1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wydzielonyz tematu: Rak jelita grubego
Autor Wiadomość
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #1  Wysłany: 2013-06-08, 23:25  Kolonoskopia


Witam . No cóz niedawno śledziłam Wasze forum z powodu taty, który umierał ma raka płuc .Tata odzszedł 25 marca, dzięki Waszemu forum miałam siłę w walce z cchorobą taty. teraz mam inny problem .Sama sobię z nim nie poradze. Mama lat 82 miała niedawno wstawoną protezkę do przewodów żółciowych.Po narkozie stan mamy był bardzo zły pod względem psychicznym. Nic nie pamiętała,mówiła niestworzone historie. Doszła do siebie. w szpitalu w badaniu tomografem wyszły Jej 2 guzy. Ma skierowanie na kolonoskopię. I tu moja wielka prośba. Mama wazy 45 kg. jest z tych co wypicie 4 litrów wody z proszkiem stanowi rzecz niemozliwą. Ma 82 lata i mocno zastanowiam sie nad tym badaniem . Robic go czy nie.Głowa mi paruje .Jedni mówią ,zeby juz nic nie ruszać inni zrobic .Mama nie wie o tyc guzach. Podpowiedzcie kochani co robić.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-06-09, 12:46 ]
Skoro śledziłaś Forum, to wiesz, że każda osoba ma swój własny wątek, nie należy dopisywać się do cudzych. Zapoznaj się z Regulaminem Forum.
Wątek wydzielony.


_________________
toga
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-06-09, 11:47  


toga12 napisał/a:
Mama nie wie o tyc guzach.

Może w takim razie mama powinna się dowiedzieć i samodzielnie zadecydować, skoro już doszła do siebie? W końcu to jej dotyczy badanie i ewentualne konsekwencje jego wykonania bądź nie.
_________________
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #3  Wysłany: 2013-06-09, 14:49  


Witaj,
W aptece sa rozne srodki do oczyszczenia jeli przed kolonoskopia. Jeden z nich to wspomniany przez Ciebie fortrans ktorego trzeba wypic cztery litry. Ale sa tez srdoki gdzie wypija sie tylko dwie szklanki. Jedna w pdzedzien badania a druga w dniu badania. Nie pamietam nazwy ale jak spytasz w aptece powinni wiedziec. Cos mi sie kojarzy, ze ta nazwa to "fliz" ale moze cos pomylilam wiec poprosru zapytac. Moj tatko przed kolonskopia pil wlasnie ten drugi srodek. Pozdrawiam. Alice
_________________
Tatko 01.12.1952r - 06.02.2013 r. (*)
Na zawsze w moim sercu...
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #4  Wysłany: 2013-06-09, 16:46  


Mama ma sie stawić na oddział chirurgiczny 18 .06. Mama nie chce iśc na to badanie , ponieważ stwierdziła,że jest za słaba i nie da się już męczyć .Pytam , szukam wszędzie pomocy w odpowiedzi na pytanie czy w tym wieku, przy wyniszczonym organizmie, narażać Ją na to badanie .
_________________
toga
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #5  Wysłany: 2013-06-13, 23:06  


Dziękuje za pomoc :evil:
_________________
toga
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-06-14, 07:46  


toga12, skoro Twoja mama stwierdziła, że nie chce iść na to badanie, a jest w pełni świadoma i ma pełną zdolność decydowania o sobie, to jak mamy pomóc? Podsunąć sposoby na zmuszenie jej do poddania się badaniu?
Forum stoi na stanowisku, iż to pacjent onkologiczny decyduje o sobie, swoim leczeniu i swoim życiu, i choć czasem te decyzje mogą nam się nie podobać, mamy obowiązek je uszanować i zaakceptować - niekoniecznie zrozumieć.
_________________
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #7  Wysłany: 2013-06-14, 23:36  


Chodziło mi bardziej o podpowiedz czy ktos ma (miał) doświadczenie ze swoim np. rodzicem , znajomym o kolonoskopii w tak poważnym wieku .Mamę powoli szykujemy do szpitala , kupiłam Fleet -sodę ,zeby nie musiała pić 4 litry fortransu.
_________________
toga
 
Darek01 



Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 91
Skąd: Kuj Pom
Pomógł: 5 razy

 #8  Wysłany: 2013-06-16, 19:42  


Musisz mame postawic przed faktem dokonanym . Czyli najlepiej jechac do szpitala i nic nie mwic ze bedzie miała jakies powazne badanie tylko ze bedą robic jej zwykłe badania krwi itp ... Tak było w przypadku mojego taty jak nie chciał badania Gastroskopem ....
Pozdrawiam Darek
 
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #9  Wysłany: 2013-06-17, 23:22  


Dzięki Darek. Mama jutro jedzie do szpitala. Trochę na siłę bo sama raz mówiła ,ze pojedzie,za kawałek , ze mowy nie ma.Liczę , ze jak lekarze Ją zobaczą to zadecydują czy w Jej stanie jest możliwośc wykonania kolonoskopii. A ja będę miała czyste sumienie , ze tak bardzo chcę Jej pomóc, a nie zostawiam Ją bez badania .Niecałe trzy miesiące temu odszedł na nowotwór płuc tata, teraz mam wyrzuty , ze moze za mało zrobiłam dla Niego, chociaż lekarz z hospicjum zapewniała nas ,ze tak zaopiekowanego pacjenta jak był tata , rzadko się spotyka.Niby to wiem , ale przez głowę przemykają rózne sprawy typu : mogłam jeszcze skonsultowac, moze niepotrzebnie ta morfina, która sprawiła, ze tata mniej się dusił , ale nie był sobą.Jednym słowem walczyłam z chorobą taty i powalcze z diagnozą mamy . :uuu:

[ Dodano: 2013-06-18, 23:35 ]
Mama dzielnie wypiła rozpuszczony Fortrans. Kupiłam Fleet-sodę ,ale lekarz kazał jednak Fortrans ,ze niby lepiej oczyszcza. Jutro kolonoskopia.
_________________
toga
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #10  Wysłany: 2013-06-19, 21:33  


Mama juz dziś po kolonoskopii i nic nie znaleziono. :) Powiem tak:dobrze zrobiłam ,ze nie słuchałam mamy i zadecydowałam za Nia. To kobieta 81-letnia, nie ogarnia juz wszystkiego a słuchając Jej byłaby ciągle niepewnośc , ze tak jak wykazała tomografia cos tam jest guzowatego na okrężnicy.A tak jestem spokojna wreszcie.
_________________
toga
 
Darek01 



Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 91
Skąd: Kuj Pom
Pomógł: 5 razy

 #11  Wysłany: 2013-06-20, 17:03  


No to gratuluje i chociaż jedno masz z głowy ;) . Pozdrawiam
 
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #12  Wysłany: 2013-06-20, 17:48  


Chociaż jedna dobra wiadomość :uhm!:
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #13  Wysłany: 2013-06-28, 21:08  


Czy możliwe , ze ponad tydzień po kolonoskopii mama ma opuchniety brzuch?!
_________________
toga
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2013-06-28, 21:51  


Mało prawdopodobne, pytanie co oznacza dokładnie "opuchnięty" - było USG?
_________________
 
toga12 


Dołączyła: 08 Cze 2013
Posty: 8
Skąd: mazowieckie

 #15  Wysłany: 2013-06-28, 23:16  


No własnie mnie tez to martwi , bo bierze Espumissan , a brzuch tak jakby wzdęty i duzy. Na bol brzucha się nie skarży, ale widać , ze jest tak jakby napuchnięty. Mamy zrobić z zalecenia lekarza co robił kolonoskopie tomografie.

[ Dodano: 2013-06-29, 00:18 ]
A moze faktycznie iść najpierw po skierowanie na usg?Będzie szybciej , bo okres czekania na tomografię troszkę trwa
_________________
toga
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group