1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: PET - pozytonowa tomografia emisyjna
SAPEREAUDE23-2

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 62530

PostDział: BADANIA pacjenta onkologicznego   Wysłany: 2009-10-31, 02:07   Temat: PET - pozytonowa tomografia emisyjna
No to zgasiliście mój entuzjazm dotyczący skanera PET-CT... Problem polega na tym,
że jak już Cię w końcu na podstawie poważnych wskazań wkładają do PET-CT albo zwykłego CT, to zazwyczaj jesteś już półtrupem w trakcie leczenia paliatywnego (np. szukają przerzutów odległych i czasem niestety znajdują albo sprawdzają, czy chemioterapia paliatywna doprowadziła do regresji zmian rakowych, przynajmniej rzędu PR, chociaż nawet osiągnięcie regresji rzędu PR rokuje z gruntu źle w porównaniu z remisją rzędu CR). To ja już wolałbym znacznie (w sposób statystycznie istotny) zwiększyć u siebie ryzyko zachorowania na raka z powodu działania na mnie promieniowania jonizującego ze strony aparatu PET-CT, ale mieć około 90 % pewności, że nowotwór złośliwy jest wcześnie wykryty* (nawet jeśli już się tak zdarzy, że go wykryją z powodu mojej "miłości" do badania metodą PET-CT), niż nie badać się często i regularnie najnowocześniejszymi metodami diagnostyki obrazowej i usłyszeć od onkologa podczas pierwszej konsultacji po wykryciu raka "niech Pan idzie do domu sobie spokojnie umrzeć, ma Pan przed sobą maksymalnie 6 miesięcy życia". No i jeszcze jedna niepodważalna zaleta badania PET-CT. Mianowicie że można za jego pomocą dokładnie przebadać się również od strony kardio-
i neurologicznej, a nie tylko onkologicznej.

PS Przy czym zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre nowotwory złośliwe, nawet bardzo wcześnie wykryte, rokują źle (np. DRP, drobnokomórkowy rak szyjki macicy, rak trzustki, glejak wielopostaciowy mózgu). Ale nie zmienia to faktu, że wczesne wykrycie nawet tak bardzo agresywnych i inwazyjnych nowotworów znacznie zwiększa szanse na wydłużenie okresu przeżycia dzięki leczeniu paliatywnemu w stosunku do sytuacji, gdyby diagnoza postawiona była później.

*czego oczywiście sobie nie życzę, wbrew temu, co być może (zwłaszcza jusia ;) ) podejrzewacie, że jestem zwariowanym oszołomem na punkcie chorób i zdrowia
  Temat: PET - pozytonowa tomografia emisyjna
SAPEREAUDE23-2

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 62530

PostDział: BADANIA pacjenta onkologicznego   Wysłany: 2009-10-30, 00:14   Temat: PET - pozytonowa tomografia emisyjna
A ja mam takie pytanie. Mianowicie czy jest możliwość wykonania sobie badania skanerem PET-CT w trybie prywatnym (za te kilka tysięcy zł, dokładna kwota zależy od konkretnego ośrodka onkologicznego), ale czysto profilaktycznie, to znaczy jeżeli lekarz prowadzący nawet nie podejrzewa choroby nowotworowej, serca, neurologicznej itp.-czyli tak samo, jak przy zwykłych badaniach profilaktycznych takich, jak mammo, cyto, oznaczenie poziomu PSA i badanie na krew utajoną w kale? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group