1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 11
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-06-21, 16:06   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
DSS dziękuję za konkretną odpowiedź..czasu niestety nie cofniemy i nie wyprzedzimy-mama nie wiem czy już zgodzi się na cokolwiek :cry: czuję ,że cięzki czas przed nami i mimo,że próbuję nie mogę się psychicznie do tego nastawić...Mama po namowach sąsiadki stosuje dietę dr.Budwig-ja tam przekonania do tego nie mam ale skoro mama psychicznie czuje się lepiej to może jednak niech ją stosuje???ale chudnie i to mnie martwi....a jestem taka bezradna bo nie chcę mamy do niczego zmuszać....
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-06-20, 18:18   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Witam -odebrałam dzis wynik badania PET-niestety wizytę u lekarza prowadzącego ze wzgledu na urlop mamy wyznaczoną dopiero na 29 czerwca a wynik nic dobrego nie wróży...
Barzdo proszę o pomoc i jakąś krótką interpretację..Proszę o wyjaśnienie wyniku z Jamy brzusznej i miednicy-czy to przerzuty?? Płuco prawe -nie trzeba być ekspertem ale sama widzę,że to chyba" masakra"( Badanie miało wyjaśnic czy mozliwe bedzie usunięcie płuca-nadal jednak nie wiemy z jakim rodzajem nowotwora walczymy....
Oto wyniki:
Twarzoczaszka: Prawidłowy obraz PET
SYJA I KLATKA PIERSIOWA: Uwidoczniono wzmozony metabolizm glukozy(SUVmax=4,5)w wężle chłonnym przytchawicznym dolnym prawym o wym w osi krótkiej 11,2mm.
We wnęce prawego płuca,wokół oskrzela i jego odgałęzień uwidoczniono masę guzowatą o SUVmax=16,2.
Segment 8 prawego płuca zmieniony niedodmowo,o nierównomiernie wzmożonej aktywności metabolicznej(SUVmax=9,1)
W seg 10 prawego płuca zmiana guzkowa o śr=9,3mm i SUVmax=2,2
W seg 6 prawego płuca podopłucnowo uwidoczniono obszar konsolidacji miąższu o SUVmax=1,3.
W seg 1,2,3 prawego płuca uwidoczniono liczne zmiany guzkowe o SUVmax=11.8 i największych wymiarach do 35,6mm-dwa najwieksze guzy położone są w 1seg oraza na granicy 2 i3 seg prawego płuca.Guzy wykazują łączność anatomiczną z opłucną śródpiersiową górnego płata oraz ścianą klatki piersiowej na poziomie IIżebra w prawej linii przymostkowej.

Jama brzuszna i miednica:Podwyższona aktywność metaboliczna w końcowym odcinku jelita krętego oraz okrężnicy wstępującej-napewniej pobudzenie czynnościowe.

Układ kostny:prawidłowy obraz PET

Wnioski:
Obraz PET potwierdza obecność aktywnego procesu rozrostowego obejmujacego wnękę prawego płuca(prawdopodobnmie punkt wyjścia)z ogniskami meta w seg 10 oraz górnym płacie tego samego luca,wężle pietra 4R,zajęciem opłucnej śródpiersiowej górnego plata prawego płuca.Nie mozna wykluczyć nacieku ściany klatki piersiowej na poziomie IIprawego żebra oraz nacieków npl w zmienionym niedodmowo 8 seg prawego płuca.
Obraz PET obszaru prawego płuca przemawia za jego łagodną (pozapalną?)etiologią.
W pozostałych narządach i tkankach nie stwierdzono zaburzeń metabolizmu glukozy,które mogłyby sugerować proces npl.

Barzdo proszę o pomoc w interpretacji...

Ps.Mama rzuciła palenie-w co nie mogę uwierzyć!!!kaszel jednak cały czas męczy i trudnośic ze snem-mama podczas snu odczuwa jakis ucisk w klatce piersiowej i najlepiej jej się spi na siedząco.....
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-06-09, 13:15   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Tak Pani doktor-pulmonolog badała mamę-j sugerowałam zapalenie oskrzeli czy płuc-ale doktor miała tylko jedną odpowiedz-mama jest chora i nie będzie lepiej tylko gorzej -mamy się z tym liczyć...a mama czuje się własnie tak jak przy zapaleniu płuc kiedyś...
encotron ma brac 1 raz dziennie i tyle..
plastry wg mnie tez za szybko...choć cos zadziałało bo mama spała spokojniej i ogólnie czuje się lepiej...

chyba powinnam sie skonsultować z innym lekarzem??
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-06-08, 20:57   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Witam -my nadal czekamy na badanie PET -jeszcze nie znam terminu ale juz mineły dwa tygodnie od rejestracji więc w przyszłym tygodniu powinni wyznaczyc nam termin badania..

..a tymczasem mama z dnia na dzień poczuła się coraz gorzej..silny kaszel,temperatura,osłabienie,brak apetytu i ból w klatce piersiowej....Na kaszel dałam jej thiocodin to dostała okropnych bólu żołądka-mama miala dawno usuniety woeczek żółciowy i chyba wystąpił skutek uboczny..Dziś zawiozłam ją do poradni do Pani doktor ,która ją prowadzi ..i mam mieszane uczucia...ot tak po prostu-jest Pani chora i będzie bolało coraz gorzej....przepisała Encorton,plastry Trostec i syrop na apetyt...i czekać na badanie Pet...Na moją sugestię,zeby coś silnego na kaszel przepisała aby mama w miarę spokojnie przeszła to badanie -odpowiedziała,ze lekarz na miejscu zadecyduje...ojjj obawiam się,że przez ten kaszel cały ten Pet nie wyjdzie....Mam mieszane uczucia co do tej Pani doktor..brak wsparcia,nadziei..ot tak po prostu tak ma być....wizyta trwała 5 minut-recepty wypisane i wszystko...Nie wiem co robić,czy szukać porady u innego lekarza czy czekać spokojnie na to badanie pet???Mama i tak wie swoje:"mówiłam,że po tej bronchoskopii to zacznę się sypać..."-i niestety jej scenariusz się sprawdza;((ja też żałuję,że ją namawiałam do bronchoskopii -nic to nie dało a stan mamy się znacznie po niej pogorszył..dobrze,ze chociaż psychicznie jakoś się trzyma-ja też choc czasem jest mi bardzo smutno i ciężko....Mam nadzieję,że po tych lekach poczuje się lepiej choc te plastry chyba są silne i pewnie będzie po nich osowiała i śpiąca??mamie tak brakuje energii...

miłego wieczorku-sorki,ze tak Wam tu smęcę;(
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-27, 20:39   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Napisałam o mediastinoskopi to co napisane było na karcie wypisu,że proponują wykonać ten zabieg-ja osobiście z tym lekarzem niesety nie rozmawiałam więc nie wiem ,kiedy i dlaczego miałby być wykonany-na następnej wizycie zapytam Panią Doktor prowadzącą..i tak jak pisałam mama do tej pory nic na męczący kaszel nie dostała..w szptalu dali jej tylko flegaminę ale mama sama doszła do tego,że srodki wykrzusne źle na nią działają bo ma wrażenie ,że płuca wypluje i wyrą jej się podczas silnego odkrztuszania..Może ktos zna jakieś dobre silne lekarstwo na kaszel ale nie o działaniu wykrztuśnym tylko łagodzącym???
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-27, 20:11   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Tego to nie wiem..na wqypisie tak jak wyzej zacytawalam przeczytałam co proponuje lekarz..na razie kazano czekać na PET i z wynikami do Pani doktor po dalsze wskazania do leczenia..Mi powiedziano ,ze na wynik z Pet będzie do 5 dni..

a co do tego badania Pet Pani z rejestracji mówila,ze w trakcie badania nie wolno się ruszyć..a co z mamy kaszlem?obawiam się,ze nie wytrzyma 20 minut,zeby nie zakaszleć....??zwłaszcza,ze w pozycji leżącej chce jej się kaszleć....
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-27, 13:14   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Dziękuję-
CZYLI jesli badanie pet nie wykaże przerzutów to konieczny jest zabieg WYKONANIA MEDIASTINOSKOPII? nawet jesli będą przerzuty to trzeba pobrać wycinki?
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-27, 10:19   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Witam ponownie-no i jestesmy o krok dalej choć bronchoskopia jednoznacznego wyniku nie dała.Mama źle zniosła badanie,dostała krwotoku,schodziła ropa ,aż sami lekarze zdecydowali,zeby przerwać w pewnym momencie badanie...Rozpoznanie: C34 Podejrzenie raka plaskonabłonkowego płuca prawego i J44.8 POCHP Wynik z bronchoskopii:
Struny głosowe-symetryczne,ruchome,tchawica szerokości prawidłowej.Ostroga główna -ostra,w osi.Prawe drzewo oskrzelowe:naciek npl na ostrogę plata górnego oraz boczną ścianę oskrzela pośredniego,łatwo krwawiąca śluzówka.Po zatym drzewo osklrzelowe bez zmian.Pobrano wydzielinę oskrzelową do badania cytologiocznego i BK.
bADANIE CYTOLOGOCZNE POPŁUCZYN OSKRZELOWYCH: Nr.378)11-Podejrzenie raka plaskonabłonkowego,mało komórek diagnostycznych.
Badanie cytologiczne plwociny: W badanym materiale komórek nowotworowych nie znaleziono.
Konsultacja torakochirurgiczna:
Pacjentka z zaawansowanym guzem pluca prawego.
FEVIG 1.4 LITRA-proponuje powtórzenie spirometrii
Po uzyskaniu wyniku badania cytologicznego/endoskopowo pacjentak do pneumonektomii prawostronnej/ proponuję:
Wykonanie badania PET-CT
WYKONANIE MEDIASTINOSKOPII W Szptalu Wojskowym wer Wrocławiu
W chwili obenej pacjentak -po wstepnej rozmowie na temat leczenia operacyjnego-waha się i prosi o czas do zastanowienia.

I tak to mniej wiecej na dzień dzisiejszy wygląda..MAMA czuje się dobrze,wypuscili ją ze szpitala zaraz na drugi dizeń po bronchoskopii,mnimo,ze mama ma kaszel męczący nie dostałazadnej recepty...Zarejstrowalam mamę na badanie PET -do trzech tygodni mamy czekać na telefon..Doktor pocieszała ,ze to tylko podejrzenie ale lekarz ,który robił bronchoskopię sam mówił,że płuca jest w bardzo złym stanie....
I CO MAMY ROBIĆ DALEJ???? Badanie Pet ma wykazać,czy są przerzuty na inne organy...jeżeli tak to operacja i tak nie będzie mozliwa...Jesli okaze się,że nie to mama ma zdecydować się na operacje ale widzę,ze się waha -ja sama zresztą też??Narazie stoimy w miejscu...A jeśli mama nie zgodzi się na operacja to zaproponują mamie chemioterapię??
Czy jest tu ktos kto fachowym okiem może ocenić sytuację w jakiej jestesmy na dzień dzisiejszy i pomóc w podjęciu decyzji co robic dalej??

Miłego dnia!
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-20, 22:06   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
W poniedziałek zawoże mamę na oddział do Szpitala Chorób Płuc w Rościszowie-porozmawiamy z Panią ordynator i na pewno mam nadzieje,rozwieje wiele watpliwości i odpowie na nasze pytania...
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-20, 21:55   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Dziekuję Wszystkim za mile przyjęcie..
Mama boi się,że jak podczas bronchoskopii ruszą tego guza to przyspieszą proces choroby,boi się,że dostanie krwotoku itp..ogólnie stan psychiczny mamy jest pozytywny..ale przeczuwa,ze dobrze nie będzie i duzo zycia już jej nie zostało..jejku jakie to przykre....Usg jamy brzusznej robione było pod koniec stycznia i nie wykazało zmian...Mama bólu aż tak bardzo się nie boi tylko efektów ubocznych...Mama to osoba o wątłym zdrowiu-przez lata leczyla wrzody żołądka,kiedys pobierano wycinek ale nie znaleziono komórek rakowych..
  Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
kasia1600

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 14137

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-05-20, 19:50   Temat: Guz płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.
Witam serdecznie i dziękuję,że znalazłam to forum..niestety i mi przyszło dołączyć do grona walczących z chorobą u bliskich..Choruje moja mama..Niestety jest nałogową palaczką od wielu,wielu lat i nawet teraz gdy dowiedziała się o chorobie nie chce słyszeć o rzuceniu palenia..Mama ma 61 lat od ponad roku miała problemy z atakami duszności,kaszlem,bóle mięśni i ogólne oslabienie..W styczniu tego roku trafiła na Odział Pulmonologioczny w Rościszowie-gdzie leczono ją na zapalenie płuc,zrobiono wyniki w kierunku gruźlicy a na bronchoskopię mama się nie zgodzila..(dawno w Rodzinie był przypadek,że wujek zmarł,wkrótce po tym zabiegu).Na zdjeciu RTG u mamy widoczny byl naciek na prawym płucu ale wiązano go z przebytą u mamy 20 lat temu gruźlicą..Po terapii antybiotykiem wypuszczono mamę w stanie dobrym do domu..Dostała wymuszone skierowanie na TK ale odkładała badanie ,aż do maja..nie wiem może faktycznie intuicyjnie przeczuwała jaki będzie wynik..??Po moich namowach zgłosiła się na badanie i mamy wyrok..Oto wynik z TK:

""Badanie TK klatki piersiowej dwufazowe.

W górnym płacie płuca prawego widoczny guz wielkosci 35mm o nieregularnych obrysach zewnętrznych.W szczycie obu płuc zmiany włóknisto-guzkowe sugerujące przebyte zapalenie swoiste.
We wnęce prawego płuca widoczny pakiet powiekszonych węzłów chłonnych wielkości 3x3,5cm.W segmencie 6 prawego płucaobwodowo połozony obszar niedodmy-najpewniej z powodu ucisniętego oskrzela przez pakiet węzłowy.Uwidocznione kosci bez zmian ogniskowych.Nadnercza prawidłowe.
R.Obraz na pierwszym miejscu odpowiada Tu płuca prawego z rozsiewem do węzłów chłonnych wnęki.W róznicowaniu wznowa procesu swoistego""

Bardzo proszę o interpretacje tego wyniku .Wiem,że dobrze nie jest na pewno..Po krótkiej konsultacji z pulmonologiem mama dostała ponownie skierowanie na oddział pulmonologiczny gdzie ponownie zrobią badania na gruźlicę no i Doktor zaleca ,żeby jednak tę bronchoskopię wykonać.Wytłumaczylam mamie,ze bez tego badania nie ruszymy z walką o krok dalej i chyba się zgodzi-ale przełozyla termin badania o tydzień później...Nie wiem jak mam ją zmusić skoro mama ma takie złe przeczucia i mówi,że jak już pójdzie do szpitala to już nie wyjdzie:(Morze łez przez ten tydzień wypłakalam z bezradności ale wiem,że muszę byc silna i mam nadzieję,że dzięki Wam będzie mi lżej..Jesteśmy z małej miejscowości-na onkologię pewnie mama pojedzie do Wroclawia -ale boję się przyszłości -bo u nas cięzko będzie o dobrego lekarza i opiekę-boje się tej walki....

Na dzień dzisiejszy mama czuje się dobrze i oprócz uporczywego kaszlu nic jej nie dolega..Skoro tak bardzo boi się tej bronchoskopii to może poczekać z tym badaniem do momentu ,aż poczuje się gorzej?? sama mam momenty zwątpienia i nie wiem która droga będzie właściwa i jakie kroki podjąć w tej sytuacji?? pomóżcie mi podjąć proszę tę właściwą decyzję??
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group