1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
majkelek

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58762

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-09-11, 18:56   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal napisał/a:
Czy powinnam skontaktować się z lekarzem?
Nie zaszkodzi.
magdal napisał/a:
nie podano z powodu pogorszenia stanu ogólnego pacjentki
A jak sie to pogorszenie objawiło? Czy były jakieś badania robione? Czy Twoja mama miała ostatnio robioną morfologię i jonogram? Jakie leki teraz Twoja mama przyjmuje?

Pozdrawiam,
Michał.

P.S.
magdal napisał/a:
kliknęłabym "pomógł" ale nie da rady
Bo mi już za Łysą Górę ktoś 'kliknął'!
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
majkelek

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58762

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-08-30, 21:48   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Magdo,
Mimo, że nie znam się zbyt dobrze na tym, to postaram się odpowiedzieć, choć częściowo, na Twoje pytania (tylko muszem na pisownię uwarzać, bo widzę, że Pani Administrator wróciła już z Łysej Góry).

Jak rozumiem, Twoja mama dostała już część naświetlań. Niestety, radioterapia powoduje również szereg skutków ubocznych. Z tego powodu ocenia się wydolność oddechową w trakcie kwalifikacji do naświetlań.
Objawów tych może być wiele i rzeczywiście jednym z nich może być kaszel i duszność - związane jest to z 'mechanicznym' niszczeniem pewnych komórek i substancji w obrębie naświetlań, np:
"Radiation therapy lowers the level of the lung's surfactant, a substance that helps the lungs expand. This can result in a dry cough or shortness of breath. Occasionally, steroids are given to ease these symptoms." źródło: http://lungcancer.about.c...sideeffects.htm
"It can also cause chest pain or a few days of flu-like symptoms. You may notice that you develop a cough and produce more phlegm, which may have flecks of blood in it. This is normal." źródło: http://www.macmillan.org....diotherapy.aspx

Oczywiście, żadnych objawów nie należy lekceważyć, ale skoro lekarze o tym wiedzą i podjęli odpowiednie (wg źródeł cytowanych powyżej) działania, to nie ma się czym przejmować.
Miejmy nadzieję, że w dłuższym horyzoncie radioterapia przyniesie pozytywny skutek.

Trzymaj się, pozdrawiam bardzo serdecznie,
Michał.
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
majkelek

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58762

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-01, 21:30   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Zaraz, zaraz ... już wyjaśniam :) - Magdo, bardzo przepraszam, że w Twoim watku (mam jednak nadzieję, że możesz tym być zainteresowana).
Te niebieskie fragmenty moich postów nie są bynajmniej przejawem mojego wątpliwego poczucia estetyki i umiłowania do błękitu, lecz zawierają one linki do uzasadnień moich wypowiedzi (i w głębi duszy mam naiwną nadzieję, że ktoś prócz mnie to czyta) ;)

No a teraz na poważnie.
Dawno, dawno temu (w 1999 roku), Pan Doktor Branislav Jeremic, wraz z grupą współpracowników z Department of Radiotherapy, University Hospital, Tübingen, opublikował w JCO ( http://jco.ascopubs.org/content/17/7/2092.long ) wyniki dość licznej próby klinicznej CTH (PE) vs CTH+RT (CE+RT + PE) wśród pacjentów z uogólnionym SCLC, u których zanotowano odpowiedź na leczenie po trzech cyklach PE (zanotowano PR lub CR). Wniosek z tego był taki, że:
"The addition of ACC HFX RT (accelerated hyperfractionated radiation therapy) to the treatment of the most favorable subset of patients led to improved survival over that obtained with CHT alone." (Włącznie ACC HFX RT do leczenia chemicznego u pacjentów z najlepszą odpowiedzią na leczenie miało pozytywny wpływ na wskaźnik przeżycia w porównaniu z samym leczeniem chemicznym - niezgrabne tłumaczenie autora postu). O jakich wskaźnikach mowa? - median survival time (MST): 17 vs 11 miesięcy; procent 5-cio letniego przeżycia, 9.1% vs 3.7%
W części publikacji wynik ten został odnotowany jako istotny:
- http://www.acr.org/~/medi...lLungCancer.pdf "In one trial, patients who had a complete response outside the thorax to an initial 3 cycles of EP chemotherapy and an at least partial response in the thorax benefitted from subsequent concurrent chemotherapy and radiation."
- http://www.ncbi.nlm.nih.g...les/PMC2797332/ "If complete extrathoracic remission is achieved, consolidative or remission-promoting thoracic radiotherapy may be considered."
- http://211.144.68.84:9998...601657-main.pdf "Preliminary evidence suggests that adding thoracic radiotherapy to chemotherapy improves survival in patients with extensive-stage SCLC who have a complete response outside the thorax and at least a partial response within the thorax after three cycles of etoposide and cisplatin."
- http://journal.publicatio...pl&frame=header "After chemotherapy, patients achieving a CR outside the chest and complete or partial response in the chest can be offered consolidative TRTx in the chest. Grade of recommendation, 2C"
Jednocześnie w artykułach tych (jak również wielu innych) odnotowane zostało, iż trwają próby kliniczne, które mają na celu dokładne oszacowanie zysku z włączenia radioterapii w ES-SCLC http://www.cancerresearch...ung-cancer-rest , http://www.rtog.org/clini...aspx?study=0937 .

Jaki jest powód tak wyraźnego zaangażowania naukowców w badania nad SCLC? Posłużę się cytatem z pracy, o której chciałbym napisać troszkę wiecej poniżej:
"This is so because most of patients unfortunately relapse; leading to outcomes virtually unchanged since chemotherapy based on platinum-etoposide combination was introduced several decades ago. It is not hard, therefore, to see this disease as one of the most frustrating challenges in thoracic oncology" (Jest to spowodowane faktem wyjątkowo częstego nawrotu SCLC; prowadzi to do wniosku, iż nic się w tym (leczeniu SCLC) nie zmieniło przez ostatnie kilka dekad (od wprowadzenia chemioterapii PE). Nie jest trudno zatem uznać, że choroba ta jest jednym z najbardziej frustrujących wyzwań w onkologii klatki piersiowej.) - tu znów niezdarne tłumaczenia autora postu.
Co więcej (z tego co mi wiadomo), nie są znane żadne inne, skuteczne metody, by zapobiec wznowie SCLC http://www.sciencedirect....169500210000668

Co do samego schematu PE, to warto odnotować, że w dość wiarogodnej meta-analizie ( http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18843733 ) nie wypadł on najlepiej - krótko mówiąc nie było satystycznie istotnej różnicy w przeżyciu pomiędzy PE a innymi popularnymi schematami, zaś PE niósł ze sobą częstsze i poważniejsze efekty uboczne (jednak jak to z meta-analizami bywa, trzeba uważać).

Warto odnotować, że w ostatnim czasie opublikowany został również wynik kolejnego badania RT w ES-SCLC ( http://www.sciencedirect....167814011005196 ). Został tutaj niejako potwierdzony wcześniejszy wynik Jeremic'a.
Wrócę jeszcze na moment do wcześniej cytowanego źródła http://link.springer.com/...74_2011_208.pdf . Jest tam wspomniana następująca praca http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19096304 , w której (między innymi) w oparciu o dane kliniczne (nie z prób, ale ze szpitali), zostało zauważone, iż (tu cytat z poprzednio cytowanej pracy):
"Of them, radiation therapy was given in 1,204 (35.1%) patients. (...) The 1-year, 2-year, and median overall survival of extensive disease small cell lung cancer patients who received radiation therapy were 27.8, 9.3%, and 8 months and were signifficantly better than extensive disease small cell lung cancer patients who did not receive radiation therapy (16.2, 3.8%, and 4 months, respectively; (...)" ( Radioterapia była stosowana u 35.1% pacjentów z ES-SCLC. Procent rocznych i dwu-letnich przeżyć oraz mediana czasu przeżycia były na korzyść grupy z RT: 27.8% vs 16.2% ; 9.3% vs 3.8% oraz 8 vs 4 m-ce.)

Wszystko powyższe nie jest zatem jedynie czystą teorią.

I pointa - w wytycznych NCCN, na stronie SCL-D (2 z 3), w punkcie pierwszym jest zawarte twierdzenie, że u chorych (ES-SCLC) z dobrą odpowiedzią na pierwsze dawki chemioterapii włączenie radioterapii jest dobrze tolerowane i może przynieść pozytywne rezultaty.

W swoich wypowiedziach zawsze staram się podkreślać, że nie posiadam żadnej wiedzy medycznej, zatem moje wypowiedzi nie mogą (z definicji) być traktowane jako wiążące. Nie jestem lekarzem, ani nawet biologiem - patrząc przez pryzmat osoby chorej (czy bliskich osoby chorej), która szuka na Forum wsparcia merytorycznego, to jestem nikim. Mam jednak przekonanie, że Forum istnieje (miedzy innymi) po to, by propagować nowe, lepsze metody leczenia i w tym względzie wspólnie możemy coś zmienić. Rozumiem, że mój styl pisania postów może niektórych irytować, to naturalne, nie jestem przecież kremówką, tylko Michałem. Niezależnie jednak od mojej (nie)popularności, za wyżej wspomniane przekonanie, jestem w stanie swój głupi łeb pod topór położyć.

Pozdrawiam serdecznie :)
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
majkelek

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58762

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-05-01, 06:57   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
ela1 napisał/a:
Koniecznie musisz to załatwić, mama powinna po zakończeniu chemioterapii mieć WBRT

To prawda. Jednak wdeług mojej wiedzy (która jest niestety bardzo wybiórcza) to nie wszystko. Może ja się powtarzam i przez to niektórych irytuję (przepraszam) ale uważam, że warto wiedzieć jak najwięcej o aktualnych wynikach badań klinicznych.
Zatem ponownie pozwolę sobie napisać, iż według niektórych źródeł naświetlanie klatki wpływa pozytywnie na czas przeżycia oraz ryzyko wznowy http://www.sciencedirect....167814011005196 i http://www.cancernetwork....e/10165/1703285 Naświetlanie warto rozpocząć wcześnie http://www.acr.org/~/medi...lLungCancer.pdf , ale nie znaczy to, że radioterapia rozpoczęta późno jest nieskuteczna, np http://annonc.oxfordjourn...mdt140.abstract
Pozdrawiam serdecznie!
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
majkelek

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58762

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-02-09, 04:48   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
absenteeism napisał/a:
magdal napisał/a:
może coś z potraw podziała lepiej

Może mielone siemię lniane.


Moim zdaniem to jest bardzo dobry pomysł. Świeżo mielone siemię lniane (nie zaparzane, ale mielone i dodawane do potraw w postaci proszku) jest bardzo zdrowe, a na dodatek wspomaga procesy trawienia. Nie można z tym przesadzać, gdyż są badania sugerujące, że duże ilości siemienia mogą wpływać na wchłanianie się niektórych leków w przewodzie pokarmowym (ale to raczej chemii nie dotyczy). Alternatywnie możesz spróbować babki płesznik (to jest ta sama rodzina co siemię), która jest sprzedawana w aptekach pod jakąś komercyjną nazwą (której to nazwy oczywiście nie pamietam z uwagi na sklerozę). Siemię i babka mają jednak pewnien posmak, który może komuś nie odpowiadać, więc alternatywnie można spróbować otrąb owsianych (ale nie pszennych).
Najlepiej jest spożywać siemię świeżo mielone (np w młynku do kawy).

Serdecznie pozdrawiam!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group