1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-07-21, 22:12   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Witam wszystkich , dawno nie pisałam ale ostatnio udało mi się zdobyć wyniki mamy , jest po IV chemioterapii i po naświetlaniach/ radioterapii oraz po profilaktycznym napromieniowaniu mózgu... minęło już trochę czasu od ostatniej chemii, ale w miedzy czasie moja munia miała badania i chciałabym z Wami się podzielić i prosić o dokładniejszy opis , i szczera opinie czy jest lepiej czy może gorzej ....

[ Dodano: 2013-07-21, 22:25 ]
mam problem z załączeniem załączników jutro wyśle a jeśli się nie uda przepisze wszystko
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-04-16, 10:35   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Witam, przepraszam jeśli uraziłam w kwestii prawdziwości podawanych informacji, nie miałam złych intencji, wiem że na forum są ludzie poważni i służący pomocą, jak np. Administrator Forum absenteeism czy Pan, dlatego też i ja tu jestem. Za wszelką cenę chciałabym pomóc mojej mamie i jestem strasznie rozbita....bardzo wierzyłam i chciałam wierzyć ze metoda za pomocą komórek macierzystych moge uratować a przynajmniej ,,spróbować'' uratować moją mamę.
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-04-15, 22:18   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
hmm bardzo ta wiadomością się zmartwiłam, a może jest jakiś instytut, szpital, placówka itp która mogłaby się podjąć badań...Natknęłam się na artykuły że jeśli chodzi o inne nowotwory np.ziarnice złośliwa czy białaczki takie rzeczy się robi...i w związku z tym mam pytanie gdzie to robią? Czy ta informacja odnośnie Pani odp ''W tej chwili w PL takie leczenie nie jest prowadzone, ogólnie jest dopiero w fazie badań na świecie'' jest udowodniona?
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-04-15, 16:15   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Witam , dawno nie pisałam...ale chciałabym podzielić się informacjami dotyczącymi dalszego leczenia mojej mamusi, być może komuś z Was to się przyda
Mama jest już po 6 cyklach chemioterapii i po naświetlaniu płuca, miała też profilaktyczne naświetlany mózg..Po naświetlaniu guz zniknął wraz z węzłami ale czuła się osłabiona, zmęczona, , po naświetlaniu klatki piersiowej pojawiły się skutki uboczne popromienne zapalenie płuc, ból w klatce piersiowej, dostała leki między innymi sterydy, po dalszych badaniach okazało się że grozić jej może zator płucny, dostała zastrzyki na rozrzedzenie krwi ale po nich robiły się jej siniaki i cały czas krew się sączyła wiec lekarz zadecydowała o odstawieniu ich i zrobieniu badania Doppler, które ma być dziś.
Mam pytanie czy w raku drobno-komórkowym jest jakakolwiek szansa aby móc wykorzystać komórki macierzyste? Tak się składa że moja siostra jest w ciąży i bardzo chciałybyśmy mamie naszej pomóc. Znalazłam bardzo mało informacji nt temat, który ośrodek mógłby się tego podjąć i do jakiego lekarza należałoby się udać aby zasięgnąć jak najwięcej informacji. Wierzymy głęboko w cudowną moc komórek macierzystych dlatego bardzo proszę o pomoc.
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-05, 21:45   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
zgadza się regresja po IV chemii, przepraszam za pomyłkę.
Czasem faktycznie jak mama ma dość soku z buraków to bierze kapsułkę, stara się dobrze odżywiać. Mama kiedy dowiedziała się o diagnozie przestała palić, (paliła sporo ok. paczki dziennie). To jest straszny nałóg, narkotyk. Każdy kto pali myśli ...,,że mnie akurat nowotwór nie dotknie'' sama paliłam- już nie pale. Mogę prosić o namiary ośrodków gdzie wykonują PET, wiem że Warszawa i Olsztyn robi.
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-05, 13:37   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Witam wszystkich, bardzo dziękuje za zainteresowanie moim tematem. A co do suplementów diety to moja mama również pije sok z buraków (nie cierpi go -może macie jakiś pomysł jak urozmaicić ten paskudny sok) i faktycznie wyniki były lepsze, natomiast kiedy nie piła ok 2 tygodni wyniki morfologii zdecydowanie poleciały w dół, od niedawna pije też sok z Granata 100% z apteki, pestki słonecznika. Je dużo owoców, warzyw, czasami sardynki w oleju- bo zawierają omega 3.Nie kupuje żadnych leków, witamin itp przez internet. Czuje się bezradna dlatego szukam pomocy wszędzie. Wszystkim, którzy borykają się z chorobą życzę dużo siły i wiary.

[ Dodano: 2012-11-05, 14:23 ]
Czy badanie PET jest refundowane? jesłi nie to jaki jest koszt Mam skierowanie i gdzie można je wykonać?dziekuje

[ Dodano: 2012-11-05, 14:31 ]
bardzo rzadko zdarzają się późne regresje występujące przy 5 bądź 6 cyklu chemii schematu PE (cisplatyna + etopozyd /Vepesid/ )- czy to znaczy że ten schemat chemioterapii jest słabszy. U mojej mamy po 5 cyklach nastąpiła częściowa regresja zmian, czy gdyby była leczona innym schematem chemioterapii wynik byłby lepszy?
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-04, 20:41   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Dziękuję serdecznie, ale mam jeszcze pytanie pisałam wcześniej że jest poprawa po chemioterapii, ale ja nie jestem lekarzem wiec bardzo proszę o DIAGNOZĘ
Czy to znaczy ze jest poprawa? Czasem jest chyba tak że u niektórych guz znika po chemioterapii, czy jest jakiś sposób leczenia aby guz wraz z węzłami się zmniejszyły, wchłonęły?

[część posta usunięta - nie ma potrzeby dwukrotnie zamieszczać tych samych wyników, które są we wcześniejszym poście]
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-04, 19:58   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Cytat:
Czy wynikiem pierwszego TK jest poniższy fragment?

TAK to jest wynik pierwszy TK z dn. 14.06.2012

TK klatki - 14.06.2012:
W polu górnym płuca prawego w bezpośrednim sąsiedztwie TU widoczne dość liczne zagęszczenia plamisto-guzkowe mogące odpowiadać meta. Dwa zagęszczenia drobno- i guzkowe w polu dolnym płuca prawego przykręgosłupowo. Pojedyńcze zagęszczenia drobnoguzkowe w polu górnym tego płuca.
Płuco lewe bez świerzych zmian ogniskowych. Struktura kostna kl. piersiowej bez zmian typu mts.. Nadnercza niepowiększona. Wątroba niepowiększona. Wątroba w widocznym zakresie bez zmian ogniskowych.

Wynik po IV chemii - TK z dn. 17.10.2012:
Znaczna regresja zmian.
Obecnie w śródpiersiu widoczne liczne drobne węzły chłonne w osi krótkiej do 7 mm, największy przytchawiczny dolny wielkości ok 7x11 mm. We wnęce płuca prawego masa miekkotkankowa wielkości ok. 13x12 mm (w okolicy podziału t. płucnej głównej). Poza tym powiększonych w.chł. w obrębie wnęk płucnych nie wykazano.
Dwa zagęszczenia drobnoguzkowe o sr do 5 mm podopłucnowo w polu dolnym płuca prawego, pojedyncze zagęszczenie drobnoguzkowe podopłucnowo w polu dolnym płuca lewego. Poza tym pole płucne dość jednolicie upowietrznione, bez zmian ogniskowych. Nadnercza niepowiększona.

- Bardzo proszę o diagnozę
- Czy sok zrobiony z ostrej papryki z olejem lnianym może spowodować pogorszenie?(przeczytałam artykuły nt cudownych metod, ale dalej mam mętlik)
- Czy mama mogła by mieć naświetlania?
- Jakie należy jeszcze zrobić badania?
- Jakie należałoby dalej podjąć leczenie?
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-26, 12:33   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Dziękuje serdecznie za szybką odpowiedz, będę jutro u mamy, wiec dokładnie sprawdzę pierwszy tomograf, wiem tylko tyle ze przed leczeniem guz miał ok 5 cm, teraz po IV chemii zmniejszył się do ok. 1 cm.
Aktualnie mama jest znów w szpitalu podali jej V wlew. Lekarz mówi, że trzeba będzie najprawdopodobniej podać jeszcze VI chemię. Mama 7.11 ma konsultacje z radiologiem odnośnie naświetleń. Napisze dokładnie jak sprawdze.

A co do pestek moreli pisze Pani że są szkodliwe, wiec martwi mnie to, bo mama je. Zalecane są przy nowotworach 1 pestka na 4-5 kg masy ciała. Mogła by Pani coś więcej mi napisać o tym? Może są jakieś inne diety wspomagające? A czy bioenergoterapeuta może pomóc? Ponoć pomocny jest sok z granata?

Nie wiem czy to ma znaczenie, ale mama czuje się dobrze, nawet bardzo dobrze bym powiedziała, żadnych skutków ubocznych chemioterapii, nawet zaczęły włosy odrastać, pojawił się meszek na ok 0,5 cm. Jak patrze na moją kochaną mamę to nie widać że jest chora, czasem się zastanawiam czy to nie pomyłka.
  Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
czarna1

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 15637

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-10-25, 15:38   Temat: guz płuca prawego-rak drobnokomórkowy
Bardzo proszę o diagnozę.

Palaczka papierosów przyjęta do kliniki z powodu przewlekłego kaszlu i uczucia ucisku w klatce piersiowej. W badaniu fizykalnym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono poszerzony obwód szyi, obrzęk powiek po stronie prawej klatki piersiowej słyszalne trzeszczenia.
W RTG/KT klatki piersiowej w obrębie śródpiersia widoczne drobne i powiększone węzły chłonne: największy przytchawiczny 13x20 mm i 17x23 mm, we wnęce prawej masa guzowata o policyklicznym obrysie, o wymiarach 31x53x28 mm (lRxHFxAP), modeluje oskrzela do płata górnego, uciska gałąź górną tętnicy płucnej z jej naciekiem.

W badaniu bronchofiberoskopowym ściana prednio-boczna segm. 1 nacieczona podśluzówkowo -wyraźne wpuklenie do światła typu neo. Ostroga główna pogrubiała, z widocznymi rozszerzonymi naczyniami krwionśnymi. Strona lewa: wszystkie oskrzela po tej stronie drożne, ostrogi wąskie, błona śluzowa zmieniona zapalnie. Strona prawa: okrężne nacieczenie os. seg1, poszerzona ostroga międzysegmentarna, pozostałe oskrzela drozne, niezmienione.

W polu górnym płuca prawego w bezpośrednim sąsiedztwie TU widoczne dość liczne zagęszczenia plamisto-guzkowe mogące odpowiadać meta. Dwa zagęszczenia drobno- i guzkowe w polu dolnym płuca prawego przykręgosłupowo. Pojedyńcze zagęszczenia drobnoguzkowe w polu górnym tego płuca. Płuco lewe bez świerzych zmian ogniskowych. Struktura kostna kl. piersiowej bez zmian typu mts.. Nadnercza niepowiększona. Wątroba niepowiększona. Wątroba w widocznym zakresie bez zmian ogniskowych.

EKG: Rytm zatokowy miarowy, 68/min.

BADANIE CYTOLOGICZNE (19.06.2012):
LN4369 TBNA w rozmazach widoczne komórki normotypowego nabłonka śluzówki oskrzela, makrofagi i neutrofile.
LN4370; wydzielina oskrzelowa, w rozmazach widoczne komórki metaplastycznego nabłonka płaskiego, normotypowego nabłonka cylindrycznego, neutrofile, makrofagi.

USG JAMY BRZUSZNEJ (19.06.2012):
Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy prawidłowy. PŻW, drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone, trzustka w normie. Okolica wielkich naczyń bez cech powiększonych węzłów chłonnych, śledziona b/z. Obie nerki położona anatomicznie, wielkości porównywalnej, w normie. UKM-y nieposzerzone. Zróżnicowanie korowo-rdzeniowe i miąższowo-zatokowe obu nerek zachowane. NL - w dolnym biegunie torbiel korowa cienkościenna o średnicy 36 mm. Odbić patologicznych w rzucie nadnerczy nie stwierdza się. Pęcherz moczowy niedopełniony.

Z TBNA i cytologi nie uzyskano rozpoznania, wykonano ponownie bronchoskopie.

BRONCHOSKOPIA z dn 10.07.2012
Gardło i krtań b/z, struny głosowe ruchome, symetryczne. Tchawica, ostroga główna i strona lewa drzewa oskrzelowego b/z. Strona prawa OPG b/z. W oskrzelu do segmentu I zmiana neoplazmatyczna wychodząca z oskrzela płata górnego (pobrano wycinek do badania h-p - intra). Pozostałe oskrzela płata środkowego i dolnego niezmienione.

EBUS- TBNA z dn, 10.07.2012
Tchawica i ostroga główna b/z.
Uwidoczniono powiększone węzły chłonne grup 4P i 10P o śr ok. 2 cm - nakuto.

Dnia 11. 07.2012 rodzaj badania: TBNA z wykorzystaniem USG przezoskrzelowej.
Miejsce pobrania: węzeł chłonny 4 P węzeł chłonny 10P.
Rozpoznanie patomorfologiczne:
Przerzut raka drobnokomórkowego.

Lekarz zalecił aby jak najszybciej zastosować chemioterapie. I tak mama była już 21.07.2012 w szpitalu, zrobiono jej badania, całą morfologię i wyniki były dobre.

EPIKRYZA:
Chora lat 56 diagnozowana w tutejszej klinice - rozpoznano Ca microcellulare, została przyjeta do kliniki w celu leczenia. Przy przyjęciu stan chorej był dobry. W badaniu fizykalnym z odchyleń od stanu prawidłowego stwierdzono poszerzony obwód szyi oraz powiek natomiast po stronie prawej klatki piersiowej słyszalne były delikatne trzeszczenia.
W RTG/KT klatki piersiowej w obrębie śródpiersia widoczne drobne i powiększone węzły chłonne: największy przytchawiczny 13x20 mm i 17x23 mm, we wnęce prawej masa guzowata o policyklicznym obrysie, o wymiarach 31x53x28 mm, modeluje oskrzela do płata górnego, uciska gałąź górną tętnicy płucnej z jej naciekiem. Ze względu na naciek guza na gałąź tętnicy płucnej oraz podejrzenie meta w płucu prawym konsultujący radioterapeuta zalecił ocenę CT klatki piersiowej po IV cyklach chemioterapii pod kątem kwalifikacji do radioterapii.
Rozpoczęto chemioterapię: chora otrzymała I kurs wg schematu Cisplatina + Vepesid - Tolerancja leczenia dobra.

Stosowane leczenie: Cisplatina 130 mg i.v (18.07.2012) + Vepesid 180 mg i.v w dn 18, 19, 20.07.2012, nawodnienie, Dexamethason, Zofran, Emend, elektrolity.
Podanie EMEND przy II kursie chemioterapii.

Z badania histopatologicznego wyszło przewlekły stan zapalny oskrzela. Po konsultacji onkologicznej dowiedzieliśmy się: Z Uwagi na naciek tętnicy płucnej i meta na pole górne płuca prawego mama nie kwalifikuje się obecnie do jednoczesnej radio- i chemioterapii. Dlatego zaproponowano podanie IV kursów chemioterapii wykonanie CT i zastępową radioterapię.

Po pierwszej chemioterapi spadły wyniki krwi, znacznie obnizyły sie krwinki białe, czyli spadła odporność.
13.08.2012 mama znów poszła do szpitala na II cykl chemioterapii. Podano Cisplatyne 130 mg i.v (09.08.2012) + Vepesid 180 mg i.v w dn. 09.10.11.08.2012, nawodnienie: Dexamethason, Zofran, Emend, Clexane.
Zalecenie aby przy III chemioterapii podać Emend, Tevagrastim 48mln j. sc 1 x dz przez 3 dni. Lekarz po wynikach badań stwierdził neutropenie w przebiegu chemioterapii.

03.09.2012 mama poszła do szpitala na III cykl chemioterapii, III kurs chemioterapii w składzie: Cisplatina 130 mg w dn. 31.08.2012 + Vepesid 180 mg w dn. 31.08.2012-02.09.2012 oraz Emend, Dexamethason,Zofran, Clemastin, Bioprazol, 0,9%Nacl, Furosemid, Kcl, MgSO4, Neulasta dn. 03.09.2012.

Profilaktycznie po chemioterapii podano neulastę (profilaktyka wtórna), mamę w dobrym stanie wypisano do domu z zaleceniem zgloszenia się do szpitala 20.09.2012 w celu podania IV cyklu chemioterapii.
Zalecenia: Emend lag 1 (do przyjęcia w trakcie chemioterapii), metoclopramid 2x1tab w razie nudnosci, ranigast 150 mg 1 tabl na noc.

Okazało się że IV cyklu chemii nie mogą podać ponieważ wyniki serca były złe, niedokrwienie serca. Mamę skierowano na kardiologie - gdzie zrobiono zabieg wstawiono stent. Tak więc chemioterapie podano z opóźnieniem ponad tydzień, czy to ma jakiś wpływ?
Mama czuję się dobrze jest już w domu. Teraz czekamy na kolejne badania i IV wlew. Mamie podano chemie stan ogólny dobry, zrobiono tomografie klatki piersiowej, wiem tylko tyle ze jest poprawa. Tata dziś idzie do lekarz prowadzącej mamę porozmawiać nt tomografii.

Bardzo proszę o pomoc:
- czy w sytuacji mojej mamy można połączyć naświetlania (radioterapię) z chemioterapią?
- oraz czy ten rodzaj guza można operować wraz z węzłami chłonnymi? (Może jest jakiś ośrodek w Polsce godny polecenia i zaufania).
- Czy są jakieś leki niekoniecznie w Polsce, które mogą hamować przeżuty i zwiększyć szanse na wyleczenie?
- Czy pestki moreli mogą pomóc czy zaszkodzić?
- Czy ten rodzaj chemioterapii który ma moja mama jest dobry?
- cały czas mam wątpliwości czy ten rodzaj leczenia który mama ma jest najlepszy czy może jest inny ?

Wiem że rokowania są statystycznie złe, ale będę bardzo wdzięczna za każdą poradę, wskazówkę i podpowiedz odnośnie dalszego leczenia. Bardzo ja kocham i chce dla niej pomóc dlatego zwracam się do WAS może ktoś z Was mi coś podpowie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group