1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Problem przy interpteracji badania PET-CT. Proszę o pomoc!!!
paulina11111

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 15535

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-17, 16:36   Temat: Problem przy interpteracji badania PET-CT. Proszę o pomoc!!!
Babcia była pod opieką pulmonologiczną, stąd badanie RTG w październiku. Cierpiała na obrutacyjną chorobę płuc, która znacznie zmniejszyła swoje nasilenie po zerwaniu z nałogiem papierosowym. Na tą chwilę choroba obrutacyjna znacznie zmniejszyła swoje nasilenie, jednak pozostała kwestia niepokojących mnie guzów.
Bronchoskopia nie była powtarzana, gdyż jak stwierdziła Pani doktor, guz nie znajduje się w świetle bronchoskopu i nie ma jak go dokładniej zbadać za pomocą tej metody diagnostycznej.
Popłuczyny odkaszleniowe bez śladów patologicznych, tj. bez krwioplucia itp.
Na tą chwilę czekamy na wizytę babci u lekarza prowadzącego, więc nie mam pojęcia jakie będą dalsze zalecenia, stąd też mój post na tym forum, gdyż prawdę mówiąc umieram z nerwów i ta cała niepewność nie daje mi spokoju. Coraz częściej spotykanym leczeniem jest jedynie chemia, a mając złe doświadczenia u bliskich mi osób, chciałam zapytać czy przy takich wielkościach guza istnieje jakakolwiek szansa na leczenie operacyjne np. z wycięciem płata lub całkowitą ewentualną resekcją jednego płuca.
Nie wiem co mam o tym myśleć, zwłaszcza, że ów badanie miało dać szeroki obraz kliniczny babci, a diagnostyka na poziomie D38.1 sugeruje na guza nieznanego pochodzenia.
Czy zajęcie węzła chłonnego lub inne powody mogą ją w tym przypadku wykluczać z zabiegu operacyjnego? Czy zbyt wcześnie by to stwierdzić?
  Temat: Problem przy interpteracji badania PET-CT. Proszę o pomoc!!!
paulina11111

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 15535

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-17, 12:44   Temat: Problem przy interpteracji badania PET-CT. Proszę o pomoc!!!
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Siła się przyda, gdyż od 2-óch lat jest to już czwarta osoba z mojej bliskiej rodziny, która dostała taki "wyrok". 3-ech osób już nie ma z nami i wierzę z całego serca, że ten przypadek babci będzie inny, że jednak los się odmieni...
  Temat: Problem przy interpteracji badania PET-CT. Proszę o pomoc!!!
paulina11111

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 15535

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-17, 12:05   Temat: Problem przy interpteracji badania PET-CT. Proszę o pomoc!!!
Witam,
mam na imię Paulina i mam problem z interpretacją wyników badań bliskiej mi osoby :cry:

Zacznę od początku:
Moja babcia ma 60 lat. Paliła papierosy, jednak już na szczęście pozbyła się tego nałogu. W styczniu 2011 roku miała kontrolne badanie RTG klatki piersiowej, które nie wykazało jakichkolwiek zmian. W październiku na kolejnym badaniu RTG uwidoczniono zmianę guzowatą i skierowano Ją do szpitala na kolejne badania.
Morfologia bez zmian, bronchoskopia nie została przeprowadzona pomyślnie (jak tłumaczyła Pani doktor: "guz nie znajduje się w świetle bronchoskopu"). Po konsultacji Pani doktor z prof. Ostrowskim z Warszawy skierowano babcię na badanie PET-CT. Dodam, że miało ono szczegółowo wyjaśnić problem, jednak teraz domniemam, że w rzeczywistości tak się nie stało. Oto jego wyniki:

Rozpoznanie: Guz płuca lewego. Guzki nadnerczy. D38.1
Problem kliniczny: Ocena charakteru zmian.
Sposób wykonania badania: podano 18F-FDG 307BMq.
Akwizycję przeprowadzono po 61 minutach od podania 18F-FDG.
Glikemia przy podaniu radioznacznika wynosiła 85ng/dl.

OPIS BADANIA

GŁOWA I SZYJA:
Mózg o dość równomiernym metabolizmie. 18F-FDG, bez ogniskowych zaburzeń gromadzenia radioznacznika.
Węzły chłonne niepowiększone (do 10mm w osi krótkiej) bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.

KLATKA PIERSIOWA:
Zmiany bliznowate szczytów płuc, większe po stronie lewej z miernie wzmożonym metabolizmem 18F-FDG SUVmax FDG=1,2.
W segmencie 1/2 płuca lewego, łączący się z górnym biegunem wnęki, guz 27x37mm ze wzmożonym metabolizmem 18F-FDG SUVmax FDG=10,8. Guz opiera się o szczelinę międzypłatową, otoczony jest strefą guzkowatych zagęszczeń miąższowych z mierną aktywnością metaboliczną SUVmax FDG=1,0.
Guzek segmentu 4 płuca lewego śr 3mm bez wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Aktywny metabolicznie, powiększony węzeł chłonny okna aortalno-płucnego 13x10mm SUVmax FDG=2,1.
Powiększony węzeł chłonny przytchawiczny dolny prawy (4Ri) 16x7mm z mierną aktywnością metaboliczną SUVmax FDG=1,3 - metabolizm na poziomie odczynowym.
Miernie wzmożony metabolizm 18F-FDG we wnęce płuca prawego SUVmax FDG=1,8 - o charakterze odzcynowym.

JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA:
Zmiany guzkowe nadnerczy:
- prawego 12x9mm
- lewego 14x9mm
Zmiany nie wykazują wzmożonego metabolizmu 18F-FDG.
Wątroba, śledziona niepowiększone, trzustka bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG.
Wzmożony metabolizm 18F-FDG w części odźwiernikowej żołądka SUVmax FDG=3,3 - zapalenie?
Narządy miednicy mniejszej bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG.
Wydalanie radioznacznika z moczem prawidłowe.

UKŁAD KOSTNY:
Bez ognisk patologicznego metabolizmu 18F-FDG typowych dla procesu rozrostowego.

WNIOSKI: Wynik badania FDG PET-CT wskazuje na rozrostowy charakter guz płata górnego płuca lewego z obecnością guzków satelitarnych z zajęciem węzła chłonnego okna aortalno-płucnego. Bez przerzutów odległych. Guzki nadnerczy o charakterze łagodnym.

Bardzo proszę o pomoc, nie znam się na tym kompletnie, zastanawiam się nad możliwością operacji, bardzo bym chciała by było to możliwe, jednak nie wiem czy choroba nie postąpiła już zbyt daleko.

[ Dodano: 2012-01-17, 12:29 ]
Dodam, iż jestem tu nowa i jeśli nie napisałam jakiś istotnych informacji to z góry przepraszam. Próbowałam wcześniej śledzić inne posty w temacie nowotworów płuc, jednak są one tak wszystkie odmienne od siebie, iż nie byłam w stanie nic dopasować do wyników badań babci.

Naprawdę będę niezmiernie wdzięczna za wszelką pomoc...
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group