkami komunikacji/samochodem itd.

Pozdrawiam
_________________
Nie poniesiesz klęski dopóty, dopóki sam jej nie uznasz
 
olaaa 


Dołączyła: 18 Sie 2011
Posty: 139
Skąd: Olsztyn
Pomogła: 24 razy

 #7  Wysłany: 2014-04-06, 10:50  


Myślę, że skoro lekarz zalecił rezonans, to musi to być rezonans, a nie tomograf.
Ja moje porakowe kolano badam tylko rezonansem i nigdy nawet nie było mowy o tomografie. Zanim zdecydujesz się na zmianę badania, skonsultuj się z lekarzem. Zresztą i tak nawet na prywatne badanie potrzebujesz skierowanie. Moim zdaniem powinnaś zrobić rezonans.

Jeżeli chodzi o cenę badania, to kolano jest prawie najdroższe. Dwa razy zdarzyło mi się robić prywatnie rezonans nogi z kontrastem i jest to koszt ok. 700 zł.

Pozdrawiam,
Ola
_________________
sarcoma synoviale
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #8  Wysłany: 2014-04-06, 12:18  


Co do zmiany rodzaju badania mój lekarz stanowczo ocenił, ze mam nie robic innych, że ma być rezonans i kropka, zadnych usg itp. - wypytałam.
Co do pospiechu - tu mam wątpliwości, strasznie drogie to badanie, oczywiście zdrowie nie ma ceny, ale biorąc pod uwagę tak duzy wydatek i ewentualną konieczność zdobycia tej kwoty ruszyło moje myslenie w kierunku a co dalej ? jesli się okaże, ze będę potrzebowała pieniędzy w dalszej kolejności, na dalsze leczenie, czy teraz pochopnie wydac coś co za chwilę moze się okazać bardziej potrzebne ? czy czas który odgrywa tak ważną rolę to własnie te 60 dni ? czy spokojnie poczekać i korzystac z niewielkich, ale jednak jeszcze posiadanych zasobów cierpliwości ?
Inaczej mówiąc wprost : co się może wydarzyć przez ten czas ?
_________________
Aga
 
bolejko 


Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 15
Pomógł: 8 razy

 #9  Wysłany: 2014-04-06, 12:37  


Aga,

Decyzję będziesz musiała podjąć sam co do kierunku działania, który wybierzesz.

Podeślij na forum swoje badanie RTG (zapewne jest z jakimś opisem).Zrób to zgodnie z regulaminem. Miejmy nadzieje, że ktoś kto będzie czytał wpis może mieć/ma lub miał podobny przypadek i będzie wstanie coś wiecej doradzić.

Trzymam kciuki i pozdrawiam gorąco
_________________
Nie poniesiesz klęski dopóty, dopóki sam jej nie uznasz
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #10  Wysłany: 2014-04-06, 17:21  


Niestety mam tylko zdjęcie bez opisu,a w karcie historii choroby jest bardzo nieczytelny wpis lekarza, nie potrafię go odczytać.
Czy na tym forum udzielają odpowiedzi tez lekarze ?
Może ktoś z Państwa lekarzy mógłby mi cos zasugerować.
Z góry dziękuję.
_________________
Aga
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2014-04-06, 18:24  


aga69 napisał/a:
Czy na tym forum udzielają odpowiedzi tez lekarze ?

Owszem, choć nieczęsto, to się zdarza, oto przykład: http://www.forum-onkologi...,105.htm#213830

aga69 napisał/a:
mam tylko zdjęcie bez opisu,a w karcie historii choroby jest bardzo nieczytelny wpis lekarza, nie potrafię go odczytać.

W związku z poprzednim pytaniem i odpowiedzią jedyne co możemy zaproponować na forum,
to zwrócenie się do lekarza po opis badania wraz z jego interpretacją i wyjaśnieniem co w związku z tym należy dalej robić.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #12  Wysłany: 2014-04-07, 22:09  


Skorzystałam z rady, dziękuję. Byłam dziś u lekarza, uspokoił mnie i przekonał do spokojnego czekania na rezonans.
_________________
Aga
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #13  Wysłany: 2014-06-09, 19:36  opis MR co oznacza?


odebrałam wynik MR , m.in. " w jej otoczeniu (wyrosli kostnej) uciśnięte tkanki miekkie z niewielkim wzmocnieniem kontrastowym. co to oznacza?
_________________
Aga
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #14  Wysłany: 2014-06-09, 20:00  


aga69, przepisz cały wynik
 
aga69 


Dołączyła: 05 Kwi 2014
Posty: 42

 #15  Wysłany: 2014-06-09, 20:18  


badanie wykonano w sekwencjach TSE w obrazach T1,T2,PD- zaleznych oraz PD Fatsat w plaszczyznie strzalkowej, poprzecznej i czolowej, z dozylnym podaniem srodka kontrastowego.
Na tylnym zarysie przynasady kosci piszczelowej od strony przysrodkowej uwypuklenie o nieregularnych zarysach , srednicy do ok. 23 mm- o charakterze wyrosli kostnej. Nie widac na jej powierzchni czapy chrzęstnej. W jej otoczeniu ucisniete tkanki miękkie z niewielkim wzmocnieniem kontrastowym.

Niewielki wysięk w kaletce brzuchato-półbłoniastej w warstwie do 6 mm.
Bez wysięgu w stawie kolanowym.

Chondropatia II stopnia na powierzchni stawowej rzepki.
Chrząstki stawowe kłykci kości udowej i piszczelowej bez widocznych zmian.
Niewielkie zmiany degeneracyjne w łąkotce przyśrodkowej, bez widocznych szczelin pęknięcia.
Łąkotka boczna bez widocznych zmian.
Więzadło krzyżowe przednie i tylne prawidłowe.
Więzadło boczne i przysrodkowe w normie.
Ścięgno mięsnia czworogłowego uda i więzadło rzepki w normie.
Ścięgno mięsnia podkolanowego prawidłowe.
Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe.
_________________
Aga
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group