1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
niepełny opis badania histopatologicznego
Autor Wiadomość
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #1  Wysłany: 2012-07-22, 18:58  niepełny opis badania histopatologicznego


witam

Mój mąż miał wycinane znamię. Z wyniku histopatologicznego wynika, że znajdują się komórki czerniakowe, że został radykalnie wycięty. Brak jakichkolwiek liczb typu Clark, Breslow. Mamy odebrać próbkę i pojechać do dalszej diagnostyki do Instytutu Onkologii.
Czy ktoś spotkał się z tak skromnym w opisie wynikiem?
Tak sobie myśle, że patlog, który oglądał próbkę do końca może nie był przekonany że to czerniak... jak myślicie
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-22, 19:02  


A czy mogłabyś przytoczyć tutaj ten wynik w całości?
_________________
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #3  Wysłany: 2012-07-22, 19:03  


niestety fizycznie go nie mam bo był bład w nazwisku. Dopiero we wtorek dotrze poprawiony. To co napisałam to słowa lekarza chirurga. Bardzo się stresujemy
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #4  Wysłany: 2012-07-24, 14:38  


Witam!
Mam już wynik badania patomorfologicznego:

Pobrane tkanki:
guz pachwiny prawej - śr. 1.5 cm

Rozpoznanie patomorfologiczne:
Melanoma malignum. konieczne potwierdzenie diagnozy w badaniu immunopatologicznym w I.O. Gliwice. Excisio radycalis.

To wszystko

[ Dodano: 2012-07-24, 20:11 ]
Czy ktoś może spotkał się z tam skromnym opisem wyniku?

[ Dodano: 2012-07-24, 20:12 ]
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2012-07-25, 03:02  


Czy to rzeczywiście było znamię?
Czy też po prostu podskórny guz w pachwinie? Być może jest to zajęty przerzutowo węzeł chłonny.

Proszę o w/w informacje.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #6  Wysłany: 2012-07-25, 07:58  


Na pewno znamię. Chirurg stwierdził, że opisze to jako guz, żeby zostało to zbadane dokładnie przez pataloga. Mąż ma tendencje do powstawania znamion. Miał już wyciętych sporo, zawsze było wszystko ok.
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #7  Wysłany: 2012-07-25, 09:07  


ivka napisał/a:
guz pachwiny prawej - śr. 1.5 cm


Gdzie dokładnie było to znamię zlokalizowane? Jak wyglądał, dlaczego został wycięty?


Czasem trudno ze wzg. na różnorodność morfologiczną czerniaków jednoznacznie określić czy to ten typ nowotworu. Czasem też trudno określić Breslow ze wzg. na występująca regresje .Być może skala Clark i Breslow zostanie określona po badaniu immunochemicznym. Koniecznie trzeba oddać preparaty do dalszej analizy
_________________
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #8  Wysłany: 2012-07-25, 09:41  


Lokalizacja w pachwinie.

Wyglądało to jak normalne zmanie, które miał cześniej wycinane z pleców i było ok. Umiejscowienie było kiepskie ponieważ znamie było drażnione bielizną i zaczęło trochę piec. Mąż poszedł do dermatologa, który kazał usunąć znamię ponieważ mu się nie podobało. Na skierowaniu do chirurga widniała informacja, że podejrzenie znamię barwnikowe lub MM. Chirurg wyciął znamię. Opisał próbkę jako guz ponieważ stwierdził, że jak patalog zobaczy, że guz to dokładnie przebada próbkę.

Wczoraj odebraliśmy materiał od patologa aby początkiem sierpnia zawieźć do dalszej analizy. (3 sierpnia umówiona wizyta u onkologa) Zapytaliśmy go dlaczego nie są określone skale. Odpowiedział, że gdyby był pewien to te wszystkie informacje umieściłby na wyniku. Powiedział, że trzeba to przebadać dalej.


Sama już nie wiem... czy to co on powiedział to pozytyw. Jakieś małe światełko w tunelu zobaczyłam... NIe wiem czy słusznie
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #9  Wysłany: 2012-07-26, 09:58  


ivka napisał/a:
Zapytaliśmy go dlaczego nie są określone skale. Odpowiedział, że gdyby był pewien to te wszystkie informacje umieściłby na wyniku. Powiedział, że trzeba to przebadać dalej.

I bardzo dobra decyzja lekarza. Czerniaki są często dość trudne w rozpoznaniu pod mikroskopem, konieczne są wówczas dodatkowe bania a także ewentualna "druga opinia " innego patologa. Z pewnością w ostatecznym rozpoznaniu zostaną umieszczone wszystkie cechy histologiczne czerniaka.
ivka napisał/a:
Sama już nie wiem... czy to co on powiedział to pozytyw. Jakieś małe światełko w tunelu zobaczyłam... Nie wiem czy słusznie

Trudno odnieść się do tego, gdyż nie wiem czym charakteryzowały się komórki znamiona ewentualnie czerniaka. Oczywiście jeżeli nie ma całkowitego rozpoznania zawsze istnieje szansa iż nie jest to czerniak. Ponadto dopiero skala Breslow pozwoli określić na ile dojrzały był nowotwór. Czerniak czerniakowi nie jest równy. Poczekajmy zatem na kompletny wynik. Oczywiście chętnie udzielimy pomocy.
_________________
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #10  Wysłany: 2012-07-26, 10:09  


Dziekuję za odpowiedź.

Jak tak sobie tłumaczę, że gdyby czerniak był w zaawansowanym stadium to patolog widziałaby to pod mikroskopem? Tak?
Jeżeli nawet w badaniu immunochemicznym wyjdzie, że to czerniak to chyba będzie to faza początkowa.
Jak myslisz Biofanko?

Aha... patalog (nota bene profesor) powiedział, że mógł nic nie napisać i wtedy za 5-6 lat gdyby mąż zachorował to mógłby mieć pretensje do niego. Stąd te dodatkowe badania.
I powiedział, że 8 na 10 z takich potwierdzeń badań wychodzi, że to nie czerniak

I tak, i tak.... bardzo się boję :-(


pozdrawiam serdecznie
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #11  Wysłany: 2012-07-26, 15:21  


ivka napisał/a:
Jak tak sobie tłumaczę, że gdyby czerniak był w zaawansowanym stadium to patolog widziałaby to pod mikroskopem?

Czerniaki nawet w zaawansowanym stadium są w diagnostyce patomorfologicznej różnicowane z innymi zmianami z włókniakami, ziarniniakami różnymi typami znamion itp. Ze wzg. na podobną morfologie jak i często profil immunochemiczny.
ivka napisał/a:
Jeżeli nawet w badaniu immunochemicznym wyjdzie, że to czerniak to chyba będzie to faza początkowa

Ivko |przytula| na to pytanie nie da się odpowiedzieć na podstawie informacji jakie podałaś. Miejmy nadzieje, że tak będzie Wasz patolog to bardzo mądry lekarz ( co bardzo cieszy). Wiem jak bardzo się denerwujesz, ale poczekajmy na ostateczną diagnozę.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #12  Wysłany: 2012-07-26, 15:35  


Dziekuję Biofanko :-)

Byliśmy ze szkiełkiem u innego patomorfologa na konsultacji.

Tez nie potrafił jednoznacznie okreslić, że na 100% to czerniak. Powiedział, że na granicy. Trzeba zrobić to dodatkowe badanie.

Wiesz może, jak długo czeka się na wynik badania immunochemicznego?
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #13  Wysłany: 2012-07-26, 16:23  


ivka napisał/a:
Wiesz może, jak długo czeka się na wynik badania immunochemicznego?

Samo barwienie nie jest zbyt czasochłonne. To zazwyczaj kwestia 2 dni. Jednak w każdym laboratorium są kolejki. Myślę ,że do tygodnia powinny być wyniki.
_________________
 
ivka 


Dołączyła: 22 Lip 2012
Posty: 19

 #14  Wysłany: 2012-07-26, 17:08  


dziekuje. Biofanko a jak myslisz co lekarz mogl miec na mysli mowiac ze jest to na granicy
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #15  Wysłany: 2012-07-26, 17:49  


Myślę ,że mógł miał na myśli atypię komórek jednak bez jednoznacznych cech komórek melanomy. Może to być związane zarówno ze wczesna formą czerniaka jak i na skutek ewentualnych podrażnień mechanicznych znamiona. Oczywiście to tylko interpretacja słów lekarza. Jest sporym nadużyciem z mojej strony. Interpretacji powinny podlegać mimo wszystko tylko wyniki.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group