1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Stan chorego po operacji Whipple'a (pankreatoduodenektomii)
Autor Wiadomość
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2012-01-15, 20:10  Stan chorego po operacji Whipple'a (pankreatoduodenektomii)


Witam Wszystkich,

Chciałbym dowiedzieć się jak wyglada typowy stan chorego po operacji Whipple'a. Jakie są typowe dolegliwości, a co jest sygnałem wystapienia powikłań?

Moja Mama przeszła taką operacją 10 dni temu z powodu guza brodawki Vatera. Niepokoimy się ciągle występujacą biegunką (w zasadzie nieprzerwanie od czasu wprowadzenia posiłkow) i obrzękami nóg...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-01-15, 23:22  


Tutaj można przeczytać m.in o komplikacjach po Whipple'u:
Whipple's procedure information sheet
_________________
 
grażka 


Dołączyła: 19 Gru 2011
Posty: 170
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #3  Wysłany: 2012-05-29, 11:49  


mk2020,
opisz obecny stan zdrowia Mamy, gdzie się leczy.
Pozdrawiam
 
kami37 



Dołączyła: 24 Maj 2012
Posty: 30
Skąd: Poznań

 #4  Wysłany: 2012-05-29, 14:08  Re: Stan chorego po operacji Whipple'a (pankreatoduodenektom


mk2020 napisał/a:
Witam Wszystkich,

Chciałbym dowiedzieć się jak wyglada typowy stan chorego po operacji Whipple'a. Jakie są typowe dolegliwości, a co jest sygnałem wystapienia powikłań?

Moja Mama przeszła taką operacją 10 dni temu z powodu guza brodawki Vatera. Niepokoimy się ciągle występujacą biegunką (w zasadzie nieprzerwanie od czasu wprowadzenia posiłkow) i obrzękami nóg...


Witaj!!!
Rok temu przeszłam taką operację właśnie z powodu guza brodawki Vatera w WCO w Poznaniu. Przez 6 dni byłam na OIOM-ie. Dwa razy podano mi krew z powodu spadku hemoglobiny (przed operacją hemoglobinę miałam w górnej granicy normy). Obrzęki zarówno nóg jak i rąk utrzymywały się około tygodnia po operacji. Biegunkę też miałam, ale tylko przez jedną noc po wprowadzeniu posiłków. Później pojawiła się również wysoka temperatura. Tak było przez 4 dni. Gdybyś chciała dowiedzieć się czegoś więcej, to śmiało pisz, postaram się odpowiedzieć na wszystkie dręczące Cię pytania.
 
 
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2012-05-29, 15:05  


Dziekuje, z problemami po operacji już sobie poradziliśmy. Niestety było to rzekomobłoniaste zapalenie jelit w b. ciężkiej postaci, na dodatek zdiagnozowane z dużym opóźnieniem.

Na prośbę grażki zamieszczam skrót historii choroby:

05.01 -- operacja Whipple'a; histopatologia: adenocarcinoma ducti choledochi pT2N1, resekcyjność R0, niestety brak oznaczenia cechy G,

do 15.02 -- walka z zapaleniem jelit; rekonwalescencja w zasadzie nadal trwa

12.04 -- TK, podejrzenie przerzutów w wątrobie (wcześniej marker CA-19,9 ~1000 U/ml)

20.04 -- PET-CT, potwierdzenie przerzutów w wątrobie + podejrzenie wznowy w loży pooperacyjnej, marker CA-19,9 ~6000 U/ml

15.05 -- początek chemioterapii, gemzar + cisplatyna, z opóźneniem ze wzg. na leukopenię

Stan Mamy jest w zasadzie dobry, chemię jak na razie dobrze toleruje. Niestety ze wzg. na przewlekłą leukopenię oraz osłabienie i spadek wagi po zapaleniu jelit mogą wystąpić zakłócenia w przebiegu chemioterapii. Po pierwszym cyklu będzie kontrolna TK...
 
grażka 


Dołączyła: 19 Gru 2011
Posty: 170
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #6  Wysłany: 2012-05-29, 18:11  


dziekuję.
Pozostaje wzmacnianie mamy :)
 
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #7  Wysłany: 2012-06-05, 17:27  


Czy w przypadku mojej Mamy (rodzaj nowotworu, rodzaj chemioterapii) są jakieś obiektywne przeciwwskazania do podania czynnika wzrostu (np. neupogenu)?

Niestety, z uwagi na leukopenie pierwszy cykl chemioterapii bardzo się przeciąga - dziś znowu była decyzja o tygodniowym przesunięciu. Onkolog, mimo pozytywnej opinii hematologa, nie chce podać czynnika wzrostu, jedynie steryd (metypred)...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-06-05, 17:28  


mk2020 napisał/a:
Onkolog, mimo pozytywnej opinii hematologa, nie chce podać czynnika wzrostu, jedynie steryd (metypred).

A czym to argumentuje?
_________________
 
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #9  Wysłany: 2012-06-05, 17:41  


Nie podaje żadnego istotnego powodu związanego ze stanem mojej Mamy. Twierdzi, że czynniki wzrostu stosuje się przy leczeniu białaczek. Materiały z sieci mówią oczywiście że nie tylko...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-06-05, 18:24  


W białaczkach?

Cytat:
Neupogen można stosować:
- w celu zwiększenia liczby krwinek białych po chemioterapii, tak aby zapobiec rozwojowi zakażenia;
- w celu zwiększenia liczby krwinek białych po przeszczepieniu szpiku kostnego, tak aby zapobiec rozwojowi zakażenia;
- przed chemioterapią wysokodawkową w celu pobudzenia szpiku kostnego do wytwarzania większej liczby komórek macierzystych, które można pobrać od pacjenta i przeszczepić ponownie po zakończeniu leczenia; komórki macierzyste można pobierać od samego pacjenta lub od dawcy. Przeszczepione komórki macierzyste powracają do szpiku kostnego i wytwarzają komórki krwi;
- w celu zwiększenia liczby krwinek białych u osób chorujących na ciężką postać przewlekłej neutropenii, tak aby zapobiec rozwojowi zakażenia;
- u pacjentów w zaawansowanym stadium zakażenia wirusem HIV w celu ograniczenia ryzyka rozwoju innych zakażeń.

źródło: http://www.google.pl/url?...zw1-pMugLg9TIZw

Rozumiem, że lekarzowi chodziło o leczenie białaczek za pomocą przeszczepu szpiku.

Jaki jest obecnie poziom krwinek białych u mamy?
_________________
 
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #11  Wysłany: 2012-06-05, 18:55  


Cytat:
Jaki jest obecnie poziom krwinek białych u mamy?

Dzisiaj podobno było 1800 (poprzedni kurs chemii był 2 tyg. temu), jutro będziemy mieli wyniki badania na piśmie.

Pytam o obiektywne przeciwwskazania, gdyż argumentacja onkologa (a raczej jej brak) do mnie nie przemawia.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2012-06-05, 19:30  


Nie znamy pozostałych (poza leukocytami) wyników mamy i szczegółów dot. jej stanu, więc ciężko tutaj się wypowiedzieć co do "obiektywnych p/wskazań".
Lek po prostu podaje się w przypadku neutropenii - jeśli takowa u mamy występuje, to należy zapytać lekarza dlaczego nie decyduje się włączyć czynników wzrostu z argumentem wydrukowanej ulotki z linka w dłoni, przykładowo.
Ogólnym p/wskazaniem jest np. przewlekła białaczka szpikowa czy wrodzona neutropenia.
_________________
 
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #13  Wysłany: 2012-06-05, 20:32  


Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Jak pisałem, onkolog jest przekonany o niecelowości włączania czynnika wzrostu w przypadku mojej Mamy. Nic nie mówi o związku swojej decyzji z jej stanem -- zakładam zatem, że takiego związku nie ma. Stąd moje pytanie o przeciwwskazania związane z rodzajem nowotworu/schematem chemioterapii. Czy ktoś z lekarzy na forum mógłby potwierdzić istnienie lub brak takowych?
 
grażka 


Dołączyła: 19 Gru 2011
Posty: 170
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #14  Wysłany: 2012-06-05, 20:38  


mk2020,
masz wątpliwości, konsultuj z innym onkologiem. Musisz mieć 100% pewność, że mama jest prawidłowo leczona. Wystarczy poczytać historie na forum, lekarz lekarzowi nierówny. A czas jest nieubłagany, zwłaszcza w tej chorobie.
 
mk2020 


Dołączył: 15 Sty 2012
Posty: 9

 #15  Wysłany: 2012-06-05, 20:48  


Oczywiście to zamierzam zrobić (jutro). Wcześniej chciałbym mieć jak najwięcej informacji, stąd moje pytanie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group