1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 18
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-25, 21:24   Temat: Guz głowy trzustki
Dziękuję bardzo, choć nie chciałabym dziękować za kondolencje. Ale taki nasz los ... Pocieszające jest to, co powiedział nasz ojczym - w końcu pokonała tego sqrwiela - bo ostatnim życzeniem mojej mamy była kremacja. Poszedł z dymem :)

Czas teraz poukładać inne sprawy i zrobić coś dla pozostałych. Najpierw 10zł na forum - za każdy miesiąc walki mamy. Niech forum rozwija się i służy innym.
Pozostałe po mamie leki i pomoce medyczne zanieśliśmy do hospicjum - niech służą innym.

Szykuję też taki krótki post na temat załatwiania formalności po śmierci. Może to nie na miejscu - ale po stracie najbliższych o wielu rzeczach się nie myśli, a nie każda firma pogrzebowa wszystko załatwi. Wyślę do adminów - niech sami podejmą decyzję - czy i gdzie go umieścić.

Co jakiś czas zajrzę, choć mam nadzieję, że nie będę już potrzebować Waszej pomocy.
Trzymam kciuki za Waszych bliskich - tego sqrwiela da się pokonać, można z nim żyć dłużej, niż prorokują lekarze.

Ściskam serdecznie
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-20, 12:33   Temat: Guz głowy trzustki
Mama odeszła dzisiaj o 5.50.
Pierwszy raz nasi lokalni lekarze stanęli na wysokości zadania, pomagając jej w cierpieniu - no i nam również. Choć przyzwyczajeni do widoku umierających, ekipa stała pod salą i płakała z nami.
Byliśmy z mamą razem do końca.
Sqrwiel - jak go mama nazywała - wygrał. Nie odpuścił. Ona też nie odpuszczała, dlatego była z nami 9 miesięcy a nie 2, jak wyrokowano.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-19, 22:19   Temat: Guz głowy trzustki
I stało się najgorsze - nie, mama żyje ale po kolei.

W sobotę stan ciężki - pogotowie znierzylo ciśnienie, satruacje...parametry życiowe słabe. Mama do szpitala nie chcę iść.
Podlaczyli kroplowki, kazali podpisać papiery i odjechali.

W niedziele z rana przyjechała rodzinna. Pól godziny przekomarzala się z mama, że ma iść do szpitala. W końcu się zgodziła. Jej stan był ciężki - ciśnienia nie szło zmierzyć, glukozy-30, białek praktycznie zero, ostry stan zapalny, nerki nie pracowały...... Na izbie przyjęć była już zielona i zimna.
Lekarze odratowali mamę.
Wczoraj od rana była rozesmiana, rozmawiała z nami.
Dziś - zaczął się najgorszy scenariusz - wymioty czarna cuchnaca ciecza oraz ostre bóle brzucha (ale też pleców). Podawane są narkotyczne leki. Wiemy że to już godziny moze dni, ale tak bardzo chcę, by nie cierpiala już.
Napisalam najgorszy - bo w tej chorobie nie śmierć jest najgorsza ale meczarnia, której tak się obawialiśmy i modlilismy, by nie nastąpiła.
Nikt nie zasługuje na tak okrutna chorobę ....
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-16, 21:33   Temat: Guz głowy trzustki
u nas dzisiaj znowu pogotowie saturacja 84, ciśnienie 80/60 puls 80. Mówią, że jest słabo.
Do tego wymioty - niestety jak czekolada - z tego co wyczytałam, to chyba coś z krwią....
Najważniejsze - nic nie boli, nawet te mięśnie jej nie bolą.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-03-15, 09:56   Temat: Guz głowy trzustki
Piszę już w sumie po to, by inni czytający mogli zobaczyć, jak to dalej wygląda, zamiast rwać włosy z głowy i martwić się o dzień jutrzejszy, jak ja to robiłam do tej pory.

Mamy dni różne - my czyli ja i mama. Ostatnie dwa tygodnie, to głównie wymioty i kroplówki. Kontrolne badania wykazały spadek hemoglobiny (8,5) oraz czerwonych krwinek (2,5). Reszta w miarę w normie. Bilirubina spada - z 11 spadła do 6,9. Po 4 dniach kontrolne badanie krwi - jeżeli krwinki i hemoglobina nadal by spadały - mama miałaby przetaczanie krwi. Na szczęście lekko się dźwignęły.

Kroplówki mamę wzmocniły, bilirubina spadła i przestały mamę męczyć wymioty. Od soboty jest super, dużo jadło, dużo piła, siedziała, rozmawiała, śmiała się. Tylko stopy znowu trochę spuchły (niby od kroplówek - ale nerki są ok).

Tak było do wczoraj... Już od rana się źle czuła. "Jakaś taka nie do życia jestem". Nic nie zjadła. mało piła. A w nocy - "wywinęła" numer.

Chciała, żeby jej prześcielić łóżko. Wstała. Siadając na fotel przydepnęła sobie papeć i poleciała do tyłu. Chciałam pomóc jej wstać, ale się zaparła, że sama. Taka jest moja mama - ZOSIA SAMOSIA - tak się męczyła, że teraz leży z pasem na brzuchu i bierze zastrzyki w tyłek (choć nie ma tyłka ), bo ma naderwane a może i pozrywane mięśnie brzucha.
Ani się ruszyć, ani wstać.
Oczywiście - wypadek się darzył o 20. Mówię - zadzwonię po pogotowie, niech Cię ktoś obejrzy - nie dzwoń, boli ale przejdzie. 21- boli jak cholera ale to tylko skurcz. 22 - chce spać ale słyszę, że nie może zasnąć bo stęka z bólu - nie wzywaj, poczekamy. 23 - dobra zadzwoń.
A było już tak dobrze.... :fucc:

Morał z tego taki - jak coś się dzieje i czujesz, że trzeba wezwać pogotowie - to wzywaj, bo mama zawsze powie, że jest dobrze, chyba, że już nie może wytrzymac z bólu.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-17, 22:29   Temat: Guz głowy trzustki
zostaje nam chyba jedynie cieszyć się z każdego dnia, szczególnie z tego, w którym nasze mamy są w dobrym stanie....
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-15, 16:23   Temat: Guz głowy trzustki
dziś zrobiliśmy kontrolne badania wątroby:

***bilirubina 16,56 mg/dl (przy wypisie spadła już na 13,25)
***fosfataza zasadowa 1124
***enzymy wątrobowe 47 i 50.

przyjęto ją do szpitala, choć lekarze już nie chcieli. Powiedzieli, że nie dają gwarancji, że wyjdzie żywa ze szpitala. ponoć skok bilirubiny to nie wina stenta tylko fakt, że mama umiera, bo organizm się poddał.
Leży biedna na oddziale, podłączona pod kroplówki. Nie ma sił nawet rozmawiać.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-13, 19:47   Temat: Guz głowy trzustki
Anikta - dziękuję jeszcze raz za pomoc. Zabieg wykonano jednak w Poznaniu, bo załatwiali go lekarze z naszego szpitala (ci sami, co wcześniej twierdzili, że nie ma szans go wykonać).

Mam prośbę dotyczącą wyników mamy - lekarze spierają się i przekazują nam (jak napisałam wcześniej) bardzo sprzeczne informacje. Proszę o interpretację - jak wg Was wygląda stan mamy - pogarsza się czy stoi, czy lepiej czy gorzej, bać się czy płakać?

ENDOSKOPIA
brodawka vatera nacieczona, twarda, wprowadzono kaniulotom i wypełniono drogi żółciowe.
PŻW w dystalnym odcinku nie wypełnił się kontrastem. Proksymalny odcinek PŻW i PWW poszerzone. Drogi wewnątrzwątrobowe poszerzone, wykonano papilotomie i wprowadzono w poszerzone drogi PWW protezę 10F, uzyskując spływ żółci do dwunastnicy.

USG
- przed endoskopią
Wątroba niepowiększona o obszarach o nieco wzmożonej echogeniczności (może być następstwem przebytej radioterapii). Pęcherzyk żółciowy - w obecnym badaniu dość duży o wymiarach 70x27mm, w jego świetle echa kilku drobnych złogów nie widocznych uprzednio.
Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe znacznie poszerzone, PŻW w końcowym odcinku szerokości 14 mm.
Obraz pęcherzyka i dróg żółciowych sugeruje upośledzenie drożności zespolenia.
W obrębie głowy trzustki widoczna słabo odgraniczona od otoczenia zmiana hipoechogeniczna, w przekroju czołowym 24x25 mm, przekroju strzałkowym 40x24mm, przewód Wirsunga poszerzony na całej długości w granicach 4mm.
Śledziona prawidłowa.
Zarysy, wielkość i echo-struktura nerek bez odchyleń.
Drobne blaszki miażdżycowe w ścianach aorty brzusznej.
Pęcherz moczowy - mało moczu.
W śródbrzuszu i podbrzuszu widoczne poszerzone pętle jelitowe.


dodatkowo cały czas spada potas - 2,54 po kilku dniach podawania kroplówek przy wypisie 3,62 mmol/l.

[ Dodano: 2013-02-14, 09:39 ]
P.S. czy normalne jest że 4 dni po zabiegu mama nadal wymiotuje żółcią (właściwie zieloną żółcią)? czy należy jechać do lekarza (wczoraj ją wypuścili ze szpitala z bilirubiną 14).
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-07, 18:44   Temat: Guz głowy trzustki
Cytat:
ankita
to poproszę - jesteśmy z Rawicza to daleko nie mamy.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-02-07, 07:30   Temat: Guz głowy trzustki
Przepraszam, ale tylko to forum pozwala nam jakoś normalnie funkcjonować i dlatego pozwolę sobie upuścić tu trochę żółci. Boże co to za lekarka !!!
Wczoraj zawieźliśmy mamę z żółtaczką na chirurgię. Onkologowie z Gliwic mówili, że trzeba będzie odbarczać znowu drogi żółciowe. Na chiriugii w Rawiczu jakaś kretynka (bo to inaczej nie można nazwać) - bez badań, bez usg czy tomografii stwierdziła, że już nic nie da się zrobić, bo to koniec. Stwierdziła to tylko na podstawie oględzin mamy i wyniku bilirubiny (bo to badanie mama zrobiła na szybko prywatnie) Ktoś mi powie, na jakie podstawie tak powiedziała?
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-13, 11:42   Temat: Guz głowy trzustki
Wizyta u dietetyka medycznego (a jednocześnie i onkologa) pobudowała mamę i jakiś lekki efekt kilka dni po wizycie jest.

Wrzucam kontrolne TK mamy (po pierwszych naświetlaniach) i proszę o pomoc w zrozumieniu opisu:

MIEDNICA: - po prawej strony miednicy między macią a odbytnicą widoczna jest otorbiona (średnicy 44 mm) przestrzeń płynowa z brzeżnym kulistym 9mm zwapnieniem - płyn w jamie Douglasa? (znak zapytania jest na opisie), niewielka ilość płynu między pętlami jelit w miednicy.
Odbytnica o bardzo rozdętym świetle. Poza tym struktury miednicy bez zmian. Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych. zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego.
(dodam od siebie, że parę lat temu mama miała wszczepianą taśmę na nietrzymanie moczu)

JAMA BRZUSZNA:badanie kontrolne, stan po radioterapii, zespolenie omijające.
Aerobilia, gaz w pęcherzyku żółciowym.
Głowa trzustki o średnicy 35mm, o nieregularnych zarysach, niejednorodnym wzmocnieniu pokontrastowym, z rozpadem wewnątrz, widoczne naciekanie XII-cy (pogrubiała ściana na poziomie brodawki Vatera), tkanki tłuszczowej, przyleganie do ścian naczyń.
Trzon i ogon trzustki niepowiększone, przewód Wirsunga poszerzony do 5mm. Obraz KT trzustki stabilny, nieznaczne zmniejszenie nacieku na tkanki otaczające z powstaniem włóknistych zmian bliznowatych.
Wątroba o prawidłowej wielkości, w S6 przy koniuszku widoczny jest około 25mm nieregularny obszar o obniżonej gęstości, mogący odpowiadać meta - poprzednio nieobecny.
Śledziona nie powiększona.
Nerki, nadnercza w KT bez zmian.
Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Nadprzeponowe segmenty płuc objęte zakresem badania - bez zmian w KT.

Proszę o informacje, jak to wygląda.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-03, 20:56   Temat: Guz głowy trzustki
Jolana, dziękuję za podpowiedź. Podobną dietę już trzymamy, teraz próbujemy się dostać do dietetyka medycznego, polecanego przez jedną z forumowiczek :)
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-12-27, 19:27   Temat: Dieta - jak się odżywiać w raku trzustki
Witam

potrzebuję pilnie informacji na temat odżywiania przy raku trzustki.

U mamy zdiagnozowano raka (ale nie było jeszcze biopsji, jest tylko po 10 naświetlaniach). Wszystkie badania poza wątrobą w normie, nie ma bóli.

Po pierwszej dawce naświetlań przytyła w ciągu miesiąca 4 kg. Teraz w ciągu 2 tygodniu schudła te 4kg.
Trzyma się diety trzustkowej, bo każde odstępstwo powoduje wymioty (np. w święta spróbowała kawałeczek karpia bez panierki).

Potrzebuję informacji co zrobić żeby przytyła z uwzględnieniem diety trzustkowej??
Jakieś pomysły? Doświadczenia?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-12-27, 20:56 ]
[paluszkiem] Regulamin Forum, cz. I, pkt 3. Post scaliłem.
  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-10-29, 23:25   Temat: Guz głowy trzustki
Witam

o mojej mamie pisałam jakiś czas temu. teraz jest po pierwszej dawce lamp. Z czego wynika, że lekarze odmówili chemii na rzecz naświetlań??

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-10-30, 08:14 ]
Jeśli pisałaś już kiedyś na Forum, to dalsze informacje dot. danego pacjenta, choroby, leczenia najlepiej umieszczać w tym samym wątku, co poprzednio.
Część posta przeniesiona.


  Temat: Guz głowy trzustki
gabik

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 22675

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-31, 09:44   Temat: Guz głowy trzustki
Łącznie z Waszą - 4 niezależne konsultacje i 4 potwierdzenia - nowotwór złośliwy, nieoperacyjny.
Na razie mama wybrała Gliwice, pomimo, iż w Poznaniu wydaje mi się, że jest lepsza klinika.
Nie chce chemii - tylko radioterapię.

Czy po radioterapii też są jakieś powikłania i skutki uboczne jak po chemii?
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group