Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Narodowy Instytut Onkologii
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1795

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2020-01-05, 13:06   Temat: Narodowy Instytut Onkologii
1 stycznia 2020 roku Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zostało przemianowane na Narodowy Instytut Onkologii.

Zmianie uległa także nazwa ośrodka w Gliwicach. Od teraz placówka działa jako Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach

Oby za zmianą nazwy poszła również poprawa jakości leczenia pacjentów onkologicznych...

źródło: https://www.zwrotnikraka....onkologii-raka/
  Temat: Mednavi - aplikacja dla chorych na raka
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1978

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2019-11-12, 15:50   Temat: Mednavi - aplikacja dla chorych na raka
Kochani, czy ktoś z Was korzystał może z serwisu Mednavi? Czy warto się tam zalogować?

"Serwis Mednavi to zbiór informacji o leczeniu raka - pomaga zaplanować leczenie, ułatwia lekarzom komunikację z pacjentami, informuje o nowych inwestycjach, terapiach i odkryciach związanych z onkologią. Jego pomysłodawczyni najpierw sama błądziła po systemie, szukając lekarza, który zoperuje guza mózgu bez uszkodzenia nerwu twarzy."

https://www.zwrotnikraka....horych-na-raka/

http://www.rynekzdrowia.p...96991,1013.html
  Temat: Wylecz raka piersi HER2+ - materiały edukacyjne
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1819

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2019-07-04, 17:23   Temat: Wylecz raka piersi HER2+ - materiały edukacyjne
Znajomość podtypu raka piersi jest podstawą dobrania skutecznej terapii, również u kobiet z wcześnie wykrytym nowotworem.

Niedawno zainaugurowano kampanię ''Wylecz raka piersi HER2+'', która powstała z myślą o kobietach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na ten podtyp nowotworu. Jej celem jest wsparcie chorych i ich bliskich już od momentu diagnozy oraz edukacja.

Na stronie internetowej akcji zamieszczono wiele przydatnych materiałów i filmów z ekspertami oraz lekarzami, listę ośrodków specjalizujących się w leczeniu raka piersi oraz historie pacjentek.
W planach warsztaty i spotkania w kilku miastach Polski.

Więcej informacji o kampanii Wylecz Raka Piersi HER2+ na https://www.zwrotnikraka....-her2-kampania/
  Temat: Immunoterapia raka płuca - jak wygląda refundacja
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1885

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2019-03-13, 14:36   Temat: Immunoterapia raka płuca - jak wygląda refundacja
Wielu z Was pyta o możliwości leczenia immunoterapią w naszym kraju. Leczenie jest refundowane w ramach programów lekowych, co oznacza, że należy spełniać szereg kryteriów, aby skorzystać z leczenia immunologicznego.
Zostawiam tu link do aktualnego poradnika, gdzie znajdują się informacje o dostępności, refundacji i wskazaniach do immunoterapii w Polsce: https://immuno-onkologia.pl/dostepnosc-immunoterapii-dla-polskich-pacjentow-informacje/
  Temat: Terapia CAR-T - przyszłość leczenia w hematoonkologii?
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 1546

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-12-13, 10:55   Temat: Terapia CAR-T - przyszłość leczenia w hematoonkologii?
Celem immunoterapii nowotworów jest przełamanie tolerancji immunologicznej oraz wykształcenie efektywnej odpowiedzi odpornościowej . Choć immunoterapia nowotworów po raz pierwszy zastosowana została już pod koniec XIX wieku, przez wiele lat nie przyniosła przełomu w leczeniu nowotworów. Prawdziwy rozwój immunoterapii nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat, dzięki zastosowaniu inhibitorów tzw. punktów kontroli odpowiedzi immunologicznej.

Obiecujące są również efekty leczenia niektórych nowotworów hematologicznych za pomocą genetycznie zmodyfikowanych limfocytów T (CAR-T, chimeric antigen receptor) . Siła technologii CAR-T tkwi w nauce i krwi pacjenta, a dokładnie mówiąc w jego własnych limfocytach T, które zostają ukierunkowane przeciwko komórkom nowotworowym. CAR-T to jednorazowa terapia, która stanowi szansę dla pacjentów z agresywnymi złośliwymi nowotworami krwi.

Jak w praktyce działa mechanizm terapii CAR-T? W specjalistycznym procesie filtrowania krwi (leukaferaza) izolowane są z niej leukocyty, w tym limfocyty T. Następnie są one zamrażane i przekazywane do laboratorium w celu modyfikacji. Przy pomocy nieaktywnego wektora wirusowego limfocyty T zostają genetycznie zaprogramowane tak, aby rozpoznawały komórki nowotworu. Następnie nowo utworzone komórki CAR-T ulegają namnażaniu i trafiają z powrotem do krwi pacjenta. Tak zaprogramowane komórki CAR-T są w stanie rozpoznać komórki nowotworowe, przyłączyć się do nich i aktywnie je zniszczyć.

Metodę CAR-T po raz pierwszy zastosowano w 2012 r. w Filadelfii w USA w leczeniu opornej na terapie ostrej białaczki limfoblastycznej. Od tego czasu jest ona stosowana coraz częściej, choć wciąż jedynie u pojedynczych pacjentów Immunoterapia CAR-T znajduje zastosowanie w leczeniu ostrych białaczek limfoblastycznych i limfocytowych oraz chłoniaków złośliwych B-komórkowych

W Polsce żaden ośrodek nie stosował jeszcze metody CAR-T. Na razie wykorzystuje się ją w USA, Chinach i niektórych ośrodkach europejskich (w Gandawie i Oslo).

źródła: https://immuno-onkologia.pl/limfocyty-car-t-immunoterapia-adoptywna/
oraz https://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/587146,eksperci-przed-nami-kolejny-przelom-w-leczeniu-chorob-nowotworowych.html
  Temat: Podpisana umowa na zakup robota chirurgicznego Da Vinci
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1603

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2018-12-04, 09:54   Temat: Podpisana umowa na zakup robota chirurgicznego Da Vinci
Na moje oko to placówki liczą (albo już wiedzą?). że wkrótce będzie refundacja i stąd ten nagły wyścig kto kupi robota, aby zająć dobre pozycje na rynku. Ciekawe co będzie jeśli jednak NFZ refundacji nie da... będą zbierać kurz jak ten we Wrocławiu... szkoda, tylko, że publiczne szpitale kupują sprzęt za pośrednio nasze pieniądze - więc oby nie okazało się to widzimisię Panów Dyrektorów, a pieniądze w błoto.
Czy w naszym kraju wszystko musi kręcić się wokół tego samego czyli pieniędzy?
  Temat: Podpisana umowa na zakup robota chirurgicznego Da Vinci
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 1603

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2018-11-30, 15:40   Temat: Podpisana umowa na zakup robota chirurgicznego Da Vinci
Chyba jakaś moda zapanowała na te roboty da Vinci w Polsce, bo dwa kolejne szpitale publiczne go kupiły. Operacje chirurgiczne z robotem da Vinci będą dostępne również od nowego roku w WCO w Poznaniu oraz w w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku.

źródło: https://www.zwrotnikraka....e-zastosowanie/
  Temat: Ile czasu zostało choremu. Śmierć zbliża się.
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 7666

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2018-11-02, 11:58   Temat: Ile czasu zostało choremu. Śmierć zbliża się.
Warto w tym temacie sięgnąć do opracowania autorstwa nieodżałowanego Księdza Jana Kaczkowskiego: JAK UMIERA CIAŁA CZŁOWIEKA - Ksiądz Jan - na podstawie wieloletniej pracy w hospicjum, szczegółowo opisał proces umierania - fragmenty są dostępne w Internecie.

Objawy zbliżającej się śmierci oraz stanu agonii zostały również celnie opisane w tym artykule: https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-smierci-agonia/
  Temat: Centrum Radioterapii w Zgorzelcu
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 2638

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2018-10-10, 17:03   Temat: Centrum Radioterapii w Zgorzelcu
Trwa patowa sytuacja nowo powstałego ośrodka radioterapii w Zgorzelcu – ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia wciąż nie ma zgody na podpisanie kontraktu na świadczenie usług medycznych. Chorzy na nowotwory i ich rodziny zbierają podpisy pod petycją do NFZ-u, a w akcję włączyły się władze Zgorzelca i Bogatyni oraz lokalne media.

Od maja 2018 roku ośrodek radioterapii w Zgorzelcu jest gotowy. Placówka z dwoma najnowszej generacji akceleratorami oraz tomografem komputerowym, gotowa przyjąć rocznie 1200 pacjentów cierpiących na różne nowotwory, od miesięcy stoi pusta.Dyrekcja Szpitala Wielospecjalistycznego w Zgorzelcu wystąpiła o możliwość zakontraktowania radioterapii, ale bezskutecznie. Wielokrotne rozmowy z NFZ oraz Ministerstwem Zdrowia na temat włączenia zgorzeleckiego ośrodka do grupy dolnośląskich placówek realizujących radioterapię nie przyniosły efektów.

Do walki o uruchomienie ośrodka radioterapii włączyli się mieszkańcy i pacjenci z regionu Zgorzelca. Stowarzyszenie „AMAZONEK”i osób z chorobą nowotworową ze Zgorzelca rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod petycją do prezesa NFZ-u oraz ministra zdrowia.

"Nie zgadzamy się na to, aby dzielić chorych na lepszych i gorszych. Na tych, którym się udało, bo mieszkają blisko działających ośrodków radioterapii, i na tych, którym się tę szansę bezlitośnie odbiera. Nie zgadzamy się na to, aby pacjenci z regionu Zgorzelca musieli dodatkowo cierpieć i tracić czas, siły oraz pieniądze pokonując wiele kilometrów, bo przez czyjąś, niezrozumiałą dla nas decyzję, nie mogą się leczyć na miejscu. Nie zgadzamy się na to, by nasi chorzy: najbliżsi, sąsiedzi, przyjaciele i znajomi umierali, bo nie mają już siły się leczyć z dala od rodziny. Prosimy o wsparcie chorych z regionu zgorzeleckiego i umożliwienie działalności ośrodka radioterapii w Zgorzelcu."

Petycja Amazonek jest dostępna do podpisania w internecie na stronie https://www.petycjeonline...adioterapii?a=2
  Temat: Darmowe nutridrinki dla Pacjentów
kinga-ewa.bartkowiak85

Odpowiedzi: 0
Wyświetleń: 3166

PostDział: Wspomaganie konwencjonalnego leczenia onkologicznego   Wysłany: 2018-10-03, 18:50   Temat: Darmowe nutridrinki dla Pacjentów
Drodzy,

nie wiem czy już widzieliście, ale jeden z producentów nutridrinków ma w październiku akcję w ramach której można za darmo otrzymać 3 butelki nutridrinków dla Pacjentów - w ramach bezpłatnych testów nowych smaków. Przesyłają za darmo. Nutridrinki są pomocne dla osób niedożywionych, wyniszczonych i mających problemy z jedzeniem. Może ktoś skorzysta... https://www.nestlehealthscience.pl/wyprobuj
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group