1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Szukam pomocy, rak płuc? co dalej?
Autor Wiadomość
Sara098 


Dołączyła: 09 Maj 2015
Posty: 4
Skąd: Katowice

 #1  Wysłany: 2015-05-10, 21:36  Szukam pomocy, rak płuc? co dalej?


Witam, pare dni temu zastałam mamę w bardzo złym stanie, dostała wyniki badania RTG klatki piersiowej z płaczem mówiąc, że zostało jej pół roku życia, sama jestem w bardzo złym stanie, a jeszcze bardziej się boję, że to dopiero początek. Chciałabym prosić o pomoc na temat tego wyniku, czy ktoś coś z niego rozumie?

RTG KLP:
Przywnękowo po stronie lewej widoczna jest owalna zmiana o wielkości 3.5x2 cm o równych i gładkich zarysach. W dolnym polu pluca lewego widoczne jest zacienienie powodujące zatarcie zarysów lewej kopuły przepony oraz jej uniesienie - podejrzenie niedomny. Konieczne poszerzenie diagnostyki.
Miąższ płucny po prawej stronie bez zmian ogniskowych. Sylwetka serca nieposzerzona w wymiarze poprzecznym.
Kąty przeponowo-żebrowe: prawy wolny, lewy spłycony.

Mama kaszle od dłuższego czasu, szybko się męczy (jest otyła) nie pali papierosów, ma 54 lata, ponad rok temu miała wycinane mięśniaki macicy (ważył ponad 2 kg). Jeżeli mam podać więcej szczegółów proszę napiszcie tylko co..
W czwartek (14.05) idę z nią do pneumologa. Co powinnam zrobić dalej? Czy umówić ją prywatnie do innego specjalisty, aby zaczerpnąć innej opinii? Jeśli tak do do jakiego? Jakie jeszcze badania możemy zrobić?J estem z Katowic, może ktoś zna dobrych lekarzy? nie chce niczego przeoczyć, chcę zrobić wszystko co w mojej mocy. Czy to musi być rak :-( czy jest nadzieja?
Proszę, pomóżcie.. jestem z tym sama :-(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-10, 22:56  


Kto kierował na RTG, pulmonolog, u którego ma być wizyta?

Nie musi być to rak, ale może, dlatego konieczna jest dalsza diagnostyka. Na pewno trzeba zrobić TK klatki z kontrastem.
_________________
 
Sara098 


Dołączyła: 09 Maj 2015
Posty: 4
Skąd: Katowice

 #3  Wysłany: 2015-05-10, 23:32  


Dziękuję za odpowiedź, lekarz rodzinny skierował do pneumologa z tym wynikiem. W takim razie postaram się umówić mamę na TK prywatnie jak najszybciej, czy czekać do czwartku na to co powie pneumolog?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2015-05-11, 03:51  


Sara098,
Ja bym poczekała. 4 dni niewiele zmienią, a może pulmonolog skieruje Mamę do szpitala, gdzie - wobec wywiadu - wykona się rozszerzoną diagnostykę.
Niestety wygląda to groźnie, ale nie musi to być rak płuca - może być przerzut z innego miejsca. Dlatego - moim zdaniem - szeroka diagnostyka (mammografia, kolonoskopia) jest konieczna. Tomografia klatki piersiowej to tylko jedno z badań, które trzeba wykonać.
Jeśli Was "nosi" i nie możecie czekać bezczynnie - można zrobić usg brzucha. U niezłego fachowca, nie u przypadkowego ultrasonografisty. Najlepiej znaleźć takiego, który pracuje w onkologii.

Zamieść wyniki histopatologii wykonanej po operacji mięśniaków.

Pozdrawiam Cię i witam na Forum :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Sara098 


Dołączyła: 09 Maj 2015
Posty: 4
Skąd: Katowice

 #5  Wysłany: 2015-05-11, 11:12  


Bardzo dziękuję za odpowiedź, mama nie chce ze mną rozmawiać o tym wszystkim, ale postaram się znaleźć te wyniki lub dowiedzieć się czegoś więcej. Wiem, że była na kolonoskopii jakiś czas temu, może ok dwóch miesięcy i powiedziała, że wszystko jest ok, że nic jej tam nie wyszło.Poczekam do czwartku

Dziękuję, że jesteście - każda odpowiedź mobilizuje do działania i oddala mnie od czarnych myśli
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #6  Wysłany: 2015-05-11, 22:03  


Sara098 napisał/a:
powiedziała, że wszystko jest ok, że nic jej tam nie wyszło

Też dobrze by było znaleźć te wyniki. Zdarza się, że jednak "coś" wychodzi, ale chory uważa, że to nic groźnego, więc mówi, że nic nie wyszło...
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Sara098 


Dołączyła: 09 Maj 2015
Posty: 4
Skąd: Katowice

 #7  Wysłany: 2015-05-13, 23:45  


wynik kolonoskopii oczyszczenie w skali BBPS 'boston' 8/9 ( 2 + 3 + 3) per rectum - drobne guzki krwawiczne odbytu. Instrument wprowadzono do kątnicy uwidaczniając typowy układ fałdów i zastawkę Bauhina. Stolec odessano. Błona śluzowa jelita prawidłowa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group