1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia
Autor Wiadomość
Snickers 


Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-07-01, 17:17  Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia


Witam

Jest to mój pierwszy post na tym forum.

Miałem nadzieję jak pewnie większość stąd, że 'ten' problem nie dotyczy mnie, jednak być może jest inaczej. By rozwiać wątpliwości oraz otrzymać poradę właśnie tu się zarejestrowałem. Mam 30 lat i nigdy nie paliłem papierosów.

Od początku mój przypadek wyglądał następująco:

- mniej więcej 1.5 miesiąca temu zaczął się kaszel,
- po tygodniu wizyta u rodzinnego, jakieś tabletki, syrop i opinia, że gardło czerwone i spływa po nim coś z zatok,
- leki nie pomagały więc kolejna wizyta, skierowanie na RTG klatki i dalej tabletki,
- po otrzymaniu zdjęcia RTG opis jego brzmiał następująco: Wnęka prawa o policyklicznym obrysie. Konieczne (!) poszerzenie diagnostyki o konsultację pulmonologiczną badanie TK kl.p,
- od rodzinnego skierowanie do pulmonologa i jakiś syrop dalej,
- wizyta u pulmonologa (ok. 2 tyg. temu) i diagnoza, że Pani doktor "nie widzi na zdjęciu przyczyn kaszlu" i nie ma konieczności robienia TK płuc,
- dostałem w aerozolu Buderhin do nosa i wodę morską do płukania nosa,
- minął tydzień i kaszel nie ustępował, rano zawsze mokry z pojawiającymi się w gardle 'glutami' a wieczorem raczej bardziej suchy i męczący, chociaż zdarzał się także mokry,
- kolejna wizyta u rodzinnego, tym razem także ból zatok czołowych przy schylaniu nasilający się,
- dostałem skierowanie na rtg zatok, skierowanie do laryngologa (na wtorek) i do zażywania nadal Buderhin, wodę morską oraz antybiotyk Bioracef,
- dziś jest 3 dzień zażywania i kaszel nadal jest, jednak na pewno w mniejszej ilości, o wiele częściej mokry (rano i wieczorem) a zatoki jak bolały tak bolą.

Mniej więcej chronologicznie tak to w moim przypadku wygląda. Od Państwa oczywiście chciałbym się dowiedzieć w kwestii tego opisu zdjęcia rtg klatki, ponieważ nie jest on w żaden sposób chyba jednoznaczny. Dodam, co chyba jest ważne a na pewno było ważne u pulmonologa, że jako niemowlę przeszedłem operację z powodu przełożenia wielkich pni tętniczych. Wykonano zabieg operacyjny typu Senning w krążeniu pozaustrojowym.
Niestety nie posiadam żadnego zdjęcia RTG sprzed lat, gdyż wszystkie robione były w Klinice w której do 18 roku życia byłem pod opieką (2 razy do roku). Z kart informacyjnych otrzymanych ze szpitala wynika, że zarówno przed zabiegiem, jak i po zabiegu serce było znacznie poszerzone w wymiarze poprzecznym i miało jajowaty kształt. Obecne zdjęcie RTG mam jedynie w formie takiej tradycyjnej, jednak na tyle dokładnie na ile mogłem zrobiłem zdjęcia tego zdjęcia i przedstawiam dwie sztuki poniżej.

Proszę o poradę co teraz robić, w sensie czy ten kaszel ma podłoże zatok a na zdjęciu nie ma nic niepokojącego tak jak stwierdziła pulmonolog, czy też może coś innego... Nie muszę dodawać, że strach jest i to duży.


DSC00838a.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2037 raz(y) 287,9 KB

DSC00839a.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1480 raz(y) 185,43 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-01, 18:26  


Snickers napisał/a:
Wnęka prawa o policyklicznym obrysie. Konieczne (!) poszerzenie diagnostyki o konsultację pulmonologiczną badanie TK kl.p,

To jest pełen opis RTG?
Jeśli nie, prosimy o przepisanie całości.

Kiedy było wykonane ostatnie RTG?

Nie zdiagnozujemy Cię przez internet, co oczywiste, jednak jeśli w opisie RTG zawarta jest sugestia wykonana TK klatki z racji policyklicznego zarysu wnęki płuca, to takie badanie należałoby wykonać.
Nie musi to z automatu oznaczać nowotworu, jednak po to bo aby go wykluczyć należy właśnie wdrożyć dalszą diagnostykę.
_________________
 
Snickers 


Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-07-01, 18:36  


Tak, jest to cały opis zdjęcia RTG. Sam się zdziwiłem, że taki krótki.
Ostatnie RTG było wykonywane najprawdopodobniej około 12 lat temu. Byłem wtedy w szpitalu na takim kontrolnych badaniach przed pożegnaniem się ze szpitalem dziecięcym. Niestety ani tego ani wcześniejszych w domu nie posiadam.
Sugestia by poszerzyć diagnostykę jest, jednak co mam zrobić, jak pulmonolog, który jedynie może takie skierowanie wydać nie widzi potrzeby napromieniowania mnie? Iść do innego i nalegać? Kwestia jeszcze taka, czy idąc prywatnie do pulmonologa można dostać skierowanie na TK robione na NFZ ? Bo rozumiem, że nic się nie zmieniło i od jakiegoś czasu TK prywatnie można zrobić jedynie ze skierowaniem.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-01, 18:38  


Snickers napisał/a:
Iść do innego i nalegać?

Tak bym zrobiła.

Cytat:
Kwestia jeszcze taka, czy idąc prywatnie do pulmonologa można dostać skierowanie na TK robione na NFZ ?

Oczywiście.

Snickers napisał/a:
Bo rozumiem, że nic się nie zmieniło i od jakiegoś czasu TK prywatnie można zrobić jedynie ze skierowaniem.

Tak.

Skierowanie trzeba mieć zawsze, a to czy pacjent ma możliwość zapłacić z badanie i czekać na nie np. tydzień, czy też takiej możliwości nie ma i wykona je na NFZ, zależy już tylko od pacjenta.
_________________
 
Snickers 


Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2012-07-01, 18:52  


Jeśli jeszcze mogę zapytać, na ile jest to wg Pani pilna kwestia? Wiadomo, że jeśli to coś złego to im szybciej tym lepiej, ale z tymi terminami nawet prywatnie to różnie bywa.

Tak się zastanawiam jeszcze, bo jeśli przyczyną kaszlu okażą się zatoki i np po jakichś antybiotykach dalszych lub płukaniu zatok kaszel minie to co z tym zdjęciem? Nawet bez kaszlu może tam być coś złego?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-07-01, 19:02  


Snickers napisał/a:
Jeśli jeszcze mogę zapytać, na ile jest to wg Pani pilna kwestia?

Wszyscy tu jesteśmy na Ty ;)
Jeśli opisujący RTG wskazuje na konieczność poszerzenia diagnostyki, to tak powinno się po prostu zrobić.
Policykliczny zarys wnęki jest na tyle niejednoznacznym obrazem w RTG, że trzeba to diagnozować dalej.

Snickers napisał/a:
z tymi terminami nawet prywatnie to różnie bywa.

Zwykle prywatnie zamyka się to w max. 2 tygodniach w większych miastach - trzeba podzwonić i popytać.

Snickers napisał/a:
jeśli przyczyną kaszlu okażą się zatoki i np po jakichś antybiotykach dalszych lub płukaniu zatok kaszel minie to co z tym zdjęciem? Nawet bez kaszlu może tam być coś złego?

Zdjęcie obrazuje to, co dzieje się w organizmie pacjenta, a zdjęcie płuc zatok raczej nie pokazuje. Jeśli więc nawet rozwiązane zostaną domniemane problemy z zatokami, to kwestia wnęki płuca będzie istniała nadal.
_________________
 
Snickers 


Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2012-07-01, 19:09  


Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeśli coś jeszcze będzie dla mnie niejasne, to będę pewien, że dostanę tutaj odpowiedź :) Postaram się poinformować o wynikach dalszej mojej diagnostyki.

Pozdrawiam
 
Snickers 


Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2012-08-16, 10:43  


Witam ponownie

W odniesieniu do moich poprzednich postów i ogólnych objawów, które w nich opisałem chciałem prosić o interpretację badania TK, które zostało przeprowadzone tydzień temu.

TK Klatki piersiowej z kontrastem
Ze skierowania stan po zabiegu kardiochirurgicznym wady wrodzonej w 1983 r. - brak dokumentacji medycznej.
Widoczne zmiany guzkowe w prawym płacie tarczycy - weryfikacja w usg.
Widoczne są niewielkie obszary o charakterze mlecznej szyby zlokalizowane okołooskrzelowo w płatach dolnych obustronnie oraz w płacie górnym płuca prawego. Poza tym zmian ogniskowych w zakresie tkanki płucnej nie uwidoczniono.
W śródpiersiu widoczne są liczne nietypowe sploty naczyniowe przytchawiczo po stronie prawej, w oknie aortalno płucnym, w śródpiersiu tylnym oraz w obu wnękach. Sploty uchodzą do aorty.
Płynu w jamach opłucnowych oraz powiększonych węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia nie uwidoczniono.
Aorta w części wstępującej poszerzona do 55 mm, w łuku szerokość wynosi 34 mm. Tętnica płucna, VCS w normie.
W uwidocznionej części nadbrzusza zmian patologicznych nie uwidoczniono.Struktury kostne bez zmian podejrzanych o rozrost.

-----

Czy jest się czym martwić? Z tego co rozumiem, to zmiana wnęki zauważona przez radiologa przy zdjęciu RTG nie została potwierdzona. Tarczycy nie miałem chyba nigdy badanej, natomiast jeszcze ta 'mleczna szyba' jest dla mnie niezrozumiała.

Odnośnie mojej choroby, to antybiotyk o którym pisałem wcześniej zażywałem niecałe 2 tygodnie. Buderhin został później zastąpiony także sterydami o nazwie Beclonasal Aqua. Na kaszel antybiotyk pomógł, może nie całkowicie, ale jednak. Obecnie od pulmonologa (poszedłem za radą i wybrałem się do drugiego, który dał mi skierowanie na TK) zażywam także Singulair 10, pani doktor podejrzewa wczesną astmę i dlatego taki lek. Wydzieliny z nosa jest zdecydowanie mniej, natomiast w gardle cały czas ją czuję i kaszel utrzymuje się praktycznie codziennie, jednak występuje tylko rano, przez powiedzmy godzinę aż nie odkaszlę wszystkiego, co słychać w sumie w moim kaszlu, staje się on coraz bardziej mokry i później ustaje. Wieczorami natomiast zaobserwowałem, czym podzieliłem się także z pulmonologiem, że mój oddech robi się bardziej suchy, gdy zakaszlę to kaszel też przeważnie jest suchy.

[ Dodano: 2012-08-16, 13:02 ]
Dodam jeszcze, że przed wizytą u drugiego pulmonologa zrobiłem badania krwi oraz moczu. W wynikach OB w granicach normy (0-15) u mnie wynosi 11, w badaniu moczu wszystko co ma swoje granice jest także w normie. Nieobecne w moczu są glukoza, bilirubina, ketony białko, leukocyty, erytrocyty oraz azotyny. Natomiast w badaniu krwi mam dwie pozycje przekroczone. Pierwsza z nich to w morfologii pozycja:

INNE (Eo, Bazo, Mono %) granice są od 1 do 12, a u mnie wynik to 13,8 %

Druga przekroczona pozycja, to już manualny rozmaz i tutaj podział procentowy wynosi odpowiednio: gran. segmentowe 63 (40-75), gran. kwasochłonne 7 (1-5) oraz limfocyty 30 (20-50). Jak widać przekroczony jest stan gran. kwasochłonnych.

Zapytać chciałem jeszcze o to, jakie narządy w jamie brzusznej 'łapie' TK klatki piersiowej. Byłem przykryty jakimś kocem, ale w wyniku pisze coś o części nadbrzusza i stąd moje pytanie.

Nie wiem, czy forum połączy dwa moje dzisiejsze posty w jeden, ale nie widzę przycisku edycji i dlatego jest ten drugi.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-08-16, 21:06  


Snickers napisał/a:
Czy jest się czym martwić? Z tego co rozumiem, to zmiana wnęki zauważona przez radiologa przy zdjęciu RTG nie została potwierdzona. Tarczycy nie miałem chyba nigdy badanej, natomiast jeszcze ta 'mleczna szyba' jest dla mnie niezrozumiała.

Zmiany o typie mlecznej szyby występują przy różnego typu zapaleniach płuc (głównie śródmiąższowym), w sarkoidozie i wielu innych.
W obrazie TK nie widać żadnych zmian guzkowych w płucach, to bardzo dobrze, USG tarczycy zdecydowanie do wykonania.

Nie wiem co powiedział pulmonolog na wynik TK, ale ja bym je powtórzyła za np. 4 miesiące żeby sprawdzić, czy są jakieś zmiany.

Snickers napisał/a:
Zapytać chciałem jeszcze o to, jakie narządy w jamie brzusznej 'łapie' TK klatki piersiowej. Byłem przykryty jakimś kocem, ale w wyniku pisze coś o części nadbrzusza i stąd moje pytanie.

Różnie, często trochę wątroby, nadnercza.
_________________
 
Snickers 


Dołączył: 01 Lip 2012
Posty: 6

 #10  Wysłany: 2012-08-16, 21:21  


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pulmonolog jeszcze wyników TK nie widziała, bo odebrałem je dopiero dzisiaj, a do pani doktor zarejestrowałem się dopiero na poniedziałek. Postaram się tu napisać jakie dalsze postępowanie pulmonolog przewidziała.

Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group