1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Torbielakogruczolak jajnika
Autor Wiadomość
Joanna1985 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-04-30, 00:12  Torbielakogruczolak jajnika


[pierwotny tytuł wątku: Śluzak otrzewnej?]

Witam jestem po usunieciu torbieli jajnika w badaniu histopatologicznym środoperacyjnym wyszlo:

Histpat:
Torbiel prawych przydatkow - zmiana łągodna w takim ogolniejszym badaniu histopatologicznym- Cystadenoma mucinosum ovarii -

o tym juz wszystko co bylo dostepne przeczytalam jednak martwi mnie jedna rzecz, wycieto mi tylko guz jajnik zostawili dlaczego?
I druga stwierdzono u mnie liczne zrosty i boje sie czy to nie jest objaw śluzaka rzekomego otrzewnej?

Bardzo prosze o odpowiedz
Joanna

[ Dodano: 2014-04-30, 00:13 ]
przepraszam ze post pod postem ale nie potrafie edytowac
Zrosty byly umiejscowione w miednicy mniejszej
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2014-04-30, 13:19  


Joanna1985 napisał/a:
wycieto mi tylko guz jajnik zostawili dlaczego?

Być może dlatego, że lekarz podczas zabiegu operacyjnego oglądając tę zmianę ocenił ją jako z dużym prawdopodobieństwem łagodną, wobec czego usuwanie jajnika uznał za niewskazane.
Wynik badania histopatologicznego potwierdził słuszność takiego postępowania.
Joanna1985 napisał/a:
stwierdzono u mnie liczne zrosty i boje sie czy to nie jest objaw śluzaka rzekomego otrzewnej?

W tej kwestii powinien wypowiedzieć się Twój lekarz, ewentualnie zaproponować jakieś badania, jeśli byłyby konieczne.
"Internetowe Zdalne Centrum Diagnostyki Nowotworów Złośliwych" nie jest do tego najlepszym narzędziem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joanna1985 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2014-04-30, 14:44  


Dziekuje za odpowiedz. Wiem powinnam isc do lekarza mam wizyte na 20 maja ale do 20 maja moje mysli mnie wykoncza :) Moj torbiel cechuje sie podobno "zlosliwoscia kliniczna" nigdzie to pojecie nie jest wytlumaczone i tez nie wiem za bardzo jak to zrozumiec.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2014-04-30, 22:14  


Joanna1985 napisał/a:
Moj torbiel cechuje sie podobno "zlosliwoscia kliniczna" nigdzie to pojecie nie jest wytlumaczone i tez nie wiem za bardzo jak to zrozumiec.

Domyślam się, że lekarzowi, który użył (?) tego określenia mogło chodzić np. o rozpoznanie kliniczne (tj. wstępne),
gdzie jakieś objawy (lub wyniki innych wcześniej wykonanych badań ?) nasuwały podejrzenie złośliwości,
ostatecznie nie potwierdzone w wyniku histopatologicznego przebadania usuniętej zmiany.

Albo inna możliwość: być może niedokładnie usłyszałaś i lekarz mówił o 'złośliwości granicznej'.
W takim przypadku oznaczałoby to, że guz ma potencjał do tworzenia lokalnych wznów
o ile nie zostanie usunięty radykalnie (doszczętnie, bez pozostawienia w organizmie jakichkolwiek jego komórek)
jednak nie posiadający zdolności do dawania przerzutów, co jest bardzo niemiłą cechą nowotworów złośliwych.

Odpowiedź na pytanie jak jest w istocie, należy do tego, kto użył przytoczonego przez Ciebie sformułowania.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joanna1985 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2014-04-30, 22:19  


Nie konsultowalam jeszcze tego wyniku ostatecznego histopatologicznego z moim lekarzem wizyte mam dopiero na 20 maja :( Byl u mnie po zabiegu i mial wynik srodoperacyjnego badania- zmiana łagodna. jedyne co mam to informacje z tego forum i tutaj zacytuje:
• gruczolakotorbielak śluzowy (cystadenoma mucinosum) -> powolny rozwój, może osiągać wielkie rozmiary (nawet do 20 kg). Nowotwór niezłośliwy, często spotykany (15% wszystkich nowotworów jajnika). Zwykle jest to guz o gładkiej powierzchni, pokryty otrzewną, często wielokomorowy, torbielowaty, wypełniony gęstą treścią. Rozpoznawany najczęściej w stopniu I. Występuje zazwyczaj jednostronnie. Czasem elementy śluzowe mogą się wszczepić w otrzewną i doprowadzić do powstania śluzaka otrzewnej (myxoma perinei) -> mimo brak cech złośliwości histopatologicznej może charakteryzować się złośliwością kliniczną i doprowadzać do zgonu. Leczenie -> usunięcie macicy z przydatkami oraz guzem u kobiet starszych; u kobiet w wieku rozrodczym -> usunięcie samego guza z przydatkiem.

Czy to znaczy ze on moze sie odnowic i uzłośliwic? czy jak zrozumiec inaczej te jego zlosliwosc kliniczna? :(
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2014-04-30, 22:30  


Joanna1985 napisał/a:
informacje z tego forum i tutaj zacytuje: [...]

A z którego konkretnie miejsca pochodzi ten cytat ?

Joanna1985 napisał/a:
Czy to znaczy ze on moze sie odnowic i uzłośliwic?

W medycynie raczej nieczęsto można powiedzieć/napisać, że coś z całkowitą pewnością 'nie może' być ...
Ale uważam, że zamiast skupiać się teraz na wynajdywaniu bardziej lub mniej hipotetycznych możliwości
powinnaś cieszyć się otrzymanym pomyślnym wynikiem po zbiegu i z pytaniami spokojnie poczekać na wizytę u lekarza.

Joanna1985 napisał/a:
jak zrozumiec inaczej te jego zlosliwosc kliniczna?

Jeszcze inaczej ?
Ja podałem dwie możliwości. Teraz Twoja kolej ...
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joanna1985 


Dołączyła: 30 Kwi 2014
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2014-04-30, 22:37  


Ok :) Chyba poprostu juz wpadam w panike.
http://www.nowotwor.eu/pr...976e7b35d94ff4a
Tu jest link do cytatu.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-04-30, 22:59 ]
Joanna1985 napisał/a:
Tu jest link do cytatu.
Joanna1985 napisał/a:
informacje z tego forum
Ale ... to nie jest 'z tego' [tj. naszego] forum ...


 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group