1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 25
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-10, 17:14   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Skoro w czasie podawania chemii miałą 10,5, to teraz mając morczki w oczach i osłabienie organizmu, pewnie krew spadła do 7, lub 8...

Tzn. przez "krew" masz na myśli hemoglobinę, jak rozumiem?

W jakich jednostkach jest ta wartość 10,5?

Morfologię może wykonać w domu pacjenta pielęgniarka z poradni, gdzie macie swojego lekarza pierwszego kontaktu.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-11, 23:31   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Być może faktycznie cisplatynę podano od razu 1 dnia, ale dobrze by było wiedzieć skąd ta nagła zmiana - czekamy więc na info :)
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-11, 18:49   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
dzisiaj dostala tylko Etoposyd, co nas bardzo zdziwiło, gdyz wczesniej dostaław te dwie chemie przez trzy dni.

Dość dziwne, być może cisplatynę podano w jednym wlewie czy coś, ale szczerze mówiąc dowiedziałabym się konkretnie o co chodzi od lekarza prowadzącego (jutro poniedziałek, więc nie powinno być kłopotu).
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-24, 01:36   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Czasem się prześpię ;)

Miredo napisał/a:
Myslisz, że jakby to było złosliwe, to by sie utrzymało po 3 cyklach?

Myślę, że albo by zniknęło, albo się zmniejszało.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-24, 01:20   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
5 tygodni naświetlań, to chyba nie radioterapia paliatywna, choc nie znam się na planach leczenia, jak sądzisz, może to byc radykalna?

Tak, wygląda to na radioterapię radykalną :)

Oczywiście wszystko zależy od kontrolnych badań po IV cyklu, z pewnością trzeba wykonać TK klatki piersiowej które potwierdzi sporą remisję, dobrze byłoby też zrobić USG/TK jamy brzusznej.
Ale miejmy nadzieję, że wszystko będzie w porządku.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-23, 20:05   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Dzisiaj miała TK mózgowia, w poniedziałek ma TK z maską klatki , płuc i jamy brzusznej, za miesiąc PET, i po IV rozpisana radioterapię.

Trochę miszmasz.

Teraz było TK głowy. W pon. ma być TK klatki do zrobienia maski do naświetlań mimo tego, że naświetlania mają być za miesiąc po PET? Bo trochę nie rozumiem.

I czy planowana jest radioterapia radykalna?
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-15, 23:22   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Mama dostała w szpitalu inny lek niż poprz. na nudności po chemii, uprzednio miala Setronon, teraz Atose, czy ktoś wie, który jest skuteczniejszy? Nie wiem który mamie podać jak bedzie cieżko...

To jest ten sam lek (ondansetron), tylko pod dwoma różnymi nazwami handlowymi.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-14, 23:21   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Normalnie chodzi, porusza się, ale jak np klęknie do szafeczki w szpitalu to już koniec , nie potrafi się poddźwignąć, bo nie ma aż takich sił w rękach, żeby unieść ciało.

Może to być efekt sterydoterapii.

Miredo napisał/a:
Dzisiaj konsultatnt onkolog, poinf, że planuje TK lub PET, żeby można było zaplanować efektywną radioterapię.

A co niby chcą naświetlać?
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-09, 22:46   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Nie chodzi mi o to, żeby samej podac chemie, che tylko wykupić receptę, bo pewnie szpiital z braku środków nie może pokryć faktury...

A mnie właśnie o to chodzi - kupisz lek, ale kto go w takim razie poda? Pytałaś w szpitalu na oddziale, czy jak sama kupisz lek, to normalnie go podadzą?
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-09, 21:38   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Mimo to mogę sama zakupić Etoposyd, tylko jak????Mogę go odebrać jutro z hurtownii,
pytanie czy szpital może mi wystawić receptę - co mam zrobić jeżeli recepty mi nie będa chcieli wypisać...

Nie wydaje mi się, żeby szpital mógł wypisać receptę pacjentowi na wykupienie cytostatyku. Zwłaszcza, że gdzieś trzeba go podać, ktoś musi pacjenta monitorować wówczas - recepta nie załatwia wszystkiego.

Może spróbuj podzwonić po innych oddziałach i zapytać o ewent. przejęcie pacjenta, bądź np. udać się gdzieś prywatnie do onkologa pracującego w innym szpitalu, który mógłby mamę przejąć i przyjąć do siebie?
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-03, 21:21   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Ja nie wiem jakie są możliwości laboratorium, w jakim chcesz wykonać badania, więc nie wiem co Ci zaproponować.
Tak, można oznaczyć aldosteron we krwi, robi się to też poprzez dobową zbiórkę moczu i późniejsze oznaczenie poziomu aldosteronu w nim.

W diagnostyce schorzeń nadnerczy oznacza się też kortyzol, w dobowej zbiórce moczu albo we krwi, z tym że we krwi oznacza się go rano i wieczorem danego dnia, bo tu istotne są także wahania jego poziomu w ciągu doby.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-03, 20:34   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
Moje pytanie od razu do forumowiczów..czy te trzy dni rzutuja na cos.. przerwa bedzie 21 dniowa a 24 dniowa.

Nie, spokojnie, to jeszcze nie tragedia.

Miredo napisał/a:
Widzac wyniki z ub tygodnia z soboty, postanowilam jutro pojechac na badania prywatne, wyznaczając poziomy mikroelementow, kreatyniny i morfoogii rzecz jasna.

No tak, tylko w razie odstępstw od normy samodzielnie im nie zaradzisz, i tak konieczna będzie wizyta u lekarza - macie taką możliwość szybkiej konsultacji? Płytek np. nie podniesie się inaczej niż przetoczeniem.

Miredo napisał/a:
jak rozumieć potrzebe przetoczenia, czy to jest rutynowe czy tez nie.
Moge oddac krew mamie, mój szwagier również - mamy ta sama grupe co moja mama.

Myślę, że w banku będą mieli odpowiednią ilość, ale zawsze możecie oddać krew w Punkcie Krwiodawstwa po prostu - niekoniecznie dla mamy, a dla innego potrzebującego, skoro istnieje taka możliwość oraz chęć.
Przetoczenie jest wykonywane zależnie od wskazań, zresztą tutaj mówimy nie o przetaczaniu krwi (dokładnie KKCz - koncentratu krwinek czerwonych), a o przetaczaniu płytek (KKP - koncentratu krwinek płytkowych).
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-02, 22:07   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
Miredo napisał/a:
czy ten potas można asparginem np podnieść czy lepiej nic nie ruszać..

Ja bym to jednak skonsultowała z lekarzem - tutaj problemem nie jest sam potas, a zachwiana równowaga sodowo-potasowa. Jedno wiąże się z drugim, dlatego samo podwyższanie poziomu potasu może nic nie dać.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-01, 11:17   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
No ja znam zasadę, że KKP przetacza się przy poziomie < 10 x10^9/l, oczywiście przy uwzględnieniu stanu ogólnego pacjenta - także to głównie decyzja lekarza prowadzącego.
  Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
absenteeism

Odpowiedzi: 142
Wyświetleń: 41875

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-02-01, 09:56   Temat: Rak drobnokomórkowy - początek walki
- bardzo niski poziom płytek: nie wiem, czy nie trzeba by było zrobić przetoczenia
- wysoki poziom sodu i niski poziom potasu: biorąc pod uwagę obecność niejednoznacznego guzka w nadnerczu, być może mamy tutaj do czynienia z gruczolakiem wydzielającym aldosteron (hormon kory nadnerczy) ; objawem hiperaldosteronizmu (czyli zbyt wysokiego poziomu aldosteronu) jest właśnie zaburzenie równowagi sodowo - potasowej wyrażające się w niskim poziomie potasu i wysokim poziomie sodu
(oczywiście nie to musi być powodem takiego wyniku, jaki mamy, ale zwracam tylko uwagę na taką możliwość)
- jest ogólny spadek większości parametrów: leukocyty, erytrocyty, hemoglobina ; samodzielnie raczej nic nie podniesiecie - mama łyka sobie tabletki z buraka, albo pije sok z buraków?

Nie było robionego rozmazu?
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group