1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 76
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-02-04, 15:58   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
W ubiegły czwartek odeszła moja Mama. Myślę, że tak jak chciała: w domu, w otoczeniu najbliższych. W poniedziałek wiedzieliśmy już, że zbliża się koniec. Pielęgniarka założyła motylek, bo Mama już nie połykała. Zapewniliśmy jej ciszę, spokój, ale przede wszystkim naszą obecność. Przez te trzy dni byliśmy cały czas… aż do końca, aż do ostatniego oddechu… przy Niej… i były to chyba jedne z najważniejszych chwil w moim życiu…

Pragnę Wam Moi Drodzy z całego serca podziękować. To Miejsce dało mi wiedzę, niejednokrotnie cenniejszą od tej słyszanej od niektórych lekarzy czy innych specjalistów. Dało mi też szansę na przygotowanie się do tej najtrudniejszej drogi. W dziale: Opieka paliatywna znalazłam wiele rad i wskazówek, dzięki którym mogłam to uczynić.

Dziękuję za Waszą pomoc, wsparcie, za to że jesteście i że w czasie choroby mej Mamy nigdy nie czułam się samotna.

Magdalena
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-24, 18:33   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Sterydy mama dostaje rano w/g zaleceń lekarza. O tej pokrzywie nie słyszałam, ale warto spróbować. Kiedyś gotowałam nawet pietruszkę i dawałam wywar do wypicia.
Pielęgniarka była długo, chyba ze dwie godziny. No cóż, wiadomo - nie jest dobrze. Gdyby coś działo się nagłego kazała być w kontakcie. Ciśnienie jest ok, więc zasugerowała że furosemid można brać 3 razy dziennie, więc spróbuję jeszcze wieczorem. Tak myślę że mama lepiej reaguje na ten furosemid niż spironol, który brała wcześniej cały czas.
Tętno się uspokoiło trochę, ciśnienie się podniosło.
Pielęgniarka mówiła też o szpitalu o o/wewnetrznym, że można pomyśleć choć niewiele można zrobić w tym momencie, jednocześnie stwierdziła że czasem pacjenci trochę zdezorientowani i reagujący negatywnie na nowe miejsce mogą nawet gorzej się poczuć. Tak sobie wtedy uzmysłowiłam, że może chce mi powiedzieć że mama w domu po prostu pozyje dłużej, oczywiście biorąc pod uwagę jej stan psychiczny i to jak znosi postępującą chorobę. Ale może się mylę, może nie mam racji?
Gdy 3 dni przed śmiercią z moim tatą było już tak źle wezwaliśmy pogotowie, lekarz był niemiły i nie chciał taty zabrać. Ale uparliśmy się, że gdyby co to pokryjemy koszty dowozu taty do szpitala.
Tam lekarz z wewnetrzego, którego znałam popatrzył, zbadał i powiedział: jeśli go przyjmę to tata już stąd nie wyjdzie... Wtedy mama kazała do domu...
Stąd wiem, że nie chciałaby chyba bym zrobiła inaczej. Zresztą tę samą decyzję moja mama podjęła w sprawie babci. Babcia odeszła w domu...

Magda
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-24, 14:56   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Teraz śpi, bo bardzo płakała i dałam jej pół tabletki żeby trochę się uspokoiła, a że jest senna i śpiąca ciągle to zasnęła. Czekam na pielęgniarkę, ma być za pół godziny.
Mama nie je, pije tylko dużo, od rana sikała ociupinkę tylko raz, nie może chodzić, nawet z balkonikiem ma kłopot. Myli się, gubi, jest zagubiona i nieporadna. Ciśnienie dobre, ale tętno cały czas wysokie. Moim zdaniem skóra jest taka lekko zażółcona.

M.
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-24, 12:31   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Ultra, dziś chyba gorzej...
Nie sika prawie wcale, słaba bardzo...
Dużo pije.
ech...
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-22, 21:43   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Nie wiem już co robić :-(
Mama już chodzi przy pomocy balkoniku a i to bardzo rzadko, niewiele je, ale bardzo dużo pije (cukier niewiele podwyższony by od tego tak piła- tak powiedziała pielęgniarka). Opuchnięta jest bardzo, nogi są ciężkie i bardzo spuchnięte. Gdy się dotknie to robią się aż doły. Spironol i furosemid niewiele dają, mama niewiele sika. Boli ją brzuch, jest taka zmieniona i bardzo depresyjna, cały czas płacze.
Była pielęgniarka z hospicjum i potwierdziła to co tydzień temu powiedział onkolog, ze stan poważny...
W poniedziałek bedzie lekarz. Ciężko jest patrzeć na to jak mama się męczy. czy można coś jeszcze zrobić? Ze względu na to ze jest taka nawodniona ciężko jej się oddycha, ma duszności. Poza tym trochę wymiotuje, może lepiej by pasowało słowo, że ulewa się jej...
Doradźcie proszę, czy to już jakaś niewydolność narządów?

[ Dodano: 2014-01-23, 19:04 ]
Dziś tak samo, czyli źle. Ciś w normie. Mierzę bo mama bierze spironol i furosemid. Jest dobre, ale tętno w południe 120, teraz 110.
Ciężko patrzeć jak cierpi bliska osoba.
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-19, 10:59   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Mam pytanie. mama ma caly czas bardzo opuchnięte nogi, zresztą cała jest taka nabrzmiała. Bierze spironol i furosemid, ale tego moczu nie jest dużo, mało chodzi do wc. Od wczoraj pije bardzo dużo. Dziś rano przy śniadaniu wypiła 2 szkl herbaty i cały czas chce się jej pić. Czy powinnam pozwolić na to? Czy to bezpieczne takie przyjmowanie płynów przy takich opuchniętych nogach?
Ciśnienie też niskie. Utrzymuje się w zakresach: 90-105/60 dlatego odstawiłam mamie leki na ciśnienie po wcześniejszej konsultacji z pielęgniarką.
Magda
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-14, 16:04   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Kochani, potrzebuję Waszej wiedzy. Wklejam wyniki morfologii z wczoraj oraz próby watrobowe. Domyślam się że z wątrobą gorzej ale co znaczą te leukocyty podwyższone?

Mamie bardzo puchną też nogi. Zauważyłam że mało chodzi do wc. Lekarz z hospicjum oprócz spironolu i furosemidu nie zalecił nic więcej, zaś onkolog podpowiedział że jeszcze pomogłoby podanie albumin (? nie wiem czy dobrze zapamiętałam) ale to tylko w szpitalu. Dodał też że nie wiadomo czy na oddział (wewnętrzy) by mamę zgodzili się wziąć. I tu nie rozumiem. Czy to znaczy że stan mamy jest taki że nie można już pomóc w szpitalu, że tylko opieka w domu, że byłyby kłopoty z przyjęciem na oddział?
Doradźcie coś...
Magda

[ Dodano: 2014-01-14, 16:05 ]
i jeszcze jeden
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-30, 23:39   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Dzięki za wszystkie inf. i podpowiedzi.
Koncentrator mama ma już od marca i korzysta z niego regularnie.
Pozdrawiam.
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-30, 17:38   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Lejandra, dzięki _littleflower_

Dziś mama nawet trochę lepsza. Był dr z hospicjum, podtrzymał spironol, ale te nogi i tak są spuchnięte. Przypominam by trzymać je wyżej ale jakoś mama zapomina ;)

Przez to ma też duszności większe, brała sevredol, trochę przeszło. Jest taka nawodniona więc myślę może by tak sprawdzić nerki? Poziom kreatyniny zrobić? Co o tym myślicie?

Pozdrawiam serdecznie
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-27, 21:39   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Była pielęgniarka z hospicjum. Zmierzyła ciśnienie. Było trochę podwyższone. Kazała wziąć spironol bo kiedyś mama już to brała, codziennie po 50 mg rano. Może dlatego też od tyg ciężej jej się oddychało, bo była taka nawodniona, też rzadziej chodziła do wc.
Mam nadzieję że będzie lepiej.
Pozdrawiam Was.
M
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-27, 15:09   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Ultra, mama słaba ale najważniejsze że w święta dała radę i posiedziała z rodzinką.

Niestety, od tygodnia puchną jej nogi. Kostki całe nabrzmiałe. Kupiłam maść z heparyną ale niewiele to daje. Przypominam też, by trzymała nogi wysoko.
Dziś ma być pielęgniarka więc liczę na jakąś pomoc.
Pozdrawiam wszystkich.
Magda
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-14, 21:59   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Romka, byłam sama u lekarza z wynikami. Mama zrezygnowała z drogi, naprawdę jest słabiutka i nie wiem czy dałaby radę. Dr się spóźnił, było ze 30 osób, no trochę to trwało, ale nikt nie narzekał, bo ten człowiek to nie tylko lekarz, to chyba jakiś anioł pełen ciepła, empatii, cierpliwości do swoich pacjentów.

Przejrzał wyniki i powiedział to co już i tak wiemy... :-(
Uznał że leki są w tej sytuacji dobrze ustawione, a znając podejście mej mamy do swej choroby, jej walkę i nadzieję, napisał dla niej takie skierowanie na wizytę na oddział za jakieś 3 tygodnie. Mam mamę po prostu przywieźć do szpitala i on tam mamę zobaczy, porozmawia, przyjmie bez kolejki. Mamy po prostu wejść do gabinetu od razu. Mama gdy to usłyszała, uśmiechnęła się i ucieszyła.
A ja wiem że przez ten czas tzn do tej wizyty będzie walczyć i czekać. :)

Pozdrawiam Was wszystkich i Ciebie Romka.
Magda
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-12-11, 22:08   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Dzięki wielkie...
Mama tak co parę dni słabnie, jest taka słabiutka. W poniedziałek będzie lekarz z hospicjum. Jak na razie ten dodatkowy sevredol czasami brany doraźnie pomaga. Smaruję też mamie plecy, bo ma też bóle kręgosłupa, takie rozlane, w róznych miejscach. Zawsze miała problemy z kręgosłupem, ale nie wiem, czy to też nie jest spowodowane takim promieniowaniem od brzucha i tego guza, który rośnie co prawda powoli ale jednak zawsze.
W piątem mamy wizytę u onkologa. Sugeruję mamie że może pojadę sama, że chodzi o to, by zobaczył wynik tk płuc, ale mama nie mówi, że nie pojedzie. Trochę się boję tej podróży, bo to jednak 40 km stąd, poza tym kolejki w przychodni, korki na drodze itp, więc boję się jakby to zniosła.
Wiem, że ta wizyta już niewiele da, ale mama żyje tymi badaniami, konsultacjami. Jest w niej tyle nadziei!
Pozdrawiam Was wszystkich cieplutko.
Magda
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-11-22, 14:18   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Odebrałam dziś wynik tk :

" W porównianiu do badania z dn. 6.08.2013 r. nieprawidłowa zmiana w prawej wnęce płucnej uległa niewielkiemu powiększeniu 31x28mm (poprzednio na tym poziomie 25x24mm).
Pasma zmian włóknistych i niedodmowych obejmujące podstawę płata środkowego uległy nieznacznemu powiększeniu. Pojawiły się też niewielkie pasma zagęszczeń w segmentach szczytowych płata górnego płuca prawego. Poza tym obraz miąższu płucnego bez większych zmian w porównaniu do badania poprzedniego.
Powiększone węzły chłonne przytchawicze dolne do 14mm i podostrogowe do 17mm w śródpiersiu przednim węzeł chłonny 12 mm długości - obraz bez zmian w porównaniu do badania poprzedniego.

Znacznemu powiększeniu uległy zmiany meta widoczne w obu płatach wątroby i obecnie zajmują min. 40 % miąższu wątroby.
Dostępne ocenie części kostne bez zmian wtórnych. "

Kochani, wiem ze jest trochę gorzej w płucach, ale co z ta watrobą? Czy bóle brzucha mogą być związane właśnie z tymi zmianami w wątrobie?
Co sądzicie o tym?
  Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
magdal

Odpowiedzi: 181
Wyświetleń: 58756

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-11-20, 12:31   Temat: cellulae carcinomatosae microcelluleres
Witajcie kochani, mama ostatnio bardzo narzeka na brzuch. Ciągle ją boli. Nie wiem już co jej dawać. Lekarz z hospicjum nie zalecił nic innego niż do tej pory tzn hepatil, metoclopramid w razie mdłości, no-spa forte, siemię do picia, osłonowe rano na żołądek.
Wczoraj w nocy mama miała tak silne nudności że dopiero przeszły po czopku, który znalazłam jeszcze gdy brała chemię.
Dziś odebrałam wyniki z krwi. Morfologia się poprawiła, wszystkie parametry w normie. Próby wątrobowe chyba też:
sprzed miesiąca:
ALT 120 ( norma z tego labor. 0-31)
AST 66 ( 0-31)
kreatynina 1,15 (0,51-0,95)
dziś:

ALT 76, AST 75
kreatynina 1,10 (0,51-0,95)

Dziś mama miała też badanie tk płuc, wynik będzie w piątek.

Moje pytanie do Was:
czy należałoby zrobić usg brzucha? skąd takie silne bóle, mama naprawdę cierpi...

Na ból i duszności ma MST 2xpo 2 i sevredol doraźnie. Nieraz go bierze - właśnie doraźnie dodatkowo - bo ją dusi. Kaszel też jest nieładny.
Wiem, że nie jest dobrze ale nie chciałabym by mamę bolało...
Magda
 
Strona 1 z 6
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group