1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
tomografia czy to rak
Autor Wiadomość
carabis 


Dołączyła: 20 Kwi 2011
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2011-04-20, 23:09  tomografia czy to rak


Witam, odebralam dzis wynik tomografii - w segmencie 1/2 pluca prawego drobna zmiana guzkowata na granicy widocznosci o srednicy 6mm-m wskazana dalsza obserwacja. reszta wydaje sie w porzaku. Chcialabym tylkododac, ze mam 31 lat, wiec troche mlodo na cos powaznego, ale 4 miesiace temu moja mama zmarla na raka pluc. Troszke sie boje poradzcie co robic prosze.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-04-20, 23:33  


To jest cały wynik tomografii?

Z jakiego powodu miałaś wykonane TK, czy były jakieś niepokojące objawy?
_________________
 
carabis 


Dołączyła: 20 Kwi 2011
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2011-04-20, 23:38  


Bardzo sie dusze mam rozedeme i pochp i troszke spanikowalam, opiekowalam sie moja mamusia cala chorobe, przez poltora roku. Teraz mam problemy z oddychaniem i poszlam na TK i to w zasadzie caly wynik nic wiecej nie jest napisane. Mama miala 6cm a ja mam 6 mm zatem nie duzo, przepraszam ze panikuje nie wiem co robic.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-04-20, 23:57  


Nie masz za co przepraszać, to normalne, że w takiej sytuacji martwisz się swoim stanem zdrowia.
Bardzo współczuję z powodu śmierci mamy.

Guzek wg TK jest stosunkowo niewielki, z racji właśnie swego rozmiaru i położenia myślę, że nie będzie planowana bronchoskopia (lekarz mógłby po prostu nie trafić w guza, pobierając wycinek do badania histopatologicznego). Dlatego obserwacja wydaje się rozsądnym zaleceniem, oczywiście po konsultacji z pulmonologiem prowadzącym (rozumiem, że jesteś pod stałą opieką takowego z racji POChP i rozedmy?)
Palisz?
_________________
 
carabis 


Dołączyła: 20 Kwi 2011
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2011-04-21, 00:09  


Powiedz mi prosze czy to moze byc rak czy tez cos innego, mamy guz rosl bardzo powoli. Mam tylko 31 lat zatem pewnie nie mam raka, ale obserwacja mamy jak chorowala, hospicjum, po prostu sie boje. Pale jak smok. jutro przestaje. Mam nadzieje, ze pomoze. czy cos opisane jako guzek moze byc czyms innym niz rak. dziekuje za odpowiedzi, nawet Pani nie wie jak to pomaga :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-04-21, 00:25  


To może być rak. Ale może to być też szereg innych zmian.

Każdy guz w płucu musi być skrupulatnie obserwowany, czy rośnie szybko czy też w ogóle nie, czy zaczyna naciekać sąsiednie struktury, czy nie powiększają się węzły w klatce piersiowej (w TK nic o węzłach nie ma?).

Guzek u Ciebie ma jedynie 6mm - to bardzo niewiele, ale oczywiście wielkość nie świadczy o niczym. Jednak tak mały rozmiar jest problemem np. przy pobraniu wycinka do badania histopat., ponieważ lekarz - jak pisałam wyżej - może nie trafić akurat w guza, a co za tym idzie tkanka guza może pozostać niezbadana, zaś zamiast niej pobrany zostanie kawałek niezmieniony.

Jedynie wynik badania histopatologicznego mógłby jednoznacznie określić, czy jest to nowotwór czy nie. Bez niego można jedynie obserwować zmianę - czy rośnie, czy nie pojawiają się inne zmiany w płucach. Systematyczna kontrola wydaje się w tej chwili najlepszym rozwiązaniem.
Zwłaszcza, że u Ciebie diagnostyka może być nieco utrudniona z racji posiadanych chorób ukł. oddechowego - doświadczony pulmonolog powinien zobaczyć wynik TK. Oczywiście dla własnego spokoju możesz się również udać z wynikiem i swoją historią choroby na konsultację do onkologa - to nigdy nie zaszkodzi.

Rzucenie palenia zdecydowanie popieram :)
_________________
 
carabis 


Dołączyła: 20 Kwi 2011
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2011-04-21, 01:10  


Dziekuje serdecznie za pomoc. Pojde jutro do onkologa. Pozdrawiam serdecznie.

[ Dodano: 2011-04-21, 22:19 ]
No i poszlam do onkologa. Mam pokazac cd z ct innemu radiologowi. Niestety musze czekac na innego specjaliste do 27-ego.
Nie boje sie, mysle ze bedzie dobrze tylko to czekanie. Stad pytanie czy kazdy radiolog moze ocenic ct czy pomiedzy radiologami tez jest jakas specjaliazacja. Chce szybciej miec to z glowy.
 
carabis 


Dołączyła: 20 Kwi 2011
Posty: 10

 #8  Wysłany: 2011-05-10, 11:59  czy powtarzac tk - maly guzek


Witam, jakis czas temu pisalam na forum, ze znaleziono u mnie guzek 6mm. Tylko tyle bylo w opisie. Onkolog poprosil mnie zebym poszla do innego radiologa. Pani radiolog nie dala mi opisu, ale powiedziala, zeby sie nie przejmowac bo guzek ma zwapnienia czyli, ze nie rak. Powiedziala jednak zeby powtorzyc tk przed uplywem 6 miesiecy. Jezeli wszystko dobrze wyczytalam nie mam sie czym martwic i nie ma sensu powtarzac tk, bo takie guzki nie sa grozne. Czy ktos moglby mi powiedziec w jakim celu mialabym powtorzyc tk, bardzo prosze o odpowiedz.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-05-10, 12:01 ]
Temat scalony do wątku poprzedniego.

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2011-05-10, 12:04  


W takim celu, żeby sprawdzić, czy guzek np. nie rośnie - to oznaczałoby konieczność wdrożenia dokładniejszej diagnostyki. Przy okazji sprawdzi się, czy węzły nie są przypadkiem powiększone.
Myślę, że to rozsądne zalecenie.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group