1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
gwiazdeczka

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298891

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-23, 23:16   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witaj edi:) Dodzwoniłam się na informację do ZUS-u i bardzo miła pani wyjaśniła mi, że decyzja, którą otrzyma mama z ZUS-u będzie na 99% odmowna, ale... odwołując się od tej decyzji i powołując się na ten przepis (w zasadzie wyrok Sądu Najwyższego) można otrzymać to świadczenie i wtedy ten wymóg 18 misięcy jest "zdjęty". Rozmawiając z tą panią mówiłam jej, że mama nie pracuje od ponad 10 lat i ona nie mówiła nic o tym 5-letnim okresie w ostatnim dziesięcioleciu, więc tak właściwie nie wiem. W każdym bądź razie bez odwołania się nie obejdzie, żeby wogóle ubiegać się o płatne śiadczenie. Najbardziej razi mnie to, że bardzo dużo ludzi o tym nie wie i otrzymując negatywną decyzję z ZUS-u poddają się i nie walczą o swoje. Skoro coś już zostało przez Sąd wywalczone w jakimś przypadku to dlaczego nie udostępnić tych przepisów ogółowi, tylko ukrywać je? Ja wiem, że odpowiedź jest prosta: żeby tych pieniędzy nie płacić, tylko, że ludzie, którzy ubiegają się o to świadczenie w 99% przypadków nie mają tak naprawdę za co żyć. I to jest straszne:(
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
gwiazdeczka

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298891

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-21, 11:41   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Dzieki edi! Ja juz sie doczytalam, ze nie moze przejsc na wczesniejsza emeryture, poniewaz nie spelnia jednego wymogu: calkowita niezdolnosc do pracy musialaby dostac przed 2008 rokiem. Jednak doczytalam sie jeszcze czegos, tylko potrzebowalabym Twojej edi opinii o tym. Mianowicie jest taki zapis na stronie ZUS, ze jezeli kobieta ma przepracowane 20 lat (oczywiscie udokumentowane itd.) skladkowe i nieskladkowe, to nalezy jej sie prawo do renty w momencie otrzymania calkowitej niezdolnosci do pracy i warunek wystapienia tej niezdolnosci w ciagu 18 miesiecy od ostatniej pracy jest zniesiony w tym przypadku. Edi czy ja to dobrze zrozumialam, ze jezeli mama nie pracuje od wiecej niz 10 lat bedzie miala jednak rente platna? Probowalam dodzwonic sie do ZUS-u, zeby to zweryfikowac i nie moglam sie dodzwonic do konkretnej osoby, ktora moglaby mi odpowiedziec na to pytanie. Edi, moze ty masz lepsze zrodla informacji:) Bede wdzieczna.

P.S. Przepraszam za brak polskich liter. Pisze z innego komputera, ktory ma tylko angielska klawiature.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
gwiazdeczka

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 298891

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-01-16, 18:59   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witajcie:)
Mam nadzieję, że ktoś mi tu pomoże rozwiązać problem mojej mamy:) Otóż, moja mama od około 10 lat jest bezrobotna, bez prawa do zasiłku. Po udarze, w 2006 roku, złożyła dokumenty na rentę inwalidzką. Dostała częściową niezdolność do pracy na okres 1 albo 2 lat teraz już nie wiem dokładnie. Swiadczenie nie było wypłacane, ponieważ nie spełnia wymogów do otrzymania płatnej renty (otrzymała tylko grupę inwalidzką). Chyba w 2009 ta częściowa niezdolność do pracy się skończyła i mama nie stawała na kolejną komisję (albo stawała a nie dostała żadnej grupy, naprawdę już nie pamiętam). W każdym bądź razie od 2009 roku nie miała nic wspólnego z ZUS-em. Leczenie zawsze miała przypisane do taty (tata miał wcześniej rentę, a teraz jest na świadczeniu przedemerytalnym, na które przeszedł z renty) Teraz, przed operacją płuca, złożyła dokumenty na rentę ponownie. Pani orzecznik przyjechała pod koniec grudnia, gdy już było po operacji i mama otrzymała całkowitą niezdolność do pracy na okres 2 lat oraz dodatek pielęgnacyjny. Oczywiście świadczenie rentowe nie będzie płatne, ponieważ mama nie pracowała przez ostatnie 5 lat przed i nie ma żadnych opłaconych składek z okresu, który by ją kwalifikował do płatnej renty. I teraz tu jest moje pytanie: czy ten dodatek będzie mimo wszystko wypłacany, nawet jeśli ma tylko prawo do renty bez jej "fizycznego" wypłacania? A drugie pytanie dotyczy przejścia na świadczenie przedemerytalne. Mama ma w tej chwili 58 lat (ur. w 1952r.). Mama jest przekonana, że teraz jak dostanie decyzję z ZUS-u o niepełnosprawności będzie mogła od razu złożyć papiery na świadczenie przedemerytalne (czy wcześniejszą emeyrturę, nie wiem dokładnie jak to się powinno nazywać). Tata tak zrobił w momencie, kiedy otrzymał całkowitą niezdolność. Ja jednak mam wątpliwości czy to jest możliwe, ponieważ jak czytam wytyczne ZUS-u co do wymogów jakie musi spełnić mama to chyba nie uda jej się przejść na tą wcześniejszą emeryturę (nie jest 5 lat na rencie oraz nie utraciła prawa do renty, ona je dopiero nabyła)
Bardzo proszę "mądre głowy":) o przeanalizowanie mojego przypadku i podpowiedź czy faktycznie z tą wcześniejszą emeryturą jest możliwe. Przepraszam za długi post, ale chciałam, żeby wsyzstko było jasne. Pozdrawiam gorąco!!!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group