1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita grubego i zmiany w watrobie - diagnoza?
Autor Wiadomość
Adela 


Dołączyła: 04 Paź 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-10-04, 16:25  Rak jelita grubego i zmiany w watrobie - diagnoza?


Witam i od razu przepraszam za brak polskich znakow i ortografie.

U mojej mamy wykryto raka jelita grubego z przerzutami do watroby. Ona ma 56 lat i zadko chorowala. Ja jestem za granica i nie mam jak jej towarzyszyc na rozmowie z lekarzem. Szczerze mowiac nie bardzo wiem co robic. Poprosilam mame, zeby mi wyslala diagnoze, ale jej nie rozumiem. Caly tekst ponizej, moze moglby mi ktos wytlumaczyc, co to dokladnie znaczy? Powiedziano jej, ze to guz zamykajacy swiatlo jelita na glebokosci 18 cm typu meta.

USG jamy brzusznej:
Watroba wielkosci prawidlowej o jednorodnej prawidlowej echogenicznosci, w obu platach zwlaszcza w prawym widocznych jest kilka izoechogenicznych kraglych zmian ogniskowych wielkosci do 26 mm hipoechogenna otoczka halo - obraz odpowiada w pierwszej kolejnosci meta; trzustka wielkosci prawidlowej o jednorodnej echogenicznosci, w trzonie na granicy glowa widoczna hipoechogenna miana o wymiarach 19x9x8 mm.
Wnioski: podejrzenie npl jelita grubego, zaburzenia droznosci jelita grubego, zmiany meta w watrobie, podejrzenia zmiany ogniskowej w trzustce, kamica nerki prawej.

TK:
W miednicy malej w rzucie przydatkow lewych widoczna jest nieregularna, lito-plynowa, wzmacniajaca sie pokontrastowo struktura o wym. orient. 44x63x46 mm - naciek, proces rozrostowy przydatkow lewych. W scislej zlacznosci z nim (brak tkanki tluszczowej) pozostaje modelowana na strone prawa macica, opinajaca sie na niej od gory petla esicy i odcinkowo tylko-lewoboczna sciana pecherza moczowego.
Sciana przylegajacej petli jelita (orient. dl. 8 cm) pogrubiala do 12 mm, swiatlo zwezone. Wokol zmian i czesci przedkrzyzowej tkanka tluszczowa niejednorodna, o podwyzszonej densyjnosci, z dosc licznymi wezlami chlonnymi wym. do 10 mm (pojedynczy 12 mm powyzej odcinka esicy). Z uwagi na obecnosc ognisk meta w watrobie, a brak charakterystycznych dla npl jajnika zmian w sieci czy obecnosci plynu w jamie otrzewnowej nie mozna wykluczyc wspolistnienia procesu rozrostowego w odcinku esicy. Miazsz pluc bez zmian ogniskowych.

Poza tym lekarz powiedzial, ze trzeba zrobic chemioterapie – i to jak najszybciej.
Czy to oznacza, ze nowotwor nie moze zostac usuniety operacyjnie?
Jakie sa rokowania?
Ja musze powiadomic reszte rodziny (rowniez poza granicami Polski) I chcialabym wiedziec, na co musimy sie wszyscy nastawic. Nie wiem tez gdzie w Polsce sie najlepiej w okolicach Jeleniej Gory lub Wroclawia do lekarzy zwrocic I jakie sa procedury przyjec. Za miesiac mam urlop I chcialabym mamie pomoc, a nie wiem od czego zaczac.

Dziekuje za wszelka pomoc
_________________
...a nadzieja ciagle trwa...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-10-04, 16:37  


Adela napisał/a:
USG jamy brzusznej:
Watroba wielkosci prawidlowej o jednorodnej prawidlowej echogenicznosci, w obu platach zwlaszcza w prawym widocznych jest kilka izoechogenicznych kraglych zmian ogniskowych wielkosci do 26 mm hipoechogenna otoczka halo - obraz odpowiada w pierwszej kolejnosci meta; trzustka wielkosci prawidlowej o jednorodnej echogenicznosci, w trzonie na granicy glowa widoczna hipoechogenna miana o wymiarach 19x9x8 mm.
Wnioski: podejrzenie npl jelita grubego, zaburzenia droznosci jelita grubego, zmiany meta w watrobie, podejrzenia zmiany ogniskowej w trzustce, kamica nerki prawej.

To jest pełen wynik USG? Bo nic nie ma w nim a propos kamicy nerkowej.

W tej chwili trzeba wykonać TK jamy brzusznej oraz prawdopodobnie kolonoskopię by sprawdzić jelito grube. Warto też oznaczyć marker CEA, CA 19-9.
Bez tego oraz bez badania histopatologicznego wycinka domniemanego guza nie można zastosować żadnego leczenia, bo nie wiadomo co leczyć. O rokowaniach również bez diagnozy nie można mówić.

Jeśli chodzi o Wrocław - Dolnośląskie Centrum Onkologiczne.
_________________
 
Adela 


Dołączyła: 04 Paź 2012
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2012-10-04, 16:57  


Dziekuje za tak szybka reakcje. Co do nerek to jest: ze prawidlowa wielkosc i polozenie, bez zastoju moczu i zmian ogniskowych. W nerce prawej widocznych jest kilka osrodkow hiperechogennych o wymiarach do 5 mm, czesciowo cieniujacych - podejrzenie zlogow, nerka lewa bez konkrementow.

TK bylo robione (czesciowy opis powyzej - jak czegos brakuje to sprawdze)

Wynik badania histopatologicznego - Guz zamykajacy swiatlo. Meta w watrobie. (i nic wiecej nie napisano).

Markery byly robione: CEA - 1749, CA 19-9 - 2508H
_________________
...a nadzieja ciagle trwa...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-10-04, 17:14  


W takim razie jeśli to możliwe poprosimy zawsze o pełne wyniki wszystkich badań.

Adela napisał/a:
Wynik badania histopatologicznego - Guz zamykajacy swiatlo. Meta w watrobie. (i nic wiecej nie napisano).

To raczej nie jest wynik badania histopatologicznego - w takim wyniku określony jest rodzaj tkanki, jaką pobrano, etc.

Adela napisał/a:
CEA - 1749

W jakich jednostkach?

Adela napisał/a:
CA 19-9 - 2508H

Wynik jest podany w jednostkach H?

Czy w takim razie były wykonane jeszcze jakieś badania oprócz markerów, o jakich nie napisałaś wcześniej?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group