1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
wnęka gęsta a rak płuc
Autor Wiadomość
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #1  Wysłany: 2012-11-30, 15:00  wnęka gęsta a rak płuc


Witam,

Wczoraj mój tata zrobił rtg klatki piersiowej i opis badania jest taki:

Płuca bez zmian naciekowych. Wnęka prawa gęsta. Serce rtg w normie. Przepona prawa wyżej ustawiona.

Lekarz rodzinny nie chciał nic powiedzieć tylko dał skierowanie do pulmonologa. Wizyta jest dopiero we wtorek. Do tego czasu można oszaleć więc bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników. Przeszukałam cały internet i dowiedziałam się tyle że to może być wszystko.

Do wiadomości dołączam zdjęcie oraz dodam że tata jest nałogowym palaczem. Od ok. 3 miesięcy czuje pieczenie w klatce piersiowej i ogólne osłabienie.

Bardzo proszę o odpowiedź czy jest duże prawdopodobieństwo że jest to rak i co oznacza wnęka gęsta?

[ Dodano: 2012-11-30, 17:41 ]
Naprawdę nikt nie wie co może znaczyć wnęka prawa gęsta? :-(


im000001.jpg
zdjęcie rtg
Pobierz Plik ściągnięto 9287 raz(y) 118,09 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-30, 19:41  


edyta603 napisał/a:
Naprawdę nikt nie wie co może znaczyć wnęka prawa gęsta?

Spokojnie, jak widzisz wątków na Forum jest mnóstwo, nie zawsze mamy czas odpowiedzieć od razu.

edyta603 napisał/a:
Przeszukałam cały internet i dowiedziałam się tyle że to może być wszystko.

Bo w zasadzie taka jest prawda.

W tej chwili gdybanie czy to może być rak nie ma sensu, najlepiej byłoby zrobić TK klatki piersiowej - z racji wieku, nikotynizmu w wywiadzie i opisanych objawów jest to wskazane. Mam nadzieję, że pulmonolog da skierowanie na badanie.
_________________
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #3  Wysłany: 2012-11-30, 21:33  


Dziękuję za odpowiedź.

Ale wiesz może co konkretnie oznacza wnęka prawa gęsta? Bo nigdzie nie znalazłam takiego sformułowania?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-30, 23:21  


Pewnie że są jakieś zagęszczenia w obrębie wnęki płuca.
_________________
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #5  Wysłany: 2012-12-01, 21:46  


Bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi bo wszystkie informacje są dla mnie bardzo cenne.

A co najczęściej oznaczają takie zagęszczenia?

Rozmawiałam przez telefon z lekarzem u którego jest wizyta i przeczytałam mu opis i stwierdził że może mnie uspokoić że to nie rak bo nie ma nacieków na płuca a co to jest to powie po obejrzeniu zdjęcia. Ale jakoś mnie to nie uspokoiło bo jak czytam forum to brak nacieków chyba o niczym nie świadczy?

A czy może to być POCHP chociaż morfologia dobra a kaszel jest suchy a nie mokry?

Dodam jeszcze że tato był w szpitalu 3 lata temu bo miał stan przedzawałowy i tam wykonano mu rtg które teraz odnalazłam i był taki opis:

"Płuca bez zmian naciekowych, wzmożony rysunek poniżej dolnego bieguna wnęki prawej, wnęki i serde w normie"

Czy ma to jakiś związek z teraźniejszym rtg? Czy to mocno pogorszony stan od poprzedniego rtg? Czy już wtedy powinna być zalecona wizyta u pulmonologa (nie była)?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-12-02, 11:47  


edyta603 napisał/a:
A co najczęściej oznaczają takie zagęszczenia?

Mogą to być np. zmiany zapalne, mogą też być nowotworowe, są różne opcje.

edyta603 napisał/a:
Ale jakoś mnie to nie uspokoiło bo jak czytam forum to brak nacieków chyba o niczym nie świadczy?

No niekoniecznie.

edyta603 napisał/a:
A czy może to być POCHP chociaż morfologia dobra a kaszel jest suchy a nie mokry?

Trzeba by zrobić spirometrię.

edyta603 napisał/a:
Czy ma to jakiś związek z teraźniejszym rtg? Czy to mocno pogorszony stan od poprzedniego rtg? Czy już wtedy powinna być zalecona wizyta u pulmonologa (nie była)?

Ma, bo cały czas widać zagęszczenie wnęki prawej. Moim zdaniem już wtedy powinno być zrobione kontrolne TK.
Nie oznacza to od razu najgorszego, po prostu takie sprawy trzeba ściśle kontrolować.
_________________
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #7  Wysłany: 2012-12-03, 19:16  


a możesz mi jeszcze powiedzieć czy to może być zwykłe zapalenie płuc? czy raczej coś innego bo może zapalenie to lekarz rozpoznałby po zdjęciu i osłuchaniu?

i jeszcze co może oznaczać wyżej ustawiona przepona oprócz nacieku raka? Czy są jakieś inne przyczyny takiego stanu?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-12-03, 19:24  


To w tej chwili może być wszystko - pisałam już wyżej, że opcji jest wiele, także zapalenie.
Rozumiem, że chcesz zapewnienia, że nie jest to nowotwór, ale ja na bazie samego RTG takiego zapewnienia nie jestem Ci w stanie dać.

edyta603 napisał/a:
co może oznaczać wyżej ustawiona przepona oprócz nacieku raka? Czy są jakieś inne przyczyny takiego stanu?

Wyżej ustawiona kopuła przepony nie ma żadnego związku z naciekiem raka.
Może to być wynik np. wyższego położenia wątroby, co uwypukla przeponę. Nie ma to większego znaczenia klinicznego, a na pewno nie w ewent. diagnostyce nowotworowej.
_________________
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #9  Wysłany: 2012-12-03, 19:55  


Masz rację chciałabym takiego zapewnienia ale wiem też, że nikt mi go nie da.

Właśnie o tej przeponie przeczytałam że to jeden z objawów przerzutu raka na przeponę i w obrazie rtg wychodzi wyżej ustawiona. Wątroba jest na pewno w porządku bo było robione usg. Nie jest to też cecha fizykalna bo na poprzednim rtg tego nie było.

Niestety ja już się nastawiam na nowotwór bo występują praktycznie wszystkie objawy książkowe :cry:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-12-03, 19:59  


edyta603 napisał/a:
Właśnie o tej przeponie przeczytałam że to jeden z objawów przerzutu raka na przeponę

Rak raczej rzadko daje przerzuty na przeponę. W ogóle przerzuty do mięśni są raczej rzadkością (przepona to mięsień). Jeśli zaś chodzi o naciekanie przepony, nie osobny przerzut, to jest to bardziej prawdopodobne, ale to wyszłoby w RTG.
_________________
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #11  Wysłany: 2012-12-03, 21:16  


Dziękuję Ci pięknie za wytłumaczenie wszystkiego :)

Jutro wizyta u pulmonologa zobaczymy co powie

[ Dodano: 2012-12-04, 19:27 ]
No i po wizycie u pulmonologa. Wiadomości bardzo złe :cry: Zlecona tomografia na jutro. Lekarza najbardziej niepokoi właśnie to uniesienie przepony. Uważa że jest to porażenie przepony i trzeba zbadać przyczynę.

Może to jednak naciek guza? Masz pewność że byłoby to widoczne na rtg? A jakie mogą być jeszcze przyczyny takiego porażenia?
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #12  Wysłany: 2012-12-05, 18:33  


Już po tomografii. Mam same złe myśli, radiolog nie chciał nic powiedzieć tylko kazał czekać na opis dlatego myślę, że jest źle bo jak byłoby wszystko ok to powiedziałby od razu :cry:

Czy może mi ktoś powiedzieć czy może tata zażyć leki nasenne po podaniu kontrastu bo nie śpi już kilka nocy i jest wyczerpany psychicznie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2012-12-05, 18:46  


A o jakich konkretnie lekach mowa?
_________________
 
edyta603 


Dołączyła: 30 Lis 2012
Posty: 13

 #14  Wysłany: 2012-12-05, 18:50  


miansec
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2012-12-05, 18:54  


10 czy 30 mg?
Miansec jest poza tym lekiem antydepresyjnym, niejako ubocznym jego działaniem jest senność. Tata ma to przepisane jako lek nasenny?

Ja bym dzisiaj odczekała z braniem leku z racji kontrastu.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group